جستجو در مطالب و اشخاص
شهید سید شمس الدین حسینی نائینی در سال 1312 در نائین و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمد. او در 4 سالگی پدر خود را از دست داد و نزد مادر بزرگش با یک خواهر کوچکتر بزرگ شد. شمس الدین حسینی از محضر اساتیدی چون آیت الله طالقانی، استاد راشد، شهید مطهری و آیت الله حائری استفاده نمود و موفق به اخذ درجه فوق لیسانس از دانشکده الهیات و معارف اسلامی شد. پس از آن، او برای تکمیل معلومات خود راهی هندوستان شد و در دانشگاه اسلامی "علیگره" تحت نظر فیلسوف محقق استاد "کلب عابد" رساله دکترای خودش را تحت عنوان "فلسفه دعا و مقایسه دعای اسلام با سایر ادیان" نگاشت. سید شمس ادین حسینی با شهید بهشتی و شهید باهنر در سازمان تحقیقات و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش همکاری و همفکری داشت. وی در دوران شاهنشاهی همواره به مبارزه با رژیم طاغوت مشغول بود و بعد از انقلاب توسط مردم نائین به مجلس شورای اسلامی راه یافت و همواره مجلس را سنگری برای دفاع از اسلام و خط امام و ولایت فقیه می دانست و در این راه کوشش فراوان می نمود تا سرانجام به شهدای 72 تن هفتم تیرماه 1360 پیوست.  

سید شمس الدین حسینی نائینی مدتی از دوران تحصیل در اصفهان بود و در این شهر دوران متوسطه را گذرانید و در مدرسه "صدر" به کسب معارف اسلامی پرداخت. شمس الدین حسینی ادبیات را نزد حاج احمد آقا یکی از فضلای حوزه آموخت و در محضر درس حاج شیخ محمد حسین عالم نجف آبادی و آیت الله زنجانی حاضر شد. او درس تفسیر و نهج البلاغه را از محضر زاهد بزرگ حاج میرزا علی شیرازی آموخت و پس از پایان دوره مقدمات و سطوح  برای تکمیل معلومات ابتدا به قم و سپس به تهران رفت و در مدرسه عالی شهید مطهری درس تفسیر قرآن و اصول عقاید اسلامی را در محضر آیت الله طالقانی و فلسفه را از مرحوم راشد، شهید مطهری و آیت الله حائری آموخت و از دانشکده الهیات و معارف اسلامی موفق به اخذ درجه لیسانس شد. او سپس در همان دانشکده فوق لیسانس گرفت و پایان نامه تحصیلی خود را تحت عنوان "جهاد در راه اسلام" نگاشت و برای تکمیل معلومات خود بار سفر بست و در کشور هندوستان در دانشگاه اسلامی "علیگره" که از بزرگترین دانشگاههای اسلامی جهان است، تحت نظر فیلسوف محقق استاد "کلب عابد" رساله دکترای خود را تحت عنوان "فلسفه دعا و مقایسه دعای اسلام با سایر ادیان" نگاشت. 

شهید حسینی در همان هنگام که مشغول تحقیق بود، به تدریس می پرداخت. او مدتها در دبیرستانهای مختلف تعلیمات دینی و علوم اجتماعی تدریس کرد؛ حسینی در دبیرستان قدس با شهید محمد علی رجایی و استاد جلال الدین فارسی همکار بود و سپس این دوستی و همکاری با شهید رجایی برای چندین سال در دبیرستان میرداماد ادامه یافت. از جمله فعالیتهای اجتماعی شمس الدین حسینی، همکاری با مؤسسه فرهنگی (اولین محل اقامت امام پس از بازگشت به وطن) و همکاری و همفکری با شهید بهشتی و شهید باهنر در سازمان تحقیقات و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش بود. از دیگر فعالیتهای اجتماعی شهید حسینی تشکیل جلسات مذهبی بود که در کنار سخنرانیها و دیگر فعالیتهایش ارزش خاصی برای آن قائل بود و مدت 8 سال در یکی از این جلسات، تفسیر قرآن را بعهده داشت. او در طی آن سالها با مؤسسه خیریه ولی عصر که سرپرستی خانواده های محروم و مستضعف را به عهده داشت و همچنین صندوق ذخیره جاوید که از نهادهای انقلابی و اسلامی بود از نزدیک همکاری داشت.  

سید شمس الدین حسینی نائینی در راه به تحقق رسیدن انقلاب اسلامی و آرمانهای مکتبیش سالها در دوران شاهنشاهی فعالیت بی امان و خستگی ناپذیر داشت و همواره در افشای جنایات رژیم شاهنشاهی و ترغیب مردم به نظام جمهوری به وسیله شعر، مقاله و سخنرانی می کوشید. کارشناس مسئول امور دینی و تربیتی پس از به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) ، شهید حسینی به همکاری با اداره کل امور تربیتی وزارت آموزش و پرورش به عنوان کارشناس مسئول امور دینی و امور تربیتی بکار پرداخت. نماینده مردم نائین در اولین دوره مجلس شورای اسلامی سید شمس الدن حسینی پس از آن از طرف حزب جمهوری اسلامی به نمایندگی اولین دوره مجلس شورای اسلامی از شهرستان نائین کاندید و انتخاب شد. او همواره از مجلس به عنوان سنگری برای دفاع از اسلام و خط امام(ره) و ولایت فقیه یاد می کرد و تمامی کوشش خویش را مبذول این راه می نمود.  

سید شمس الدین حسینی نائینی شهادت را به عنوان گرانبهاترین پشتوانه انقلاب اسلامی می دانست. او از صمیم قلب آرزوی شهادت داشت و سرانجام در هفتم تیر ماه 1360 در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۲۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۶:۲۳

شهید شمس الدین حسینی نائینی

خلاصه زندگی نامه

 شهید سید شمس الدین حسینی نائینی، نماینده مردم نائین در اولین دوره مجلس شورای اسلامی بود که در برای دفاع از اسلام و خط امام(ره) و ولایت فقیه کوشش فراوران نمود تا سرانجام به شهدای 72 تن انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی پیوست. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع