جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حبیب غنی ‌پور در محله‌ "جی" (حاجیان) واقع در جنوب غربی تهران به دنیا آمد. پدرش کاسب محل و مادرش معلم قرآن جلسات مذهبی بانوان بود. پیروزی انقلاب اسلامی همزمان با 14 سالگی شهید غنی پور بود. او در همان سنین عضو فعال کتابخانه مسجد جوالائمه(ع) بود. او در جلسات قصه نویسی مسجد جواد الائمه نیز شرکت می کرد و پس از آن اولین داستانش با عنوان "انشا" در سال 1359 در نشریه "سوره، بچه های مسجد" به چاپ رسید. شهید غنی پور که به تدریج به سمت نویسندگی حرفه ‌ای قدم برمی ‌داشت، با شروع جنگ تحمیلی به جبهه های نبرد شتافت. او در سال 1362 توانست مدرسه را تمام کند و همزمان با تدریس ادبیات و دینی در مدرسه، در مجله رشد جوان و نیز مجله کیهان بچه‌ها شروع به نوشتن کرد. شهید غنی پور در سال 1364 در رشته ادبیات فارسی دانشگاه شهید بهشتی قبول شد و در ضمن معلمی، نویسندگی و اداره کتابخانه‌ ای با هفت هزار عضو، به تحصیل دانش پرداخت و در همان سال در عملیات والفجر8 (فتح فاو) شرکت کرد. حبیب غنی ‌پور اسفند ماه 1365، در مراحل پایانی عملیات کربلای 5 به فیض شهادت نائل شد.  

چهارده سالگی‌ شهید غنی پور مصادف با وقوع انقلاب بود و او به عضویت مسجد جوادالأئمه که روبه‌ روی منزل آنها بود، درآمد و فعالانه در نشست‌های قصه ‌خوانی و نقد داستان آن محفل معنوی شرکت کرد. اولین داستان شهید حبیب غنی پور در سال 1359 با عنوان "انشا" در نشریه‌ "سوره، بچه‌های مسجد" به چاپ رسید و باعث شد تا جبیب گام‌ های جدی ‌تری به سوی داستان نویسی حرفه ‌ای بردارد.  

با شروع جنگ تحمیلی، شهید غنی پور غلیرغم علاقه ای که به داستان نویسی داشت، عازم‌ جبهه‌ شد؛ او در چند حمله‌ بزرگ شرکت نمود و در عملیات "مسلم بن عقیل" از ناحیه هر دو پا به شدت مجروح شد و در بیمارستان تبریز بستری گردید. او بعد از مدتی با بهبود نسبی به تهران برگشت؛ ولی تا موقع شهادت همچنان یک پایش را می‌ کشید. حبیب غنی پور در سال 1362 دیپلم گرفت و به عنوان معلم در مدرسه‌ راهنمایی شهید چمران در حوالی راه ‌آهن تهران مشغول تدریس دروس دینی و ادبیات شد. او همزمان با تدریس، در مجله ‌های "رشد جوان" و "کیهان بچه‌ها" شروع به نوشتن کرد و سال 1364 در رشته‌ زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شهید بهشتی پذیرفته شد و ضمن تحصیل و نوشتن بیشترین داستان‌ هایش در همان سال، در عملیات "والفجر 8" (فتح فاو، بهمن ماه 1364) شرکت جست.  

شهید غنی پور سال 1365 در دو عملیات کربلای 1 و 5 حضور مؤثر و فعال داشت و سرانجام در مراحل پایانی عملیات "کربلای 5" در شلمچه به دیدار معشوق شتافت. 

آثاری از دوران کوتاه نویسندگی شهید غنی پور باقی مانده که میزان قابل ملاحظه‌ آن با توجه به زمان بسیار اندکی که این نویسنده‌ جوان در اختیار داشته، عبرت‌ آموز و همت ‌برانگیز است. حبیب غنی پور ضمن کار مطبوعاتی و نوشتن مطالب آموزنده‌ فراوان در قالب‌های مختلف مطابق ذوق و ذایقه‌ کودکان و نوجوانان در "کیهان بچه‌ ها"، "سوره‌، بچه ‌های مسجد" و "رشد جوان"، دست نوشته‌ های مفصلی در زمینه‌ تخصصی ادبیات مثل داستان زال و رودابه‌ شاهنامه، مقاله‌‌ ناتمامی درباره‌ جلال آل احمد، چندین طرح کوتاه و بلند داستانی نیمه تمام، طرح دو داستان مصور از حکایات قدیمی، 19 داستان کوتاه منتشر نشده، چند داستان برای کودکان، یک رمان نیمه تمام، چند طرح رمان، بازنویسی چند داستان از کلیله و دمنه، تحقیقی درباره‌ شهر تبریز و تعداد زیادی گزارش از مناطق جنگی از خود به جای گذاشته است. کتاب "سفر جنوب" (در سال 1381) که بعدها با نام "جبهه‌ جنوب" (سوره‌ مهر، 1386) به چاپ رسید، در اصل از خاطرات مکتوب و یادداشت ‌هایی فراهم آمد که شهید آنها را از تاریخ 14 آذر ماه 1363 تا 25 تیرماه 1365 در 6 دفترچه نگاشته بود که به همت دفتر ادبیات و هنر ادبیات و هنر مقاومت حوزه‌ هنری و تلاش مخلصانه‌ احمد دهقان ـیکی از دوستان شهیدـ گردآوری و منتشر شد.  

نقش سازنده‌ و اثرگذار شهید غنی‌ پور از نظر منش اعتقادی و انسانی و سلوک والای ادبی و هنری در مسجد جوادالأئمه به قدری بود که برجستگان این جریان مهم داستان ‌نویسی به این نتیجه رسیدند که هر سال در جشنواره‌ای به نام ایشان بهترین کتاب سال را در دو حوزه‌ نوجوان و دفاع مقدس ـچون حبیب در این دو حوزه‌ بیشتر کار کرده بودـ انتخاب نموده و در مراسمی معنوی و آبرومند از نویسندگان آنها به نحوی شایسته تجلیل کنند. این جشنواره اگرچه از سال 11376 و 1377 شروع به کار کرد اما چند سال به دلایلی ـ عمدتاً مالی ـ تعطیل شد تا این که از سال 1382 با برنامه ‌ریزی نسبتاً دقیق و چاپ مبسوط گزارش، نقد، نظر، زندگی‌نامه، تصاویر و مصاحبه‌ های مرتبط با شهید و هنر نویسندگی او در قالب "کتاب حبیب" شکلی جدی و ملی پیدا کرد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۷:۳۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۷:۳۶

شهید حبیب غنی پور

خلاصه زندگی نامه

 شهید حبیب غنی پور، از رزمندگان 8 سال دفاع مقدس که مجموعه داستانهای او برای جوانان و نوجوانان در مجله های کیهان بچه‌ها"، "سوره‌، بچه ‌های مسجد" و "رشد جوان" به چاپ می رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع