جستجو در مطالب و اشخاص
داریوش رضایی نژاد در 29 بهمن ماه 1356 در آبدانان از شهرستانهای استان ایلام به دنیا آمد. او از همان اوایل کودکی در سخن گفتن و دیگر اعمال خود، نبوغ خود را به اطرافیان نشان داد. داریوش رضایی نژاد خیلی زودتر از همس و سالان خود وارد دانشگاه شد و به تحصیل در رشته مهندسی برق پرداخت؛ او پس از فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی به عنوان پژوهشگر در مراکز مهم علمی و تحقیقاتی کشور مشغول به کار شد. او ضمن فعالیت های اجرایی خود تحصیلاتش را ادامه داد و پس از گذراندن دوره کارشناسی ارشد، با قبولی در تمام مراحل آزمون دکترا در سال 1390 در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی پذیرفته شد اما ایشان فرصت نیافتند این مقطع تحصیلی را به پایان برسانند و در اول مرداد ماه 1390، توسط سرویس جاسوسی اسرائیل (موساد) به شهادت رسیدند. شهید داریوش رضایی ‌نژاد سومین شهید هسته ‌ای کشورمان بود که به فاصله تقریبا دو سال پس از شهادت دکتر علیمحمدی در سال 1388 و تقریبا یکسال پس از شهید شهریاری در سال 1389 ترور شد. خط تروری که در 21 دی ماه 1390 به شهید احمدی ‌روشن رسید. شهید رضایی نژاد در مقابل دیدگان همسرش (شهره پیرانی) و فرزند خردسالش (آرمیتا) توسط تروریستهای رژیم صهیونیستی به ضرب گلوله به شهادت رسید.  

داریوش رضایی نژاد به واسطه اینکه جثه ‌اش ظریف‌تر و کمی ریزتر از هم سن و سالانش بود، همراه با متولدین 1357 وارد دوره ابتدایی شد و همیشه با هوش و توانایی خود معلم و دانش آموزان را تحت تأثیر قرار می‌داد. ایشان کلاس سوم ابتدیی را در تابستان گذراند و دیگر سال‌های دوره ابتدایی شاگرد اول و نماینده کلاس بود. در دوره راهنمایی با توجه به ظرفیت هوشی بسیار بالای او، مقطع دوم را در تابستان گذراند و با توجه به این سرعت بالا در کسب مدارج علمی توانست پیش از همکلاسی‌های خود دوره متوسطه را به پایان رساند و در تیرماه 1373 دیپلم خود را در رشته ریاضی دریافت کرد. شهید رضایی‌ نژاد همچنین چندین بار در مسابقات علمی استان ایلام مقام اول را کسب کرد. او در مهر ماه 1373 در رشته مهندسی برق، گرایش قدرت، در دانشگاه پذیرفته شد. او با وجود پذیرش در بسیاری از رشته‌های مهندسی در دانشگاه‌های معتبر تهران، اصفهان، شیراز و ... بنابر انتخاب خود وارد دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان شد. داریوش رضایی ‌نژاد با وجود نبوغ ذاتی در امور کارگاهی و آزمایشگاهی، در تحصیل و پذیرش و اجرای آکادمیک نیز بسیار منظم و کوشا بود. او ضمن فراگیری و کسب تجربه در رشته خود، در زمینه استفاده از رایانه و علوم کامپیوتری بسیار توانا بود. با داشتن چنین توانایی‌های، ایشان توانست در مدت هفت ترم و با رتبه اول، به عنوان دانشجوی برتر دانشگاه، فارغ‌ التحصیل شود. ایشان در سال 1378، در آزمون کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق، گرایش قدرت، در دانشگاه دولتی ارومیه پذیرفته و مشغول به ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد شد. شهید رضایی‌ نژاد در سال 1390 با قبولی در تمام مراحل آزمون دکترا در دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی پذیرفته شد اما موفق به پایان رساندن این مقطع تحصیلی نشد و به شهادت رسیدند.  

شهید رضایی ‌نژاد در تیر ماه 1379 با شهره پیرانی ازدواج کرد. خانم پیرانی درباره نحوه آشنایی و ازدواج با شهید رضایی نژاد گفت: «من دانشجوی علوم سیاسی در دانشگاه تهران بودم و داریوش دانشجوی ارشد دانشگاه ارومیه و کارمند یکی از مؤسسات تحقیقاتی کشور بود. ازدواج ما کاملاً سنتی و با نظر خانواده‌ها صورت گرفت. داریوش با برادر بزرگترم همکلاس بود و من هم دورادور اسم او را شنیده بودم اما اصلاً همدیگر را ندیده بودیم. از جایی که مردم شهر آبدانان، داریوش را به عنوان شخصیتی آرام، مردمدار و علمی می‌شناختند، همه دیدگاه مثبتی نسبت به وی داشتند. من با برادرشوهرم هم ‌دانشکده‌ای‌ بودم. در رابطه با ازدواج داریوش با من، در خانواده آنها صحبت‌هایی شده بود تا اینکه آنها به خواستگاری آمدند. من شناختی از داریوش نداشتم؛ پدرم که فرهنگی بود و در مقطعی از تدریس، معلم او بود، تأکید داشت با او ازدواج کنم. من و داریوش زندگی مشترکمان را در 26 آذر 1380 در یک زیرزمین 45ـ40 متری در بلوار مرزداران آغاز کردیم. زندگی‌مان خیلی ساده بود. در طول زندگی‌ خیلی به یکدیگر علاقمند بودیم و هیچ ‌وقت از این ازدواج پشیمان نشدیم. بعد از 11 سال زندگی مشترک، من و داریوش از مسائل مختلفی که پیش می‌آمد، به خاطر هم با کمال میل می‌گذشتیم...» ثمره این ازدواج یک فرزند دختر به اسم "آرمیتا" است که در آذر ماه 1385 به دنیا آمد.  

داریوش رضایی نژاد پس از فارغ‌ التحصیلی از مقطع کارشناسی به عنوان پژوهشگر در مراکز مهم تحقیقاتی و علمی کشور مشغول به کار شد. او در عرصه‌ فعالیتش توانایی فراوانی داشت و نبوغ و تلاش خود را در مسیر خدمت به وطن خویش قرارداد. رضایی نژاد ضمن کار مشغول به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شد. او در طول خدمت پربار خود چندین مقاله در حوزه تخصصی خود نگاشت و بسیاری از طرح‌های تحقیقاتی را راهبردی و اجرا کرد. در پی همین فعالیت‌های علمی رضایی نژاد، از دانشگاه‌های متعدد اروپایی جهت ادامه تحصیل و فعالیت پژوهشی از وی دعوت به عمل آمد اما او  به رغم همه این فرصت‌ها به واسطه عشق به میهنش و روحیات خاص خود، به همه آن‌ها نه گفت. رضایی نژاد ضمن تدریس و انجام فعالیت‌های تحقیقاتی مسئول اجرای بسیاری از طرح‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی و خواجه نصیرالدین طوسی بود. سوابق اجرایی نماینده دانشگاه شهید بهشتی در امور اجرایی همکاری با سازمان انرژی هسته ای از بهمن ماه 1384 تا زمان شهادت عضو شورای فناوری دانشگاه از آذر ماه 1381 تا مهر ماه 1386 عضو انجمن هسته ای ایران از اسفند ماه 1383 تا اسفند ماه 1385 مدیر گروه کاربرد پرتوها از مهر ماه 1384 تا زمان شهادت عضو شورای آزمایشگاه مرکزی دانشگاه از مرداد ماه 1385 تا مهر ماه 1386 برگزار کننده چهار کمیته علمی و کارگاه آموزشی از سال 1385 تا زمان شهادت عضو کمیته تخصصی فنی و مهندسی هیات ممیزه از بهمن ماه 1386 تا زمان شهادت مشاور جمهوری اسلامی ایران در پروژه سزامی از خرداد ماه 1387 تا زمان شهادت  

داریوش رضایی‌ نژاد سومین دانشمند هسته‌ ای ایران بود که توسط عوامل رژیم صهیونیستی به شهادت رسید. ایشان همراه همسر و فرزند خود در مقابل خانه ‌اش در خیابان بنی ‌هاشم، خیابان خادم رضائیان هدف سوء قصد 2 موتور سوار قرار گرفت و به شهادت رسید. در اثر این سوءقصد، همسر شهید رضایی ‌نژاد مجروح و برای مداوا به یکی از بیمارستان‌های تهران منتقل شد. بر اساس شواهد، دو موتور سوار به رضایی ‌نژاد، همسر و دخترش که سوار یک پژو بودند، حمله کرده و با شلیک 5 گلوله، رضایی ‌نژاد را به شهادت رساندند. شهید رضایی نژاد در آبدانان در کنار مزار پسر عمه شهید خود، "شهید احمد غلامی" به خاک سپره شد.  

حضور رهبر معظم انقلاب در خانه شهید داریوش رضایی ‌نژاد و دیدار با خانواده ایشان، در 29 دی ماه 1390، یک تفاوت اساسی با سایر دیدارهای ایشان از خانواده شهدای هسته ‌ای داشت و آن، حضور دختر زیبا و بامزه شهید رضایی ‌نژاد در این دیدار و تعامل پدرانه رهبر انقلاب با او بود؛ تا جایی که "آرمیتا" به "آقا"، بادام ‌زمینی تعارف کرد و برای ایشان نقاشی کشید و مقام معظم رهبری هم حدیثی را در تایید موهای بلند و زیبای این دختر شهید روایت کردند. رهبر معظم انقلاب با حضور در منزل شهید داریوش رضایی ‌نژاد ضمن درخواست درجات عالی برای شهید و اجر و صبر برای خانواده ایشان از درگاه خداوند، تلاش دشمنان را برای ترور جوانان نخبه کشور نشان دهنده عظمت کار ایشان خواند و گفت: «امروز پیشرفت جمهوری اسلامی مایهٔ دلگرمی ملت‌های مسلمان و جوانان کشورهای اسلامی است.» مستند تلویزیونی این دیدار به مناسبت اولین سالگرد شهادت داریوش رضایی نژاد با نام "آرمیتا مثل پری" از شبکه اول سیما پخش شد؛ این مستند مروری به زندگی شهید رضایی نژاد و پیوند عاطفی فرزند شهید با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشته است.  

اول مرداد 1391 یعنی یک سال پس از ترور شهید رضایی‌ نژاد، خبری خوش در شبکه‌های خبری منتشر شد و موجبات شادی مردم شهید پرور ایران را فراهم کرد. حیدر مصلحی، وزیر وقت اطلاعات، از دستگیری عوامل ترور شهید رضایی‌ نژاد خبر داد و گفت: «افزون بر این تیم، دو مجموعه که در تربیت تروریست‌ها نیز فعال بودند، در ایران و خارج از کشور دستگیر شدند.» حیدر مصلحی در مراسم گرامیداشت اولین سالگرد شهید رضایی ‌نژاد با بیان اینکه تیم ترور کننده این شهید دستگیر شده‌ اند، گفت: «آن‌ها تلاش زیادی کرده بودند تا سازمان اطلاعاتی ایران را به انحراف بکشانند، اما موفق نشدند. بر خلاف ترورهای شهیدان شهریاری و علیمحمدی که توسط بمب‌های کنترلی صورت گرفته بود، تیم تروریستی شهید رضایی ‌نژاد تعمداً از شیوه دیگر استفاده کرده و با تیراندازی وی را به شهادت رساند اما دستگاه اطلاعاتی ما موفق به دستگیری این تیم شد.» مراحل دستگیر عوامل ترور دانشمندان هسته ای در مستند "کلوپ ترور" مراحل دستگیری عوامل ترور دانشمندان هسته ای در مستندی به نام "کلوپ ترور" در 16 مرداد ماه 1391 به روی آنتن شبکه اول سیما رفت؛ در این مستند به نحوه اقدامات یک شبکه پیچیده ترور وابسته به سرویس موساد در ایران پرداخته شده است. این شبکه ترور که به صورت عنکبوتی عمل کرده و از پشتیبانی ویژه اطلاعاتی دستگاه های اطلاعاتی انگلیس و امریکا برخوردار بوده است، نقش اصلی را در طراحی، هدایت و اجرای عملیات ترور شهیدان علیمحمدی، شهریاری، رضایی نژاد، احمدی روشن، قشقایی و فریدون عباسی بر عهده داشته است. در مستند "کلوپ ترور" از شیوه جذب اعضای این گروه و مراحل آموزش آنها در اقلیم کردستان و اعزام آنها به اسرائیل و همچنین شیوه های آموزش، طراحی و اجرای عملیات این ترورها از زبان اعضای شبکه پرده برداری شده است.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۷:۴۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۷:۴۶

شهید داریوش رضایی نژاد

خلاصه زندگی نامه

 شهید داریوش رضایی نژاد، پژوهشگر هسته ای و دانشجوی دوره دکترای مهندسی برق دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی بود که در مرداد ماه 1390 در اقدامی تروریستی، مقابل منزل خود هدف فردی مسلح قرار گرفت و به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع