جستجو در مطالب و اشخاص
شهید رحمان استکی در سال 1329 در یک خانواده مذهبی در شهرکرد به دنیا آمد. او پس از گذراندن دوران تحصیل در سال 1357 در رشته علوم تربیتی فارغ التحصیل شد. استکی در بهبوهه انقلاب به زادگاهش در شهرکرد بازگشت و با مدیریت و دور اندیشی منحصر به فرد خویش سازماندهی اکثر راهپیمایی ها و تظاهرات عظیم را بر عهده داشت. ایشان زحمات زیادی را برای تأسیس حزب جمهوری اسلامی شهر کرد کشید. با شروع انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی، حزب جمهوری اسلامی شهرکرد رحمان استکی را به عنوان کاندیدای انتخابات معرفی نمود که به مجلس شورای اسلامی راه یافت و عضو کمیسیون اصل 90 قانون اساسی در مجلس شد. رحمان استکی در هفتم تیر ماه 1360 در کنار شهید بهشتی و دیگر یاران انقلاب در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید.  

رحمان استکی در دوران تحصیل، اغلب اوقات را در مساجد و مجالس مذهبی می گذراند. او پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی و اتمام خدمت در سال 1351 به شغل آموزگاری روی آورد و بعد از یک سال برای آشنایی و ارزیابی جریانات مبارزاتی و تجربه اندوزی به تهران هجرت کرد، ولی به علت نیاز منطقه به توصیه دوستانش به منطقه بازگشت. استکی در سال 1353 وارد دانشگاه شد و در همان ایام در جلسات درس استاد محمد تقی جعفری و جلسات مخفی درس شهید بهشتی شرکت می کرد و در سال 1357 در رشته علوم تربیتی فارغ التحصیل شد.  

رحمان استکی همزمان با اوج گیری انقلاب اسلامی به زادگاهش شهر کرد بازگشت و با مدیریت و دوراندیشی منحصر بفرد خویش سازماندهی اکثر راهپیمایی ها و تظاهرات عظیم را بر عهده گرفت. در اوج مبارزات که دانش آموزان مدارس شهر کرد بعنوان نشان دادن خشم و نفرت به رژیم شاهنشاهی به خیابانها ریختند و دست به تظاهرات زدند، مدیرکل وقت اداره آموزش و پرورش چهارمحال و بختیاری طی گزارشی مسبب و عامل تحریک دانش آموزان را رحمان استکی که دبیر یکی از مدارس شهر کرد بود، معرفی نمود. شهید استکی بعلت شناخت عمیق از مبانی اسلام توانست گروه زیادی از دانش آموزان را با شرکت دادن در جلسات مخفی به صحنه مبارزه بکشاند.  

پس از پیروزی انقلاب اسلامی رحمان استکی که از فقدان تشکیلات منسجم اسلامی و عدم تشکل نیروهای مبارز مسلمان رنج می برد در فکر چاره افتاد. با اعلام تأسیس حزب جمهوری اسلامی پس از تحقیق و با توجه به شناخت قبلی که از استادانی همچون شهید بهشتی و شهید باهنر داشت به کمک تعدادی از برادران، مقدمات تأسیس دفتر حزب جمهوری اسلامی شهر کرد را به انجام رسانید. 

استکی پس از مدتی که خود در حزب فعالیت نمود علیرغم میل باطنی با اصرار برادران مسلمان بعنوان معاون آموزشی و کفیل اداره کل آموزش و پرورش استان چهارمحال و بختیاری انتخاب و صادقانه با خدمات شبانه روزی به رتق و فتق امور پرداخت. همه هفته ساده و بی ریا در کنار مردم در نماز جمعه شرکت می کرد، دردها و مشکلات را می گفت و متقابلاً حرفها و شکایات مردم را نیز با سعه صدر گوش می داد. با شروع انتخابات اولین دوره مجلس شورای اسلامی که لزوم انتخاب فردی با تقوا، مکتبی، صادق ضروری به نظر می رسید حزب جمهوری اسلامی شهر کرد با توجه به معیارهای فوق الذکر، شهید استکی را بعنوان کاندیدای انتخابات معرفی نمود که با رای قاطع مردم به مجلس شورای اسلامی رفت.  

رحمان استکی در هفتم تیرماه 1360 در حادثه بمب گذاری در محل دفتر حزب جمهوری واقع در سرچشمه تهران به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۴۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۵۰

شهید رحمان استکی

خلاصه زندگی نامه

 شهید رحمان استکی، نماینده مردم شهر کرد در مجلس شورای اسلامی بود که در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع