جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حسن آقاسی‌ زاده شعرباف در اول فروردین ماه 1338 در مشهد مقدس به دنیا آمد. او در خانواده ای مذهبی پرورش یافت و از کودکی علاقه زیادی به شرکت در مجالس مذهبی داشت و به‌ همین خاطر اکثر مسائل رساله حضرت امام خمینی(ره) را حفظ بود. آقاسی زاده در زمان اوج‌ گیری انقلاب به‌ علت توزیع اعلامیه‌های امام(ره) در میان مردم، توسط ساواک بازداشت شد. او که دوران تحصیل را با نمرات عالی گذرانده بود، با پیشنهاد آموزش و پرورش و با کسب اجازه از نماینده امام(ره) در قم، جهت ادامه تحصیل عازم کانادا شد و با رتبه‌ ای عالی موفق به دریافت مدرک کار‌شناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان و پل ‌سازی از دانشگاه "تورنتو" شد. حسن آقاسی زاده در کانادا فعالیت چشمگیری در انجمن اسلامی دانشجویان مسلمان داشت. او در سال 1361 به ایران بازگشت و وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد. آقاسی‌ زاده شعرباف به ‌دلیل لیاقت و ابراز شایستگی در معاونت فنی و مهندسی قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه پاسداران مشغول انجام وظیفه شد، پس از مدتی، مأمور تأسیس قرارگاه‌های "صراط ‌المستقیم" و "خاتم ‌الانبیاء" شد. او از ابتدای ورود به جبهه ‌های حق علیه باطل تا هنگام شهادت، در پروژه های کوچک و بزرگ از خط مقدم تا عقبه شهر‌ها، شرکت داشت. او در 28 مهرماه 1366، به شهادت رسید.  

شهید آقاسی ‌زاده علاقه شدیدی به مطالعه داشت، بیشتر وقت خود را به مطالعه کتب مختلف علمی، مذهبی اختصاص می‌داد؛ کتابهای شهید مطهری (ره) را مطالعه می‌کرد، رساله حضرت امام خمینی (ره) را در دوران دبیرستان حفظ کرده بود. از هر محفل و مجلسی در جهت نشر سیره ائمه اطهار(ع) استفاده می‌کرد. چندین نوبت در دوران دبیرستان به خاطر توزیع و تکثیر نوارها و اعلامیه‌های امام(ره) و شعارهای انقلابی، مورد ضرب و شتم و بازداشت قرار گرفت. ادامه تحصیل و مبارزه در خارج از کشور با اوج‌ گیری مبارزات در کشور و اتمام تحصیلات متوسطه بر سر دو راهی قرار گرفت، ادامه مبارزه یا ادامه تحصیل در خارج از کشور؟ که با استعلام از دفتر نمایندگی امام(ره) در قم تأکید آنها و کمک پدر و بعضی از مسئولین آموزش و پرورش عازم کانادا شد. هنوز مدتی از شروع دوره کارشناسی خود در دانشگاه تورنتوی کانادا نگذشته بود که هجرت امام(ره) به پاریس شروع شد. او که به اتفاق تنی چند از دانشجویان در انجمن اسلامی کانادا فعالیت داشت، آرام نگرفت و برای پیوستن به نهضت امام خمینی(ره) عازم فرانسه شد. آقاسی زاده روزها مترجم خبرنگاران خارجی بود و شبها در نوفل ‌لوشاتو نگهبان بیت امام بود اما به محض اطلاع امام(ره) از آمدن آنها و تأکید امام بر اتمام تحصیل، دو مرتبه عازم کانادا شد. او کارشناسی را در رشته مهندسی سازه ها و سپس کارشناسی ارشد را در رشته پل سازی با ارائه تز مهندسی سایت‌های موشکی در دانشگاه تورنتوی کانادا با معدل بالایی گذراند و رتبه اول دانشگاه را کسب نمود. در طول تحصیل به لحاظ برتری علمی و اعتقادش به انقلاب اسلامی و تلاشهای بی دریغ او در انجمن اسلامی کانادا، از مکر و حیله منافقین و گروههای چپی در امان نبود و آنها مشکلاتی را در مسیر تحصیل و فعالیتهای سیاسی، مذهبی‌اش بوجود آوردند اما او با استقلال فکری و اتکاء به نفس، تلاش همه جانبه ‌ای را با کمک دانشجویان مسلمان در جهت افشای چهره گروهکهای از خدا بی خبر شروع کرد.  

حسن آقاسی زاده پس از پیروزی انقلاب اسلامی، با تسخیر لانه جاسوسی فعالیت زیادی در اعتصاب غذای دانشجویان مسلمان در کانادا داشت و مصاحبه‌های زیادی با رسانه ‌های خارجی از جمله روزنامه لوموند در اثبات حقانیت جمهوری اسلامی و جاسوسی آمریکاییان در ایران نمود. برگزاری مجالس مذهبی و علمی در دفاع از حریم اسلام او فعالیت چشمگیری در انجمن اسلامی دانشجویان مسلمان کانادا داشت و یکی از مؤثرترین نیروهای فرهنگی در برگزاری مجالس مذهبی و علمی در دفاع از حریم اسلام و مکتب تشیع برای ارشاد و هدایت دانشجویان مسلمان و غیرمسلمان بود. ورود به سپاه پاسداران و حضور در جبهه های جنگ آقاسی زاده در سال 1361 با کوله‌ باری از فنون و اعتقادی راسخ در بکارگیری آن در کشور و بویژه در جهت اهداف دفاع مقدس به ایران بازگشت. او که قصد شرکت فعال در جبهه‌ها را داشت بعد از چند ماه خدمت در جهادسازندگی بلافاصله وارد سپاه پاسداران شد و عشق به جهاد و شهادت او را به جبهه‌های حق علیه باطل کشاند و در مهندسی رزمی مشغول انجام وظیفه شد.  

حسن آقاسی زاده با لیاقت و شایستگی ذاتی که در مأموریت‌های مختلف از خود نشان داد به عنوان معاونت فنی مهندسی قرارگاه خاتم‌ الانبیاء منصوب شد. با گسترش جبهه‌ها و نیاز به استفاده از تکنولوژیهای پیشرفته و ابزار و ادوات مختلف نظامی طبق مصوبه‌ ای وزارت سپاه مأمور تأسیس قرارگاههای "صراط المستقیم" و "خاتم‌ الانبیاء" شد تا از توان وزارتخانه‌ ها در امر جنگ به نحو مطلوبتری استفاده کند. مسؤولیت معاونت فنی و مهندسی قرارگاه خاتم‌الانبیاء از طرف سردار شهید محسن صفوی به شهید آقاسی‌ زاده واگذار شد. این قرارگاه تمام پروژه‌های مهندسی وزارتخانه‌ها را زیر پوشش خود قرار داد و علاوه بر پشتیبانی آنها نسبت به حسن اجرای پروژه‌ها نیز نظارت فنی می ‌کرد؛ نظیر بیمارستان ‌های فاطمه‌الزهراء(س)، امام رضا(ع) و سایر بیمارستان‌ها، سایتهای موشکی، ایجاد پادگانهای نظامی و طرحهای کلان مهندسی که در سرنوشت جنگ تأثیر بسزایی داشتند. با توجه به دو هویتی بودن قرارگاه، شهید آقاسی‌زاده علاوه بر هماهنگی و همکاری با وزارتخانه‌های شرکت کننده و مهندسی یگان‌ها و تیپ‌های مهندسی، در جهت احداث سدهای خاکی و کانال‌های انحرافی آب، ایجاد خاکریزهای پدافندی، جاده‌های پشتیبانی، نصب پلهای ثابت و شناور و ترمیم آن همکاری می‌کرد. طبق اظهار یکی از فرماندهان مهندسی، ایشان حدود 2400 پروژه را با همکاری و تلاشهای شبانه‌ روزی مجموعه مهندسی و برادرانی که شرکت فعال داشتند اجرا نمود.  

با اینکه حسن آقاسی زاده در آخرین مجروحیت از ناحیه کمر آسیب دیده بود و تمام کارهای اعزامش برای معالجه به اتریش صورت گرفته بود ولی بعد از تماس تلفنی با فرماندهان آرام نگرفته و برای بررسی یکی از مناطق عملیاتی در ماووت عازم منطقه شد. او با چند دستگاه ماشین به طرف منطقه حرکت کرد. آقاسی زاده قبل از شهادت، دستور توقف خودروها را داد و خودش به اتفاق دو تن از همرزمانش که از مهندسین قرارگاه بودند رانندگی را بعهده گرفتند. در این حرکت شبانه که به خاطر استتار از دید عراقی‌ها چراغ خاموش می رفت؛ جاده زیر آتش توپخانه دشمن قرار داشت و با اصابت گلوله توپ به دامنه ارتفاعات مشرف به جاده، سنگ‌های بزرگ در جاده نظامی زیرش کرد و خودروی ایشان با این صحنه منحرف و به پایین پرتگاه سرازیر شد و به شهادت رسیدند؛ به این ترتیب حسن آقاسی زاده در 28 مهر ماه 1366 شهادت رسید و پیکرش در مشهد به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۴:۳۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۴:۳۹

شهید حسن آقاسی زاده

خلاصه زندگی نامه

 شهید حسن آقاسی زاده شعرباف، از مبارزان انقلابی و همراه با نهضت امام(ره) بود که ضمن تحصیل در کانادا به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت. او با اتمام تحصیلاتش به میهن اسلامی بازگشت و به مبارزات خود ادامه داد. ایشان با پیوستن به سپاه پاسداران در جبهه های جنگ حضور یافته و به دلیل لیاقت هایشان مسئولیت معاون فنی و مهندسی قرارگاه "خاتم الانبیا" را بر عهده گرفتند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع