جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حسن طهرانی مقدم، در 6 آبان ماه 1338 در محله "سرچشمه" تهران متولد شد. او پس از طی تحصیلات مقدماتی، موفق به اخذ مدرک کاردانی و کارشناسی در رشته مهندسی صنایع شد. وی که در اولین روزهای تشکیل سپاه پاسداران به عضویت آن درآمده بود، در دوران دفاع مقدس نخستین فرمانده توپخانه سپاه و بنیانگذار آن بود؛ با راه اندازی توپخانه، در عملیات ها بیشترین حجم آتش بر سر عراقی ها ریخته شد. پس از آن طهرانی مقدم توپخانه را به حسن شفیع زاده سپرد و خود به یگان موشکی سپاه رفت و مسئولیت یگان موشکی را برعهده گرفت؛ ایشان هم در تشکیل و بنیان‌گذاری فرماندهی موشکی سپاه تأثیرگذار بود. حسن طهرانی مقدم با پایان جنگ تحمیلی وارد تحقیقات و توسعه فعالیت های مرتبط با ارتقای قدرت بازدارندگی کشور شد و در سازمان جهاد خودکفایی سپاه به عنوان مسئول سازمان مشغول به خدمت شد. روحیه خستگی ناپذیر او در واحد موشکی سپاه باعث پیشرفت‏های بسیاری در زمینه موشکی کشور شد و ساخت موشک شهاب 3 و لانچر و تلاش‏های او در این عرصه لقب پدر موشکی ایران را به وی داد. شهید طهرانی مقدم در 21 آبان‏ماه 1390، در مسیر کارهای علمی و تحقیقاتی، بر اثر انفجار زاغه مهمات در پادگان شهید مدرس در شهرستان "ملارد"، به همراه جمعی دیگر از همکارانش به شهادت رسید. 

پدر شهید طهرانی مقدم، "محمود طهرانی مقدم" به پیشه خیاطی مشغول بود و به علت شغلش از محله "سرچشمه" به محله "شکوفه" و سپس به محله "بهارستان" نقل‌ مکان کردند. برادر و خواهر شهید طهرانی مقدم دارای 3 برادر و 2 خواهر به نام‏های "علی"، "احمد"، "محمد"، "صدیقه" و "فاطمه" طهرانی مقدم بودند. "علی طهرانی‌ مقدم"، ظهر عاشورای سال 1359 در اوایل جنگ و در محاصره سوسنگرد به شهادت رسید. همسر و فرزندان الهام حیدری، همسر شهید طهرانی مقدم، استاد حوزه علمیه "نورالزهرا(س)" و حوزه علمیه "بانو امین" (ویژه خواهران) است. وی در تاریخ 7 بهمن ماه 1362 و در 19 سالگی با شهید طهرانی مقدم که آن زمان 24 ساله بود، ازدواج کرد. حاصل این ازدواج 4 فرزند به نام‏های زینب، حسین، فاطمه و زهرا است. آشنایی با همسر و ازدواج الهام حیدری، همسر شهید طهرانی مقدم، در خصوص نحوه آشنایی و ازدواج خود با شهید طهرانی مقدم این گونه می گوید: «شهید طهرانی مقدم دوستی به نام عبدالرضا لشکریان داشتند که در همان ابتدای دوران دفاع مقدس شهید شدند. برادر همین شهید عزیز با خواهر من ازدواج کردند. بعد از آشنایی با خانواده من، خانواده‌ شهید لشکریان من را برای ازدواج به خانواده شهید طهرانی مقدم معرفی کردند. در روز خواستگاری فقط در جلسه اولی که آمد، یک صحبت کوتاهی انجام شد. در حرف‌هایش صداقت کامل داشت، هیچ وقت کسی در همان جلسه اول نمی‌آید بگوید من شهید می‌شوم و مدت 3 ماه یا 6 ماه نیستم و چون من همین برنامه را ادامه خواهم داد شما باید این شرایط را بپذیرید... عقد ما در هفتم بهمن ‌ماه 1362 بود و ناگفته نماند که عقد ما توسط امام خمینی(ره) انجام شد. 2 روز بعد از ازدواجمان به منطقه رفتند و 3 ماه بعد آمدند...»  

شهید طهرانی‌ مقدم، مقاطع ابتدایی و دبیرستان را به علت نقل مکان‏های پی در پی، در سه منطقه سرچشمه، شکوفه و بهارستان گذراند. طهرانی مقدم در سال 1356، پس از پایان دوره تحصیلات متوسطه در رشته صنایع (برش قطعات صنعتی) در مقطع فوق ‌دیپلم در مدرسه عالی "تکنیکیوم نفیسی" پذیرفته شد. سپس در سال 1358، او در مقطع لیسانس در رشته مهندسی صنایع ادامه تحصیل داد و موفق به اخذ مدرک مهندسی در این رشته شد. بعد از اتمام جنگ، شهید طهرانی مقدم بار دیگر در رشته "متالوژی" و در مقطع لیسانس در دانشگاه پذیرفته شد و با وجود مسئولیت‌های کاری و فرصت اندک برای مطالعه، همیشه جزء دانشجویان با نمره بالا به شمار می‏ آمد. پذیرش از فرانسه شهید طهرانی مقدم سرنوشت ساز ترین تصمیم زندگی اش را در بحبوحه انقلاب گرفت. زمانی که به اتفاق عموزاده هایش توانسته بود از یکی از دانشگاهای فرانسه پذیرش بگیرد. استعداد و توانایی های حاج حسن با تصمیمی که آن روز برای ماندن در کنار حضرت روح الله گرفت، او را تبدیل به یکی از دانشمندان برجسته کشور کرد.  

ورود به مسجد "زینب کبری(س)" شهید طهرانی مقدم، از سال 1348، در مسجد "زینب کبری(س)" محله‏ "سرچشمه"، زیر نظر "آیت‌ الله سید علی لواسانی" امام جماعت و مدیر مسجد،‌ تعلیمات دینی و مقدمات آشنایی با اسلام و احکام را فراگرفت و به همراه برادرانش در گروه سرود مسجد شروع به فعالیت کرد. این گروه سرود، هسته‌ اصلی گروه سرودی بود که در روز 12 بهمن ماه 1357 در فرودگاه مهرآباد و در مراسم استقبال از امام(ره) به اجرای برنامه پرداخت. روایت آیت‌ الله لواسانی از آن دوران چنین است: «محل ما خیابان امیرکبیر،‌ کوچه "آمیز محمود وزیر" است. آنجا یک مسجد و یک حوزه علمیه داریم و خانه ما هم کنار مسجد است. وقتی می‌ رفتیم برای نماز، کارهای دیگری هم می‌ کردیم. مثلا با نوجوانان کارمی‌ کردیم و برایشان برنامه داشتیم. یک گروه سرود هم درست کرده بودیم که در روزهای انقلاب برای خودش، برو بیایی داشت.» همراهی در مبارزات انقلابی    شهید طهرانی مقدم، از سال 1357، همزمان با اوج‌ گیری فعالیتهای انقلاب، تحت تأثیر برادرش (محمد) به صف انقلابیون پیوست. او یکی از افرادی بود که اطلاعیه های حضرت امام(ره) را توزیع می کرد. او در روزهای منجر به پیروزی انقلاب به اتفاق دوستانش در فعالیت‌های زیرزمینی، نارنجک‌های دستی می‌‌ساخت که با استفاده از سه راهی لوله آب تولید می‌شد. با استفاده از همین وسیله بود که توانست درب اسلحه خانه ارتش در خیابان نیروی هوایی را منفجر کند که با تخریب آن باعث ورود مردم، تسخیر پادگان و به دست آوردن سلاح ها شد. همچنین شب 22 بهمن، او در میدان امام حسین (فوزیه سابق)، با پرتاب نارنجک دستی یک خودروی نظامی ارتش را مصادره و سرهنگ سوار بر خودرو را به اسارت درآورد.  

عضویت در کمیته حفاظت از امام(ره) بعد از بازگشت حضرت امام خمینی(ره) به ایران کمیته های ویژه ای به منظور حفاظت از جان ایشان از مسیر فرودگاه تا بهشت زهرا و همچنین از بهشت زهرا تا محل اقامتشان تشکیل شد. شهید طهرانی مقدم در آن روزها عضو تیم محافظتی مدرسه رفاه، محل اقامت حضرت امام(ره) بود. وی بعدها به کمیته ویژه ای که به منظور تأمین امنیت مردم در شب ها تشکیل شده بود، پیوست.       پیوستن به گروه های جهاد سازندگی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، شهید طهرانی مقدم به اتفاق برادران و تعدادی از بچه های مسجد زینب کبری(س) به عنوان یک گروه جهادی عازم روستاهای محروم شمال کشور (اطراف فومن) شد و در آنجا تحت عنوان "جهاد سازندگی فومنات" به ارائه خدمت به مردم محروم پرداخت، آنهم در شرایطی که هوای گرم و شرجی و نیز آفتاب سوزان چیزی نبود که ایشان به آن عادت داشته باشند.       مقابله با گروهک های نفاق و التقاطی شروع بحران های داخلی توسط گروه های تجزیه طلب و نا امن شدن اوضاع شمال کشور توسط گروهک های طرفدار شوروی که در هر گوشه و کناری دست به انفجار می زدند، موجب شد تا شهید طهرانی مقدم به برادر بزرگترش، محمد که از طرف فرمانده وقت سپاه به عنوان مسئول اطلاعات سپاه منطقه 3 کشور (گیلان و مازندران) انتخاب شده بود، بپیوندد. محمد طهرانی مقدم به منظور مقابله با این گروهک ها از برادرش حسن و دیگر بچه های هیئت محبان فاطمه (که در سالهای قبل از انقلاب توسط شهید طهرانی مقدم و دیگر اهالی مسجد زینب کبری(س) تاسیس شده بود) دعوت به همکاری کرد. آموزش فشرده کار اطلاعاتی و نحوه طبقه بندی خبرها و لایه دوستی ها، آموزش کار فرهنگی به اتفاق یکی از دوستانش به نام "عبدی" و ایجاد دفتر فرهنگی با محوریت تغذیه کتابخانه های مساجد با کتابهای درست، نوشتن جوابیه برای مقاله های التقاطی و تولید نشریه مدارس، از جمله اقدامات شهید طهرانی مقدم در مدت حضورش در کنار برادر بود.     تهدید رسمی شهید طهرانی‌ مقدم به ترور از رادیو منافقین محمد طهرانی ‌مقدم (برادر شهید) درباره تهدید شهید حاج حسن طهرانی‌ مقدم از سوی منافقین می‌گوید: «بردارم چند بار از جانب گروهک تروریستی منافقین تهدید شد به دلیل آنکه موشکی به مقر منافقین در داخل خاک عراق زد. همان شب رادیو منافقین اعلام کرد این مقدم را ما می‌ زنیم. زمانی که ترور شهید صیاد شیرازی را طراحی کردند، همزمان طرح ترور حاج حسن آقای مقدم را نیز در دستور کار داشتند و می‌ خواستند هر دوی آنها را ترور کنند که یک گروه از آنها دستگیر شدند.»  

شهید طهرانی مقدم، در اول تیر ماه 1359، به عضویت سپاه پاسداران درآمد و در منطقه 3 گیلان به عنوان نیروی اطلاعات مشغول خدمت شد و تا پایان مهر ماه 1359 در این سمت باقی ماند. ایشان در زمان بروز ناآرامی‌ها در نقاط مرزی که مهم ‌ترین آن‌ها حوادث تجزیه‌ طلبانه در کردستان بود، سپاه را در 15 ماه اول عمر خود متوجه ضرورت تقویت صبغه نظامی کرد. با این رویکرد تا شهریور 1359 که کشور در آستانه هجوم رژیم بعث عراق قرار گرفت، حداکثر توان رزمی سپاه، تعداد محدودی گردان‌ های رزمی بود که با روش‌های چریکی و غیر کلاسیک، درگیر مبارزه با اشرار و ضد انقلابیون مسلح در کردستان شدند. سنگین‌ترین سلاحی که در آن دوران در اختیار سپاه بود، تعدادی خمپاره‌ انداز و آرپی‌جی و تیربار بود، درحالی‌ که در همین وضعیت، ضد انقلابیون در کردستان حتی به توپخانه نیز مجهز بودند. شاید آمار کل سلاح‌های سپاه در آن مقطع از چند هزار "تفنگ G3"، "کلت"، "آر پی‌ جی" و ده‌‏ها قبضه خمپاره ‌انداز تجاوز نمی‌کرد. هنگام آغاز جنگ تحمیلی در 31 شهریور ماه سال 1359، شهید طهرانی مقدم در اردوی آموزش نظامی سپاه به سر می برد. یک ماه بعد از شروع جنگ بود که او با شنیدن خبر شهادت برادر کوچکترش "علی" مجبور شد به تهران بازگردد.  

شهید طهرانی مقدم بعد از شهادت برادرش، علی، به جهت تألماتی که برای مادر پیش آمده بود و برای دلجویی از وی مدتی در تهران ماند.او اینبار به جبهه های غرب بازنگشت و به اتفاق نیروهای باقی مانده از سپاه شمال عازم جبهه های جنوب شد؛ آن زمان آبادان در محاصره بود و تشکیلات منظم و سازماندهی نظامی درستی نداشت و به دلیل اقدامات خرابکارانه بنی صدر، فرمانده وقت کل قوا، از مدافعان شهر پشتیبانی نمی شد. 

پس از عملیات "ثامن الأئمه" (شکست حصر آبادان) در 5 مهر ماه 1360، حسن طهرانی مقدم متوجه ضعف آتش های پشتیبانی خودی از نیروهای رزمنده مستقر در خطوط مقدم جنگ شد. او مدتها به این موضوع فکر کرد و طرح ریخت و سرانجام در پاییز 1360 طرح سازماندهی آتش های پشتیبانی (خمپاره اندازها) را به صورت سنجیده و مدون تقدیم حسن باقری کرد. حسن باقری در مقام جانشین نیروی زمینی سپاه و از طراحان خوش فکر عملیاتهای رزمندگان اسلام، موضوع طرح را به خوبی درک کرد و خودش نیز مطالبی را به آن افزود و آن را به محسن رضایی، فرمانده وقت کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی داد. حسن مقدم در این طرح پیشنهاد کرده بود آتش های خمپاره موجود در دست یگان های سپاه به شکل فرماندهی شده و سازمان یافته علیه مواضع دشمن بکار گرفته شوند. چند روز بعد حسن باقری نامه محسن رضایی را به طهرانی مقدم داد؛ این نامه خطاب به فرماندهان قرارگاه های قدس، نصر، فجر و فتح در جبهه های جنوب بود که در آن آمده بود: «برادر حسن مقدم به عنوان فرمانده پشتیبانی‌ کننده آتش‌های خمپاره‌ ای سپاه معرفی می‌شوند؛ لازم است با او همکاری کنید.» اولین نیرویی که در این مأموریت با حسن مقدم همراه شد حسن شفیع زاده بود. او نیز اهمیت آتشبارهای پشتیبانی کننده در جنگ را به خوبی می دانست. اولین بار در عملیات "طریق القدس" (آزاد سازی بستان) در 8 آذر ماه 1360، شهید مقدم ادوات سپاه را راه اندازی کرد؛ ادوات سپاه شامل انواع خمپاره انداز، سلاح های ضد زره و تیربار بود که فرماندهی آتش های خمپاره خیلی منسجم و منظم بکار گرفته شد. در این عملیات همه آتش های خمپاره روی پل سابله متمرکز و باعث شکست و عقب نشینی نیروهای دشمن شد و سپاه برای نخستین بار موفقیت فرماندهی آتش های پشتیبانی را درک کرد.  

درخشش طهرانی مقدم در طرح ریزی و بکارگیری ادوات در عملیات "طریق القدس" موجب شد که توجه فرماندهانی چون رحیم صفوی، رشید و باقری که به آتش پشتیبانی اهمیت می دادند، جلب شود و در عملیات بعدی، عملیات غرورآفرین "فتح المبین" در فروردین ماه 1361، محسن رضایی (فرمانده اسبق کل سپاه) طی حکمی حسن طهرانی مقدم را به فرماندهی آتش های پشتیبانی معرفی کرد. عملیات "فتح المبین" که تنها سه ماه بعد از تجربه موفقیت آمیز فرماندهی آتش در عملیات "طریق القدس" انجام شد، گسترده ترین عملیات مشترک نیروهای ارتش و سپاه بود. در این عملیات که از 2 فروردین ماه و به فاصله یک هفته انجام گرفت، با وجود کمبود خمپاره اندازها و گلوله های خمپاره در سطح قرارگاه کربلا، با تلاش و فعالیت شهید طهرانی مقدم، خمپاره اندازها سازماندهی و به صورت متمرکز کنترل و هدایت شد که این عمل باعث شکست دشمن در تنگه برغازه (عقبه فکه) شد و در نتیجه آن منطقه بسیار وسیعی از دشمن پس گرفته شد و بسیاری از واحدهای دشمن اسیر یا متلاشی شدند و امکانات بسیاری چون: 165 عراده توپ دوربرد و متوسط با توپ کش و مهمات بر و تجهیزات دیگر از دشمن متجاوز به غنیمت گرفته شد. نبوغ فرماندهان جنگ در دور زدن خط مقدم، از کار انداختن توپخانه دشمن و محاصره نیروها در این عملیات، نشانی از آن بود که سپاه ساختار یک نیروی نظامی کلاسیک را یافته بود. با غنائم بسیاری که در این عملیات در اختیار سپاه قرار گرفت، راه برای ایجاد فرماندهی توپخانه باز شد.  

12 فروردین 1361، سردار رحیم صفوی، معاون وقت عملیاتی سپاه، در پایگاه گلف اهواز طی حکمی شهید حسن طهرانی مقدم را به عنوان فرمانده توپخانه سپاه به فرماندهان قرارگاه های قدس، نصر، فجر و فتح معرفی کرد. محسن رضایی از سردار صفوی خواستند حکم فرماندهی حسن طهرانی مقدم را سریعا ابلاغ کنند تا ایشان سریعا توپخانه سپاه را تشکیل دهند تا در عملیات "بیت المقدس" از توپخانه خود سپاه استفاده شود. شهید طهرانی مقدم از چگونگی ایجاد واحد توپخانه سپاه چنین گفته بودند: «عملیات "فتح المبین" تمام شد. من در سپاه شوش وقتی گزارش را به آقا "رشید" میدادم، دیدم با خنده می‏گوید: «"مقدم" برو توپخانه سپاه را سازماندهی کن. برو سراغ توپخانه.» گفتم آقا "رشید" ما داریم خمپاره را سازماندهی می‏کنیم. در عملیات "فتح المبین" 184 قبضه عنوان توپ های روسی به غنیمت سپاه درآمده بود. آن موقع سپاه 9 تیپ داشت. قرار شد برویم آن توپ‏ها را بیاوریم و سازماندهی کنیم... من هم بلافاصله به سمت شوش راهی شدم، شهید بزرگوار حسن شفیع زاده اولین نفری بود که رفتم دنبالش، بعد از عملیات از تیپ "المهدی" شوش آوردمش پیش خودم و آقای "محمد آقایی" که از مسئولین توپخانه سپاه بودند، به انضمام "شهید ناهیدی". این بچه‏ های نخبه باهوش سپاه را جمع کردیم و توپخانه سپاه را تشکیل دادیم.» حسن طهرانی مقدم تعدادی از نیروها و فرماندهان یگان های مختلف را شناسایی، جذب و سازماندهی کرد و عملا هسته مرکزی توپخانه سپاه را فعال نمود. 

به موازات کارهای شهید مقدم، بچه های توپخانه هم دست به کار شدند و بین 10 فروردین تا 10 اردیبهشت 1361 (پس از پایان عملیات فتح المبین تا شروع عملیات بیت المقدس)، گردان ها و آتشبارهای توپخانه یگان های رزمی را سازماندهی کردند، تمام توپ های غنیمتی را تعمیر و آماده کردند و برای پشتیبانی آتش عملیات "بیت المقدس" بکار گرفتند؛ توپ هایی که در زمان جنگ ارتش ایران در اختیار داشت ساخت کشور آمریکا بود لذا استفاده از توپ های غنیمتی عملیات فتح المبین که همه روسی بودند تقریبا غیر ممکن شده بود. این مسئله موجب شد تا تیمی که شهید طهرانی مقدم از نفراتی چون شهید ناهیدی و شهید غازی دور خود جمع کرده بود با تمام سختی ها، توپ ها را برای شلیک در عملیات بیت المقدس آماده کنند. توپخانه سپاه با استفاده از توپ های غنیمت گرفته شده از عراق، در عملیات بیت المقدس که منجر به فتح خرمشهر شد پابه پای توپخانه ارتش عمل کرد و در این موفقیت سهم بسزایی داشت.  

شهید طهرانی مقدم از نخستین روزهای تشکیل توپخانه سپاه به سراغ حسن شفیع زاده رفت. آشنایی این دو شهید به زمان محاصره آبادان برمی گشت. جایی که حاج حسن به تجربه و مدیریت شهید شفیع زاده ایمان پیدا کرد. ارتباط آنها بقدری نزدیک و تنگاتنگ بود که تشخیص اینکه کدام فرمانده و کدام معاون است را مشکل می نمود. سنگ بنای توپخانه در یک ساختمان دو طبقه در محله "پاداد" اهواز گذاشته شد؛ ساختمانی که قبل از شروع جنگ متعلق به "مهدکودک پوپک" بود و حالا شده بود مقر فرماندهی توپخانه سپاه. شهید مقدم فرماندهان منطقه را که هر کدام دسته یا گروهان داشتند را جمع کرد که برخی از آنها هم یک خمپاره انداز داشتند و برای تأسیس توپخانه از آنها کمک خواست. پس از عملیات بیت المقدس (آزاد سازی خرمشهر)، حسن طهرانی مقدم و حسن شفیع زاده با درک واقعیت ها و نیازهای دفاع مقدس، ساختار تازه توپخانه سپاه را تهیه کردند. قدم اول آنها تشکیل توپخانه لشکرها و تیپ های رزمی و قدم بعدی، تشکیل گروه های توپخانه برای پشتیبانی آتش قرارگاه های اصلی عمل کننده بود؛ نوشتن چارت سازمانی، تشکیل واحدهای آموزش، تحقیقات علمی، تعمیر – نگهداری و بهداری و جذب نیرو (شهیدان: علی رضا ناهیدی، حسن غازی، غلامرضا یزدانی و ...) از جمله اقدامات سازنده ای بود که این دو شهید بزرگوار در خصوص آینده توپخانه سپاه انجام دادند. برقراری کلاسهای آموزش توپخانه با تشکیل واحد توپخانه سپاه پاسداران، با هماهنگی سپاه و شهید صیاد شیرازی، فرمانده وقت نیروی زمینی ارتش، قرار شد که توپخانه لشکر 77 آموزش تعدادی از پاسداران را به عهده بگیرد. شهید طهرانی مقدم با یاد از شهید صیاد شیرازی در سخنرانی در جمع پیشکسوتان توپخانه و موشکی سپاه در سال 1387، درباره دوره آموزش توپخانه گفت: «من به نیکی و بزرگی از شهید صیاد شیرازی یاد می کنم، در آن زمان برتری در جبهه ها با تیپهای 9 گانه سپاه بود و کسانی که می جنگیدند بچه های سپاه بودند که بعدا این تیپها تبدیل به لشکر شدند. برتری ارتش در دو بخش بود: یکی در بخشهای هوایی و هوانیروز و دیگری توپخانه. ارتش حاضر نبود تحت هیچ شرایطی این برتری را از دست بدهد و وارد شدن ما به عرصه برتری ارتش خط ممنوعه ای بود که در آن زمان، شهید صیاد شیرازی با همت و مردانگی و افق بلندی که داشتند این سد را شکستند و ما از کانال شهید صیاد شیرازی وارد عرصه توپخانه شدیم و به دستور ایشان وارد ارتش شدیم و اولین دوره عالی توپخانه را آموزش دیدیم و با مفاهیم توپخانه آشنا شدیم.» راه‌ اندازی مرکز تحقیقات فنی توپخانه در اهواز طرح بازسازی توپ های آسیب دیده خودی و غنیمتی در طول جنگ تحمیلی، با ابتکار و تلاش های مؤثر شهید طهرانی مقدم به منظور جلوگیری از هرز رفتن امکانات قابل بهره برداری و همچنین ازدیاد حجم آتش توپخانه انجام و مؤثر واقع شد. شهید طهرانی مقدم از راه‌ اندازی این مرکز اینگونه یاد می‌کرد: «در آن زمان توپ‌های غنیمتی ما 156 قبضه بود که همه آنها در دشت عباس و چناله به غنیمت گرفته شده بودند. ما برادران ارتشی را برای آموزش این توپ‌ها دعوت کردیم که یک تیم از توپخانه‌ ارتش برای ما اعزام شد و وقتی توپ‌ها را دیدند گفتند این توپ‌ها روسی هستند و آموزشی که ما دیده‌ایم توپ‌های آمریکایی بوده و کاربرد این توپ‌ها را نمی‌دانیم. ما می ‌خواستیم از این توپ‌ها در عملیات بیت ‌المقدس استفاده کنیم ولی هیچ آموزشی ندیده بودیم. توپ‌های زیاد با مهمات خوبی داشتیم ولی برای ما کارآمد نبودند. برادر بهمن چیره ‌دست به دلیل تخصصی که داشتند، توپ‌ها را راه‌ اندازی کردند و مرکز تعمیر و نگهداری توپخانه راه‌اندازی شد و توپ‌ها راهی عملیات شدند. دومین نفری که به یاری ما شتافت،‌ شهید ناهیدی بود که آموزش‌های لازم را خیلی باحوصله برای استفاده از وسایل غنیمت گرفته ‌شده مثل ترتیل‌های فلزی،‌ دوربین‌های پاکدو و تجهیزات نشانه‌ روی به ما دادند.» پس از چند ماهی این مرکز تحقیقات به مرکز تعمیرات توپخانه تبدیل شد. بعد از این نیز این مرکز به تهران منتقل شد تا افراد سرشناس و متخصصین بتوانند استفاده کنند. تأسیس دانشکده توپخانه در اصفهان بعد از تشکیل توپخانه سپاه، شهید طهرانی مقدم به همراه دیگر یارانشان مرکز آموزش تخصصی توپخانه را راه اندازی کردند. ایشان عده ای را برای آموزش توپخانه جدا کردند و با وجودیکه تعداد افراد محدود بود این تصمیم را گرفتند؛ این مرکز به همت شهید شفیع زاده و سردار زهدی در اصفهان راه اندازی شد و بعدها همین مرکز به دانشکده توپخانه تبدیل شد.   امیرعلی حاجی زاده، در زمینه آینده نگری شهید طهرانی مقدم گفت: «شهید طهرانی مقدم کارها را کوتاه مدت نمی دیدند؛ خیلی ها تصور داشتند که تا 6 ماه دیگر جنگ تمام است. این عملیات، عملیات آخر است و تا پایان سال برای صدام تعیین تکلیف می شود ولی سردار مقدم اینطوری فکر نمی کردند. در عین حال که علاقه و آرزو داشتند این اتفاق بیفتد ولی برنامه ریزی دراز مدتشان سر جایش بود. حسن در موضوع تحقیقات، در بخش تعمیرات، در راه اندازی مراکز آموزشی و در نهادینه کردن این یگان ها در استان های مختلف برای پشتیبانی و تأمین نیرو اقدامات خوبی انجام و سازماندهی هایی صورت داد.»  

اوایل جنگ تحمیلی، ایران از لحاظ تسلیحات نظامی پیشرفته شدیدا با کمبود مواجه بود و به دلیل تحریم هایی که علیه جمهوری اسلامی وضع شده بود امکان خرید این تسلیحات حتی از کشورهای خارجی نیز وجود نداشت. در چنین شرایطی فرماندهان جنگ به فکر تولید این تسلیحات در داخل افتادند لذا در ابتدا یک تیم تحقیقاتی به منظور شناسایی توان علمی و اقتصادی کشور تشکیل شد. پس از تحقیقات لازم مشخص شد که در شرایط آن روز کشور، امکان ساخت کاتیوشا در داخل کشور وجود دارد؛ موشک انداز کاتیوشا سلاحی است دارای تحرک و سرعت در تیراندازی که در عرض چند ثانیه منطقه وسیعی را با شلیک 40 موشک زیر آتش انبوه قرار می دهد. تنها سلاحی که ارتش در اختیار داشت همین کاتیوشا بود که حداکثر برد آن 20 کیلومتر بود. حسن طهرانی مقدم در همان سال اول تشکیل توپخانه در سپاه، در زمستان سال 1362، به فکر ساخت این سلاح افتاد و با فراهم کردن مکان و امکانات محدودی از ماشین افزار و ابزار مکانیکی، تیمی را برای ساخت یک نمونه کاتیوشا مأمور کرد. طولی نکشید که اولین قبضه کاتیوشا ساخته شد و با تحویل آن به صنایع دفاعی، سپاه زمینه تولید انبوه آن را فراهم کرد. هیأت شیخ حسین انصاریان و بودجه ساخت کاتیوشا شهید طهرانی مقدم که آن زمان فرماندهی توپخانه سپاه را عهده دار بود برای تأمین منابع مالی پروژه به سراغ "شیخ حسین انصاریان" رفت و به این ترتیب با کمک های مردمی هیئت ایشان بودجه لازم برای انجام طرح ساخت کاتیوشا فراهم شد. سرانجام پس از یکسال تحقیق و بررسی حاج حسن و یارانش، خط تولید این سلاح تحویل سپاه داده شد.  

بعد از عملیات "بیت المقدس"، جنگ شهرها توسط صدام تشدید شد؛ صدام که تا این مقطع از جنگ علیرغم تأکید تمام کنوانسیون های بین المللی مبنی بر منع حمله به مناطق مسکونی به صورت پراکنده به بمباران شهرهای ایران مبادرت کرده بود، در مواجهه با شکست های پی در پی در جبهه های جنگ، در حرکتی غیرانسانی، اینبار اقدام به بمباران و موشک باران گسترده شهرهای ایران کرد. شهرهای مرزی ایران از جمله دزفول، اهواز و خیلی از شهرهای ایران به شدت مورد حمله هوایی و موشکی صدام قرار گرفته بود که اکثرا با موشک های فراگ و اسکاد روسی مورد هدف قرار می گرفتند. موشکهای اسکاد دارای برد 300 کیلومتر بودند و در مقابل نیروهای ما به توپخانه ای با توپ های دارای برد 28 تا 30 کیلومتر مجهز بودند و این عدم برابری امکانات کاملا مشهود بود. از سوی دیگر حجم حملات نیروهی هوایی کشور نیز به شهرهای عمقی دشمن علیرغم رشادت های خلبانان، به دلیل پدافند هوایی قدرتمند و بهره مندی دشمن از انواع موشکها ناکافی بود. "موشک جواب موشک" با آن هجمه گسترده دشمن به مناطق مسکونی، امکان پاسخگویی از سوی نیروهای ما در مقابل حرکت دشمن به طور کلی وجود نداشت. از این رو، بعد از پیشنهاد مسئولین و درخواست مردم که در نماز جمعه شعار "موشک جواب موشک" سر می دادند، در بهمن‌ ماه سال 1362، حضرت امام(ره) با مقابله به مثل حملات موشکی عراق موافقت کردند. جمهوری اسلامی ایران در آن زمان فاقد سامانه موشکی بود و مقابله به مثل، تنها در سطح توپخانه‌ای صورت می‌گرفت. گلوله های نورانی بصره پس از موافقت امام(ره) با مقابله به مثل حملات موشکی عراق، در جلسه‌ ای که خود سردار مقدم به عنوان فرمانده توپخانه سپاه حضور داشت،‌ قرار شد شهر بصره، دومین شهر مهم عراق، با توپ‌های 130 میلی ‌متری که حداکثر برد آنها 28 تا 30 کیلومتر بود، مورد حمله توپخانه ‌ای قرار گیرد و به این وسیله در راستای مقابله با مثل حرکتی انجام شده باشد. بنابراین برای اولین بار منور باران انجام شد؛ این اتمام حجتی بود هم برای ارتش بعث عراق و هم مردم عراق که به آنها نشان داده شود که ایران قصد ندارد جنگ به میان مردم کشیده شود. پس از این اقدام، امام(ره) بیان کردند که ما با این گلوله های نورانی دیشب شهر بصره را گلوله باران کردیم همین ها را می توانیم تبدیل به جنگی کنیم اما این هشداری است که دیگر در صورتی که ادامه داده شود ما مجبور هستیم مقابله به مثل را با گلوله های جنگی انجام دهیم. ورود شهید مقدم به مباحث موشکی حسن طهرانی مقدم در آبان ماه 1363، بعد از عملیات "خیبر" به دلیل حساسیت و نیاز حیاتی، با توجه به اینکه هیچ پاسخی به حملات موشکی عراق داده نشده بود، توپخانه تازه تأسیس سپاه را به شهید حسن شفیع زاده سپرد و وارد مباحث موشکی زمین به زمین شد. او با تیمی از همکارانش یگان موشکی را تشکیل داد.  

زمستان 1362 در حالی به پایان رسید که ارتش و سپاه در عملیاتی مشترک با نام "خیبر" ضربه ای سنگین به پیکر عراق متجاوز وارد کردند؛ طی این عملیات جزایر مجنون به دست نیروهای اسلام فتح شد و موازنه قدرت در جبهه های جنگ به سود ایران سنگینی کرد؛ رژیم بعث تلاش داشت ناکامی های مستمر خود را با بمباران و موشک باران شهرهای ایران تلافی کند بنابراین مسئولین کشوری و لشکری در فکر دستیابی به راه کار مؤثری بودند تا جنایات صدام علیه مردم غیرنظامی را متوقف کنند؛ به عبارت دیگر نیاز به تهدید شهرهای عراق مخصوصا بغداد نه به خاطر پاسخ به حملات ددمنشانه صدام بلکه برای استفاده از خاصیت بازدارندگی اینگونه عملیات ها و کاهش فشار بر مردم غیرنظامی اهمیتی حیاتی یافت و مسئولین به فکر مقابله به مثل موشکی افتادند اما در این میان تنها چند کشور به صورت محدود به جمهوری اسلامی کمک کردند؛ سوریه و لیبی. سفر به سوریه و لیبی در این اثنا بحث سفری به سوریه و لیبی پیش آمد. این سفر بازدید هیئت سپاه و وزارت سپاه از ارتش سوریه و لیبی بود. شهید طهرانی مقدم از جمله اعضای هیئت نظامی بود که محسن رفیق دوست، وزیر وقت سپاه در دوران جنگ تحمیلی و رحیم صفوی، ارشد فرماندهان را در سفر به سوریه و لیبی در تابستان سال 1363 همراهی کرد. در همین سفر بود که نطفه موشکی جمهوری اسلامی ایران بسته شد. این سفر که بیشتر جنبه نظامی داشت ناگهان سمت و سویی متفاوت یافت و بدل به نقطه عطف بزرگی در تاریخ موشکی ایران شد؛ استقبال رهبران دو کشور از درخواست هیئت ایرانی مبنی بر گرفتن موشک نتایج مثبتی داشت؛ حافظ اسد به عنوان رهبر سوریه در ملاقات با هیئت ایرانی گفت که در قراردادی که با دولت شوروی در گرفتن موشکها داشته، ذکر شده است که این موشکها نباید به کشور ثالثی داده شود از این رو در دادن موشک دستش بسته است اما می تواند نیروهای ایرانی را آموزش دهد. از سوی دیگر در سفر به لیبی و در ملاقات با قذافی، رهبر لیبی، او پذیرفت که تعدادی موشک در اختیار ایران قراردهد؛ قرار بر این شد در اولین مرحله 8 فروند موشک اسکاد B همراه با یک گردان فنی برای پرتاب در اختیار ایران قرار گیرد. بنابراین تعدادی از افراد در لیبی ماندند تا توافقنامه را عملیاتی کرده و تجهیزات را به ایران منتقل کنند. مسئول تأسیس یگان موشکی فرماندهان سپاه که قول آموزش پرتاب موشک را از سوریه و تحویل موشک ها را از لیبی گرفتند، موقعیت را برای تشکیل یگان موشکی مناسب دیدند ولی پیش از تشکیل این یگان، برای فرماندهی آن به گزینه ای نیاز داشتند که در عین دارا بودن زمینه مناسب به لحاظ فنی و استعداد کافی برای فراگیری دانشی نوین، جسارت قدم گذاشتن در وادی ناشناخته موشکی و شروع از نقطه صفر را داشته باشد و چه کسی بهتر از حسن طهرانی مقدم. در سال 1363، مسئولیت تأسیس یگان موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سوی سردار رحیم صفوی بر عهده طهرانی مقدم گذاشته شد. سردار امیر علی حاجی زاده به عنوان جانشین ایشان و سردار حسن شفیع زاده هم به عنوان فرمانده توپخانه معرفی شدند. روایت محسن رضایی از این ماجرا بدین ترتیب است: «جنگ شهرها که آغاز شد، صدام به شدت شهرهای ما را با موشک و بمباران هوایی مورد حمله قرار می‌داد و فشار خیلی زیادی روی ما می‌آمد. من یک روز برادر محسن رفیق ‌دوست را که مسئول لجستیک سپاه بود خواستم و گفتم ما چاره‌ ای نداریم جز اینکه جواب موشک‌ها را با موشک بدهیم، لذا ایشان را فرستادیم سوریه و لیبی و در آخر جنگ هم کره شمالی. بعد دیدم باید ساماندهی موشک‌ها را خودمان انجام دهیم. بعد از مشورت با برادران رشید، صفوی و شمخانی به این نتیجه رسیدم که فرد مناسب برای این کار حسن طهرانی است. ایشان را فراخواندیم و گفتیم توپخانه را بسپار به شفیع‌ زاده و خودت با تیمی از دوستانت یگان موشکی را تشکیل دهید. ایشان کمی به من نگاه کرد و چیزی نگفت. بعدها برادر جعفری مسئول زرهی سپاه به من گفت در سوریه که بودیم حسن به من گفت: برادر محسن از من خواسته تیپ موشکی تشکیل بدهم. توپخانه را می‌شد کاری کرد، ولی موشک‌ها خیلی پیچیده‌اند. به هر حال باید با توکل این کار را انجام دهیم.»  

در پاییز سال 1363، یگان موشکی در توپخانه سپاه راه اندازی شد. شهید طهرانی مقدم برای تشکیل یگان موشکی حدود 40-50 نفر در نظرشان بود اما یافتن آن همه نیروهای متخصص کار آسانی نبود. یکی دو سال بیشتر از عمر توپخانه نمی گذشت و کادر اصلی آن انگشت شمار بودند و در صورت انتقال همه آنها به آموزش موشکی، توپخانه در اجرای مأموریت هایش با مشکل مواجه می شد. علاوه بر این، او مأموریت داشت تا عده ای را برای آموزش و اعزام به سوریه آماده سازد. بنابراین شهید مقدم در رأس 12 نفر نیروهای جوان و متخصص توپخانه به سوریه رفتند. علیرغم اینکه ایران طبق توافقات صورت گرفته با لیبی، نیروهای فنی لیبیایی را برای پرتاب موشک در اختیار داشت ولی درایت و آینده نگری فرماندهان سپاه باعث شد بدون اطلاع لیبی، تیمی به فرماندهی حسن طهرانی مقدم را برای آموزش و کسب تخصص پرتاب موشک به سوریه اعزام کنند. دوره آموزش در سوریه، دوره ای سخت و فشرده بود چرا که برای آموزش پرتاب موشک به 3 گردان: فنی و تعمیراتی، شلیک و هواشناسی نیاز بود در حالیکه نیروهای کافی برای آموزش هر تخصص وجود نداشت؛ بنابراین هر یک از افراد مجبور بودند چند تخصص را فراگیرند ضمن اینکه حسن طهرانی مقدم خواست این دوره 2 ماهه باشد. اساتید سوری آموزش 2 ماهه را غیرممکن می دانستند چرا که نیروهای ارتش سوری که عرب زبان هم بودند این دوره را در 6 ماه گذرانده بودند. سرانجام نیروها با گذراندن دو ماه تلاش شبانه روزی موفق به یادگیری پرتاب موشک اسکاد B و فراگ 7 شدند؛ این دوره آموزش از 12 آبان ماه تا 11 دی ماه 1363 ادامه داشت. شکل گیری اولین پادگان یگان موشکی همزمان با آموزش شبانه روزی تیم شهید طهرانی مقدم در سوریه، در ایران پادگان شهید منتظری کرمانشاه به عنوان اولین پادگان یگان موشکی سپاه برای دریافت محموله موشکهایی را که در راه بود، آماده شد. امیر حاجی زاده به عنوان جانشین شهید طهرانی مقدم، آماده سازی و سازماندهی موشک ها و متخصصین لیبیایی را بر عهده گرفت. این کارها به صورت شبانه روزی و محرمانه انجام شد تا عراق متوجه راه اندازی تیپ موشکی نشود. در همان زمان تجهیز مواضع پرتاب موشک به همراه عملیات سنگین و تخصصی نقشه برداری نیز علیرغم نبود ابزار فنی مناسب توسط جوانان تیپ موشکی انجام شد.  

پس از صدور فرمان تاریخی امام(ره) مبنی بر تشکیل نیروهای سه‌گانه سپاه پاسداران،‌ شهید طهرانی مقدم، شهریور ماه سال 1364 به سِمت فرماندهی موشکی نیروی هوایی سپاه منصوب شد. 

در دیماه 1363، نیروهای اعزام شده به سوریه پس از گذراندن دوره طاقت فرسا و فشرده آموزش به کشور بازگشتند. از سوی دیگر موشک های خریداری شده از لیبی نیز وارد کشور شد؛ تیم آموزش دیده حاج حسن مقدم در کنار تیم لیبیایی حاضر شدند. کار با تیم لیبیایی برای حسن مقدم و تیمش یادآور سیستم مستشاری دوران شاه بود که تحمل آن بسیار دشوار بود اما آنها سعی در بالا بردن توانمندی های خود نمودند. حملات موشکی ایران به عراق 13 اسفند 1363، جنگ شهرها آغاز شد؛ 15 اسفند 1363، رادیو بغداد اعلام کرد 30 شهر بزرگ ایران را مورد حمله موشکی قرار خواهد داد. با شروع عملیات "بدر" از 19 اسفند ماه 1363، عراق بر شدت حملات خود به شهرهای ایران افزود، آنها که در جبهه های زمینی ناکام شده بودند، متوسل به جنگ شهرها شدند و این کار با پشتیبانی وسیع آغاز شد. امام(ره) توسط شورای امنیت ملی ایران به عراق اخطار داد که اگر به حملات علیه شهرها ادامه دهد، ما هم عملیات مقابله به مثل را آغاز می کنیم. صدام که از تجهیز موشکی ایران خبر نداشت، به حملات خود علیه شهرها ادامه داد. در این شرایط یگان موشکی چاره ای جز شلیک موشک به عنوان عملیات بازدارنده در مقابل تهاجمات عراق نداشت. اولین موشک در 21 اسفند ماه 1363 از منطقه ای در شمال اسلام آباد پرتاب شد؛ در ابتدا قرار بود بغداد مورد هدف قرار گیرد اما در آخرین لحظات از بیت امام(ره) تماس گرفتند و گفتند برای اتمام حجت به جای بغداد شهر دیگری را بزنید؛ بنابراین اولین موشک ایران به تأسیسات نفتی کرکوک شلیک شد. قدرت بازدارندگی توان موشکی ایران بعد از مقابله به مثل رزمندگان اسلام، عراق در ابتدا اصابت موشک را تکذیب کرد و این انفجار را ناشی از بمب گذاری اعلام کرد و حملات خود را ادامه داد. پس از آن یگان موشکی به فرماندهی حسن طهرانی مقدم، بغداد را نشانه گرفت؛ در بامداد 23 اسفند ماه 1363، اولین موشک به بغداد، به بانک 18 طبقه رافدین که مرکز استخبارات صدام بود، اصابت کرد و پس از آن در 25 و 27 اسفند ماه موشک های دیگری، به فاصله کمی از کاخهای صدام اصابت کرد. پس از اصابت موشک دیگری به باشگاه افسران ارتش عراق در بغداد که حدود 200 نفر کشته شدند، عراق مجبور به اعتراف سختی شد که باعث ایجاد فصل جدیدی در جنگ شد. بسیاری از شهرهای کشورمان که مورد تهدید موشکی دشمن بودند، با این پرتاب ها نجات یافتند و موجب توقف حملات موشکی علیه شهرهای ما شد و قدرت بازدارندگی توان موشکی ایران برای اولین بار خود را به نمایش گذاشت؛ این قدرت بازدارندگی منجر شد که تا پاییز 1365 عراق محدودترین حملات را به شهرهای ایران داشته باشد. بطوریکه صدام حتی بعد از شکست های سنگین در جبهه های جنگ در عملیات هایی همچون "والفجر 8" نیز جسارت شروع جنگ شهرها را نداشت.  

در حالیکه جانفشانی بخش عظیمی از رزمندگان در میدان جنگ منجر به پیروزی می شد، گروهی از جوانان انقلابی تحصیل کرده نیز در پشت جبهه ها تلاش می کردند تا در راستای خودکفایی کشور و به عنوان هسته اولیه تیم صنعتی تحقیقاتی در عرصه دانش صنایع نظامی گام بردارند. ورود موشک های اسکاد از لیبی به ایران فرصتی را برای این گروه فراهم ساخت تا در جهت مهندسی معکوس این جنگ افزارها تلاش کنند. مهندسی معکوس همان رؤیایی بود که حسن مقدم از همان دوره آموزش در سوریه در سر داشت. ایشان در شرایطی که تغییر سرنوشت جنگ مستلزم بکارگیری درست و به موقع از موشکها بود، از محسن رفیق دوست، وزیر وقت سپاه، خواست تا دو عدد موشک اسکاد را برای مهندسی معکوس در اختیار او قرار دهد. کم کردن دو موشک از آن محموله محدود آنهم در شرایطی که کشور به شدت از نظر تسلیحات موشکی در مضیقه به سر می برد تصمیم سختی بود که تنها حاج حسن می توانست از عهده آن برآید. بنابراین گروهی از بهترین نیروهای علاقمند به کار در رابطه با موشک های زمین به زمین شروع بکار کردند؛ همان زمان مقام معظم رهبری به عنوان رئیس جمهور برای بازدید مرکز آمدند. پس از آن اولین موشک اسکاد برای دمنتاژ باز شد یعنی همزمان با نیازمندی و جنگ، تحقیقات و تولید موشک انجام گرفت.  

در این میان، جنگ دیگری بین سیستم موشکی کشورمان با ارتش عراق آغاز شد؛ عراقی ها از طریق عوامل نفوذی فهمیده بودند که نیروهای موشکی از کجا بغداد را مورد هدف قرار می دهند. عراق در تلاش بود که خود را از بن بست موشکی ایران رها کند؛ صدام نتیجه جنگ را در گرو انهدام مجموعه یگان موشکی ایران می دید. او تصمیم داشت فرماندهان و مجموعه موشکی ایران را نابود کند اما حفاظت اطلاعات یگان موشکی متوجه شد و دو روز قبل از حمله، تمام تجهیزات و نیروها به پادگان امام علی(ع) منتقل شدند. صدام در 20 آبان ماه 1365 در چندین مرحله و در چند روز متوالی پادگان یگان موشکی را بمباران کرد و آن را از بین برد در حالیکه نیروها و پرسنل جای دیگری بودند.   ورود جوانان صنعت موشکی پاییز سال 1365 در حالی به پایان خود نزدیک می شد که توان موشکی ایران، به عنوان تنها عامل بازدارنده جنگ شهرها نقش مهمی ایفا می کرد و رؤیای صدام در رابطه با نابودی مجموعه موشکی ایران اسلامی، نقش بر آب شده بود. با از بین رفتن حربه جنگ شهرها، صدام دست به دامن راه کار سیاسی شد؛ فشارهای سیاسی بر قذافی، رهبر لیبی، توسط قدرتهای غرب و شرق و شیوخ عرب حامی صدام که از مدتها قبل آغاز شده بود، افزایش یافت. تا جایی که قذافی مجبور شد نیروهایش را از ایران احضار و اطمینان دهد که ایران هرگز به تنهایی قادر به استفاده از هیچ موشکی نخواهد بود چرا که نیروهای لیبیایی قبل از خروج از ایران موشک های باقی مانده را غیر عملیاتی کرده و حتی قطعه های کلیدی را با خودشان برده بودند. در این میان عراق با اطلاع از ناتوانی قوای موشکی و با اطمینان از اینکه دیگر موشکی از ایران پرتاب نخواهد شد، در دی ماه 1365 حملاتش را به شهرهای ایران با گستردگی بیشتری استمرار بخشید. با آغاز وسیع ترین و بی سابقه ترین حملات عراق به شهرهای ایران و پا پس کشیدن تیم لیبیایی از پرتاب موشک، زمان آن فرارسید که فرماندهان سپاه، ثمره دوراندیشی و آینده نگری خود را بعد از دو سال برداشت کنند. تیم موشکی در دیماه 1365، فرصت یافتند که آموزشهای خود را بکارگیرند؛ 13 مرد متخصص ایرانی در اولین گام برای شلیک نخستین موشک خود با مشکل مواجه شدند، لیبیایی ها فقط از وظیفه خود در پرتاب موشک سر باز نزده بودند، آنها سیستم ها را دستکاری کرده بودند؛ آنها به قذافی اطمینان داده بودند که خرابکاری در تأسیسات کرده اند که حتی خود قادر به تعمیر آن نیستند. در این مقطع در کنار لطف خداوند، ذهن، فکر، همت و غیرت حسن طهرانی مقدم کارساز شد و بچه های صنعت را وارد مجموعه کرد. بچه های صنعت همان جوانان تحصیل کرده بودند که 2 سال پیش تلاش برای مهندسی معکوس دو موشکی که حسن مقدم در اختیار آنها قرار داده بود را آغاز کردند؛ هشیاری تیم موشکی در کپی برداری از اطلاعات فنی مربوط به سکوی پرتاب و موشکها که در 2 سال، دور از چشم لیبیایی ها انجام شده بود، نقشی حیاتی در این مقطع بازی کرد. رستاخیز موشکی شهید مقدم و یارانش در این برهه از زمان رسیدن به بازدارندگی موشک بیش از هر چیزی اهمیت داشت. پس از آن، از 4 تا 21 دیماه، 17 روز پراقتدار رقم خورد که اقتدار موشکی ایران را پایه گذاری کرد. 17 روزی که سردار طهرانی مقدم و یارانش مهمترین نقطه عطف تاریخ موشکی ایران را رقم زدند. اولین موشک آماده شد؛ سکوی پرتاب تعمیر شد و اولین موشک در 21 دیماه 1365 به سمت پایگاه های نظامی صدام شلیک شد. این موشک که به ستاد نیروی هوایی عراق اصابت کرد، نه تنها اهداف نظامی صدام را علیه کشورمان در جنگ شهرها بهم ریخت بلکه اهداف سیاسی صدام در ایجاد انزوای ایران برهم زد و سرنوشت جنگ را تغییر داد؛ اتفاقی که تا اعلام خبر آن از رادیو بغداد هیچ رسانه ای در داخل ایران خبری از آن منتشر نکرد. این پرتاب ها ادامه داشت. اصابت موشکهای ایرانی به اهدافی چون: وزارت جنگ، ساختمان های نخست وزیری و ستاد نیروی هوایی عراق باعث شد، فرمانده وقت سپاه در نامه ای رستاخیز موشکی را با افتخار به محضر امام(ره) اعلام نماید. موفقیت چشمگیری که حاصل تیم تحقیقات با تیم پرتاب موشکی بود، باعث شد که همراهی این دو تیم برای دستیابی به اهدافی به مراتب بزرگتر و درخشانتر در دستور کار قرار گیرد؛ این مقدمه ای شد که بین صنعت و عملیات تلفیق ایجاد شود و باعث شد ایده های تیم عملیات بلاواسطه در تیم تولید اعمال و ایده های تیم تحقیقاتی و تولید نیز، ایده های عملیاتی شوند. روایت محسن رضایی از این ماجرا: «قذافی فکر کرده بود با دادن تعدادی موشک می‌تواند دل ما را به دست بیاورد و امام بعد از گذشت چند سال از انقلاب به او اجازه ملاقات می‌دهد که به ایران بیاید، بنابراین چندین موشک به همراه لانچر پرتاب و تعدادی کارشناس را به ایران فرستاد. همین که ما مشغول کار با آنها شدیم، شنیدیم که پادگانی که برایشان در نظر گرفته‌ ایم را ترک کرده‌اند و به همراه قطعاتی از موشک‌ها به سفارت لیبی رفته‌اند، به طوری که نمی‌توان از موشک‌ها استفاده کرد. حسن [طهرانی مقدم] و تیمش ظرف 17 روز این موشک‌ها را عملیاتی کردند.»  

توفیق اجباری حاصل شده از خرابکاری لیبیایی ها در سامانه موشکی منجر به دمنتاژ تنها سکوی پرتاب شد؛ دانش به دست آمده از این مسئله، ایده بومی کردن ساخت سکوی پرتاب موشک را پیش کشید. حسن طهرانی مقدم خود مسئول پروژه ساخت سکوی پرتاب موشک شد. این کار بسیار مشکل بود چرا که در ساخت سکو هم مسئله پرتاب موشک و هم ساخت خود سکو مطرح است؛ اما پروژه طراحی و ساخت سکوی پرتاب در کمتر از 3 سال در کمال ناباوری بسیاری از مسئولین به نتیجه رسید و در پاییز سال 1368 رونمایی شد. این حرکت شهید طهرانی مقدم منجر به این شد که ایران اسلامی تخصص طراحی و ساخت انواع سکوهای سنگین و نیمه سنگین برای مصارف مختلف را به دست آورد.  

هر چند ساخت و ساز در عرصه فناوری موشکی در کشور با شدت پیش می رفت ولی با پا پس کشیدن قذافی و رو به اتمام بودن محموله 30 فروند موشک خریداری شده از لیبی لازم بود تا منبع دیگری برای تأمین موشک جستجو شود. کره شمالی که پیش از این در زمینه های دیگری با ایران همکاری کرده بود، تنها گزینه موجود بود. ایران در سفرهایی که به کره شمالی و بازدید از کارخانه ها داشت، متوجه شد که موشک اسکاد را تولید می کند. کره ای ها بارها از دادن موشک امتناع کردند تا اینکه محسن رفیق دوست در سفری به منظور گرفتن موشک اسکاد با کیم ایل سونگ، رهبر کره شمالی ملاقات کرد؛ در این سفر حسن طهرانی مقدم هم حضور داشت. در نیتجه این سفر 8 فروند موشک اسکاد و 4 سکوی پرتاب از کره شمالی گرفته شد.  

زمستان سال 1366 در حالی رو به پایان بود که حمایت حسن مقدم از فعالیت های خلاقانه جهادگران موشکی، شور و شوق مضاعفی را برانگیخته بود اما با نزدیک شدن بهار و چند روز مانده به عید، برگ دیگری در جنگ شهرها رقم خورد. در 10 اسفندماه 1366، انفجاری میدان هفت تیر تهران را لرزاند و پس از آن به فاصله یک دقیقه و در حالیکه هنوز شوک انفجار اول از بین نرفته بود، انفجار دیگری خیابان جمهوری را لرزاند. به صدا در نیامدن آژیر اعلام خطر حمله هوایی و دیده نشدن هواپیماهای دشمن در آسمان، ارتباط این انفجارها، به حمله هوایی را نفی کرد. یکی از مسائلی که در تاریخ جنگ موشکی بین ایران و عراق، ابتکار عمل را در اختیار ایران قرار داده بود، فاصله کم بغداد به عنوان پایتخت عراق از مرزهای ایران بود که این امکان را فراهم می ساخت تا رزمندگان اسلام با موشک های زمین به زمین اسکاد حتی از مواضع عمقی نیز بغداد را هدف قرار دهد. در حالیکه به دلیل گستردگی جغرافیایی ایران و قرار گرفتن تهران در مرکز این سرزمین پهناور، عراق عملا امکانات حمله موشکی به تهران را حتی از مناطق صفر مرزی خود نداشت. صدام برای حل این مسئله از همان روزهای اول جنگ به دنبال دستیابی به موشک های دوربرد بود و سرانجام توانست موشک های اسکاد B را با تغییراتی که توسط روسها و کمک اروپایی ها، با اضافه کردن سوخت و کم کردن وزن کلاهک به موشک هایی تبدیل کند که بردشان به تهران برسد. آنها به صورت منافقانه نام این موشکها را "الحسین" گذاشته بودند. این موشکها، موشک هایی با برد 600 کیلومتر بودند که پس از آزمایش در مرداد 1366، عملیاتی شدند و صدام را که با شکست های پی در پی در جبهه های زمینی مواجهه شده بود، امیدوار ساخت. عملیاتی شدن موشکهای الحسین عراق در اسفند 1366، جنگ شهرها را وارد مرحله جدیدی کرد چرا که با استفاده از این موشکها صدام می توانست دامنه تهدیدات خود را وسیع تر کند. صدام که تصور می کرد با افزایش برد موشکهایش توانسته ابتکار عمل را به دست گیرد، از 10 اسفند 1366 تا 31 فروردین 1367، موشک باران شهرهای ایران و دیگر شهرهای مهم مرکزی ایران را مثل تهران، شیراز، قم، اصفهان، کرج به وحشیانه ترین شکل ممکن ادامه می دهد. در طی این 50 روز 182 فروند موشک روانه شهرهای ایران شد که 130 فروند آن به هدف رسیدند. انهدام موشکهای عراقی با همکاری توپخانه عراق مجبور بود برای هدف قراردادن شهرهای مهم عمقی ایران سکوهایش را در نزدیکی مرزهای ایران قرار دهد که همین مسئله یکی از نقاط ضعف موشک های عراق بود چرا که سکوهای پرتاب موشکهای عراق در تیررس توپخانه ایران قرار می گرفت.  در مقطعی نیروهای شهید طهرانی مقدم به کمک نیروی زمینی و توپخانه توانست با استفاده از راکت های 240 میلیمتری با برد 40 کیلومتر، برخی از سکوها و موشکهای آنها را منهدم کنند. پاسخ تیم موشکی به تجاوزات همزمان با همکاری تاکتیکی قوای توپخانه ایران علیه سکوهای عراقی که تأثیر بسزایی در کاهش آمار موشکهای پرتاب شده به سمت ایران داشت، تیم موشکی ایران نیز همچون گذشته پاسخ مناسبی به تجاوزات موشکی عراق داد. تیم موشکی که در طول سه سال 37 فروند موشک را در پاسخ به جنایات صدام پرتاب کرده بود، در این مقطع حساس از جنگ شهرها تنها در 50 روز، 51 فروند موشک را شلیک کرد و این آمار شلیک موشک برای تیم محدود موشکی ایران رکوردی قابل ستایش بود؛ رکوردی که استوار بر تلاشهای شهید مقدم و 16 مردی بود که ظرف یک روز در عرض 800 کیلومتر 4 عملیات موشکی به موصل، بغداد، تکریت و عماره را همزمان انجام دادند. برتری قوای موشکی و پایان جنگ شهرها 130 موشک اصابت کرده عراق نه تنها به لحاظ هدف گیری با 51 موشک ایرانی یارای رقابت نداشتند بلکه در حوزه قدرت تخریب نیز با موشکهای ایران قابل مقایسه نبودند چراکه هر فروند موشک ایرانی قدرت تخریب بیش از 3 برابر هر موشک عراقی را داشت؛ همین برتری قوای موشکی ایران در نهایت باعث شد صدام به صورتی مذبوهانه در 31 فروردین 1367 به جنگ شهرها پایان دهد. در واقع مجموعه موشکی نقش تعیین کننده ای در سرنوشت کشور و سربلندی جمهوری اسلامی ایفا کرد.  

شهید طهرانی مقدم در عرصه موشکی منحصر به داخل کشور نبود. وی در ایجاد و پیشبرد توان موشکی مقاومت در لبنان و فلسطین نیز فعالیت‌های بسیار ارزشمند و مؤثری صورت داد و این امر او را در عرصه‌ موشکی به یک شخصیت فرامرزی تبدیل نمود. وی در سال‌های 1365 و 1366 یعنی در سال‌های ابتدایی آغاز فعالیت رسمی حزب الله لبنان، یگان موشکی این حزب را در لبنان تأسیس کرد. ایشان تا قبل از شهادت در زمینه فعالیت‌های موشکی، در لبنان و خارج از مرزهای ایران شناخته شده تر از داخل کشور بود، چرا که توان موشکی حزب الله در دفاع از مقاومت و نبرد با اسرائیل، مرهون زحمات، تلاش و پشتکار ایشان بود. توان موشکی، بهترین هدیه حاج حسن به مردم و حزب الله لبنان "محمد طهرانی مقدم"، برادر شهید، از این رویداد چنین سخن می‌گوید: «حاج حسن‌ حتی به لبنان هم آمد و یگان موشکی حزب‌الله را در آنجا ایجاد کرد. تقریباً در سال 66-65 بود. بچه‌ های حزب ‌الله لبنان بسیار دوستدار حاج حسن‌ آقا بودند. با کارهایی که ایشان انجام داد، حزب ‌الله موفق به تجهیز سلاح‌هایی شد که هرگاه صهیونیست‌ها شرارتی می‌کردند، با پاسخ دندان‌ شکن مواجه می‌شدند. الآن هم قاطعانه بگویم، رژیم صهیونیستی اگر هرگونه عملیات یا تهدیدی را علیه جمهوری اسلامی داشته باشد، از ناحیه موشک‌های حزب‌الله لبنان مشت محکمی را دریافت خواهد کرد که قلب تل‌آویو را زیر و رو می‌کند. باید بگویم بهترین هدیه حاج حسن آقا به مردم و حزب ‌الله لبنان، آموزش و انتقال تجربیات موشکی به این کشور بود، به طوری که در جنگ 33 روزه و جنگ 22 روزه غزه، پیروزی حزب الله و بچه ‌های حماس علیه صهیونیست‌ها مدیون همین آینده‌ نگری ایشان بود که رزمندگان حزب ‌الله را آموزش دادند. از همین طریق بود که حزب‌الله توانست سیستم موشکی‌اش را ایجاد کند و نه تنها مانع پیشرفت رژیم صهیونیستی در جنوب لبنان شد بلکه تمام نقشه‌های صهیونیست‌ها را نقش بر آب کرد.»  

در پایان مرداد ماه 1367، جنگ تحمیلی بعد از 8 سال دفاع مقدس به پایان رسید. در این 8 سال علیرغم اینکه یک وجب از خاک کشور به دست دشمن بعثی نیفتاد بلکه طبق بند 6 قطعنامه 598 سازمان ملل، عراق به عنوان متجاوز معرفی شد و جامعه جهانی به حقانیت ایران اسلامی رأی داد. ادامه اقتدار موشکی برای آنهایی که قدرت بازدارندگی موشک را در طول دوران جنگ تحمیلی تجربه کرده بودند و به افق هایی فراتر از روزهای پایان جنگ می نگریستند، پایان دفاع مقدس آغاز دیگری بود؛ آنها می دانستند موشک و اقتدار موشکی پیش از آنکه سلاح و حربه جنگی باشد، وسیله ای برای ممانعت از شروع جنگی دیگر است. به همین دلیل بود که حسن مقدم و بسیاری از مسئولین کشوری و لشکری بعد از فروکش کردن آتش جنگ تمام تلاش خود را بکار گرفتند تا راه رسیدن به این اقتدار را هموار کنند. کلنگ پروژه اقتدار موشکی در بحبوحه دفاع مقدس زده شده بود ولی منحصر به دوران دفاع مقدس نبود؛ پروژه موشکی اهدافی به مراتب بزرگتر و دورتر از جنگ ایران با رژیم بعث عراق را نشانه رفته بود. امیرعلی حاجی زاده درباره شور و اشتیاق شهید طهرانی مقدم در دوران بعد از جنگ گفت: «حسن مقدم دور را خوب می دید و می گفت ما باید خود را آماده کنیم؛ کشور را باید توانمند کنیم؛ نباید اجازه دهیم کسی جرأت فکر تعرض به کشور را داشته باشد. ممکن است این جنگ تمام شده اما ما باید خود را آماده کنیم؛ نباید اجازه دهیم جنگ دیگری به کشور تحمیل شود. یعنی همان حرارت و عشقی را که برای توانمند کردن کشور در دوران جنگ و در زیر آتش داشت، بعد از جنگ هم همان حرارت را داشت.»  

داستان اقتدار موشکی که در مهر ماه 1360 با طرح ساده تطبیق آتش و خمپاره آغاز شد، روز به روز گسترش یافت و علیرغم تمام سختی ها و فقط بر حسب نیازها و مقتضیات جنگ به فرماندهی توپخانه و بعدها به یگان موشکی رسید و بعد از دفاع مقدس نیز با محوریت شعار بازدارندگی توسعه یافت. حرکت جدی برای ساخت موشک در کشور از سال 1365 شروع و تا سال 1377-1376 دوران بلوغ خود را هم از لحاظ طراحی و هم از لحاظ دسترسی به تکنولوژی که زیر ساخت یک طراح است، با سربلندی پشت سر گذاشت. دستیابی به راکت "نازعات" همزمان با مهندسی معکوس موشک اسکاد B و به دلیل درک تأثیر موشک و راکت در مبحث بازدارندگی دشمن و امنیت کشور، در راستای جهادی علمی در سراسر کشور پروژه های مختلفی شروع شد. یکی از این پروژه ها کار روی راکت های سوخت جامد بود. در آن شرایط بسیاری از پروژه های عرصه موشکی به دلیل تازگی دانش و نبود زیر ساخت زمانی در مراحل ابتدایی با شکست ها و ناکامی های بسیاری همراه بود، ناکامی هایی که ناامیدی را دامن می زدند. حسن طهرانی مقدم در آن شرایط نه تنها ناامید نمی شدند بلکه به بچه ها روحیه می دادند؛ نگاه نافذ ایشان در پس هر شکست موفقیتی را می دید و برای او شکست هر پروژه گامی به سوی پیروزی بود. اواخر سال 1366 ساخت راکت "نازعات" به ثمر نشست و بحث عملیاتی کردن آن پیش آمد. در آن زمان چون هنوز جنگ ادامه داشت حسن طهرانی مقدم راه اندازی و استفاده از آن در منطقه عملیاتی را در دستور کار قرار داد. به روایت سردار محمد حسن نامی: «همزمان با انجام عملیات‌های مقابله به مثل موشکی و با پیگیری‌هایی که خود سردار مقدم داشتند، در اواخر جنگ به یک سامانه موشکی و راکت ساخت داخل دست پیدا کردیم به نام راکت نازعات که بردش بین 80 تا 120 کیلومتر است و با تلاش‌هایی که انجام داده بودند به 150 کیلومتر رسیده بود. از دلایل طراحی و ساخت این سامانه، کمک در کنار موشک اسکاد بود که بتواند با یک نواخت تیر بالا قدرت مقابله با جنگ شهرها را داشته باشد. موشک اسکاد، موشک گران‌قیمتی است و به لحاظ آماده‌ سازی و کم و کیف پرتاب برای اهداف خاص استفاده می‌شود. ما بعضاً اهدافی داشتیم با ابعاد گسترده که حتماً نیاز به دقت یا قدرت انفجار زیاد داشت، منتها تنها سامانه ‌ای که داشتیم همین اسکاد بود و لذا از همان مقطع، همزمان با فعالیت تحقیقاتی جهت ساخت موشک‌های اسکاد، ساخت سامانه‌ های ارزان ‌قیمت و دارای قدرت مانور بالاتر نیز آغاز شد، تا بتوانیم بعضی از اهدافی را که ارزش و اهمیت چندانی ندارد با آن سامانه مورد اصابت قرار بدهیم. همان جا تلاش و پیگیری برای ساخت و تولید موشک نازعات در اولین قدم طرح‌ریزی شد و در دستور کار قرار گرفت که ما در پایان جنگ، یعنی اواخر سال 1366 موفق شدیم به این سامانه دست پیدا بکنیم.»  

پس از پذیرش قطعنامه 598، توسط ایران، دشمن اقداماتی را علیه کشورمان انجام داد؛ یکی در منطقه جنوب که دشمن جاده اهواز خرمشهر را گرفت که با مقاومت حماسی نیروها، دشمن عقب نشینی کرد و اهداف آنها ناکام ماند، دیگری حمله منافقان از غرب کشور از محور اسلام آباد کرمانشاه بود که کاملا غافلگیر کننده بود. با شنیده شدن این خبر بسیاری از نیروها از جمله نیروهای موشکی به کرمانشاه رفتند و در مقابل حرکت منافقین که کاملا تحت پشتبانی عراق بودند، ایستادگی کردند. به روایت سردار محمد حسن نامی: «در آن بحبوحه عملیات مرصاد دیدیم سردار مقدم به عنوان یک خدمه پای یک خمپاره 120 در حال شلیک به سمت دشمن و منافقین است. سردار مقدم یعنی کسی که به عنوان فرمانده موشکی در حال انجام وظیفه بود.»  

همزمان با جهاد علمی در عرصه های متنوع فناوری موشکی، پروژه مهندسی معکوس موشک اسکاد B با موفقیت های بزرگی مواجه شد و منجر شد که بخشهای مهمی از این موشک بومی سازی شود و گام مؤثری در راستای اقتدار موشکی برداشته شد. در سفرهایی که به کره شمالی انجام شد و در جلسه با کره ای ها بخشی از فناوری برای ساخت و مهندسی معکوس موشک اسکاد B آغاز شد. اولین موشک، یعنی سامانه ای که دارای هدایت و کنترل باشد، در سال 1370 به نتیجه رسید و در سال 1372 به تولید انبوه رسید؛ این موشکها، موشک های شهاب 1 با برد 300 کیلومتر بودند. ایده استفاده از انتقال تکنولوژی برای بخشهای دیگر نیز جهت تسریع در روند ساخت و تولید انبوه در دستور کار قرار گرفت.   موشک شهاب 2 شهید مقدم بلافاصله هدف گذاری کرد و ساخت موشک اسکاد C یعنی موشکی با برد 500 کیلومتر که زیر ساخت های آن هم فراهم شده بود را در دستور کار قرار داد؛ این موشک، موشک شهاب 2 نامگذاری شد. تغییر و تحول سریع و پیشرفت سامانه های موشکی ایران مدیون آرزوهای دوربرد حسن طهرانی مقدم است که به واسطه همین خصوصیت علاوه بر بومی شدن بخش عظیمی از پروسه تولید سامانه های موشکی و در حالیکه خط تولید موشک شهاب 2 با برد 500 کیلومتر به دست توانمند مردان موشکی راه اندازی شد ولی همچنان نگاه حسن مقدم به نقطه ای دورتر خیره بود. هدف شهید مقدم برد 1150 کیلومتر بود. موشک شهاب 3 موشک شهاب 3 به عنوان اولین گام بلند ایران در جهت تهدید موشکی متقابل رژیم غاصب اسرائیل در سال 1377 به عرصه تولید رسید. برد این موشک زمین به زمین 15.5 متری 1150 کیلومتر است یعنی اینکه ایران توان آن را دارد که از مرزهای غربی خود تلاویو، قلب رژیم صهیونیستی را در صورت هر گونه تهدید احتمالی مورد هدف قرار دهند. نسل موشک های شهاب 3 دروازه ای بود رو به افق دوردستی که چشمان حسن مقدم و یگان موشکی به آن می نگریست. عباس خانی آرامنی، جانشین وقت فرمانده توپخانه و موشکی نیروی زمینی سپاه، موفقیت در ساخت شهاب 3 را از دیگر فعالیت های شهید طهرانی مقدم دانست و گفت: «درست است که وزارت دفاع به عنوان واحد پشتیبانی کننده نیروهای مسلح در بحث ساخت موشک "شهاب 3" وارد می شود اما عمده کارهای تحقیقاتی‌ شهاب 3 را شهید مقدم انجام داده بود، وی معتقد بود "نباید چیزی را دیگران بسازند و بعد آن را به ما بدهند." به عبارت دیگر می‌گفت "اگر نیروهای مسلح ما درک کردند بنابر نوع تهدید به چه ابزاری برای مقابله نیاز دارند، باید برای تولید آن گام بردارند. زیرا متخصصان داخلی کشورمان ازتوانمندی و قدرت عمل بسیار بالایی برخوردار هستند."»  

شهید طهرانی مقدم در تاریخ اول مهر ماه سال 1384 به عنوان جانشین سردار علی زاهدی در نیروی هوا فضای سپاه پاسداران منصوب و سپس در تاریخ 25 آذر ماه سال 1385، به عنوان مشاور فرمانده کل سپاه در امور موشکی و رئیس سازمان خود کفایی سپاه انتخاب شد. 

شهید طهرانی مقدم هیچگاه نقطه ای را که در صنعت موشکی تعیین می کرد، به عنوان نقطه نهایی صنعت محسوب نمی شد، هرگاه صنعت موشکی به نقطه مورد نظر می رسید، نقطه جدیدی برای آن تعریف می کرد. نقش شهید مقدم در ساخت موشک های سوخت مایع با به ثمر رسیدن موشک شهاب 3 مردان خستگی ناپذیر صنعت موشکی تلاش خود را در بهینه سازی سوخت مایع، کیفی سازی فنی و افزایش برد موشک و قابلیت تاکتیکی آن متمرکز کردند. ثمره خیره کننده مجاهدتهای این مردان روز به روز به اقتدار موشکی ایران اسلامی افزود. موشک قدر دارای قابلیت تهدید موشکی اسرائیل نوع F موشک قدر با برد 1950 کیلومتر و سر جنگی 650 کیلوگرمی این قابلیت را دارد که حتی از نقاط عمقی کشور پاسخگوی تجاوزات احتمالی اسرائیل غاصب باشد. این موشک نوع ارتقا یافته موشک شهاب 3 بدون محدودیت شلیک از مرزهای غربی، برای بسیاری از نقاط خاک ایران اسلامی این امکان را فراهم ساخت تا در افتخار تهدید موشکی اسرائیل سهیم باشند. برد انواع S و H این موشک به ترتیب 1350 و 1650 است.قدر 110 موشک بالستیک با برد متوسط است که در سال 1385 به مرحله تولید و آزمایش رسید. طول این موشک 19 متر و برخی منابع به برد 2500 تا 3000 کیلومتری این موشک اشاره کرده اند. با این تفاسیر، این موشک قادر به ضربه زدن به دورترین نقاط اروپاست و بیش از 70 درصد آسیا را در تیررس موشکی ایران قرار می دهد. موشک قیام، موشکی کاملا ایرانی با کار شبانه روزی دانشمندان در بخش صنعت موشکی، توان طراحی موشک فراهم شد؛ یعنی از ایده تا محصول کاملا ایرانی شد. موشک قیام با برد 800 کیلومتر مشابه ندارد، مشخصات هندسی آن به موشک شهاب 1 نزدیک است که بالکهای آن حذف شده است. در 29 مرداد ماه 1389 از موشک قیام رونمایی شد؛ ایم موشک محصول تجربه 25 ساله صنایع موشکی و خلاقیت و نوآوری ایرانی بود. ایده اولیه تولید این موشک با برد 800 کیلومتر و با هدف تهدید متقابل پایگاه های امریکایی در منطقه خاورمیانه، مدیون تفکرات سردار حسن طهرانی مقدم است. این موشک بدون بالک 6 تنی با سر جنگی 645 کیلوگرمی، قرار است در مقابل هر گونه تجاوز امریکا به ایران اسلامی، قیامتی را در پایگاه های امریکایی مستقر در منطقه به پا کند. این موشک 11.5 متری سوخت مایع که دروازه ورود ایران به عرصه جدید ساخت موشک های بالستیک به حساب می آید، به دلیل نداشتن بالک علاوه بر اینکه سرعتی مثال زدنی را داراست، در عین حال قابلیت پرتاب از انواع پرتابگرهای خاص و سیلوهای زیرزمینی را نیز دارد. نقش محوری شهید مقدم در بومی ساختن موشک های سوخت جامد همگام و همراه با پیشرفت در عرصه تکنولوژی موشکی سوخت مایع، فناوری کاملا بومی سوخت جامد که کار بر روی آن از سال 1365 آغاز شد و راکت های نازعات و زلزال از آن بهره مند شده بودند، به موفقیت های افتخار آفرینی دست یافتند. فاتح 110، اولین موشک سوخت جامد راکت ها از لحاظ برد و افزایش قدرت سر جنگی توسعه یافته و دانشمندان عرصه موشکی به دنبال راهی بودند که فناوری راکتها را با تکنولوژی موشکها پیوند زنند. موشک فاتح 110 نتیجه آن تلاشها بود؛ این موشک در سال 1380 با حضور شهید طهرانی مقدم تست شد. موشک مایل پرواز فاتح 110 با برد 300 کیلومتر و 450 کیلوگرم مواد منفجره، با سرعتی باورنکردنی و ضریب خطای کمتر از 10 متر به یکی از مهلک ترین سلاحها تبدیل شده است. این موشک نقطه زن که اولین گام مهم در عرصه ساخت و تولید موشک های بالستیک با سوخت جامد ایران نیز محسوب می شد، به خاطر تنوع در پرتابگرهای اغلب متحرک، نه تنها قابلیت تغییر مکان سریع برای اجرای آتش دقیق را دارد، بلکه همین قابلیت تغییر مکان سریع امکان ردیابی سامانه قبل از شلیک را بسیار دشوار می سازد. موشک دو مرحله ای دوربرد سجیل شهید طهرانی مقدم خیلی اصرار داشتند که در سوخت جامد به موشکهای دو مرحله ای دوربرد دست پیدا کنند. بنابراین پروژه ای به نام عاشورا تعریف شد که نتیجه آن موشک سجیل بود. سجیل با طول 18 متر با وزن 23.5 تن هر دشمن احتمالی در شعاع 2000 کیلومتری را تهدید می کند. سرعت فرود این موشک رعب آسا بر هدف 4300 متر/ ثانیه است، سرعتی که باعث می شود انهدام آن را حتی برای پیشرفته ترین سامانه های دفاع هوایی غیرممکن سازد. سامانه های منحصر بفرد ناوبری و هدایت این غول 23.5 تنی که دارای سر جنگی 650 کیلویی است، از چنان دقتی برخوردار است که به درستی لقب مهلک ترین موشک ایران را به خود اختصاص داده است. جدایش دو مرحله ای به همراه استفاده از سوخت جامد از دیگر فناوری های نوین در ساخت این موشک به حساب می آید. موشک خلیج فارس، موشکی برای اهداف دریایی از دیگر اهداف شهید مقدم این بود که موشکی طراحی شود که قادر به زدن اهداف متحرک باشد یعنی یک موشک بالستیکی بتواند هدف متحرکی را در دریا مورد اصابت قرار دهد. موشک خلیج فارس هر چند اولین موشک سوخت جامد بالستیک ایرانی علیه اهداف دریایی به حساب می آید ولی فناوری بسیار پیشرفته آن باعث شده است یکی از شاهکارهای شهید طهرانی مقدم به حساب آید. تکنولوژی هدایت ترکیبی این موشک که در نهایت سبب قفل شدن جستجوگر آن بر روی هدف می شود برای هدف چاره ای جز نابودی باقی نمی گذارد. موشک خلیج فارس با سرعتی مافوق صوت و با عملکرد بالستیک، امکان پدافند را از دشمن گرفته و کلاهک انفجاری 450 کیلوگرمی آن توانایی آسیب رساندن به حتی مجهزترین ناوهای دشمن را دارد. بهره گیری موشک هرمز از جستجوگرهای امواج راداری موشک هرمز، موشکی ضد کشتی و ضد سپر موشکی است؛ شکارچی بالستیک ناوهای غول پیکر لقب موشکی است که با سرعتی 4 الی 5 برابر سرعت صوت به سمت اهداف دشمن شلیک می شود. موشک هرمز با بهره گیری از جستجوگرهای امواج راداری به منبع انتشار امواج حمله می کند. هرمز نه تنها به راحتی می تواند رادارهای ناوهای هواپیمابر را مورد هدف قرار دهد، بلکه دشمنی مهیب برای سایت های "پاتریوت" در خشکی و یا یک سایت راداری جستجوگر به حساب می آید. تحرک بالای این سامانه موشکی با سر جنگی حدودا 500 کیلویی، آن را به شکارچی بی بدیل تبدیل کرده است. این موشک نقطه زن کابوسی است برای دشمنانی که در رؤیای امنیت سپر دفاع موشکی خود و یا هم پیمانان خود فرو رفته اند.  

سردار حسن طهرانی‌ مقدم در حالی‌ که به عنوان رئیس سازمان خودکفایی و تحقیقات صنعتی سپاه پاسداران، در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیربنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود، در روز 21 آبان ماه 1390، در پادگان شهید مدرس شهرستان ملارد در حال آماده شدن برای آزمایش موشکی، بر اثر انفجار زاغه مهمات، به یاران شهیدش (احمد کاظمی، حسن شفیع‌ زاده، حسن غازی،‌ غلامرضا یزدانی، علیرضا ناهیدی، مصطفی تقی‌خواه و ...) پیوست. این شهید گرانقدر تقریبا 25 سال از عمر خود را در ایجاد و توسعه بخش موشکی قرار داده و به عنوان پدر موشکی ایران لقب گرفته بود.  

در ظهر 21 آذر ماه 1390 صدای انفجار شدیدی همراه با لرزش زمین مردم تهران و کرج را وحشت زده کرد. این انفجار موجب شکسته شدن شیشه ها در بخشهایی از شهر کرج شد. در گمانه زنی های اولیه رسانه ای، این حادثه را زمین لرزه خفیفی در حوالی کرج تعبیر کردند که روابط عمومی پژوهشکده زلزله شناسی آن را رد کرد و گفت: «اطلاعات و داده های ثبت شده روی دستگاه های زلزله سنجی، از وقوع زلزله اطلاعاتی نمی دهد.» پس از آن برخی از اخبار، انفجار پمپ گاز در اطراف تهران را مطرح کردند که بلافاصله مدیر عامل شرکت گاز هر گونه انفجار جایگاه گاز در تهران یا جای دیگری را تکذیب کرد. با گذشت چند ساعت، حوالی ساعت 3 بعد از ظهر، مشخص شد که حادثه بسیار فراتر بوده است؛ حسین گروسی، نماینده وقت مردم شهریار با اشاره به شنیده شدن صدای مهیب در حوالی تهران گفت: «این انفجار احتمالا در انبار مهمات پادگانی در روستای بیدگنه از توابع شهرستان ملارد رخ داده ولی بررسی ها ادامه دارد.» پرویز سروری، عضو وقت کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز این حادثه را ناشی از انفجار زاغه مهمات یک پادگان نظامی عنوان کرد. پس از آن سپاه پاسداران در اطلاعیه ای خبر داد: «ظهر امروز انفجاری در یکی از زاغه های مهمات متعلق به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رخ داده است.» پس از مشخص شدن مکان حادثه، اخباری از اعزام گروه های امدادی و آتش نشانی به محل حادثه منتشر شد و پس از آن با بررسی های انجام شده، بیان شد که این انفجار در پادگان شهید مدرس بیدگنه ملارد و به علت جابه جایی مهمات رخ داده است که در اثر آن عده ای شهید و عده ای نیز مجروح شدند که به بیمارستان منتقل و حال برخی از آنها وخیم است. در ساعات بعد مشخص شد که تنی چند از پاسداران به شهادت رسیده اند که در میان آنها شهید حسن طهرانی مقدم نیز بوده است.  

اعلام خبر شهادت سردار حسن طهرانی مقدم بازتاب های داخلی را چند روز پس از شهادت ایشان یعنی در آبان ماه 1390 به دنبال داشت؛ با اعلام خبر تأسف بار شهادت حسن طهرانی مقدم بسیاری از مسئولان عالی رتبه نظام با حضور در خانه این شهید به خانواده ایشان تسلیت گفتند؛ علی لاریجانی، سعید جلیلی، محسن رضایی، سردار سلامی، صادق آملی لاریجانی، حجت الاسلام سعیدی، سرلشکر سلیمانی و جمعی از فرماندهان و مسئولان نظام ضمن تسلیت، از خداوند علو درجات را برای ایشان خواستار شدند. حاج حسن به تنهایی یک ملت بود قالیباف، شهردار وقت تهران، در نشست شهرداران و معاونان شهرداری تهران با حضور فرمانده سپاه محمد رسول الله(ص) و بسیجیان شهرداری تهران گفت: «سردار شهید حسن طهرانی مقدم برای بازدارندگی دشمن در تعرض به یک کشور، به تنهایی یک ملت بود... شهید طهرانی مقدم در عین گمنامی منشأ خدمات بزرگی بود... اگر امروز افتخارمان پرتاب ماهواره به فضاست، اینها به قیمت تلاش سردار مقدم است ولی هیچ جا نام و نشانی از این فرزندان انقلاب نیست در حالی که همه این دستاوردهای علمی با تلاش، همت، خون دل خوردن، عرق ریختن، گذشت و صبر این شهید به دست آمده.» طهرانی مقدم فرزند عزیز ایران و از انقلابیون اصیل بود محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور دولت نهم و دهم، در جلسه هیآت دولت با اظهار تأثر از وقوع حادثه انفجار انبار مهمات اظهار داشت: «در این حادثه جمعی از فرزندان عزیز ملت ایران از جمله سردار طهرانی مقدم که از رزمندگان و انقلابیون اصیل بود و خدمات فراوانی به انقلاب داشت به درجه رفیع شهادت نائل آمدند. اینان کسانی هستند که در یک مقطع تاریخی و در شرایط خاص دفاع مقدس و حوادث گوناگون صیقل خورده و دارای روح بزرگی هستند که جایگزینی آنها به راحتی امکانپذیر نیست.» احمدی نژاد، علاوه بر آن، در مراسم هفتمین روز شهادت حسن طهرانی مقدم و همرزمان در پیام تسلیت خود گفت: «شهید طهرانی مقدم از نام آوران گمنام عرصه دفاع مقدس و از زمره رزم آوران بی ادعایی بود که پیکر قطعه قطعه اش را خلعت زیبای شهادت مزین گردانید و پاداش سالیان طولانی جهاد و کار و پیکار خالصانه و بی شائبه خود را از سالار شهیدان و امام آزادگان(ع) با شایستگی دریافت نمود... بی تردید همرزمان شجاع آن فقید سعید و همکاران شهیدش، راه پر افتخارشان را بدون درنگ با توان و قدرتی مضاعف ادامه خواهند داد و همه اهداف متعالی آنها را در پیشرفت روزافزون کشورمحقق خواهند ساخت.» حسن طهرانی مقدم از بندگان مخلصی بود که خدا را با تمام وجود باور داشت علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در پیام تسلیت خود که در پی شهادت جمعی از پاسداران جهاد خودکفایی سپاه صادر شد گفت: «سردار سرلشکر پاسدار حسن طهرانی مقدم عمری را با مجاهدت و پایمردی در راه حق گذراند و در صراط مستقیمی که یافته بود هرگز سستی به خود راه نداد. او از بندگان مخلصی بود که خدا را با همه وجود باور داشت و سرانجام به آرزوی دیرین خود که لقای پروردگار با چهره ای خونین بود رسید.» آنچه در یکی از پادگان های جهاد کفایی سپاه رخ داد یک حادثه طبیعی بود علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم، از بررسی حادثه در پادگان مدرس در جلسه این کمیسیون با حضور مسئولان سپاه پاسداران خبر داد و این گونه حوادث را طبیعی دانست و افزود: «با توجه به حساس بودن مهمات و بالا بودند احتمال حادثه در نقل و انتقال آن، همیشه احتمال بروز اینگونه حوادث وجود دارد و آنچه در یکی از پادگان های جهاد خودکفایی سپاه پاسداران رخ داد نیز همین حالت را دارد.» شهید مقدم کل دوران دفاع مقدس را در صحنه های نبرد بود جانشین فرمانده سازمان جهاد خودکفایی سپاه گفت: «شهید طهرانی مقدم تا روز آخر به عنوان مسئول سازمان جهاد خودکفایی سپاه در ایجاد یک توان علمی و دانشی پایه و زیربنایی مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی بود تا به درجه رفیع شهادت نائل شد... او از فرماندهانی بود که از ابتدای شکل گیری سپاه به عضویت سپاه درآمده بود و در بنیانگذاری مجموعه ادوات، توپخانه و موشکی سپاه و ایجاد یک قدرت بازدارنده برای نظام نقش کلیدی و اساسی داشت و تقریبا کل دوران دفاع مقدس را در صحنه های نبرد بود.» انفجار اخیر هیچ ربطی به امریکا و رژیم صهیونیستی نداشت سرلشکر فیروزآبادی، رئیس وقت ستاد کل نیروهای مسلح، گفت: «حادثه و انفجار اخیر هیچ ربطی به امریکا و رژیم صهیونیستی ندارد... هیچ کس فکر تنفیذ مسئولیت، اختیار و اعطای پست به شهید طهرانی مقدم را نمی کرد چرا که او همه مسئولیت های را با شایستگی می پذیرفت و به عنوان یک بسیجی واقعی آنها را به بهترین شکل انجام می داد. این شهید یک الگوی اخلاقی تمام عیار و به عنوان یک بسیجی واقعی سرباز انقلاب و رهبری بوده است.» ذره ای غرور در شهید مقدم به هنگام پیروزی دیده نمی شد سردار سلامی، جانشین وقت فرمانده سپاه در حاشیه مراسم سومین روز شهادت حسن طهرانی مقدم با بیان اینکه همه چیز برای حسن مقدم دست یافتنی بود و او همواره هدف هایی را دنبال می کرد که برای ما غیر ممکن بود، تصریح کرد: «شهید بزرگوار این اهداف و طرحها را با اعتماد به نفس دنبال می کرد... زمانی که پروژه های موشکی این سهید به پیروزی می رسید، ذره ای غرور در او مشاهده نمی شد و او سجده شکر به جا می آورد... پیامی که دشمنان ما از این حادثه گرفتند این بود که در جمهوری اسلامی ایران هیچ چیز متوقف نمی شود و در این سرزمین قدرت در حال فوران است.» رژیمی که از یک حادثه به دنبال افتخار است به شدت متزلزل است علی شمخانی، رئیس وقت مرکز مطالعات تحقیقات راهبردی دفاعی گفت: «راه و هدف شهید مقدم از بین رفتنی نیست... برخی رسانه ها به دنبال ثبت پیروزی کاذب بودند و این اقدام حکایت از احساس درماندگی آنان دارد... در شرایطی که این حادثه یک اتفاق بود... رژیمی که از یک حادثه برای خود به دنبال افتخار است به شدت متزلزل است زیرا از یک اتفاق می خواهد برای خود به دروغ توفیق و کامیابی ثبت کند... رژیم صهیونیستی باید بداند که یک مارمولک با ثبت پیروزی کاذب نمی تواند خود را تمساح معرفی کند.»  

مقام معظم رهبری ضمن حضور در مراسم تشییع پیکر پاک شهدای جهاد خودکفایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در جمع خانواده های شهدای حادثه حضور یافته و برای خانواده آنها آرزوی صبر و سربلندی را از خداوند متعال مسألت کردند. رهبر معظم انقلاب به مناسبت حادثه شهدای غدیر پیام تسلیتی را به بازماندگان این حادثه ایراد فرمودند: «بسم الله الرحمن الرحیم انا لله و انا الیه راجعون حادثه‌ خونین در یكی از مراكز پشتیبانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی كه به شهادت جمعی از عناصر ممتاز آن سازمان و در پیشاپیش آنان سردار عالی‌قدر، دانشمند برجسته و پارسای بی‌ادعا، سردار حسن مقدم انجامید، واقعیتی تلخ و اندوه بار بود. آن جان ‌بركفان نستوه با سینه‌ گشاده و عزم راسخ همواره به پیشباز خطر شتافته و در دوران دفاع مقدس و پس از آن، هرگز احساس خستگی به خود راه ندادند. شهادت، بی‌شک برترین آرزوی آنان بود. لیكن فقدان مردان بزرگ در هر كشور و جامعه‌ای برای آن مردم و آن كشور خسارت و تأسف‌بار است. ما همه در غم این عزیزان با خانواده‌های گرامی آنان شریك و همدردیم. خدا را شكر كه محصول تلاش‌های آنان هم‌اكنون در اختیار مردان جهاد است و تربیت شدگان آن مجموعه، از كفایت لازم برای ادامه‌ی آن خط نورانی برخوردارند. عزیزان من؛ امیدوار به تفضل بی‌انقطاع حضرت حق و با استمداد از ارواح شهیدانتان، تلاش و همت را دو چندان كنید تا همه بیش از پیش بدانند كه شهادت برای ما توفیق الهی و مایه‌ بركت و عروج برتر است. تسلیت صمیمانه‌ی خود را به بازماندگان و دوستان و همكاران این شهدا تقدیم می‌دارم. سید علی خامنه‌ای 25/آبان/1390»   دیدار مقام معظم رهبری از خانواده شهید مقدم در 2 آذر ماه 1390، مقام معظم رهبری با حضور در منزل سردار شهید طهرانی مقدم با خانواده ارجمند آن شهید بزرگوار دیدار و گفتگو کردند. مقام معظم رهبری در این دیدار ضمن دلجویی از خانواده شهید والامقام سردار طهرانی مقدم، به کرامات و فضائل اخلاقی این شهید دانشمند اشاره کردند و فرمودند: «وقتی برای بازدید به سازمان خودکفایی سپاه رفتم دونکته برایم جالب بود: اول اینکه چه کار بزرگی را ایشان توانسته بود انجام دهد و نکته بعدی چه دوستان و یاران نورانی و متخصص و متعهدی اطراف حاج حسن آقا حضور دارند.» نکته دیگری که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند بحث مدیریتی شهید طهرانی مقدم بود. ایشان خطاب به حسین طهرانی مقدم، فرزند شهید، فرمودند: «من حاج حسن آقا را حدود 25 سال است که می شناسم. پدر شما در عمل مدیر بود و مدیریت می کرد.» در ادامه این دیدار از سوی مقام معظم رهبری یک جلد قرآن کریم به خانواده شهید طهرانی مقدم اهدا شد. حضرت اقا زمانی که رئیس جمهور بودند به عنوان رئیس شورای عالی دفاع در جبهه ها حضور پیدا می کردند و همه فرماندهان و مسئولان اصلی جنگ مستقیما با ایشان در ارتباط بودند. ایشان با برخی از فرماندهان مانند شهید شوشتری و شهید طهرانی مقدم رابطه نزدیکی داشتند.  

شهید طهرانی مقدم به عنوان فرمانده موشکی با تمام مشغله های ذهنی و اجرایی خود از ورزش به صورت حرفه ای غافل نبود و اهمیت ویژه ای برای آن قائل بود. او یکی از فعالان عرصه ورزش به شمار می آمد اما این توجه در زمینه فوتبال و کوهنوردی نمود بیشتری داشت؛ به طوریکه صعود به قلل مرتفع ایران از جمله قله دماوند از برنامه های دائمی شهید بوده است. عشق به فوتبال شهید طهرانی مقدم از دوران نوجوانی علاقه خاصی به ورزش فوتبال داشت به حدی که این علاقه به اضافه استعدادی که داشت او را تبدیل به یک بازیکن حرفه ای کرده بود. ایشان قبل از انقلاب یک مدت در تیم تاج سابق و بعد در تیم استقلال بازی می کرد. او حتی در شرایط سخت جبهه و جنگ نیز با هر فرصتی که پیش می آمد در کنار دیگر رزمندگان به ورزش فوتبال می پرداخت. وی بعد از پایان جنگ نیز معمولا تمام برنامه های فوتبال کشور را پیگیری می کرد و حتی به فوتبال خارجی نیز علاقمند بود. حاج حسن گاهی حتی در بازی های دوستانه نیز شرکت می کرد. سالها پس از پایان جنگ به دلیل همین علاقه بود که به عضویت هیئت مدیره باشگاه پیکان، صبا باتری و ابومسلم در آمد. ایشان برای مدت 4 سال عضو هیئت مدیره پیکان بود و در این مدت 7 رشته ورزشی این باشگاه را به 20 رشته ورزشی افزایش داد. حاج حسن مقدم مدت 2 سال نیز رئیس هیأت مدیره باشگاه ابومسلم بود و در آن مدت آن باشگاه به عنوان بهترین تیم شهرستانی شناخته شد. بسیاری از چهره های برجسته فوتبال کشور از او به نیکی یاد می کنند. از دیگر فعالیت های طهرانی مقدم در ورزش، برگزاری دو دوره مسابقات پیشکسوتان فوتبال در زمین چمن پادگان ولیعصر(عج) بود. هدف ایشان از برگزاری مسابقات، احترام به پیشکسوتان و ایجاد یکدلی و اتحاد قلبی بین سپاه، مردم و ورزشکاران بود. توجه ویژه به اخلاق در فوتبال حسن طهرانی مقدم بیش از هر چیز معتقد به کار فرهنگی بر روی ورزشکاران بود و می گفت: «باید آنقدر روی فرهنگ ورزش کاران و ورزش دوستان کار کرد که وقت اذان صد هزار نفر توی استادیوم آزادی نماز جماعت بخوانند».      بنیانگذار ورزش کوهنوردی در سپاه حسن طهرانی مقدم بنیانگذار ورزش کوهنوردی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. ایشان عضو هیأت رئیسه کوهنوردی و همچنین رئیس هیأت کوهنوردی کل سپاه بودند. صعود 5000 نفری به قله دماوند یکی از طرح هایی که به پیشنهاد شهید طهرانی مقدم و در کمال ناباوری برخی از دوستان اجرا شد، صعود همزمان 5000 نفر در روز میلاد حضرت زهرا(س) به قله دماوند بود. این در حالی بود که این شهید بزرگوار چندین بار در طول سال به اتفاق تعدادی از فرماندهان سپاه به قله دماوند صعود کرده بود. سرانجام پس از ماهها پیگیری و برنامه ریزی مدون، ظهر روز 7 شهریور ماه سال 1381 مصادف با میلاد حضرت فاطمه(س) 4137 نفر از بسیجیان و سپاهیان کشور موفق به صعود قله دماوند شدند. سال بعد نیز ایشان یک اعزام 14 هزار نفری به سبلان را به اتفاق سردار "سید یحیی رحیم صفوی" و سردار "حجازی" تجربه کرد. در یک روز یک میلیون نفر در ارتفاعات بودند، 14 هزار نفر در سبلان، تعدادی در دماوند و بقیه نیز در تفتان، علم کوه ، سهند و دنا. 

روحیه ای شاداب و سرحال در رفتار با خانواده الهام حیدری، همسر شهید طهرانی مقدم در بیان خاطرات زندگی‌ مشترکش با حاج حسن از عدم تأثیر کارهای خشن و توپخانه‌ ای بر رفتار شهید در محیط خانواده می‏ گوید: «از همان روز اول که با هم آشنا شدیم همیشه رفتارشان این طور بود که کار و برنامه کاری خودشان را به قول معروف پشت در می‌گذاشتند و فراموش می‌کردند و خیلی شاد و صمیمی و گرم وارد خانه می‌شدند. کمتر مردی هست که این قدر کار سنگین داشته باشد و وقتی وارد خانه می‌شود احساس خستگی را به خانواده انتقال ندهد، بلکه شادابی و سرحالی به ما منتقل می‌شد...»   قدردانی از همسر از شاخصه های اخلاقی شهید طهرانی مقدم همسر شهید طهرانی مقدم از خاطرات روزهای اول زندگی مشترک خود با حاج حسن می گوید: «زندگی با ایشان در ابتدا برایم سخت و دشوار بود زیرا در آن زمان من جوانی حدوداً 19 ساله بودم و وقتی اطرافیانم را می‌دیدم که در کنار همسرشان هستند نبودشان خیلی برایم سخت‌تر می‌نمود، این امر تا چهار، پنج سال ادامه داشت تا با گذشت زمان توانستم با این موضوع کنار بیایم، سردار همیشه قدردان زحمات همسر خود بود و این یکی از شاخصه‌های اخلاقی وی بود. همیشه سعی داشتم در تمامی فرازونشیب‌های زندگی همراه ایشان باشم نه مانع و این امر باعث شده که الآن آرامش داشته باشم که هیچ‌وقت تنهایش نگذاشتم، ایشان هم قدردان بودند و همیشه از من تشکر می‌کردند و می‌گفتند: شما حق بزرگی بر گردن ما دارید و من همین جا شهادت می‌دهم که تمام پاداش و اجر کارهای من برای شما.»   رضایت و خرسندی رهبری، بهترین نتیجه‏ تمام عمر الهام حیدری درباره ولایتمداری شهید طهرانی مقدم می گوید: «هرگز یادم نمی‌رود، روز قدس سال 1390 با حاج حسن و بچه‌ها به نماز جمعه رفتیم. هنگام برگشت ایشان را بسیار سرحال و خوشحال دیدم برایم بسیار تعجب آور بود چه امری باعث شده بود تا این حد او را به وجد آورد با یک جمله سؤالی از او پرسیدم. با یک حالت عجیب و سرشار از نشاط گفت: «من نتیجه‌ی تمام عمرم را گرفتم. اگر همین الان جان من را بگیرند من حاضرم.» با تعجب پرسیدم چه شده؟ گفتند: «آقا در جلسه‌ای خصوصی پی گیری کارهایم را کرده و از روند فعالیت‏ها بسیار خرسند و راضی است.»  بعد از شهادت حاج حسن، آقا فرمودند: «من یکی از بهترین عزیزانم را از دست دادم.»»   شهادت، آرزوی سردار همسر شهید طهرانی مقدم، در خصوص موضوع شهادت و علاقه شهید به آن می‏گوید: «مسئله‏ شهادت به شکلی فوق العاده برایش مهم بود. علاقه نسبت به اهل بیت(ع)، به خصوص به سرورشان امام حسین(ع) که بعد از شهادت ما قطعه پارچه مشکی را در وسایل شخصی ایشان پیدا کردیم که با خط خودشان نوشته بودند: "بسمه تعالی عنایت فرمایید این پارچه مشکی را در کفن من بگذارید..."»   

ولایت پذیری طهرانی مقدم ذوب در ولایت بود؛ وقتی مأموریتی از جانب امام(ره) و پس از ایشان، از مقام معظم رهبری دریافت می کرد آن را به مثابه امری واجب و هدفی دست یافتنی می پنداشت و با تمام وجود آن را انجام می داد. ایشان همیشه به اطرافیان خود توصیه می کرد، در کنار ولایت و گوش به فرمان ولی فقیه باشید و می گفت: «اگر ولایت را رها کنید، آخرت و قیامتی برای شما وجود ندارد.» او معتقد بود اگر عزیز ترین شخص در این مملکت در خط ولایت نباشد برای ما ارزشی ندارد و گاهی اوقات که با برخی مسئولین به کوه می رفت، به فلانی می گفت: «به خاطر اینکه در خط ولایت هستی و دل آقا را شاد می کنی دوستت دارم. اگر از این مسیر خارج شوی دیگر اصلا نگاهت نمی کنم.» شهید طهرانی مقدم حتی به فرزندان خود توصیه کردند که تحت هر شرایطی پشت سر ولی فقیه و مقام معظم رهبری حرکت کنند. شهید طهرانی مقدم با کینه عمیقی که از استکبار و توطئه های آنها علیه انقلاب به خصوص در 8 سال دفاع مقدس داشت، راه های بازدارندگی و ایستادگی در مقابل این تهدیدات را عملا در تکنولوژی موشکی متبلور کرده و معتقد بود: «باید همیشه دست ولایت را پر قدرت و آهنین کنیم تا بتواند با قدرت به دهان استکبار جهانی بزند.» دشمنی سرسختانه با اسرائیل بالاترین و مقدس ترین هدف شهید طهرانی مقدم در کنار اهداف دیگری چون سربلندی سپاه و نیروهای مسلح ایران و خاورمیانه قدرتمند، تبدیل شدن اسلام به یک "ابر قدرت" بود. او به دنبال نابودی دشمنان قسم خورده اسلام و آزادی سرزمینهای اشغالی بود. او اسرائیل را مغرورترین و پلیدترین دشمن اسلام می دانست و معتقد بود "باید کاری کنیم اسرائیل با شنیدن نام شیعه به خودش بلرزد". وی چند ماه قبل از شهادت در جلسه ای در جمع یارانش گفته بود: «من اگر مردم هم روی قبرم بنویسید: اینجا مدفن کسی است که می خواست اسرائیل را نابود کند.» اهتمام ویژه به نماز اول وقت شهید طهرانی مقدم علاوه بر ابعاد نظامی در ابعاد معنوی نیز عارف الی الله و خادم اهل بیت(ع) بود. ایشان همیشه دائم الوضو و اهمیت ویژه ای برای نماز اول وقت قائل بود و به قدری بر روی این موضوع تأکید داشت که تحت هر شرایطی به اقامه نماز اول وقت مبادرت می ورزید. در حقیقت کثرت، پیچیدگی و خستگی باعث نمی شد ایشان از اعمال دینی خود غافل شوند. هیچگاه زیارت عاشورای روزانه و نماز شبش ترک نمی شد. در تمام مسافرت ها زمان و ساعت حرکت را طوری تنظیم میکرد که جهت اقامه نماز اول وقت در طول مسیر با مشکلی مواجه نشود. اهتمام به انجام امور خیریه هر کس به شهید طهرانی مقدم مراجعه می کرد، غیر ممکن بود که با در بسته مواجه شود یا ایشان او را رد کند حتی اگر کسی وابسته به مؤسسه یا سازمانی هم نباشد. در خانه ایشان همیشه به روی همه باز بود و او با گشاده رویی افراد را می پذیرفت و گره از کار آنها باز می کرد. ایشان معتقد بود که کسانی هستند که خدا برای انسان می فرستد و وسیله ای هستند که بهشت را برای او مهیا کنند. حسن طهرانی مقدم از مؤسسین و عضو هیئت امنای حوزه نورالزهرا(س) بود. به حوزه علمیه آیت الله لواسانی به نام حضرت زینب(س) نیز کمک می کردند. به علاوه ایشان 15 نفر یتیم زیر پوشش خود گرفته بودند و سالیانه به آنها کمک می کردند. شهید طهرانی مقدم جزو خیرینی بود که در صندوق قرض الحسنه حضرت زهرا(س) مبلغی را برای انجام کارهای خیر به امانت گذاشته بود و همیشه کسانی که به ایشان مراجعه می کردند و وام می خواستند، ایشان شرایط را فراهم می کرد تا بروند و وام مورد نیاز خود را بگیرند. طهرانی مقدم به مجموعه خیریه شهر ورامین زیر نظر خانم دلفانی خیلی کمک می کرد. ایشان بسیار معتقد بودند که به مؤسسات قرآنی کمک کنند تا نسل امروز بیشتر با قرآن آشنا شوند که از جمله آنها کمک به دارالقرآن کرج بخش خواهران، کمک به خیریه نیاوران زیر نظر مادرشان و کمک به حوزه علمیه جیرفت بود. معنویت و پارسایی طهرانی مقدم با اینکه در رأس سازمان های بکار گیرنده قدرتمندی چون توپ و موشک قرار گرفته بود، ولیکن قدرت واقعی را ایمان و توکل به خداوند قادر و متعال می دانست؛ به همین دلیل به هنگام تأسیس توپخانه سپاه آیه شریفه: "و ما رمیت اذ رمیت ولکن الله رمی" را در صدر تابلوی آن قرار داد و روی هر موشکی که پرتاب می کرد همین آیه را حک کرده بود و در کلیه عملیات های موشکی در هنگام آمادگی به طور دسته جمعی دعای توسل می خواندند. اعتقاد راسخ به نصرت الهی شهید طهرانی مقدم به درستی سنن الهی اعتقاد راسخ داشت. زمانی که از پیشرفت کشوری در یک زمینه که دغدغه فکری او نیز بود مطلع می شد با اعتماد به نفس کامل از انجام همان کار توسط نیروهای ایرانی سخن می گفت چرا که معتقد بود: «به دو دلیل این کار برای ما راحت تر است. یکی اینکه خیالمان راحت است این کار شدنی است. دوم اینکه ما شیعه و از نصرت الهی بهره مندیم».       تعامل صمیمانه با اطرافیان شهید طهرانی مقدم نه تنها با خانواده و دوستان، بلکه در مورد کسانی که برای اولین بار ایشان را ملاقات می کردند به قدری صمیمانه برخورد می کرد که هر کس گمان می برد صمیمی ترین دوست حاج حسن است. با تمام مهارتی  که در جذب افراد مختلف داشت، هیچگاه در مورد کسی پیش داوری و قضاوت نمی کرد. با افراد مجموعه تحت امرش صمیمانه و به دور از غرور رفتار می کرد به طوری که اگر کسی حاج حسن را نمی شناخت ممکن نبود در بین افرادش او را از بقیه تشخیص دهد. از افکار و ایده های نو از جانب تمام افرادی که با او در ارتباط بودند استقبال، به جوانان اعتماد و در طرح هایی که ارائه می دادند با تمام توان از آنها حمایت می کرد. بالاترین مقام درجه، پست، مقام و موقعیت در نظر شهید طهرانی مقدم هیچ ارزشی نداشت و معتقد بود: «عنوان و درجه به انسان هویت نمی دهد بلکه این انسان است که به آن ارزش می دهد.» او بارها اثبات کرده بود که بالاترین پاداش خود را لبخند رضایت رهبری می دانست. او هیچگاه به دنبال مطرح کردن نام و سابقه اش نبود و تمام تلاشش را برای تحقق فرامین مقام معظم رهبری به کار می برد؛ لذا مقام معظم رهبری نیز علاقه شددیدی به ایشان داشتند.  

شهید طهرانی مقدم توانست با طراحی درست قدرت بازدارنگی جمهوری اسلامی را افزایش دهد سردار سعادتی، از فرماندهان دفاع مقدس درباره نقش شهید طهرانی مقدم در قدرت بازدارندگی کشور در مقابل دشمن گفت: «شهید طهرانی مقدم در راه اندازی تشکیلات موشکی سپاه بسیار خوب عمل کرد و در واقع او بود که با دانش و نبوغی که در اختیار داشت، توانست مسئله افزایش توان موشکی ایران را به عنوان یک دکترین نظامی در تمام دولتها مورد توجه قرار دهد. این یک مسئله مهم است چرا که با توجه به تحریم هایی که جمهوری اسلامی ایران توسط دولتهای غربی متوجه اش بود در مسئله قدرت بازدارندگی دشمن، حسن طهرانی مقدم طراحی بسیار خوبی را انجام داد چرا که امروز در دکترین نظامی منطقه ایران به عنوان قدرت اول منطقه قدرت بازدارندگی بسیار زیادی را دارد. نقش و عمل سردار طهرانی مقدم در این مسئله بسیار مهم است چرا که او توانست با طراحی درست قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران را افزایش دهد... جدا از اتفاق های خوب این مسئله، یک نکته ظریف و مهم در آن وجود دارد، چه آنکه با این طراحی هزینه تسلیحاتی امریکا و اسرائیل رو به افزایش گذاشته است. طرح سپر موشکی اسرائیل و سامانه پاتریوت امریکا در منطقه متأثر از قابلیت های موشکی ایران است. این نشان دهنده آن است که آنها پذیرفته اند جمهوری اسلامی یک قدرت منطقه ای و فرا منطقه ای است.» حسن مقدم به برکت انقلاب اسلامی و 8 سال دفاع مقدس کشف و شناخته شد سرلشکر غلامعلی رشید، جانشین وقت رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، درباره شهید طهرانی مقدم گفت: «مهم ترین خصیصه و مشخصه شهید حسن طهرانی مقدم که بلافاصله به ذهن می رسد، فکر بلند، خلوص، تحرک، نشاط، خلاقیت و پرکاری ایشان است... حقا که حسن آقا برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، توپخانه و بعد هم واحدهای موشکی قدرتمندی سازماندهی کرد و اکنون همه قدرت آتش توپخانه و موشک های سپاه، مدیون تلاش، اراده، فکر بلند، تحرک و نشاط و در یک کلمه، مرهون مجاهدت خالصانه حسن طهرانی مقدم است... حسن مقدم نمونه بارزی بود از فرماندهان جوان که به برکت انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس کشف و شناخته شد و در ادای دین به انقلاب و مردم و اسلام همه هستی اش را خالصانه و صادقانه فدا کرد و یک راه نورانی پیش پای جوانان مؤمن قرار داد تا به این شهید عزیز اقتدا کنند.» سه نکته ای که باعث شد شهید طهرانی مقدم تا هنگام شهادت ناشناخته بماند محمد طهرانی مقدم، برادر شهید طهرانی مقدم، درباره ناشناخته بودن برادر خود گفت: «سه نکته باعث شد که ایشان تا هنگام شهادت ناشناخته بمانند، اولا دشمن همیشه باید از ما هراسناک باشد و آن زمانی است که نتواند اطلاعات دقیقی از توان ما به دست آورد. این مهمترین سلاح بازدارنده ماست. اگر دشمن بداند ما چه امکاناتی داریم برای مقابله با آن برنامه ریزی می کند؛ بنابراین حفظ اسرار نظامی از واجبات است. مسئله دوم شخصیت این شهید است. حاج حسن آقا همانطور که مقام معظم رهبری ایشان را شناختند، یک دانشمند برجسته و زاهدی بی مدعا بود. از دوربین و تشریفات و شهرت به دور بود. سالها در میان مردم زندگی می کرد اما هیچ کس نمی دانست که ایشان چه کاره است حتی خانواده ایشان هم اطلاع نداشتند. نکته سوم هم خواست نظام بود که تمایل داشت فعالیتهای ایشان مستور بماند اما در نهایت مشیت خداوند این بود که شهید عزیزمان در این زمان شناسانده شود.» ایشان در مورد خصوصیات شهید طهرانی مقدم گفت: «شخصیت ایشان ابعاد گسترده ای داشت، در میدان رزم همچون شیر غران بود و نسبت به دشمنان اسلام با شدت عمل می کرد و در میان دوستان و خانواده و همرزمانش یک مؤمن وارسته و با اخلاق و در کارهای علمی و پژوهشی یک دانشمند برجسته بود. ایشان نسبت به علم و تحقیقات بسیار اهتمام می ورزیدند و توانسته بودند گروهی از متخصصین و نخبگان را در مجموعه خودشان جمع کنند؛ چون این کار بزرگ، تیمی بزرگ و حرفه ای می طلبید و موفق شدند یک تکنولوژی بزرگ را به یک تکنولوژی بومی تبدیل کنند.» حسن مقدم علاقمند بود در کارهایی که دیگران سراغ آن نرفتند ورود پیدا کند امیرعلی حاجی زاده، فرمانده وقت نیروی هوا فضای سپاه پاسداران، در بیان خصوصیات شهید طهرانی مقدم گفت: «در سال 1361 توفیق آشنایی با حسن طهرانی مقدم را پیدا کردم. شهید تهرنی مقدم از همان روز اول فرمانده ما بودند. در یگان موشکی هم ما جانشینشان بودیم و این رابطه ادامه پیدا کرد. در همان مقطعی که پیشنهاد فرماندهی هوا فضا به من شد، من اولین جلسه را با ایشان داشتم و گفتم شما باید فرمانده باشید. ایشان جزو کسانی بودند که خیلی مرا تشویق کردند تا این مسئولیت را بپذیرم... ایشان به این کاری که داشتند اعتقاد عجیبی داشتند و دلیل اینکه نپذیرفتند تا خودشان مسئول باشند و بیشتر تمایل داشتند دیگران این مسئولیت را بپذیرند، از همان جنس بحث هایی است که اصلا برای شهید طهرانی مقدم جایگاه و موقعیت مهم نبود... خود ایشان علاقمند بود در کارهایی که دیگران سراغ آن نرفتند و عقب افتادگی وجود دارد، ورود پیدا کند.» نقش شهید مقدم در قدرت بازدارندگی کشور در عرصه توپخانه و موشکی ماندگار است سردار حسین سلامی، جانشین وقت فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، درباره ویژگی های شخصیتی شهید طهرانی مقدم گفت: «سردار شهید طهرانی مقدم، محور اصلی بنیانگذاری قدرت موشکی سپاه پاسداران بود که با ذهنی خلاق، مبتکر و نوآور قدم های بزرگی را تعقیب می کرد. هر زمان که پروژه های موشکی این شهید به پیرزوی می رسید، ذره ای غرور در او مشاهده نمی شد، بلکه همیشه دو رکعت نماز شکر به جای می آورد.» او در بخش دیگری درباره این شهید گفت: «نقش شهید طهرانی مقدم در آفرینش یک اقتدار حقیقی و هویت بخشی در قدرت بازدارندگی کشور در عرصه توپخانه و موشکی ماندگار و ارزشمند و البته در خور تشویق است.» شهید مقدم پدری بود که صدها شاگرد داشت سردار رمضان شریف، رئیس وقت اداره کل روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در زمینه شهادت حسن طهرانی مقدم کفت: «دشمنان فکر می کنند با شهادت طهرانی مقدم تمام توانمندی های سپاه متوقف خواهد شد اما پیام رهبری این سخنان را خنثی کرد. شهید مقدم پدری بود که صدها شاگرد داشت. شهید حسن طهرانی مقدم نه تنها در حوزه موشکی بلکه با تربیت افراد متخصص در این حوزه توانست این توانمندی را ارتقا دهد. دشمن طبیعی است که فضاسازی رسانه ای کند و تلاش کند که از این حادثه سوء استفاده کند. شهید مقدم به مثابه خلبان کهنه کاری بود که بعد از سالهای متمادی پروازهای موفق، هواپیمایش دچار حادثه شد و به شهادت رسید. شهادت ایشان صرفا یک حادثه فنی است و کسی نمی تواند ادعای خاصی کند یا بهره برداری شخصی و رسانه ای از این قضیه کند.» حاج حسن جمع اضداد بود حمید مقدم فر، همرزم و رفیق 30 ساله حسن طهرانی مقدم، درباره خصوصیات ایشان گفت: «سراسر زندگی و رفتار حاج حسن آقا پر بود از ویژگی های منحصر بفردی که ایشان را ممتاز می کرد... شخصیت حاج حسن آقا ابعاد مختلفی داشت؛ جمع اضداد بود؛ از این جهت که در حوزه ها و عرصه های مختلف حضور داشت. کمتر کسی می تواند تمام خصوصیات را با هم داشته باشد... در عرصه نظلمی، حاج حسن یک فرمانده ارشد بود. او در عالی ترین جایگاه نظامی و فرمانده یکی از اصلی ترین سلاح های استراتژیک یعنی فرمانده موشکی بود. حسن صنعت موشکی را در کشور بومی کرد و گسترش داد. او از ابتدای جنگ فرمانده توپخانه سپاه بود. یک عمر نظامی گری کرد اما بسیار عاطفی بود. حاج حسن علیرغم محدودیت های حفاظتی که داشت مثلا در دوران جنگ همه او را می شناختند و صدام برای کشتنش جایزه گذاشته بود و منافقین به دنبال ترور او بودند اما رابطه گرمی با مردم و دوستان خود داشت. او اهل کار خیر بود. مراکز خیریه راه اندازی می کرد و ایتام را تحت پوشش خود می گرفت... در بعد علمی نیز همانطور که رهبری فرمودند یک دانشمند برجسته بود که کمتر کسی توانسته حتی در درون سپاه او را بشناسد... در خصوص ابعاد دیگر شخصیت ایشان باید گفت او یک عارف به تمام معنا بود. بیش از 30 سال با هم رفاقت داشتیم در تمام این مدت که با هم بودیم، مسافرت رفتیم، جبهه بودیم، مکه و کربلا رفیتم هیچوقت ندیدم نماز شبش یا زیارت عاشورای روزانه و توسلاتش و حتی سینه زنی اش در هیأتها ترک شود. حاج حسن در عین حالی که یک عارف، دانشمند و یک نظامی ارشد بود، یک ورزشکار نمونه نیز بود و اینکه عرض کردم جمع اضداد است به این خاطر است. یک عارف شاید میانه خوبی با ورزش نداشته باشد اما حسن به صورت حرفه ای ورزش می کرد.» شهید طهرانی از نظر سیاسی نمونه یک سپاهی کامل بود محسن رفیق دوست، اولین و آخرین وزیر سپاه در تاریخ انقلاب اسلامی، درباره شهید طهرانی مقدم گفت: «شهید طهرانی مقدم از نظر سیاسی نمونه یک سپاهی کامل بود که سیاست را به خوبی می فهمید و همواره پیرو رهبر معظم انقلاب بود و در مقابل مخالفین رهبری واکنش نشان می داد. اگر بخواهیم از دید اجتماعی هم بگویم، حسن اقا فردی اهل خیریه، کوهنوردی و برگزاری مراسم های زیارت عاشورا بود و به نوعی در این گونه مراسم ها محوریت داشت.» شهید مقدم با عملش همه را به مسیر درست یعنی خط انقلاب، ولایت و قرآن هدایت می کرد ناصر شهسواری، از دوستان ورزشکار و قدیمی شهید طهرانی مقدم درباره نحوه برخورد ایشان با جوانان گفت: «حاج حسن با بچه، بچه بود؛ با نوجوان، نوجوان و با جوان مثل جوان برخورد می کرد... حاج حسن وقتی جوانی را می دید که لباس قشنگی پوشیده و ظاهر خوبی داشت از او تشکر می کرد. با هر کس با زبان خودش حرف می زد ولی نمی گذاشت از مسیر درست خارج شود. با عملش همه را به مسیر درست یعنی خط انقلاب، ولایت و قرآن هدایت می کرد... همیشه به من می گفت: "ناصر، هدف ما از این کارها این است که بعد از خودمان جوانانی را تربیت کنیم که بتوانند کاری کنند که رهبر عزیز ما با اقتدار حرفشان را به جهانیان بزنند. وقتی می گویند رژیم صهیونیستی را نابود می کنیم، بدانند که نابودش می کنیم". همیشه می گفت "باید کاری کنیم که لبخند به لب آقا بیاید."» حاج حسن شخصیتی جامع بود یک بعدی نبود سردار شمشیری، دستیار و مشاور عالی وقت وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، درباره تأثیر گذاری اخلاقی شهید طهرانی مقدم گفت: «حاج حسن شخصیتی جامع بود یک بعدی نبود؛ یعنی در ورزش، در کار فنی و تخصصی خودش، در مسئل عبادی و اخلاقی، فکری و سیاسی جامع الاطراف بود. اگر انسان با توکل به خدا و تبعیت از ائمه معصومین و نایب امام زمان مقام معظم رهبری در این مسیر قرار گرفت؛ دیگر برکات او برکات یک بعدی نیست، انسان کامل و جامع الاطرافی می شود. شهید مقدم از لحاظ اخلاقی انسانی تأثیر گذار بود یعنی انسانی با آن تخصص بالا در زمینه موشکی می تواند در زمینه های دیگر هم تأثیر گذار باشد. بنابراین کسی که الهی شد در تمام زمینه ها تأثیرگذاری اساسی خواهد داشت.»  ولایتمداری و حرکت در مسیر تدابیر رهبری سردار محمد باقر ذوالقدر، از فرماندهان دوران دفاع مقدس و معاون راهبردی وقت قوه قضائیه، در خصوص عشق به ولایت و رهبری شهید طهرانی مقدم اینگونه روایت کرده است: «هیجان انگیز ترین بخش بازدیدهای مقام معظم رهبری، بازدید از واحد موشکی سپاه بود که توأم با گزارش‌هایی بود که شهید طهرانی مقدم به ایشان ارائه می‏داد. زمانی که مقام معظم رهبری خواسته‌ها و توقعاتشان را از یگان موشکی مطرح می‏کردند شهید طهرانی مقدم بسیار مصمم بیان می‏کرد: «شما مطمئن باشید در بازدید بعدی کلیه خواسته‌های شما محقق شده است.» و چنین می‏شد.  این عشق نسبت به رهبری به گونه‌ای بود که اگر گاهی موردی پیش می ‏آمد و شهید طهرانی مقدم فعالیت‌هایی را برای برخی اهداف خاص انجام می‏داد و رهبری به اقتضای شرایط ممانعت می‏ کردند و خواستار توقف و یا تغییر این فعالیت‌ها می ‏شدند. من شاهد بودم بعد از تدبیر رهبری، با همه‌ وجود بر اساس خواست ایشان عمل می‌کرد و سریعاً مسیر را بر اساس آن تدبیر و دستورات اصلاح می‌کرد و این آزمونی موفقیت آمیز بود چرا که ممکن بود پذیرش این امر با وجود تلاش‌هایی که صورت گرفته بود باعث رنجیده شدن وی می‌شد اما در مورد شهید طهرانی مقدم این طور نبود و خود را با خواست رهبری تطبیق می‏داد...»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۷:۵۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۷:۵۳

شهید حسن طهرانی مقدم

خلاصه زندگی نامه

 سردار سرلشکر شهید حسن طهرانی مقدم، از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که از ابتدای شکل‌گیری به عضویت این نهاد درآمد. وی در بنیان‌گذاری مجموعه‌های توپخانه و ادوات موشکی سپاه نقش کلیدی و اساسی داشت. به پاس 25 سال خدمت در عرصه‏ موشکی کشور، لقب پدر موشکی ایران به وی اهدا شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع