جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حجت الاسلام محمد حسین صادقی در سال 1302 در روستایی بنام مشگک، از توابع "الیگودرز" در استان لرستان به دنیا آمد. پدرش از روحانیان خوشنام منطقه بود که به وعظ و تبلیغ اشتغال داشت. محمد حسین صادقی مبارزه خود علیه رژیم پهلوی را از سال 1341 آغاز نمود. ایشان اعلامیه ها و سخنرانی های امام(ره) را در منطقه ازنا پخش می نمودند. شهید صادقی پس آتش سوزی در سینما رکس آبادان سخنرانی های آتشین علیه رژیم، ازنا را به مقصد سنجان اراک ترک نمود و در شهر سنجان فعالیت های خود علیه رژیم را ادامه دادند. پس پیروزی انقلاب اسلامی محمد حسین صادقی به عنوان اولین قاضی دادگاه انقلاب اسلامی ‌‌شهرهای ازنا و الیگودرز عوامل فاسد رژیم پهلوی را محاکمه نمود. با تلاش ها و پیگیری های شهید صادقی برخی از ادارات از قبیل جهادسازندگی، کمیته امداد، بنیاد شهید، ثبت احوال و بنیاد مسکن، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دفتر حزب جمهوری اسلامی در ازنا مستقر شد. شهید صادقی به عنوان اولین نماینده مردم ازنا و درود به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کرد و سرانجام در هفتم تیر سال 1360 به شهادت رسید.  

محمد حسین صادقی، از همان کودکی به تحصیل علوم دینی علاقه نشان می داد و نزد پدرش فراگیری علوم دینی را آغاز کرد و همزمان به کشاورزی نیز مشغول بود. او در 18 سالگی برای تحصیل معارف اسلامی به شهر مقدس قم وارد شد و ابتدا در محضر اساتیدی چون امام موسی صدر، حاج شیخ حسن قمی(ره)‌ و حضرت آیت الله العظمی بروجردی(ره) به تحصیل علوم اسلامی پرداخت. در پی رحلت آیت الله العظمی بروجردی(ره) در محضر درس پر بار امام خمینی(ره) و آیات عظام گلپایگانی، مرعشی نجفی، اراکی، حاج ابوالفضل زاهدی و حاج فرید محسنی اراکی تلمذ کرد و در مکتب فقهای برجسته به تعمق در احکام شریعت اسلامی پرداخت و شیوه اجتهاد و استنباط فقه و اصول را فرا گرفت. در بخشی از اجازه ای که آیت الله العظمی اراکی(ره) در سال 1372 در حالیکه شهید صادقی در سن 28 سالگی بود، برای ایشان صادره کرده چنین آمده است: «... و بعد مخفی نماند بر اینکه جناب مستطاب عمادالعالمین نخبه الفضلاء المحققین عمده المحصلین و المشتغلین، غدوه المبلغین مروج الاحکام آقای شیخ محمد حسین صادقی، سنین عدیده و مدت متمادیه در حوزه مقدسه قم محضر دانشمندان از فضلا و علما عمر خود را صرف تحصیل علوم شرعیه و نوامیس الهیه و اخلاق نبویه نموده اند تا اینکه مرتبه جلیله وافری از علوم را فرا گرفته و از جهت علمی و عملی و اخلاقی آراسته و شایسته و برجسته شده اند...» نظیر این عبارت در متن اجازات حضرات آیات عظام گلپایگانی و نجفی مرعشی نیز‌ آمده است.  

محمد حسین صادقی از پیروان نهضت امام خمینی(ره) بود که با علم و اندیشه به مبارزه با بیداد و خفقان به صحنه آمد. او در سال 1341 که مراجع عظام تقلید و روحانیت مبارز، مخالفت خود را با لوایح شش گانه موسوم به "انقلاب سفید" شاه ابراز داشتند، با درایت و تیزبینی به تبیین اهداف ضد دینی و ضد مردمی ولی در عین حال فریبنده محمدرضا پهلوی پرداخت. دستگیری و زندانی او در تظاهراتی که به مناسبت اعتراض به برگزاری "رفراندوم" شاه برپا شده بود، در خیابان های شهر قم در حالیکه قرآن به دست داشت فریاد می زد: «ما تابع قرآنیم، رفراندوم نمی خواهیم.» و در همان روز با نطقی آتشین،‌ در برابر گارد شاهنشاهی به انتقاد از رژیم پرداخت و بواسطه آن،‌ در مقابل حرم مطهر حضرت معصومه(س)، دستگیر و پس از تحمل 3 روز شکنجه در زندان شهربانی قم، به زندان قزل قلعه تهران منتقل شد. آزادی از زندان و ادامه مبارزه در پی اثر افزایش فشارهای مردمی و مراجع، رژیم ناچار شد حجت الاسلام محمد حسین صادقی را از زندان آزاد کند اما پس از آزادی از زندان،‌ فعال تر از گذشته به افشای ظلم و ستم پهلوی پرداخت و با مسافرت به بخش ها و مناطق مختلف کشور، ‌پیام امام خمینی(ره) را به گوش مردم رساند و آنان را به قیامی پیگیر و عمومی برای براندازی حکومت دست نشانده پهلوی ترغیب کرد. او در خلال این مبارزات بارها از سوی ساواک مورد تهدید و آزار قرار گرفت. مبارزه علنی با رژیم شاه پس از حادثه ترور شاه،‌ رژیم منفور پهلوی هر سال با برپایی مجلس شکرگذاری و ثناگویی مردم را به شرکت در این مراسم و دعا برای شاه وادار می کرد. شهید صادقی در این مرحله نیز هرگز تسلیم نشد و تهدیدها و ترفندهای عمال رژیم برای وادار ساختن او به دعاگویی برای شاه ناموفق می ماند. یک بار پس از آنکه او به خواسته مزدوران رژیم تن نداده بود، مورد ضرب و شتم و اهانت ایادی پهلوی در شهرستان ازنا قرار گرفت. پس از حادثه آتش سوزی سینما رکس آبادان،‌ حجت الاسلام صادقی با سخنرانی دلنشین، پرده از چهره تزویر پهلوی برداشت و مردم را با حقایق بیشتر آشنا کرد. در پی آن مأموران ساواک الیگودرز به خانه شهید صادقی یورش برده و او را دستگیر و زندانی کردند. این بار نیز پس از آزادی همچنان به مواضع انقلابی خود ادامه داد و در پی اعمال فشار و محدودیت از سوی ساواک از ازنا به قم و سپس به دعوت اهالی سنجان اراک راهی آن سامان شد و مدتی رهبری تظاهرات مردم آنجا را به عهده گرفت.  

محمد حسین صادقی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مسئولیت کمیته انقلاب اسلامی "ازنا" را عهده دار شد و در پایه گذاری نهادهای انقلابی مانند: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، جهاد سازندگی،‌ کمیته امداد امام خمینی(ره) و صندوق های قرض الحسنه نقش مهمی را در کنار مردم و جوانان ایفا نمود. ریاست دادگاه انقلاب "الیگودرز" شهید صادقی همچنین طی حکمی از سوی مرحوم آیت الله مشکینی(ره) به ریاست دادگاه انقلاب الیگودرز منصوب شد. شیوه دادرسی او در محاکمات وابستگان رژیم و مأموران ساواک نمونه برجسته ای از عدالت اسلامی را به منصه ظهور کشاند و تحسین دست اندرکاران امر قضا را برانگیخت. او در بخشی از سخنان خود که در اولین جلسه دادگاه الیگودرز، در حضور انبوه مردم ایراد نمود، همه را به رعایت تقوا و گذشت دعوت کرد و گفت:‌ «با وجود اینکه خود من توسط افرادی که امروز محاکمه می شوند دستگیر و زندانی شده ام اما نسبت به اینها هیچ شکایتی ندارم و آنها را می بخشم.» تأسیس شعبه حزب جمهوری اسلامی در "ازنا" شهید صادقی در ازنا بارها از سوی گروهک های ضد انقلاب تهدید شد. وی با توجه به اهمیت حزب جمهوری اسلامی در سالهای اولیه پیروزی انقلاب اسلامی و نقش موثر آن در سازماندهی و شکل بخشیدن به نیروهای اصیل و خط امام(ره)،‌ از بدو تشکیل حزب همکاری و ارتباط نزدیکی با دفتر مرکزی آن برقرار کرد و شعبه حزب جمهوری اسلامی را در ازنا تأسیس کرد.  

حجت الاسلام محمد حسین صادقی در انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده مردم دورود و ازنا برگزیده شد و به عضویت کمیسیون امور اوقاف و خدمات کمیته های امداد و خیرات درآمد. او همواره در سخنرانی هایش به کارهای گروهی تأکید می کرد و از متصدیان امور می خواست در پیشبرد اهداف به نظم و انضباط توجه ویژه داشته باشند. او در نطق پیش از دستور نود و هفتمین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در 29 دی ماه 1359 با اشاره به حماسه آفرینی های دلاور مردان نیروهای مسلح و جان بر کف جمهوری اسلامی ایران در خصوص مقام شامخ شهدا چنین گفت: «... مقام والای شهید نه چندان است که فقط خود شهید رستگار شود، بلکه مددکاران و وابستگان و بستگان و بازماندگان او هم سربلند و مفتخرند. چنانچه رسول گرامی اسلام (ص) می فرماید: «من بلغ رساله غاز کان کمن اعتق رقبه و هو شریکه فی ثواب غزوته» هر کس فقط پیام شهید را برساند، پیام شهید را،‌ تا چه برسد به اینکه برای او پشتیبانی و جانبازی کند مانند همان شهید است، در ثواب، ‌اجر و مزد...» شهید صادقی همچنین اهداف خطوط انحرافی و لیبرالیسم و در رأس آنان بنی صدر خائن را خوب می شناخت. او بارها ضمن افشای خط انحرافی بنی صدر به او هشدار می داد که از اقدامات و فعالیت های مخرب و تفرقه انگیز دست بردارد و از اعتماد مردم سوء استفاده نکند.  

برگردان شرح کفایة الاصول به عربی، ترجمه و شرح ارشاد القلوب، تقریرات قسمتی از درس خارج فقه آیت الله العظمی مرعشی نجفی(ره)،‌ حاشیه بر کتاب حج عروة الوثقی و مقالات متعدد با موضوعات تاریخی، ‌اجتماعی، روایی و تفسیر قرآن مجید از ‌آثار علمی شهید صادقی است که در طول حیات مبارک به رشته تحریر درآورد. 

حجت الاسلام محمد حسین صادقی پس از عمری مجاهدت در برپایی احکام اسلامی در هفتم تیر سال 1360 همراه هفتاد و تن دیگر از یاوران و همراهان امام و انقلاب در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به دست منافقین به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۴۰

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۴۲

شهید حجت الاسلام محمد حسین صادقی

خلاصه زندگی نامه

 شهید حجت الاسلام محمد حسین صادقی، اولین نماینده مردم "ازنا" و "درود" در مجلس شورای اسلامی بود که در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع