جستجو در مطالب و اشخاص
شهید عباس حیدری در 25 مرداد ماه 1323 در یکی از روستاهای شیراز به نام "جوادیه" به دنیا آمد. عباس حیدری دوران تحصیلات ابتدایی خود را در روستای زادگاهش گذراند و سیکل اول متوسطه را در یکی از مدارس "قصرالدشت" که در 6 کیلومتری شیراز قرار دارد، به پایان رساند و توانست دیپلم خود را از دبیرستان ابوذر شیراز در سال 1342  کسب نماید. ایشان در سال 1346 به عنوان تکنسین مخابرات در وزارت پست و تلگراف، قسمت ماکرویو شروع به کار کرد. عباس حیدری در سال 1342 با مبارزه و تفکر مبارزاتی حضرت امام خمینی(ره) آشنا شد و فعالیت های خود را با آگاهی دادن به جوانان شروع نمود تا اینکه توسط ساواک به بوشهر تبعید شد ولی در آنجا هم به فعالیت های خود ادامه داد. او در دوران اوج انقلاب نقش مهمی در جهت مخابره پیامهای امام(ره) به شهرهای مختلف داشت. مردم بوشهر با شناختی که از ایشان داشتند و به واسطه تقوا و اخلاصش با رأی خود او را راهی مجلس شورای اسلامی کردند. عباس حیدری تمام تلاش خود را برای برطرف کردن مشکلات محرومان بکار گرفت و سر انجام در هفتم تیرماه 1360 در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید.  

شهید حیدری پس از شروع جرقه های انقلاب در سال 1342 به رهبری امام خمینی(ره) با نهضت امام(ره) آشنا و به تحقیق در زمینه های ایدئولوژیک روی آورد. مبارزات مخفیانه حیدری معتقد بود که برای آگاهی دادن مردم بایستی از جوانان روستایی شروع نمود، چون این جوانان زمینه پذیرش افکار سالم را بیشتر دارند و اکثراً صادقند. او مبارزه اش را در همان روستای زادگاهش، آغاز کرد و سعی نمود جوانان روستایی را آگاه کند اما پس از چندی بوسیله ساواک تعقیب قرار گرفت و از آن پس مبارزه خود را بطور مخفیانه ادامه داد. در سال 1356 برای جلوگیری از مبارزاتش، او را به بوشهر منتقل ساختند و وی بلافاصله فعالیتش را در آنجا ادامه داد. مخابره پیامهای امام(ره) به شهرهای مختلف حیدری با تشکیل هسته های مقاومت و مطالعاتی، در پیشبرد انقلاب اسلامی تلاش بسیاری نمود. رشته تخصصی وی مخابرات بود. در دوران اوج انقلاب نقش مهمی در جهت مخابره پیامهای امام به شهرهای ایران و به خصوص قم ایفا نمود.  

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و هنگام انتخابات مجلس شورای اسلامی، مردم بوشهر با شناختی که از عباس حیدری داشتند او را به نمایندگی در مجلس شورای اسلامی برگزیدند و از آن پس با اعتقاد و علاقه کامل به خط امام(ره)، مبارزه اش در شکل و مرحله جدید در سنگری جدید ادامه یافت. 

عباس رحیمی در اثر انفجار بمب در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی همراه دیگر پیروان خط امام(ره) در هفتم تیر ماه 1360، به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۰۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۰۴

شهید عباس حیدری

خلاصه زندگی نامه

 شهید عباس حیدری، نماینده مردم بوشهر در مجلس شورای اسلامی بود که در انفجار دفتر حزب جمهوری به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع