جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حجت الاسلام سید ابوالقاسم ارشادی ایمنی، در 19 اردیبهشت 1330 در یکی از روستاهای بخش "لاله آباد" شهرستان بابل به نام "ایمن آباد" به دنیا آمد. او فرزند اول خانواده بود؛ نیاکان سید ابوالقاسم ارشادی از عالمان عصر خود بودند. جدش حجت الاسلام سید احمد حسینی ایمن آبادی و پدربزرگش حجت الاسلام سید مرتضی ارشادی بود. ابوالقاسم ارشادی از همان ابتدای کودکی از صدای مناسبی برخوردار بود، بچه های هم سن و سال خود را جمع می کرد و در مکان هایی در روستا که منبر وجود داشت به مداحی می پرداخت. با اوج گیری انقلاب اسلامی، او از جمله روحانیون آگاهی بود که با سخنرانی های افشاگرانه خود به روشنگری مردم پرداخت و در این مسیر با وجود اینکه از سوی ساواک دستگیر و تهدید شده بود اما لحظه ای دست از مبارزه برنداشت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، حجت الاسلام ارشادی، جهت ترویج شعائر دینی به دادسرای انقلاب اسلامی استان مازندران رفت. او پس از مدتی به حوزه علمیه قم بازگشت و در مأموریت بعدی به مسئولیت تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جهاد سازندگی منطقه فارسان استان چهارمحال و بختیاری به او محول شد. شهید ارشادی پس ازآن به تهران بازگشت و به همکاری به دادستان کل تهران پرداخت. او به دلیل اشتیاقی که در ادامه تحصیل داشت مدتی از امور اجرایی فاصله گرفت اما بنا بر احساس مسئولیت خود به امور اجرایی بازگشت و به عنوان کارشناس امور فرهنگی وزارت امور خارجه منصوب شد. او با مطالعه نهضت آزادی بخش و تحقیقا تگسترده ای که به ویژه روی کشور نیجریه انجام داده بود به عنوان سفیر ایران در نیجریه منصوب شد اما پیش از اینکه این حکم به دستش برسد به فیض شهادت نائل آمد حجت الاسلام سید ابوالقاسم ارشادی ایمنی در اول اسفند ماه 1364 در پی اصابت موشک جنگنده های رژیم بعثی به هواپیمای حامل آنان با حدود 50 نفر از همراهان خود به فیض شهادت نائل آمدند.  

ابوالقاسم ارشادی ایمنی در سن 5 سالگی کسب دانش را در روستا نزد ملاعبدالله سالاریه فیروزکوهی آغاز نمود و به آموزش کتب دینی آن زمان پرداخت و تا سن 12 سالگی نزد ایشان به کسب دانش مشغول شد. پس از آن، او نزد پدربزرگش رفت و چون در بستر بیماری بود، از جانب ایشان نزد آیت الله محقق، رئیس حوزه علمیه "صدر بابل" معرفی و راهی مدرسه علوم دینی حوزه علمیه بابل شد. هجرت به قم او مدت زمان کوتاهی در مدرسه "صدر بابل" به تحصیل پرداخت و در سال 1342 به همراه پدر برای تکمیل تحصیلات فقهی خود، در سن 12 سالگی راهی حوزه علمیه قم شد. در 15 خرداد ماه 1342 پدر و پسر در قم در جریان حوادث آنروز و سیل خروشان جمعیت، ناگهان از یکدیگر جدا شدند. پدر به روستا برگشت و 3 روز بعد ابوالقاسم به همراه عمویش سید ابراهیم ارشادی که در قیام خونین 15 خرداد در قم حضور داشت، به منزل آمد. ابوالقاسم ارشادی چند سالی را در قم در محضر اساتید مختلف از جمله آیات عظام "حاج میرزا‌ هاشم آملی(ره)"، "عبدالله جوادی آملی" و ... به فراگیری علوم دینی پرداخت و همزمان با تحصیل در حوزه، به طور شبانه نیز به فراگیری علوم جدید مشغول و موفق به اخذ دیپلم شد. او در سن 17 سالگی برخی از مقدمات علوم حوزه را پشت سر گذاشت و سپس وارد دوره سطح شد و تا زمان شهادت دروس دینی را تا سطح خارج پی گرفت.  

حجت الاسلام ارشادی در جریان اوج گیری انقلاب اسلامی همانند دیگر روحانیون متعهد و آگاه، لحظه ‌ای از ارشاد و روشنگری مردم غافل نماند و مدام با ایراد سخنرانی های پر شور و انقلابیش، دِین خود را به اسلام و انقلاب ادا نمود تا اینکه در جریان یکی از سخنرانی های افشاگرانه و شرکت در تظاهرات سال 1356، مورد تعقیب ساواک قرار گرفت. ایشان که در مسیر قم به اراک با خودروی ژیانی که داشت مسافرکشی می نمود تا هزینه زندگی را تقبل نماید، در زمستان 1356 در نزدیکی های اراک دستگیر و با وجود کتب مختلفی که بیشتر از آثار دکتر علی شریعتی بود، به مدت 48 ساعت بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفت. او بعد از آزادی از بازداشتگاه رژیم پهلوی، این بار پرخروش تر از پیش دست به مبارزه زد و ذره‌ ای ترس و هراس به دل راه نداد. گروه شناسایی ساواک هم که به اراده مصمم و خلل ناپذیر او واقف گشته بود، وی را تحت تعقیب قرار دادند و حتی به زادگاه وی در روستای ایمن آباد در بخش لاله آباد شهرستان بابل رفتند و به تجسس از خانه و کتابخانه وی پرداختند اما بعد از اینکه چیزی دستگیرشان نشد، پدرش سید احمد، حاج سید مختار حسینی ایمنی (دایی ایوالقاسم) و یکی از اهالی به نام حاج سید حسین حسینی (متولی مسجد جامع و خیر روستا) را دستگیر و روانه بازداشتگاه ساواک در شهر بابل و سپس مرکز مازندران یعنی ساری کردند و پس از مدتی، به دلیل عدم دسترسی به مدارک کافی با قید ضمانت آنها را آزاد کردند.  

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شهید ارشادی با درک عمیق و ذکاوت خاص خویش برای استمرار آرمان های الهی انقلاب، جهت تبلیغ و ترویج شعائر دینی به دادسرای انقلاب ‌اسلامی استان مازندران رفت که در این ‌کار موفقیت شایانی کسب کرد. تشکیل سپاه پاسداران و جهاد سازندگی در یکی از مناطق استان چهارمحال بختیاری حجت الاسلام ارشادی بعد از مدتی طولانی به حوزه علمیه ‌قم بازگشت و در مأموریت بعدی به ‌اتفاق یکی دیگر از همرزمانش به استان چهار محال و بختیاری سفر کرد که مسئولیت تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جهاد سازندگی منطقه فارسان استان چهارمحال و بختیاری به او محول شد. او پس از یک‌ سال تلاش و جدیت و سر و سامان بخشیدن به امور جاری آن منطقه با موفقیت، تکالیف محوله را به اتمام رساند و به تهران بازگشت. همکاری به داستان کل تهران حجت الاسلام ارشادی طی حکمی از سوی حجت ‌الاسلام زرگر به‌ همکاری با دادستان کل در امور دادسرای مبارزه با مواد مخدر در تهران مشغول شد و ضمن همکاری با دادسرا، در مجتمع آموزشی البرز نیز به تدریس پرداخت. او بعد از چند سال به دلیل اشتیاق در امر ادامه تحصیل، مدتی از اشتغالات اجرایی فراغت حاصل نمود و به حوزه علمیه قم بازگشت.  

حجت الاسلام ارشادی بنا بر احساس مسئولیت شرعی خود مجددا به امور اجرایی برگشت و به پیشنهاد معاونت پارلمانی بین‌ الملل وزارت امور خارجه به سمت کارشناس امور فرهنگی این وزارت خانه منصوب شد. او بعد از چندی تلاش و پیگیری در امور محوله، به دلیل شایستگی و لیاقتی که از خود نشان داد به کارشناسی اداره ششم سیاسی و بعد از مدتی معاونت اداره نهم سیاسی به او واگذار شد. سفیر شهید ایران در کشور نیجریه شهید ارشادی با مطالعه نهضت‌های آزادی بخش، خصوصا ملل آفریقایی تحلیل‌های جالبی بر روی کشورهای آفریقایی و خصوصاً کشور نیجریه داشت. به دلیل تحقیقات گسترده و علمی فرهنگی درباره این کشور، طی حکمی، ایشان به عنوان سفیر ایران در کشور نیجریه منصوب شدند که قبل از آنکه این حکم به دستش برسد، به شهادت رسیدند. وی در طول دوران خدمت در وزارت امور خارجه سفری به کشورهای خارجی از جمله امارات، سوریه، مالی، نیجریه، غنا و... داشت که طی حکمی از سوی وزیر امور خارجه مأمور اهدای کمک‌های دارویی جمهوری اسلامی ایران از طریق جمعیت هلال احمر شد.  

حجت الاسلام ابوالقاسم ارشادی ایمنی بعد از فرار بنی صدر و افشای خیانت‌های او به دفاع مقدس ملت مسلمان ایران علیه صدام و پس از انجام اولین عملیات ظفرمند رزمندگان، به سوی جبهه‌ های نبرد شتافت و به هدایت و ارشاد آنان پرداخت و بارها با ایراد خطابه و سخنرانی های پر شور، روحیه رزمندگان غیور را دو چندان نمود. شهید ارشادی ایمنی در مراسم خاص یا به خاک سپاری، سوم، هفتم، چهلم و یا سالگرد شهدای روستایش حضور می یافت و یا با حضور در منزل شهدای روستا، ضمن ادای احترام به خانواده شهدا به سخنرانی می پرداخت.  

سرانجام حجت الاسلام ابوالقاسم ارشادی ایمنی در اول اسفند ماه سال 1364 پس از عملیات پیروزمند "والفجر 8" و تسخیر جزیره "فاو" به دست سلحشوران اسلام، به همراه کاروانی متشکل از جمعی از علماء، 8 تن از نمایندگان مجلس، قضات عالی رتبه قضایی که در رأس آنها شهید محلاتی بودند با هواپیمای اف 27 فرندشیپ عازم جبهه‌های جنگ بود اما لحظاتی قبل از فرود هواپیما در شهر اهواز، مورد حمله دو هواپیمای جنگی عراقی قرار گرفته و به شهادت رسیدند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۰:۱۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۰:۱۸

شهید حجت الاسلام ابوالقاسم ارشادی

خلاصه زندگی نامه

 شهید حجت الاسلام سید ابوالقاسم ارشادی ایمنی، کارشناس امور فرهنگی وزارت امور خارجه که چند روز قبل از شهادتشان طی حکمی به عنوان سفیر کشورمان در نیجریه منصوب شد؛ حکمی که هیچ گاه به دست ایشان نرسید و ایشان به همراه شهید محلاتی و دیگر مسئولان فرهنگی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حمله هوایی دو فروند جنگده عراقی به هواپیمایشان به شهادت رسیدند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع