جستجو در مطالب و اشخاص
شهید جواد سرافراز در 15 مهر ماه 1332 در تهران به دنیا آمد. پدرش حجت‌ الاسلام حاج شیخ ابوالفضل سرافراز، از مروجین مکتب اهل بیت(ع) و از وعاظ شهیر تهران بود که دبستان اسلامی ولی عصر و دبیرستان جهان آراء را تأسیس کرده بود. جواد سرافراز پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی، به ادامه تحصیل در دانشگاه های انگلیس و هند در رشته جامعه شناسی پرداخت و ضمن آن در جهت مبارزه با رژیم پهلوی، انجمن های اسلامی را در آنجا پایه گذاری کرد و به عنوان نماینده انجمن اسلامی دانشجویان مقیم بنگلور هند به خدمت امام خمینی(ره) در پاریس رسید. او در سال 1357، برای مبارزه همدوش با ملت به میهن اسلامی بازگشت و در نبردهای خیابانی شرکت کرد. سرافراز پس از پیروزی انقلاب عضو حزب جمهوری اسلامی شد. او سرپرستی منطقه 11، ریاست دفتر و مسئولیت آموزش و عضویت شورای مرکزی حزب جمهوری را بر عهده داشت. ایشان همچنین به عنوان مدیر مسئول شرکت رایانه و مسئول روابط عمومی شرکت "ایز" ایران وابسته به وزارت دفاع خدمت کردند.   جواد سرافراز که همچون بازویی برای شهید بهشتی در حزب جمهوری اسلامی بود، به همراه ایشان در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در 7 تیر ماه 1360 به شهادت رسید.شهید جواد سرافراز برادر بزرگتر محمد سرافراز است که در سال 1393 به عنوان رئیس سازمان صداو سیمای جمهوری اسلامی انتخاب شد.  

جواد سرافراز تحصیلات ابتدایی را در دبستان حضرت ولی‌عصر قم گذراند. پس از تبعید حضرت امام خمینی(ره) به ترکیه، سرافراز به همراه خانواده ‌اش به تهران بازگشت. او در دبیرستان‌های شهریار و نیاکان قلهک موفق به اخذ دیپلم متوسطه در رشته ریاضی شد و پس از اعزام به خدمت سربازی برای ادامه تحصیل عازم انگلستان شد. جواد سرافراز از همان نوجوانی روحیه و ایمانی قوی و انقلابی داشت. او بسیار پرتلاش و صاحب روح بزرگ و سعه صدر بود. پس از ورود به انگلستان در نامه ‌ای خطاب به پدرش نوشته بود: « پدر، پس این اروپای مهد تمدن کجاست؟ من در این جا جز زندگی حیوانی و فساد و ارضاء تمایلات شیطانی و عاری از عاطفه و فضیلت، ‌چیزی نمی‌بینم». سرافراز در شهر "لیدز" پس از اخذ درجه "لول" بنا به دعوت و درخواست جمعی از دانشجویان ایرانی مقیم هند به آن کشور عزیمت کرد و به ادامه تحصیل در رشته جامعه شناسی پرداخت. روزهای یکشنبه هر هفته در یتیم خانه بنگلور حاضر می ‌شد و به ایتام اسکان داده شده در آن قرآن می ‌آموخت. سرافراز به همراه دانشجویان ایرانی عضو انجمن اسلامی مقیم هند و بنگلور، هفته‌ ای دو روز، روزه مستحبی می ‌گرفتند و آن چه را که در این دو روز از مخارج زندگی برای تأمین غذا و ... پس‌ انداز می ‌نمودند به یتیم‌ خانه اختصاص می‌ دادند.  

جواد سرافراز پس از مدتی اقامت در انگلستان، به هند سفر کرد و مشغول ادامه تحصیل در رشته جامعه‌ شناسی شد. اوضاع حاکم بر محیط دانشجویان ایرانی مقیم هند آنان را به سه گروه تقسیم کرده بود: عناصری که با نمایندگان رژیم فاسد پهلوی در ارتباط بودند؛ عناصر بی ‌تفاوت که جز به منافع شخصی خویش به چیز دیگری نمی ‌اندیشیدند؛ عوامل کنفدراسیون و گروه‌های چپ که با هرگونه حرکت اسلامی به طور شدید مخالفت می‌ کردند. تأسیس انجمن اسلامی دانشجویان مقیم هند و بنگلور جواد سرافراز به چنین محیطی قدم گذاشت و با هدف اسلامی و انقلابی پایه‌ های مبارزه را بنا نهاد و بلافاصله پس از ورود به هند جلسات مذهبی را به طور مخفیانه تشکیل داد. او پس از گذشت سه ماه با همکاری جمعی از دانشجویان مسلمان پیرو اسلام راستین، هم‌زمان با سالروز میلاد یازدهمین سپهر آسمان امامت و ولایت، ضمن دعوت علنی از دانشجویان ایرانی سراسر هند، انجمن اسلامی دانشجویان مقیم هند و بنگلور را بنا نهاد. جواد سرافراز از آن روز به بعد همه‌ وقت خود را صرف تشکل و آموزش در انجمن می ‌نمود. مشکلات و موانعی که عمال شاه و گروه‌های منحرف بر سر راه اعضای انجمن به ویژه سرافراز ایجاد می‌ کردند، هرگز آ‌نها را از راه انتخاب شده باز نداشت و در صورت بروز هر مشکلی جواد سرافراز با روحیه ‌ای برخاسته از ایمان و اراده‌ ای خلل ناپذیر، همگان را دور هم جمع می ‌نمود. او با همت والای خود، توانست حرکتی اسلامی بر مبنای تشیع علوی در هند به وجود آورد که با هر تفکر غیرالهی به مقابله برمی ‌خاست. نماینده انجمن اسلامی در محضر امام(ره) جواد سرافراز در طول اقامت بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران در پاریس، به عنوان نماینده انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی بنگلور به اتفاق یکی از دانشجویان دیگر به محضر ایشان شرف ‌یاب شدند و شرح حرکت اسلامی در هند و آمادگی دانشجویان مسلمان برای حرکت در خط مرجعیت تا سقوط رژیم شاهنشاهی و استقرار حکومت اسلامی را به محضر ایشان اعلام کردند و بسیار مورد الطاف حضرت امام راحل قرار گرفتند. بازگشت به میهن اسلامی و ادامه مبارزه دوشادوش ملت جواد سرافراز اوایل بهمن ماه 1357 با وجود مخالفت اعضای انجمن، نتوانست بپذیرد که در هند بماند و دوشادوش ملت مبارز علیه ظلم و بیداد در کشور مجاهدت نکند. به این ترتیب او به میهن بازگشت و تفنگ بر دوش در کنار ملت با مأموران رژیم پهلوی به مبارزه پرداخت و با حضور در صحنه تظاهرات گسترده مردمی، دین خود را ادا نمود. در روز یورش مزدوران گارد شاهنشاهی به پادگان نیروی هوایی، وی اسلحه به دست گرفت و توانست با مهارت خاصی، درجه ‌داری که پشت مسلسل تانک، مردم را قتل عام می‌کرد، مورد هدف قرار داده و از پای درآورد.  

جواد سرافراز پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچون مریدی در کنار شهید بهشتی، برای تعالی نظام ارزشمند جمهوری اسلامی ایران، در برابر چهره‌های وابسته و خائن نظیر سازمان مجاهدین خلق(منافقین)، لیبرالیسم، بنی صدر و گروه‌های ملحد و کافر ایستادگی کرد. او دارای اندیشه و همت والایی بود به طوری که شهید بهشتی مکرر گفته بود: «سرافراز، بازوی من است». جواد سرافراز با توانمندی که از خود نشان داد به عضویت در شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی انتخاب شد و همزمان مدیر آموزش و سرپرست منطقه یازده حزب جمهوری اسلامی هم بود. وی در کنار فعالیت در حزب، مسئولیت روابط عمومی شرکت ایز ایران وابسته به وزارت دفاع را نیز بر عهده داشت.  

جواد سرافراز در 7 تیرماه 1360 در فاجعه بمب ‌گذاری دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به دست منافقین کوردل به شهادت رسید. 

شهید جواد سرافراز استعداد عجیبی در تشکیلات و انسجام نیروها داشت و در برنامه‌هایی که به ابتکار او و دیگر یارانش طراحی می شد، انسجام و توان و مدیریت تشکیلاتی به وضوح قابل ملاحظه بود. با مساعدت شهید سرافراز و همفکرانش، انجمن اسلامی دانشجویان به سرعت در دیگر شهرهای هند تشکیل شد. او معتقد بود در مبارزه باید با برنامه و به طور منسجم پیش رفت و همین امر از او چهره‌ای شاخص و مبارز ساخته بود. او هم چنین پس از پیروزی انقلاب اسلامی و اندکی پیش از شهادتش، مبادرت به تأسیس انجمن اسلامی فارغ ‌التحصیلان ایرانی مقیم شبه قاره هند نمود که مرکزی برای رشد و تعالی دانشجویان ایرانی و هم چنین پایگاه مناسبی برای انتقال مفاهیم والای اسلامی و ارزش‌های اخلاقی به دیگر دانشجویان جهان است.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۵۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۵:۵۸

شهید جواد سرافراز

خلاصه زندگی نامه

 شهید جواد سرافراز، عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی و همچون بازویی برای شهید بهشتی بود که همراه ایشان در انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع