جستجو در مطالب و اشخاص
شهید رحمان دادمان در سال 1335 در شهر اردبیل به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی را در همان شهر و تحصیلات متوسطه را در رشته ریاضی در دبیرستان هدف تهران به پایان رساند. وی در سال 1353 وارد دانشگاه تهران شد و در سال 1365 در رشته مهندسی عمران از این دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌ التحصیل شد. او که از مبارزان انقلابی بود، در تسخیر لانه جاسوسی در آبان ماه 1358 حضور داشت. پس از حمله نظامیان آمریکا به طبس، دادمان همراه عده‌ای از گروگان‌های آمریکایی عازم شهر تبریز شد و به پیشنهاد آیت الله مدنی به فرماندهی آذربایجان شرقی منصوب شد. با شروع جنگ تحمیلی دادمان به تهران آمد و تمام وقت خود را در جبهه های نبرد سپری کرد. او که مدتی فرمانده سپاه پاسداران تبریز بود پس از سپاه، ضمن مشارکت فعال در تأسیس جهاد سازندگی، 4 سال در پست های مسئول آموزش جهاد، قائم مقام عضو شورای مرکزی و مسئول هماهنگی واحدها و کمیته های جهاد فعالیت کرد. او همزمان، به ادامه تحصیل واحدهای عقب مانده اش در دانشکده فنی پرداخت و به عنوان کارشناس ارشد عمران از دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد و با صدور حکم حضرت امام(ره) مبنی بر الحاق شیلات به جهاد سازندگی به عنوان اولین مدیرعامل شرکت شیلات مشغول به کار شد. رحمان دادمان پس از اخذ مدرک دکترا در انگلستان، به تدریس در دانشگاه مشغول شد. دادمان مدتی به عنوان مدیرعامل راه آهن خدمت کرد و پس از آن به عنوان وزیر راه و ترابری در دوران ریاست جمهوری خاتمی انتخاب شد. او سرانجام در یکی از مأموریت های اداری خود برای بازدید از پروژه های وزارت راه و ترابری در 27 اردیبهشت ماه 1382، بر اثر سقوط هواپیمای یاک -40 به شهادت رسید.  

رحمان دادمان از فعالان جنبش اسلامی در انجمن‌های اسلامی دانشگاه تهران بود و نقش بسیار گسترده‌ای در قیام مردم تبریز علیه رژیم شاه داشت. او پس از پیروزی انقلاب هم به همراهی دانشجویان مسلمان و پیرو خط امام(ره) در  تسخیر لانه جاسوسی  و برپایی انقلاب دوم نقش فعالی ایفا نمود. پس از اردیبهشت 1359 که واقعه شکست آمریکا در صحرای طبس به وجود آمد، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام خمینی(ره) تصمیم گرفتند تا گروگان های آمریکایی را در شهرهای مختلف نگهداری کنند. دادمان همراه عده‌ای از گروگان‌های آمریکایی عازم شهر تبریز شد سپس به پیشنهاد آیت الله مدنی، به فرماندهی سپاه آذربایجان شرقی منصوب شد که نقش بسزایی در سرکوب توطئه های منافقین و اجانب کردستان ایفا کرد.  

رحمان دادمان با شروع جنگ تحمیلی مشارکت فعالی در همه عرصه‌ های دفاع مقدس داشت، سپس تا پایان جنگ در سمتهای مسئول ستاد عملیاتی سپاه پاسداران، جانشین معاونت کل لجستیک و تدارکات سپاه و قائم‌ مقام عضو هئیت امنای جهاد سازندگی و معاون آموزش جهاد به خدمت پرداخت. با فرمان حضرت امام(ره) مبنی بر الحاق شیلات ج.ا. به وزارت جهاد به عنوان اولین مدیرعامل شرکت شیلات ج.ا. منصوب شد. 

شهید دادمان با رحلت حضرت امام(ره) همانند بسیاری از دوستان و همرزمان خویش به ستاد برگزاری مراسمهای ارتحال امام(ره) پیوست و به صورت شبانه‌ روزی به کار و تلاش پرداخت. او در راستای عمل کردن به وصیتنامه امام خمینی(ره) مبنی بر تحصیل جوانان حزب ‌اللهی و حضور آنها در فضای دانشگاه‌ها مشغول ادامه تحصیل شد و سپس برای تحصیل در رشته دکترای راه و ساختمان به انگلستان رفت و موفق به دریافت درجه دکترا از دانشگاه منچستر این کشور شد. او پس از پایان تحصیلات خود به میهن اسلامی بازگشت و به تدریس در دانشکده فنی دانشگاه تهران پرداخت. شهید دادمان پس از آن به عنوان مدیری عامل راه آهن جمهوری اسلامی خدمت کرد و سپس به عنوان وزیر راه و تربری در دولت محمد خاتمی به مجلس معرفی و رأی اعتماد گرفت.  

شهید دادمان طی سالهای حیات خود در سمت‌های مختلفی به انجام وظیفه در نظام مقدس جمهوری اسلامی پرداخت: - فرمانده سپاه پاسداران آذربایجان شرقی - مسئول ستاد عملیاتی سپاه - معاون هماهنگ کننده واحد تدارکات کل سپاه پاسداران - جانشین معاون لجستیکی در وزارت سپاه   - مسئول واحد آموزش جهاد سازندگی - قائم مقامی و عضویت در شورای مرکزی جهاد سازندگی - مسئول هماهنگی واحدها و کمیته‌های جهاد - مدیرعامل شرکت شیلات جمهوری اسلامی ایران - تدریس در دانشکده فنی دانشگاه تهران - معاون امور پژوهشی مرکز تحقیقات استراتژیک - مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران - وزیر راه و ترابری  

شهید دادمان در 27 اردیبهشت ماه 1380 در حالی که جهت انجام ماموریت اداری خویش و بازدید از پروژه‌های وزارت راه و ترابری دراستان گلستان عازم این استان بود، در سانحه سقوط هواپیمای یاک 40 همراه تعدادی دیگر از همراهان خویش به ملکوت اعلی پیوست. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۴:۵۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۴:۵۲

شهید رحمان دادمان

خلاصه زندگی نامه

 شهید رحمان دادمان، وزیر راه و ترابری جمهوری اسلامی پس از سالها خدمت، در سقوط هواپیمای یاک – 40 به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع