جستجو در مطالب و اشخاص
شهید حبیب الله مالکی قمی 7 خرداد ماه 1334 در تهران به دنیا آمد. او به واسطه تلاش پدر و مادرش با احکام نورانی اسلام آشنا شد و به سوی هیئت های مذهبی و مساجد و ارتباط با روحانیت و افراد آگاه سوق یافت. مالکی به علوم اسلامی علاقه فراوانی داشت و به همین دلیل به همراه برادرش شهید جواد مالکی و دیگر دوستان به جلسات تفسیر قرآن شهید آیت الله بهشتی که در منزل ایشان برگزار می شد راه یافت و از آن پس با جریان مبارزه آشنا شد. او در نماز عید فطر سال 1357 به امامت شهید مفتح و کمیته استقبال از امام(ره) از پاریس به تهران فعالیت مستقیم داشت و بعد از پیروزی انقلاب و در جریان انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری بازوی توانایی برای وزارت کشور بود. حبیب الله مالکی اندکی بعد به فرمانداری ایرانشهر منصوب شد و حدود شش ماه در این مسئولیت خدمت کرد و عاقبت در کنار 72 تن از یاران امام(ره) در فاجعه هفتم تیر 1360 به شهادت رسید.  

حبیب الله مالکی تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان "ادیب نیشابوری"، دوران متوسطه را در دبیرستان "کریم خان زند" گذراند و در دبیرستان "فردوس" موفق به اخذ مدرک دیپلم شد. حبیب الله مالکی در سال 1353 پس از اخذ مدرک دیپلم به خدمت سربازی اعزام شد سپس در آزمون ورودی دانشگاه تهران شرکت و پس از قبولی در رشته جمعیت شناسی دانشکده علوم اجتماعی به ادامه تحصیل پرداخت. 

حضور حبیب ‌الله مالکی در جلسات و برنامه‌ های مذهبی، او را با روح مبارزه با طاغوت آشنا کرد. شرکت در جلسات هفتگی شهید بهشتی وی را به شناخت صحیح ماهیت و عملکرد نیروهای حق و باطل در دوران خفقان شاهنشاهی هدایت نمود. او در طول خدمت سربازی با روحیه انقلابی که داشت از دستورات سلسله مراتب فرماندهی سرپیچی می‌نمود و به همین علت بیشتر مواقع را در بازداشت و تبعید در یگان‌های دور افتاده به سر ‌برد و اضافه خدمت را نیز تحمل کرد. مالکی پس از پایان دوران سربازی با آگاهی از شرایط زمان به مبارزه با طاغوت پرداخت. وی ابتدا در مسجد جاوید و پس از تعطیلی آن توسط رژیم، به مسجد قبا مرکز فعالیت‌های انقلابی و فرهنگی آن زمان روی آورد. او به همراه برادر و دوستانش در امداد رسانی به مردم مظلوم و ستمدیده پیش قدم بودند و در واقعه‌ زلزله طبس، به یاری مصدومان و بازماندگان حادثه شتافت. حبیب ‌الله مالکی در تکثیر و توزیع اعلامیه‌های حضرت امام(ره) نقش مهمی برعهده داشت. او در محیط دانشکده با همراهی دوستانش در اعتراضات و تحصن‌های دانشجویی شرکت می‌کرد. او در اقامه نماز عید سعید فطر که به امامت شهید آیت‌الله مفتح در تپه‌های قیطریه تهران برگزار شد، نقش مهمی بر عهده داشت. مالکی از تهدیدات عمال رژیم واهمه‌ ای نداشت و با جسارت و اطمینان خاطر تا روز پیروزی انقلاب اسلامی به مبارزه خود علیه طاغوت ادامه داد. او همچنین هنگام مراجعت حضرت امام(ره) به وطن در برگزاری مراسم استقبال، همراه دوستان خود عاشقانه به جانفشانی پرداخت.  

شهید مالکی با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل حزب جمهوری اسلامی به واسطه شناختی که از شهید بهشتی داشت به عضویت در حزب درآمد، او همه تلاش خود را برای انسجام فعالیت های حزب به کار بست و فراگیر شدن تشکیلات آن را برای حفظ انقلاب جزو ضروری ترین مسایل می دانست. شهید حبیب الله مالکی ابتدای فعالیتش در حزب به تشکیلات تهران و سپس به بخش استان ها رفت، مالکی در زمان برگزاری نخستین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و هم چنین انتخابات ریاست جمهوری نقش فعالی را در کمک به وزارت کشور ایفا نمود، او معتقد بود با پیاده شدن قانون اساسی در کشور آمریکا و منافقین نابود خواهند شد.  

حبیب الله مالکی اوخر سال 1359 به سمت فرمانداری ایرانشهر منصوب شد. او از همان روز نخست حضور در فرمانداری ایرانشهر تلاش خود را برای توسعه و آبادانی این منطقه که روزی تبعیدگاه انقلابیون و روحانیت مبارز بود به کار بست و رفاه و آسایش مردم این شهرستان را در سرلوحه برنامه های کاری خود قرار داد. 

حبیب الله مالکی در 5 تیر ماه 1360 برای دیدار با خانواده اش به تهران آمد و شامگاه هفتم تیر در جلسه حزب جمهوری اسلامی شرکت کرد و همراه با برادرش، جواد مالکی در انفجار دفتر حزب به شهادت رسید. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۳:۲۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۳:۲۶

شهید حبیب الله مالکی

خلاصه زندگی نامه

 شهید حبیب الله مالکی قمی، فرماندار ایرانشهر، از جمله شهدای هفتم تیر و هم سنگر آیت الله بهشتی در جریان انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع