جستجو در مطالب و اشخاص
شهید عباس جهانبخش حمزه ارشاد در سال 1323 در تهران به دنیا آمد. او سراسر عمر پر بارش را به عنوان یک مصلح و یک مددکار در خدمت به مستضعفین و محرومین سپری ساخت. شهید ارشاد بعد از 17 شهریور سال 1357 به همراه چند تن از همفکرانش انجمن اسلامی مددکاران را به وجود آورد که در رسیدگی به خانواده های شهدا، محرومین و معلولین را تشکیل داد و در افشاگری جنایات رژیم پهلوی فعالیت مخفی و مستمری داشتند. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در اواخر عمر دولت موقت، به انتخاب دانشجویان و کارکنان متعهد به سمت ریاست دانشکده خدمات اجتماعی منصوب شد و به لحاظ احاطه بسیارش در برنامه ریزی های آموزشی و تبیین مسائل روز به دعوت سازمان بهزیستی کشور به عنوان معاون دفتر آموزش این سازمان عهده دار مسئولیت شد، ولی این فعالیتها مانع از حضور مستقیم او در جبهه های نبرد بعثیان نبود و از نخستین روزهای آغار جنگ تحمیلی ایشان به عنوان سرپرست ستاد تداوم امداد به غرب کشور رفت و تا آخرین روزهای عمر سراسر خدمت و ایثارش در این جبهه نیز در خدمت توده های مستضعف بود. عباس جهانبخش حمزه ارشاد سرانجام در هفتم تیر ماه 1360 در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به فیض شهادت نائل شد.  

عباس جهانبخش حمزه ارشاد در کنار کار و تحصیل، در جلسات مذهبی و نماز جماعت مساجد، شرکت فعال داشت. او پس از اخذ مدرک دیپلم به عنوان کارمند در دانشکده علوم اجتماعی مشغول به کار شد. افشاگری علیه رژیم پهلوی عباس جهانبخش حمزه ارشاد از اوایل جوانی به سبب ارتباطی که با روحانیت داشت، روح مبارزه را در خود پرورش داده بود. او مبارزات مخفی خود را در سایه حضور در جلسات مذهبی و دینی آغاز نمود و با ورود به دانشکده علوم اجتماعی،‌ افشاگری علیه خیانت‌ها و چپاول ‌های رژیم منحوس پهلوی را شدت بخشید و دیری نگذشت خانه ‌اش به محل اجتماع مبارزان اسلامی و مخفی‌گاه افراد تحت تعقیب ساواک تبدیل شد. او حتی در برخی مواقع تا 6 ماه از سال، ‌نیروهای مبارز را در خانه ‌اش پناه می ‌داد و از آن‌ها محافظت می ‌نمود. ساواک که از مبارزات و فعالیت‌های انقلابی او مطلع شده بود، چند بار به خانه‌ اش هجوم آورد اما نتوانست کاری از پیش ببرد. تشکیل انجمن اسلامی مددکاران شهید حمزه‌ ارشاد پس از واقعه خونین 17 شهریور سال 1357 به همراه چند تن از دوستانش، انجمن اسلامی مددکاران را با هدف رسیدگی به وضع معیشتی خانواده شهدای انقلاب و مجروحان و معلولان تشکیل داد. او در راهپیمایی‌های ضد رژیم شرکت و دیگران را نیز به این امر مهم و انقلابی تشویق می‌ کرد. پخش اعلامیه ‌های حضرت امام(ره)، همکاری با روحانیت مبارز برای ارتقاء سطح آگاهی‌ های مردم از جمله فعالیت‌های مبارزاتی شهید به حساب می‌آید.  

با پیروزی انقلاب اسلامی، شهید عباس جهانبخش حمزه ارشاد همه‌ وقت خود را صرف رسیدگی به وضع معیشتی محرومان و رفع تبعیض و بی‌عدالتی به جا مانده از رژیم طاغوت نمود. ریاست دانشکده خدمات اجتماعی عباس جهانبخش حمزه ارشاد با انتخاب دانشجویان و کارکنان دانشکده خدمات اجتماعی به عنوان ریاست این دانشکده برگزیده شد و منشاء خدمات فراوانی در توسعه آموزش و ارتقاء سطح تحصیلی دانشجویان شد. عضویت در حزب جمهوری اسلامی عباس جهانبخش حمزه ارشاد هم چنین با عضویت در حزب جمهوری اسلامی، در بخش مددکاری حزب جمهوری اسلامی، به فعالیت پرداخت. معاون دفتر آموزش سازمان بهزیستی شهید ارشاد سپس با دعوت سازمان بهزیستی، عهده ‌دار معاونت دفتر آموزش این سازمان شد.  

عباس جهانبخش حمزه ارشاد با آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعثی صدام علیه ملت انقلابی ایران اسلامی، بارها به جبهه‌ های نور علیه ظلمت شتافت و در کنار رسیدگی به وضع معیشتی اقشار آسیب ‌پذیر جامعه، به سرپرستی ستاد تداوم امداد جنگ‌ زدگان غرب کشور منصوب شد و تا 6 ماه در مناطق جنگ‌ زده به رسیدگی وضع جنگ ‌زدگان مشغول بود. 

عباس جهانبخش حمزه ارشاد در هفتم تیر ماه 1360 در دفتر مرکزی حزب جمهوری در سرچشمه تهران، به دست منافقین به فیض عظیم شهادت نائل آمد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۱۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۱۳

شهید عباس جهانبخش حمزه ارشاد

خلاصه زندگی نامه

 شهید عباس جهانبخش حمزه ارشاد، معاون دفتر آموزش و سازمان بهزیستی و از اعضای حزب جمهوری اسلامی بود که با حضور در جنگ تحمیلی به سرپرستی ستاد تداوم امداد جنگ‌ زدگان غرب کشور منصوب شد. او در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع