جستجو در مطالب و اشخاص
شهید شیخ احمد اسماعیل یاسین در 1937 در روستاى "الجوره" استان "المجدل" در جنوب نوار غزه به دنیا آمد. روستاى زادگاه او مانند بسیارى از روستاها و شهرک هاى دیگر در سال 1948 در اثر حملات نیروهاى صهیونیستی ویران شد و او در نوار غزه ساکن شد و در آنجا دوره دبیرستان خود را به پایان رساند. شیخ یاسین به رغم فلج بودن، به منظور تحصیل در دانشگاه "عین شمس" راهی قاهره شد و یک سال را در آنجا سپرى کرد. او از سن 12 سالگی پس از وارد آمدن ضربه به ستون فقراتش در حالی که در اردوگاه آوارگان فلسطینی شاطی در نوار غزه، محل اقامت خود مشغول بازى فوتبال بود، از ناحیه ساق پا فلج شد و از آن زمان به بعد از صندلی چرخدار استفاده می کرد. شیخ یاسین که مدرس زبان عربی و تربیت اسلامی، خطیب و معلم مساجد غزه بود، به همراه مجموعه ‌ای از فعالان اسلامی فلسطین، جنش حماس را در سال 1987 در نوار غزه  تشکیل داد. شیخ احمد یاسین با وجود معلولیت کامل و نابینایی چشم راست و ضعف بینایی در چشم چپ خود از روحیه بسیار بالایی برخوردار بود. ضمن این که تأسیس و رهبری جنبش حماس از او چهره‌ای جاودان و ماندگار ساخت، با مقاومت‌ها و مبارزه‌های دلاورمردانه خود به یکی از نمادها و چهره‌های ماندگار مقاومت فلسطین تبدیل شد. شیخ احمد یاسین در بامداد 22 مارس سال 2004 در حالی که بر روی ویلچر و همراه دوستان خود پس از ادای نماز صبح از مسجد به سمت منزلشان باز می‌ گشت، هدف موشک‌های یک بالگرد رژیم صهیونیستی قرار گرفت و به شهادت رسید.  

شیخ یاسین به دلیل نداشتن پول کافی مجبور شد تحصیلات خود در قاهره را نیمه تمام رها کند اما پس از آن با اصولگراها در جماعت اخوان المسلمین آشنا شد. شیخ یاسین در دهه 70م "مجمع اسلامی" را تأسیس کرد و خود رهبرى آن را برعهده گرفت؛ این سازمان به بسیج نظامی جوانان فلسطینی پرداخت. شیخ یاسین در آغاز دهه 80م و در اوج انقلاب اسلامی ایران یک سازمان اصولگراى تندروتر به نام "مجدالمجاهدین" تاسیس کرد. او در سال 1984 بازداشت و به اتهام داشتن اسلحه و مواد منفجره به زندان محکوم شد. او حدوداً یک سال را در زندان سپرى کرد و در جریان مبادله اسرا بین مقامات صهیونیستی و جبهه مردمی آزادی فلسطین آزاد شد. شیخ احمد یاسین به شاخه "اخوان المسلمین" در فلسطین پیوست اما تا سال 1987 و آغاز انتفاضه اول فلسطینیان از شهرت چندانی برخوردار نبود.  

شیخ یاسین به تشکیل جنبش مقاومت اسلامی (حماس) پرداخت که در 14 دسامبر 1987 در آغاز انتفاضه اول اعلام موجودیت کرد. اسراییل، شیخ یاسین را در ماه مه 1989 دستگیر و محاکمه کرد و او در اکتبر 1991 در دادگاه نظامی صهیونیست‌ها به اتهام ربودن و قتل صهیونیست‌ها و تأسیس جنبش حماس و شاخه نظامی و امنیتی آن به حبس ابد محکوم شد. شیخ احمد یاسین در اکتبر 1997 از زندان آزاد شد. او با میانجیگرى "شاه حسین" پادشاه سابق اردن از زندان آزاد و به این کشور تبعید شد. "شاه حسین" حاضر شد در ازاى آزادى شیخ یاسین دو مزدور اسراییلی را که در اردن به اتهام سوء قصد به جان خالد مشعل، رییس دفتر سیاسی حماس در بازداشت بسر می بردند، آزاد کند.  

شیخ احمد یاسین در اردیبهشت ماه 1377 (آوریل 1998 م.) به مدت 6 روز از ایران دیدن کرد و با مقام معظم رهبری و محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت دیدار و گفتگو کرد. بنیانگذار و رهبر شهید جنبش حماس در جریان این سفر، روز 10 اردیبهشت 1377 با دعوت مجمع جهانی اهل ‏بیت(ع) به قم رفت. 

تلاش تشکیلات خودگردان برای محدود کردن فعالیت شیخ احمد یاسین با مقاومت شدید حامیان وی مواجه بود و در دسامبر سال 2001، هنگامی که تشکیلات خودگردان در صدد برآمد به حبس خانگی رهبر حماس مبادرت ورزند، یک نفر در درگیری بین ماموران فلسطینی و حامیان حماس کشته شد. در ژوئن سال 2002 نیز تلاش دیگر پلیس فلسطینی برای محاصره خانه احمد یاسین به بروز خشونت در غزه منجر شد. در ماه سپتامبر سال 2003، ارتش اسرائیل کوشید شیخ احمد یاسین را در خانه وی در غزه به قتل برساند اما هنگام اجرای عملیات، رهبر حماس در خانه یکی از اعضای ارشد حماس در این شهر به سر می برد و از این سوء قصد جان سالم به در برد.  

شهید شیخ احمد یاسین، رهبربزرگ و روحانی و نیز بنیانگذار جنبش مقاومت اسلامی فلسطین، حماس در 22 مارس 2004، پس از ادای نماز صبح هنگام خروج از مسجدی در شهر غزه هدف موشک های پرتاب شده از سوی هلی کوپترهای نظامی اسرائیلی قرار گرفت و به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۰:۳۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۳۰:۳۴

شهید شیخ احمد یاسین

خلاصه زندگی نامه

 شهید احمد اسماعیل یاسین، بنیانگذار جنبش مقاومت فلسطین (حماس) که با مقاومت ها و مبارزات خود علیه رژیم صهیونیستی، به یکی از چهره های ماندگار مقاومت فلسطین تبدیل شد.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع