جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حبیب الله مهمانچی در 11 مرداد ماه 1329 در تهران و در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. او تحصیلات خود را تا مقطع لیسانس علوم بازرگانی در تهران گذراند و برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و فوق لیسانس را در رشته مدیریت بازرگانی اخذ نمود و پس از دو سال به ایران بازگشت. او پس از تحصیل به ایران بازگشت و به خاطر خودداری از همکاری با رژیم به شغل آزاد روی آورد. حبیب الله مهمانچی پس از پیروزی انقلاب در نهادهای انقلابی فعالیت داشت. او پس از تشکیل دولت شهید رجایی به عنوان معاون پارلمانی وزیر کار و امور اجتماعی همکاری کرد. حبیب الله مهمانچی در 7 تیرماه 1360 در انفجار دفتر حزب جمهوری  به شهادت رسید.  

حبیب الله مهمانچی با اخذ مدرک کارشناسی، برای ادامه تحصیل به امریکا رفت و در دانشگاه "ادموند" شهر اکلاهما به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته‌ مدیریت بازرگانی پرداخت. مهمانچی در آن‌جا انجمن اسلامی شهر اکلاهما را به راه انداخت و با ترتیب دادن سخنرانی‌ها و سمینارها به حفظ جوانان پرداخت. او تحصیلات خود را سریعا به پایان رساند و در سال 1355 به علت فعالیت‌های سیاسی خارج کشور و احتمال دستگیری به وطن بازگشت.  

مهمانچی که از مبارزان رژیم پهلوی بود، با پایان تحصیلاتش به میهن اسلامی بازگشت و در تحت تعقیب مأموران قرار گرفت. او بعد از اتمام خدمت نظام وظیفه با وجودی ‌که دولت کارهای زیادی به او پیشنهاد کرد اما او نپذیرفت و برای مدتی در یک شرکت خصوصی تأسیساتی و ...مشغول فعالیت شد. مأمور رسیدگی به وضع سفارتخانه های کشورهای خاور دور در اوایل سال 1357، حبیب الله مهمانچی گروه مترجمین خبرنگاران خارجی را تشکیل داد چرا که کانال‌های پخش خبر در دست رژیم پهلوی بود و اخبار مربوطه به جریانات انقلاب به وضوح پخش نمی ‌شد. مهمانچی خبرنگاران خارجی را به مناطق فقیرنشین شهر می‌برد تا آنان با واقعیت ظلم حکومت آشنا گردند. چندی بعد پس از پیروزی انقلاب اسلامی بنا به دستور و پیشنهاد دولت انتقالی مأمور رسیدگی به وضع سفارتخانه‌های کشورهای خاور دور شد. وقتی با انبوهی از مدارک مبنی بر وابسته بودن کارکنان سفارتخانه‌های فوق به بیگانگان به کشور بازگشت، مسئولین ترتیب اثری ندادند.  

مهمانچی در تیرماه سال 1358 وارد بنیاد مستضعفان شد و در بخش صنعتی تجاری مشغول به کار شد. او سرپرستی تعدادی از شرکت‌های مصادره شده که صاحبان آن با مقادیر زیادی بدهی به خارج از کشور گریخته بودند به او واگذار شد. راه‌اندازی دوباره‌ این شرکت‌ها در آن زمان سخت به نظر می‌رسید بخصوص که ضدانقلاب با به اعتصاب کشاندن کارگران اوضاع را بدتر می‌کردند. او چند ماه بدون دریافت حقوق در این سمت کار کرد. مهمانچی در آبان ماه 1358 با اشغال لانه‌ جاسوسی آمریکا به ترجمه‌ مدارک به دست آمده پرداخت. بعد از تشکیل دولت شهید رجایی، حبیب الله مهمانچی با سمت معاون پارلمانی و هماهنگی وزارت کار با آقای میر محمد صادقی وزیر وقت کار به خدمت مشغول شد.  

حبیب الله مهمانچی در 7 تیرماه 1360 در 31 سالگی در ساختمان حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. انفجار بمب منافقین او و هفتاد و دو تن از یاران امام(ره) را به خاک و خون کشید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۲:۵۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۲:۵۳

شهید حبیب الله مهمانچی

خلاصه زندگی نامه

 شهید حبیب الله مهمانچی، از شهدای هفتم تیر بودند که با تشکیل دولت شهید رجایی به عنوان معاون پارلمانی و هماهنگی وزارت کار مشغول به خدمت شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع