جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حجت الاسلام سید نورالدین رحیمی در سال 1314 در خرم آباد و در خانواده ای اهل تقوا و دانش به دنیا آمد. او در سن 12 سالگی جامه روحانیت پوشید و تحصیلات مقدماتی خود را در شهر قم آغاز کرد و سپس در مقاطع بالاتر نزد علمای بزرگی چون: امام خمینی(ره)، آیت الله بروجردی، مرحوم داماد و مرحوم صدر به تحصیل مشغول شد. نورالدین رحیمی سپس به حوزه علمیه کمالیه خرم آباد مراجعت و به عنوان ممتازترین شاگرد آیت الله کمالوند برگزیده شد. شهیدان سید فخر الدین و سید نورالدین رحیمی دو برادر طلبه ای بودند که مبارزات دامنه داری را علیه رژیم شاهنشاهی و ساواک داشته و برای ساواک افرادی خطرناک محسوب می شدند بطوریکه ماموران مخفی از تعقیب و تفتیش آن ها کوتاهی نمی کردند. این دو برادر شهید در تبعیت از مشی امام(ره) بسیار سرسخت بوده و ضمن دفاع از مواضع ایشان در بیداری مردم علیه طاغوت و ترویج فرهنگ اسلامی بسیار تلاش کردند. سید نورالدین رحیمی پس از شهادت برادرش که از پرچم داران انقلاب اسلامی و نماینده مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی بود، با ارای مردم لرستان به مجلس شورای اسلامی راه یافت. جحت الاسلام سید نورالدین رحیمی در اسفند ماه 1364 به همراه تعدادی از یاران امام(ره) درحالیکه با یک هواپیمای غیر نظامی عازم جبهه های جنوب بودند مورد حمله هواپیماهای رژیم بعثی قرار گرفته و به شهادت می رسند.  

کمالات درونی حجت الاسلام نورالدین رحیمی باعث شد که در زمان غیبت آیت الله کمالوند امور حوزه علمیه را تصدی و پس از وفات وی رسما به عنوان جانشین به سرپرستی حوزه علمیه کمالیه و امامت جمعه خرم آباد برگزیده شد. او در مراحل مختلف نهضت امام(ره) و پی ریزی مبانی حکومت اسلامی در کنار آیت الله کمالوند، با تلاش شبانه روزی و تشکیل جلسات سری و علنی در راستای نهضت امام(ره) حضور داشت. همین مبارزات سبب شد سید نورالدین رحیمی در سال های 1343 و 1344 توسط عوامل رژیم پهلوی روانه زندان شد و در سال 1357 نیز در جریان مبارزات حق طلبانه امت توسط رژیم پهلوی به زندان کمیته "ضد خرابکاری" تهران منتقل شد.  

نورالدین رحیمی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به خدمت صادقانه در حوزه علمیه کمالیه خرم آباد ادامه داد و پس از شهادت برادر بزگوارش، شهید حجت الاسلام سید فخرالدین رحیمی و بنا به خواهش مردم لرستان مکلف به پذیرش نامزدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی شد. او در سال 1363 یکبار دیگر برای دومین بار به مجلس راه یافت و با تلاش پیگیر در کمیسیون شوراها و امور مردم لرستان خدمت کرد. 

حجت الاسلام سید نورالدین رحیمی در اول اسفندماه 1364 هنگامیکه به همراه 43 تن از یاران امام(ره) با یک هواپیمای غیر نظامی عازم جبهه های جنوب بودند، درنزدیکی شهر اهواز با حمله هواپیمای رژیم بعثی عراق به لقاء الله پیوست. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۳۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۳۹

شهید حجت الاسلام نورالدین رحیمی

خلاصه زندگی نامه

 شهید حجت الاسلام سید نورالدین رحیمی، از مبارزان انقلابی و نماینده مردم لرستان در مجلس شورای اسلامی بودند. ایشان در دفاع مقدس و هنگامی که عازم جبهه جنگ بودند به شهادت رسیدند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع