جستجو در مطالب و اشخاص
شهید سرلشکر حاج احمد سوداگر در سال 1339 در شهر مذهبی دزفول، به دنیا آمد. ایام تحصیل وی در مقطع متوسطه با اوج گرفتن نهضت انقلاب اسلامی ایران، همزمان شد.  شهید سرلشکر احمد سوداگر در مبارزات دوران شکوهمند انقلاب اسلامی دوشادوش امت انقلابی ایران حضوری فعال داشت. ایشان چند ماه قبل از شروع جنگ مسئولیت تیم‌های شناسایی در مرز ایران و عراق را عهده ‌دار بود و در واقع اقدامات و تحرکات دشمن بعثی را رصد می‌کرد. وی از اولین روزهای دوران دفاع مقدس در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل حضوری فعال و تاثیرگذار داشت، در عملیات والفجر مقدماتی مسئول اطلاعات قرارگاه قدس بود، در سال 1362 دوره فرماندهی ستاد را در ارتش گذراند و در سال 1363 به مسئولیت اطلاعات قرارگاه کربلا منصوب شد. شهید سوداگر در عملیات والفجر 8 در منطقه فاو یکی از فرماندهان این عملیات بود. در ابتدای سال 1365، او با تشکیل قرارگاه قدس وی به مسئولیت اطلاعات قرارگاه قدس منصوب شد و بعد از جنگ مسئولیت‌هایی همچون جانشینی فرماندهی لشکر 7 ولی‌عصر(عج)، فرماندهی لشکر 8 نجف و لشکرهای 25 کربلای مازندران، 27 حضرت رسول(ص) و مسئولیت اطلاعات نیروی زمینی سپاه را برعهده داشت. شهید سوداگر در سال 1384 پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس را تأسیس کرد و از خدمات ماندگار وی به تصویب رساندن تدریس علوم دفاع مقدس در دانشگاههای کشور بود. او در سال اول جنگ در خط مقدم منطقه دزفول و شوش بر اثر انفجار مین از ناحیه پا مجروح و قطع عضو شد. همچنین در عملیات والفجر 8 دچار عارضه شیمیایی شد. سرلشکر حاج احمد سوداگر پس از سال‌ها مجاهدت و مبارزات پس از تحمل شکیبانه جراحات دوران دفاع مقدس در 21 بهمن 1390 بر اثر جراحات فراوان ناشی از جنگ و عوارض شیمیایی به یاران و همرزمان شهیدش پیوست.  

حاج احمد سوداگر در ایام تحصیل که با اوج گیری نهضت انقلاب اسلامی همراه بود، با روحیه ‌ای پرشور، ایمان به خدا و عشق به امام خمینی(ره) به صف مردم مبارز پیوست و نقش موثری در سازماندهی و گسترش تظاهرات در شهر دزفول، علیه استبداد زمانه ایفا کرد. او به خوبی دریافته بود که یک مجاهد مسلمان، باید پشتوانه ‌ای نظری داشته باشد تا به هنگام تهدیدها و ایجاد تردید‌ها، تزلزلی در وی ایجاد نشود و بتواند در هنگام بحث و گفتگو در مورد اعتقادات و باورهایش بر دیگران تاثیر بگذارد؛ از این رو، به مطالعه عمیق متون اسلامی، نظریه‌های انقلاب و تاریخ جنبش‌های آزادی‌خواه پرداخت.  

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، احمد سوداگر در کنار همرزمانش نقش مؤثری در تشکیل سپاه ایفا کرد، به طوری که در سن 18 سالگی از نیروهای کلیدی سپاه دزفول، به شمار می ‌آمد. هنگامی که گروه‌های ضد انقلاب به مبارزه مسلحانه علیه انقلاب اسلامی روی آوردند و سپاه پاسداران ناگزیر به برخورد با این گروه‌ها شد، حاج احمد در این دوره تلاش‌های زیادی برای ایجاد آرامش و امنیت و مقابله با این گروه‌ها در منطقه انجام داد. ماه‌ها پیش از تهاجم سراسری ارتش عراق به ایران اسلامی، شهید سوداگر و تعدادی از پاسداران منطقه که تجاوز رژیم بعث به کشورمان را بسیار محتمل می‌دانستند، به گشت ‌زنی و شناسایی در مناطق مرزی از جمله غرب کرخه، مبادرت ورزیدند که این اقدامات، بعدها نقش موثری در موفقیت عملیات فتح‌ المبین داشت.  

در روزهای آغازین تهاجم سراسری دشمن، شهید سوداگر و همرزمانش در کنار نیروهای لشکر 92 زرهی ارتش، در منطقه دشت آزادگان به مقابله با دشمن پرداخت و رشادت‌ های زیادی از خود نشان داد. پس از آن، او به کمک مدافعان پل کرخه شتافت و به همراه سایر مسئولان، به سازماندهی نیروها جهت دفاع موثر از منطقه همت گمارد. هوش سرشار، توان فکری بالا و خطرپذیری، احمد سوداگر را به سوی فعالیت‌های اطلاعاتی سوق داد. کاری که در آن زمان از ضروری ‌ترین اولویت‌ های جنگ بود و استعداد و نبوغ او را در این زمینه به منصه ظهور رساند. هرچند او در جریان یکی از شناسایی‌ ها در سال 1360، بر اثر برخورد با مین، پای خود را از دست داد اما در این مسیر پرخطر، هرگز از پای ننشست. در عملیات پیروزمندانه فتح ‌المبین، که یکی از بزرگ‌ترین عملیات‌های دوران دفاع مقدس به‌شمار می‌‌آید، شناسایی‌های متعدد، دقیق، تخصصی و گزارشات کامل وی و همرزمانش در واحد اطلاعات، منجر به دستیابی سریع رزمندگان به سایت‌های 4 و 5 که از نقاط بسیار مهم منطقه به شمار می‌آمدند، شد.  

شهید سوداگر دوره آموزشی دافوس ارتش را در سال 1362 طی کرد و با تلفیق دانش تئوریک و تجربیات عملی میدان نبرد، به مهارت و بلوغ فوق‌ العاده‌ای در امور اطلاعاتی رسید. در آبان‌ماه سال 1363 مسئولیت معاونت اطلاعات نظامی منطقه جنوب (قرارگاه کربلا)، به او واگذار شد. شناسایی منطقه عملیات والفجر 8 در فاو، تحت مسئولیت وی انجام گرفت و خود شخصا شرایط اروندرود، معابر و راهکارها را بررسی و در آماده سازی، منطقه، تلاش بسیار کرد. پیش از عملیات والفجر 8، مسئولیت اطلاعات قرارگاه نجف را به عهده گرفت که نیاز واحد آموزش نظامی ستاد مرکز سپاه به سردار سوداگر منجر به مامور کردن ایشان به سپاه سوم قدس شد و هنگام عملیات والفجر 8، مسئولیت معاونت اطلاعات سپاه قرارگاه قدس را به عهده گرفت و در تَکِ پشتیبانی ام‌الرصاص و نیز در ادامه تَکِ اصلی، به ایفای نقش پرداخت. مهارت و شیوه‌های ابداعی حاج احمد در طول اکثر عملیات‌های دفاع مقدس والفجر 8، تحسین و ستایش فرماندهان را برانگیخت و در تاریخ دفاع مقدس ماندگار شد. در عملیات‌های کربلای 4، 5 و 8، بیت‌المقدس 2 و والفجر 10 قرارگاه قدس از قرارگاه‌های موثر و اصلی بود، حاج احمد سوداگر عنصر کلیدی قرارگاه به شمار می‌آمد.  

وی در طول حضور در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل بارها تا مرز شهادت پیش رفت اما گویی خداوند می‌خواست ایشان را برای ادامه خدمت در حوزه‌ای دیگر تا سال‌ها حفظ کند؛ شهید سوداگر، در شهریور ماه 1359 در منطقه عملیاتی کرخه بر اثر اصابت ترکش از ناحیه‌ های سر، صورت، چشم راست، پا(قطع پنجه پای چپ)، در تاریخ 13 آبان ماه 1360 در منطقه عملیاتی شوش براثر انفجار مین از ناحیه پای راست (قطع پا) و اصابت ترکش‌های متعدد به بدن اصابت موج انفجار از ناحیه سر و گوش‌ها، در 17 بهمن ماه 1360 در منطقه رقابیه بر اثر اصابت ترکش‌ هایی از ناحیه پای راست و کتف، در 30 اردیبهشت 1361 در منطقه عملیاتی والفجر مقدماتی بر اثر اصابت ترکش از ناحیه پای راست و در تاریخ 7 مرداد 1361 در منطقه عملیاتی شلمچه بر اثر اصابت ترکش از ناحیه جمجمه ضربه مغزی شد. ایشان در 28 اسفند 1364 در منطقه عملیاتی خیبر بر اثر استنشاق عوامل شیمیایی از ناحیه داخلی (ریه) و چشم و در منطقه عملیاتی فاو بر اثر اصابت موج انفجار و واژگونی موتورسیکلت دچار در رفتگی زانوی چپ و پارگی مینیسک شد. وی همچنین در اول آبان ماه 1365 در منطقه عملیاتی فاو بر اثر تصادف از ناحیه سر مجروح و در عملیات‌های بدر، والفجر 8، والفجر 10 براثر اصابت شیمیایی از ناحیه داخلی، ریه و چشم مصدوم شد. ضایعات شدید جنگی منجر به بیش از 20 بار عمل جراحی ایشان از ناحیه‌های (قلب، کمر، ریه و ...) بعد از جنگ گردیده بود، جراحت‌هایی که هر کدام می‌توانست بهانه ‌ای موجه برای ترک جبهه و مسئولیت‌‌های بعد از جنگ باشد اما او هر بار با تنی مجروح اما انگیزه‌ای مضاعف به صحنه دفاع مقدس بازگشت و حضور تا آخرین روز جنگ را تکلیف شرعی خود می ‌دانست و خدمات ماندگاری را پس از جنگ بنیانگذاری نمود.  

با پایان یافتن جنگ تحمیلی، در مهرماه سال 1367، حاج احمد سوداگر به ‌عنوان جانشین عملیات در جنوب (قرارگاه قدس) انجام وظیفه کرد. در سال 1368، به سمت فرماندهی لشکر 7 ولی ‌عصر(عج‌) منصوب شد. در خردادماه همان سال دوره دانشکده فرماندهی و ستاد (دافوس) سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به پایان رساند و نیز موفق شد دوره تکمیلی در اواخر آذرماه سال 1384 با حکم رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، به ریاست پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، منصوب شد و ماموریت‌ های محوله را از طریق 14 گروه پژوهشی در حوزه دفاع مقدس که از تنوع کم ‌نظیری برخوردار است، به پیش برد. نقش آفرینی های سردار سوداگر از نقش ‌آفرینی‌های بی‌بدیل سردار سوداگر می‌ توان به بهره‌ گیری از نظرات فرماندهان سپاه، ارتش و جهاد سازندگی در قالب شورای راهبردی پژوهشی، راه ‌اندازی دفتر جذب و ارزشیابی هیات علمی به منظور تامین اعضای هیات علمی گروه‌های پژوهشی و ساماندهی مراحل جذب و به تصویب رساندن دو واحد درسی آشنایی با دفاع مقدس در کلیه دانشگاه‌های آزاد و سراسری اشاره کرد که در نتیجه این تلاش بیش از 100 استاد جذب و تربیت شده و بیش از 350 هزار دانشجو، این درس را گذرانده‌اند. مدیریت و سیاست‌ گذاری موثر در حوزه پژوهش، انجام فعالیت‌های متنوع از قبیل انجام 17 طرح پژوهشی در حوزه دفاع مقدس، حمایت از 140 عنوان رساله دانشجویی، دکترا و کارشناسی ارشد، نقد و بررسی و داوری 700 عنوان کتاب دفاع مقدس، برگزاری 5 همایش تخصصی – پژوهشی ملی، بازخوانی 18 عملیات بزرگ دفاع مقدس، برگزاری 250 جلسه هم ‌‌اندیشی در سراسر کشور و 40 مورد همکاری پژوهشی با سازمان‌های مختلف را، در پژوهشگاه ممکن کرد. این چنین بود که پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس، به‌ عنوان اخرین یادگار وی که تحولی اساسی در فرهنگ ‌سازی و نشر معارف و ارزش‌های دفاع مقدس به‌ شمار می‌رود، به مرکزی مرجع و پیشرو در مراکز علمی کشور ارتقا یافت.  

شاید تقدیر خداوند بر این بود که این سردار خستگی‌ ناپذیر جبهه ‌ها، در 21 بهمن ‌ماه سال 1390 و در حین بازگشت از ماموریت در اثر ایست قلبی تنفسی ثانویه مربوط به صدمات جنگی و استنشاق گازهای شیمیایی و پس از تحمل جراحات شدید ناشی از جنگ با 82 درصد جانبازی، به درجه رفیع شهادت نائل آید. شهادت سردار سوداگر در اسفند ماه سال 1390 توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران، ثبت و ابلاغ شد. همچنین درجه سرلشکری ایشان توسط فرمانده معظم کل قوا، مقام معظم رهبری تایید و ابلاغ شد. دانشگاه شهید بهشتی دکترای افتخاری به این شهید بزرگوار را به پاس تلاش‌های بی‌نظیرش در هفته پژوهش و در  جمع پژوهشگران برجسته کشور و توسط معاون اول رئیس‌ جمهور و رئیس دانشگاه اهدا کرد. با اصرار مردم شهید پرور شهر دزفول، سردار سرلشکر حاج احمد سوداگر در گلزار شهدای بهشت علی دزفول، در کنار برادر شهیدش محمود سوداگر، فرزندش ناصر سوداگر و همرزمان شهیدش، در قطعه شهدا به خاک سپرده شد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۱۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۱۲

شهید سرلشکر احمد سوداگر

خلاصه زندگی نامه

 شهید سرلشکر حاج احمد سوداگر، رزمنده 8 سال دفاع مقدس و خادم رزمندگان در قرارگاه خاتم الانبیاء و لشکر 27 محمد رسول الله(ص) و رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس که بعد از سالها مجاهدت و شکیبایی جراحات دوران دفاع مقدس به درجه شهادت نائل شدند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع