جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حجت‌ الاسلام‌ غلامرضا دانش‌ آشتیانی‌ در‌ سال‌ 1309 در شهرستان‌ آشتیان‌ و در خانواده‌ ای‌ کشاورز و مذهبی‌ به‌ دنیا آمد. او، پدر شهید محبوبه دانش بود که در 17 شهریور 1357 به شهادت رسید. ایشان پس از پایان سال دوم متوسطه به تحصیل علم و دانش در حوزه علمیه قم پرداختند و پس از حدود 8 سال مطالعه نزد استادانی نظیر آیت الله بروجردی و آیت الله گلپایگانی و مرحوم آقای محقق داماد و همچنین رهبر کبیر انقلاب اسلامی راهی تهران شدند. حجت الاسلام دانش آشتیانی پس از آمدن به تهران به شغل مقدس معلمی روی آورد و پس از آن به دانشکده الهیات راه یافته و تا اخذ درجه دکترا به این رشته ادامه داد. دانش آشتیانی در سال های 1330 تا 1332 او با تشکیل گروه "شیعیان" همراه با شهید صادق امانی و شهید صادق اسلامی به مبارزات خود در رابطه با فدائیان اسلام ادامه داد. او یکی از بنیانگذاران گروه فرهنگی قدس بود و مدت 5 سال هم مدیریت دبیرستان جهان آرا را به عهده گرفت و تا سال 1356 در سازماندهی این مؤسسه کار کرد و پس از آن بازنشسته شد. تشکیل هسته های مطالعاتی نهج البلاغه، قرآن و احادیث و روایات از جمله کارهای ایشان بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی از شهرستانهای تفرش و آشتیان نماینده شد. حجت الاسلام غلامرضا دانش آشتیانی در جمع 72 انصار امام خمینی(ره) در 7 تیر ماه 1360 به شهات رسید.  

غلامرضا دانش آشتیانی پس‌ از پایان‌ سال‌ دوم‌ دبیرستان‌ برای‌ تحصیل‌ علوم‌ دینی‌ راهی‌ حوزه‌‌ علمیه‌ قم‌ شد. این‌ امر علاوه‌ بر علاقه‌‌ وی‌، از آنجا نشأت‌ ‌گرفت‌ که‌ جدش‌ از روحانیان‌ بزرگ‌ آشتیان‌ بود؛ از همین‌ رو با تشویق‌ و ترغیب‌ پدر بزرگش‌ در این‌ راه‌ گام‌ برداشت.‌ غلامرضا دانش‌ آشتیانی‌ به‌ مدت‌ 8 سال‌ در حوزه‌‌ علمیه‌‌ قم‌ به‌ تحصیل‌ علوم‌ دینی‌ پرداخت‌ و پس‌ از طی‌ دوره‌‌ سطح،‌ در دروس‌ خارج‌ آیات‌: بروجردی‌، محقق‌ داماد و گلپایگانی‌ شرکت‌ کرد‌؛ او همچنین‌ در درس‌ اخلاق امام‌ خمینی‌(ره) نیز حاضر می‌شد. حجت الاسلام دانش آشتیانی پس‌ از طی دوره‌ تحصیلات علوم دینی در قم، راهی‌ تهران‌ شد و در این‌ شهر علاوه‌ بر ادامه‌‌ تحصیل‌ علوم‌ حوزوی‌ به‌ تدریس‌ در مدارس‌ مشغول‌ شد. او پس‌ از چندی‌ هم‌ برای‌ تکمیل‌ تحصیلات‌ جدید خود وارد دانشکده‌‌ "الحیات‌" شد و درجه‌‌ دکترای‌ حقوق اسلامی‌ را از این‌ دانشکده‌ اخذ کرد.  

غلامرضا دانش آشتیانی فعالیت‌ سیاسی‌ خود را از دوران‌ نهضت‌ ملی‌ نفت‌ با تشکیل‌ "گروه‌ شیعیان‌" آغاز کرد. در تشکیل‌ این‌ گروه‌‌ صادق امانی و صادق اسلامی‌ وی‌ را همراهی‌ نمودند. این‌ گروه‌ با جمعیت‌ فدائیان‌ اسلام‌ به‌ رهبری‌ شهید نواب‌ صفوی‌ تعامل‌ و همکاری‌ داشت‌. مبارزه در عرصه فرهنگی - آموزشی با آغاز نهضت‌ امام‌ خمینی(ره)،‌ دانش‌ آشتیانی‌ به‌ این‌ حرکت‌ انقلابی‌ پیوست‌ و از طریق‌ سخنرانی،‌ جمعیت‌ فدائیان‌ اسلام‌ را همراهی‌ کرد؛ اما عمده‌‌ فعالیت‌ وی‌ در بخش‌ فرهنگی‌، آموزشی‌ متمرکز شده‌ بود؛ تلاش‌ برای‌ ایجاد مدارس‌ اسلامی‌ در مقابل‌ مدارس‌ دولتی‌ که‌ فرهنگ‌ غربی‌ را ترویج‌ می‌کردند و بنیان‌ نهادن‌ گروه‌ فرهنگی‌ قدس‌ از جمله‌‌ این‌ فعالیت‌ها بود. او به‌ مدت‌ 5 سال مدیریت‌ دبیرستان‌ جهان‌ آرا را بر عهده‌ داشت‌. ایشان علاوه‌ بر انجام‌ وظایف‌ مدیریت‌، در سمت‌ معلم‌ اخلاق در کلاس‌ درس‌ حاضر می ‌شد و از این‌ طریق‌ می ‌کوشید اندیشه ‌های‌ اسلامی‌ را به‌ دانش ‌آموزان‌ انتقال‌ دهد. سرانجام‌ فعالیت‌هایی‌ از این‌ دست‌ و همراهی‌ نکردن‌ شهید دانش‌ آشتیانی با سیاست‌های‌ فرهنگی‌ ـ آموزشی‌ رژیم‌ موجب‌ شد تا در سال‌ 1356 به‌ طور زودرس‌ و نابهنگام‌ بازنشسته‌ شود. بازنشستگی‌، فعالیت‌های‌ شهید دانش‌ را متوقف‌ نساخت‌ و وی‌ از طریق‌ سخنرانی‌ در مجامع‌ مختلف‌ از جمله‌ جلسات‌ هفتگی‌ مکتب‌ جوانان‌ به‌ مبارزه‌ ادامه‌ داد. او در راهپیمایی 17 شهریور 1357 دختر بزرگ خود به نام محبوبه دانش آشتیانی را از دست داد.  

با اوج ‌گیری‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و زمزمه‌‌ ورود امام (ره) به‌ خاک‌ وطن‌، شهید دانش‌ آشتیانی در کمیته‌‌ استقبال‌ از امام‌ خمینی(ره)‌ فعالیت‌ کرد و از سوی‌ این‌ کمیته‌ به‌ عنوان‌ یکی‌ از همراهان‌ رهبر فقید انقلاب‌ در بهشت‌ زهرا انتخاب‌ شد. سامان دهی به برنامه های آموزشی و پرورشی پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ حجت‌ الاسلام‌ دانش‌ آشتیانی‌ در سازماندهی‌ و طرح‌ برنامه ‌های‌ آموزش‌ و پرورش‌ به‌ فعالیت‌ پرداخت‌. این‌ سابقه‌ موجب‌ شد که‌ در رأس‌ هیئتی‌ برای‌ سامان‌ دادن‌ به‌ برنامه‌های‌ آموزشی‌ و پرورشی‌ مدارس‌ ایرانی‌ به‌ شیخ‌ نشین‌های‌ خلیج‌ فارس‌ اعزام‌ شود. نمایندگی مجلس شورای اسلامی علاوه‌ بر این‌ دانش آشتیانی‌ در زادگاه‌ خود به‌ ایجاد جهاد سازندگی‌ و انجام‌ فعالیت‌های‌ فرهنگی‌ همت‌ گماشت‌. توجه‌ و علاقه‌‌ وی‌ به‌ زادگاهش‌ موجب‌ شد تا در دوره اول‌ انتخاب‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ از شهرستان‌های‌ آشتیان‌ و فراهان‌ کاندیدا شود و با رأی‌ اعتماد مردم‌ این‌ خطه‌ راهی‌ مجلس‌ شود. عضویت در حزب جمهوری اسلامی عضویت‌ و فعالیت‌ در حزب‌ جمهوری‌ اسلامی‌ از دیگر کارهای‌ آقای‌ دانش‌ آشتیانی‌ بود.  

حجت الاسلام غلامرضا دانش آشتیانی در 7 تیر 1360 به‌ همراه‌ دیگر اعضای‌ حزب‌ جمهوری‌ اسلامی‌ به‌ شهادت‌ رسید و پیکر این‌ شهید در 9 تیر ماه در بهشت‌زهرا(س‌) به‌ خاک‌ سپرده‌ شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۲۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۲۵

شهید حجت الاسلام غلامرضا دانش آشتیانی

خلاصه زندگی نامه

 شهید حجت الاسلام غلامرضا دانش آشتیانی، نماینده مردم تفرش و آشتیان در اولین مجلس شورای اسلامی بود که در جمع 72 تن از یاران امام خمینی(ره) در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع