جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حسن محمد عینی در 2 خرداد ماه 1330 در شهر قم به دنیا آمد. او که از کودکی علاقه مند به تحصیل بود با مشکلاتی که داشت در کنار کارکردن به تحصیلات خود ادامه داد و پس از قبولی در آزمون درجه داری نیروی هوایی به ارتش رفت. او در سال 1350 به پایگاه هوایی دزفول منتقل شد. او در دزفول توانست دیپلم متوسطه خود را اخذ کند. محمد عینی با پایان دوران خدمت 7 ساله خود که به ارتش تعهد داده بود، از ارتش استعفا داد و پس از آن بارها مورد آزار و اذیت ساواک قرار گرفت ولی همچنان به مبارزات و افشاگری های خود علیه رژیم پهلوی ادامه داد. با پیروزی انقلاب اسلامی، شهید محمد عینی با حفاظت از انبارهای اسلحه از افتادن تسلیحات به دست گروه های معاند جلوگیری کرد. او در سازمان گسترش صنایع و معادن، مأمور پاک سازی شد. محمد عینی در این سازمان از سوی طرفداران بنی صدر و لیبرالها مورد آزار و اذیت قرار گرفت تا جاییکه تصمیم به استعفا گرفت اما مسئولین با استعفای او موافقت نکردند سپس مامور به خدمت در مجلس شد و در تدارکات مجلس شورای اسلامی مشغول به کار گردید که پس از پایان مأموریت نیز در همان جا ماند. حسن محمد عینی از اعضای حزب جمهوری اسلامی بود که سرانجام در کنار دیگر یاران امام(ره) در انفجار دفتر حزب جمهوری به دست منافقان کوردل به فیض شهادت نائل شد.  

حسن محمد عینی در کودکی علاقه شدیدی به درس و یادگیری داشت اما خانواده ‌اش به دلیل فقر مالی، علیرغم میل باطنی، توانایی فرستادن او به مدرسه را نداشتند. با این وجود او توانست همگام با کار به تحصیل نیز بپردازد. شهید حسن محمد عینی با وجود همه مشکلات به تحصیلات خود ادامه داد و تا کلاس هشتم درس خواند. او در آزمون درجه‌ داری نیروی هوایی شرکت کرد و بعد از قبول شدن و طی دوره آموزشی، روزها کار می ‌کرد و شب‌ها درس می‌ خواند. او در سال 1350 ازدواج کرد، سپس به پایگاه هوایی "وحدتی" دزفول منتقل شد. شهید محمد عینی روزهای تعطیل خود را نیز وقف تزکیه و تهذیب اخلاق و خودسازی اسلامی می کرد و همیشه جلساتی با دوستان مذهبی اش ترتیب می داد. او دیپلم مقطع متوسطه را در شهر دزفول اخذ کرد و چون به نیروی هوایی تعهد خدمت 7 ساله داده بود، مجبور شد همان‌جا بماند. او پس از مدتی به تهران منتقل شد و در سال 1355 از ادامه همکاری با ارتش استعفا کرد و سپس در شرکت کارگری پارس الکتریک مشغول به کار شد.  

شهید حسن محمد عینی بعد از این که از نیروی هوایی ارتش استعفا داد، بارها مورد تعقیب ساواک قرار گرفت و آنان با دلایل واهی وی را بازداشت و مورد آزار و اذیت قرار دادند. محمد عینی در سال‌های 1356 و 1357 مبارزات مخفی خود علیه رژیم پهلوی را گسترش داد و به افشاگری ظلم و ستم و فساد دربار پهلوی پرداخت. وی همچنین اعلامیه‌ های امام(ره) را در سطح وسیعی در شهرهای دزفول و تهران پخش می ‌کرد. وی در کمیته استقبال امام(ره) نیز حضور داشت و جزو گروه انتظامات در بهشت زهرا(س) بود.  

با پیروزی انقلاب اسلامی، حسن محمد عینی به کمک نیروهای انقلابی شتافت و در حفظ انبار اسلحه و مهمات که در آن تخصص داشت بسیار تلاش کرد و از افتادن تسلیحات به دست گروه‌های معاند جلوگیری نمود. پاکسازی سازمان گسترش صنایع و معادن از عناصر وابسته او سپس به سازمان گسترش صنایع و معادن رفت و در هیئت پاک‌ سازی مشغول خدمت شد و این سازمان را از وجود عناصر وابسته به رژیم پهلوی تسویه کرد. در این مقطع بود که آزار و اذیت لیبرال‌ها و هواداران بنی‌ صدر شروع شد و به طرق مختلف سعی کردند تا شهید محمدعینی را از سازمان طرد کنند اما او ایستادگی نمود. او بعد از مدتی از ادامه همکاری با سازمان گسترش صنایع و معادن استعفا کرد ولی مورد قبول مسئولان سازمان قرار نگرفت. خدمت در مجلس شورای اسلامی شهید محمد عینی پس از آن، به عنوان مأمور به خدمت در مجلس شورای اسلامی رفت و به عنوان مدیر کل تدارکات این نهاد مردمی مشغول به کار شد. او با پایان یافتن مدت مأموریتش قصد داشت که به سازمان گسترش باز گردد اما هاشمی رفسنجانی، ریاست وقت مجلس شورای اسلامی، با توجه به شناختی که از تعهد و کارآیی وی‌ داشت بر او تکلیف کرد تا ادامه خدمتش را در مجلس سپری کند. عضویت در حزب جمهوری اسلامی او در درگیری‌های 14 اسفند 1359 در صف مردم به مقابله با هواداران بنی‌ صدر و منافقین پرداخت و چون قبلاً به عنوان نیروی حزب‌اللهی شناسایی شده بود، مورد آزار و اذیت فراوانی قرار گرفت. او از زمان تأسیس حزب جمهوری اسلامی، همکاری خود را با حزب شروع کرد.  

حسن محمد عینی در هفتم تیرماه 1360 به همراه یاران فداکار امام خمینی(ره) در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی به دست منافقین کوردل به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۴۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۹:۴۲

شهید حسن محمد عینی

خلاصه زندگی نامه

 شهید حسن محمد عینی، از اعضای حزب جمهوری اسلامی بود که پس از پیروزی انقلاب اسلامی عضو هیئت پاک‌ سازی سازمان گسترش صنایع و معادن و مدیر کل تدارکات مجلس شورای اسلامی شد. او در انفجار دفتر حزب جمهوری در کنار دیگر یاران امام(ره) و انقلاب به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع