جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حجت الاسلام سید حسن شاهچراغی در 9 بهمن ماه 1331 در یکی از محله های قدیمی شهر دامغان به دنیا آمد. او فرزند ارشد حجت الاسلام حاج آقا سید مسیح شاهچراغی بود. شهید شاهچراغی در خصوص خانواده خود گفته است: «من در یکی از خانواده های روحانی تولد یافتم. تا آنجا که به یاد دارم پدرم از راه تدریس در مدرسه علمیه دامغان به همراه عمویم، زندگی را اداره می کردند.» شهید شاهچراغی، تحصیلات ابتدایی و متوسطه را با موفقیت کامل به پایان برد و مدتی نیز در کنار پدر بزرگوارشان در حوزه علمیه دامغان به فراگیری علوم دینی پرداخت. او پس از دوران متوسطه همانند بزرگان خانواده اش، راه حوزه علمیه را برگزید تا درس دین را بیاموزد و در خدمت آن قرار گیرد. از آغازین روزهای ورود سید حسن شاهچراغی به جمع طلاب مدرسه حقانی قم، به خوبی روشن بود که آینده درخشانی دارد زیرا جستجو گری و کنکاش در مسائل مختلف علمی و اجتماعی از ویژگی های بارز او بود. از دیگر خصوصیات او آن بود که در عصر خودش زندگی می کرد و با زمان و تحولاتی که در جامعه بوجود می آمد، آشنایی داشت. ورود او به مدرسه حقانی، سرفصل جدید و تجدید حیات تازه بود تا از اندیشه ژرف و ارزشمند عالمان و عارفانی همچون حضرات آیات خزعلی، جنتی، مصباح یزدی، احمدی میانجی و نیز شهیدان بهشتی و قدوسی بهره مند شود. شهید شاهچراغی از رهبران اصلی انقلاب اسلامی در شهرستان دامغان بود، با پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان یکی از مشاوران و مسئول دفتر شهید آیت الله قدوسی در دادستانی انقلاب فعالیت کرد. او نمایندگی دو دوره مجلس شورای اسلامی از شهرستان دامغان و سرپرستی موسسه کیهان را در کارنامه خود داشت. سید حسن شاهچراغی در اول اسفندماه 1364 به همراه شهید محلاتی و 40 تن از یاران با وفای امام بر اثر حمله به هواپیمایی که عازم مناطق جنگی بود در نزدیکی منطقه اهواز به شهادت رسیدند.  

سید حسن شاهچراغی در نهضت مبارزه با استبداد رژیم شاهنشاهی، از نخستین کسانی بود که به ندای امام خمینی(ره) لبیک گفت. در شمار اقدامات ماندگار او می توان به تاسیس کانون اسلامی جوانان اشاره نمود؛ کانونی که طلایه دار نهضت آگاهی بخشی در بین مجامع مردمی شد و شهید شاهچراغی در معیت پدر و عموی بزرگوارشان، رهبری عقیدتی و سیاسی این مجموعه تاثیرگذار را در روند انقلاب اسلامی بر عهده داشت. آموزه های ارزنده کانون اسلامی جوانان، دلیل اصلی رویکرد منفی آحاد مردم دامغان به گروهکهای انحرافی همچون منافقین و... در فضای سیاسی سال های آغازین انقلاب بود.  

وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مشاوران و مسئول دفتر شهید آیت الله قدوسی در دادستانی انقلاب به فعالیت پرداخت و سپس از سوی مردم دامغان به نمایندگی اولین دوره مجلس شورای اسلامی برگزیده شد تا در آذر ماه سال 1361 به تقاضای وزیر وقت ارشاد، مسئولیت موسسه کیهان را پذیرفت. ایشان در دوره دوم نیز به عنوان نماینده مردم دامغان در مجلس شورای اسلامی حضور داشت. 

حاج سید حسن شاهچراغی در اول اسفند ماه 1364 در پی اصابت موشک جنگنده های رژیم بعثی به هواپیمای حامل آنان با حدود 50 نفر از همراهان خود به فیض شهادت نائل آمدند. هواپیمای شهید شاهچراغی، هواپیمای "آسمان"، از تهران به مقصد اهواز حرکت می کرد که پس از جاسوسی منافقین توسط جنگنده‌های عراقی در آسمان اهواز، در منطقه وین در 25 کیلومتری شمال اهواز مورد هدف قرا گرفت. در این حمله دلخراش بیش از 40 نفر مسافر غیرنظامی از قضات روحانی و نمایندگان مجلس و مسئولان فرهنگی کشور و خدمه هواپیما به همراه آیت الله شهید محلاتی به شهادت رسیدند.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۰:۰۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۰:۰۹

شهید سید حسن شاهچراغی

خلاصه زندگی نامه

 شهید حجت الاسلام سید حسن شاهچراغی، نماینده دو دوره مجلس شورای اسلامی از شهرستان دامغان و سرپرست مؤسسه کیهان بود. ایشان به همراه شهید محلاتی و دیگر مسئولان فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمله هوایی دو فروند جنگده عراقی به هواپیمایشان به شهادت رسیدند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع