جستجو در مطالب و اشخاص
شاهین محمدصادقی در سال 1342 در بخش خشت از توابع شهرستان کازرون متولد شد. تحصیلات خود را تا مقطع سوم ابتدایی در زادگاهش گزراند سپس در دبستان فردوسی کازرون مشغول به تحصیل شد. محمدصادقی دوره راهنمایی را در مدرسه شهید بهبهانی نژاد و دوران متوسطه را در دبیرستان شهید بستانپور گذراند و در تمام دوران تحصیلش در کازرون رتبه اول علمی شهرستان بود. وی سال سوم دبیرستان بود که به جبهه سوسنگرد رفت و سپس با گذراندن آزمون کنکور دانشگاه ها در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز پذیرفته شد. محمدصادقی پس از اخذ مدرک دکترای عمومی در سال 1369 براساس امتیاز دانشجوی ممتاز علمی (10درصد برتر) مجددا به دانشگاه شیراز برگشته و در رشته جراحی عمومی دوره تخصص خویش را آغاز و در تیرماه 1374 فارغ التحصیل شد. همچنین پس از کسب موفقیت در آزمون فوق تخصص پزشکی در 1377 با عنوان فلوشیپ جراحی پلاستیک و ترمیمی مشغول به تحصیل و تدریس همزمان در دانشگاه شهید بهشتی تهران شد. وی در ادامه تحصیلات خود به دانشگاه "امپریال کالج لندن" (Imperial College London) رفت و فلوشیپ فوق تخصص در رشته زیبایی فک و صورت را اخذ نمود. محمدصادقی با داشتن مدرک بالای تحصیلی و توان و تجربه و تخصصی که داشت در سمت های بسیاری مانند ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران، معاون پارلمانی سازمان تربیت بدنی کشور، عضویت هیأت امنای دانشگاههای جنوب کشور و... به فعالیت پرداخت. وی در انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی با کسب 134,409 رای به عنوان نماینده مردم شریف شهرستان کازرون انتخاب شد. در همین دوره به عضویت هیئت ریسه مجلس با بالاترین رای اعتماد دست یافت و رئیس مجمع نمایندگان استان فارس و همچنین به عضویت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گردید. محمدصادقی همچنین در انتخابات مجلس نهم با کسب 62,915 رای برای دومین بار به نمایندگی از مردم کازرون راهی خانه ملت شد که در همان سال اول دوره نمایندگی به عنوان عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از طرف نمایندگان انتخاب گردید. وی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسون بهداشت و درمان درآمد. 

- مسئول دانشگاه آزاد واحد کازرون 1368 تا 1369 - معاون آموزشی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر 1374 تا 1375 - رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج 1375 تا 1377 - معاون سازمان پزشکی قانونی کشور  1381 تا 1382 - ریاست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی - نمایندگی ادوار هفتم و نهم مممجلس شورای اسلامی   - معاون پارلمانی سازمان تربیت بدنی کشور 

شاهین محمد صادقی از نامزدهای انتخابات دور هفتم مجلس شورای اسلامی بود که در اسفند 1382 توانست با کسب 134,409 رای به نمایندگی از طرف مردم کازرون راهی خانه ملت شود. وی پس از ورود به مجلس، عضو هیات رئیسه شد. 

اسفند ماه سال 1390، شاهین محمد صادقی برای بار دوم در انتخابات مجلس شرکت کرد و توانست با کسب 62,915 رای از مجموع 153980 رای در دور اول انتخابات از حوزه انتخابیه کازرون، راهی خانه ملت شود. وی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون بهداشت و درمان درآمد. محمد صادقی در دوران حضورش در مجلس نهم طرح های بسیاری را به امضاء رساند که از مهم ترین آن ها طرح هایی چون طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت کشور، طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی، طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی می باشد. 

اواخر خرداد ماه سال 1390 بود که خبری مبنی بر استعفای شاهین محمدصادقی از مقام معاونت حقوقی امور مجلس و استانهای سازمان تربیت بدنی در رسانه ها منتشر شد. شاهین محمد صادقی، در تاریخ 22 خرداد سال 1390 با حضور در ساختمان خیابان سئول، از سمت معاونت حقوقی، امور مجلس و استان های سازمان تربیت بدنی کناره گیری کرد. برخی منابع مطلع دلیل این استعفا را نفوذ جریان انحرافی و تلاش ها برای معرفی نامزد انها به عنوان وزیر ورزش و جوانان ذکر کرده بودند. 

شاهین محمد صادقی شاید تنها نماینده از نمایندگان فارس بود که حضوری اشکار و جدی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری داشت و رسما از علی اکبر ولایتی حمایت کرد تا آنجا که از سوی دکتر ولایتی به ریاست ستاد انتخاباتی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم منصوب شد. پیش از این علی رضا زاکانی مسئولیت ستاد دکتر ولایتی را بر عهده داشت که با اعلام کاندیداتوری زاکانی برای انتخابات ریاست جمهوری این مسئولیت به محمدصادقی واگذار شد. 

استعفا در اعتراض به انتساب استاندار اصلاح طلب فارس 21 تیر ماه سال 1394، با قوت گرفتن انتخاب سید محمدعلی افشانی به عنوان استاندار فارس، شاهین محمدصادقی به اتفاق 17 تن از نمایندگان این استان در اعتراض به انتخاب استاندار جدید استان خود که به گفته آن‌ها از تجربه و توان کافی برخوردار نیست، پس از حضور در جایگاه هیأت رئیسه و گفتگو و رایزنی با محمد حسن ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس که ریاست صحن علنی مجلس را بر عهده داشت، با تقدیم استعفای خود به هیأت رئیسه، به صورت دسته جمعی صحن علنی مجلس را ترک و تهدید کردند چنانچه ظرف مدت کوتاهی مشکل انتخاب استاندار فارس حل نشود در جلسات مجلس حضور پیدا نکرده و متن استعفای خود از نمایندگی مجلس را تقدیم هیات رئیسه خواهند کرد. سید محمدعلی افشانی، معاون عمرانی وزیر آموزش و پرورش در دولت اصلاحات و معاون عمرانی اسبق استانداری خوزستان از چهر های اطلاح طلب شناخته می شد که به عنوان استاندار جدید فارس منصوب شده بود. افشانی در ابتدای دولت روحانی به عنوان گزینه استانداری خوزستان مطرح بود اما به دلایلی این اتفاق نیفتاد. مجمع نمایندگان استان فارس مدعی شده بود که در ارتباط با انتخاب استاندار فارس هیچ مشورتی با نمایندگان صورت نگرفته و علی‌رغم ارائه گزینه‌های پیشنهادی برای انتخاب استاندار به وزیر کشور، استاندار فارس از این میان انتخاب نشده و وزیر کشور فردی را به این سمت برگزیده که هیچ آشنایی با این استان ندارد. این استعفا که از ابتدا مشخص بود نمایشی است با اعتراض مردم و حامیان دولت همراه بود. این استعفا که از ابتدا مشخص بود نمایشی است با اعتراض مردم و حامیان دولت همراه شده و موجب شد در تاریخ 25 تیر همان سال، شاهین محمدصادقی به همراه تعدادی از نمایندگان استان فارس که در جلسه روز 21 تیر مجلس با تقدیم استعفای خود به رئیس جلسه، از صحن پارلمان خارج شده بودند، به صحن مجلس بازگردند. امضای طرح استیضاح وزیر کشور با قوت گرفتن معرفی سید محمد علی افشانی به عنوان استاندار جدید فارس و درپی آن مخالف نمایندگان فارس با این موضوع و استعفای گروهی، دولت به خواست نمایندگان زیاده خواه فارس توجهی نکرد و دخالت نمایندگان در عزل و نصب مدیران را غیر قانونی دانست و با اقتدار گزینه مورد نظر خود را معرفی کرد. با معرفی استاندار فارس به نظر می رسید نمایندگان از موضع خود دست بردارند اما آنها بیکار ننشسته و طرح استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور وقت را با تعداد امضای بیشتری به مجلس ارائه کردند. 

23 تیر سال 1394، مذاکرات هسته‌ای 13 ساله بین ایران و گروه 1+5 در وین به پایان رسید و در راستای توافق جامع بر سر مذاکرات هسته‌ای ایران و بدنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، توافق جامع و نهایی هسته‌ای وین با عنوان "برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام" بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 1+5  منعقد شد. تاکید بر لزوم هوشمندی تیم هسته ای در مراحل مختلف مذاکره شاهین محمد صادقی در نطق میان دستور خود در صحن علنی مجلس در 24 تیر 1394، با قدردانی از حضور مردم در راهپیمایی روز جهانی قدس خداوند را به دلیل داشتن چنین ملت حماسه ساز، شکرگذار شد و سپس با تشکر از تیم مذاکره کننده، به بحث مذاکرات هسته ای پرداخت و گفت: «در این راه باید تیم مذاکره کننده همچنان باهوشمندی و تدبیر مسیر را به پیش ببرند چون غفلت از مکرها و نیرنگ‌ های دشمنان در مراحل مختلف مذاکره امضاء و اجرای توافق نامه ممکن است باعث هدر رفتن این دستاورد ارزشمند شود. ‌اگر این تفاهمات و اذعان قدرتهای سلطه گر جهانی و حقوق هسته ‌ای ایران به توافق نهایی منجر شود نتیجه‌ مقاومت مردم ایران و نه سازش دلدادگان غرب با قدرت‌ها است. البته این همه‌ چیزی نیست که باید به دست می ‌آمد.» وی پس از اشاره به مجاهدت های مردم و شهدای راه هسته ای  نقش رهبری در به نتیجه رسیدن مذاکرات گفت: «... این مذاکرات صرفا حول و حوش حق مسلم هسته ا‌یی ایران و رفع تحریم ‌های ظالمانه دشمنان این آب و خاک بوده و هیچ تاثیری بر نگاه اسلامی ملت ما نسبت به نظام سلطه و مستکبرین جهان بخصوص آمریکای جنایت‌ کار و اسراییل غاصب ندارد.» موافقت با اصل توافق شاهین محمد صادقی در گفت ‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در 9 مرداد 1394 در خصوص توافقات هسته ای گفت: «همه ما با اصل توافق موافق هستیم اما باید بدانیم با آمریکا و مجموعه ‌ای مواجه هستیم که هیچ اعتمادی به آنها نداریم. آنها ممکن است در هر مرحله متناسب با منافع خودشان شیطنت کنند و منافع ما را به خطر بیاندازند. لذا مراقبت این مسیر تا انتها بسیار ضروری است.» وی با تأکید بر اینکه لازم است تا متن توافق از سوی مجلس و شورای عالی امنیت ملی به دقت بررسی شود خاطرنشان کرد که حتی اگر توافق براساس مصلحت و عزت و با توجه به خطوط قرمز نظام نهایی شود، زمان درون زایی اقتصاد کشور فرا می رسد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۳۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۳۶

شاهین محمد صادقی

خلاصه زندگی نامه

 شاهین محمد صادقی، پزشک فوق تخصص جراحی پلاستیک که در ادوار هفتم و نهم مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم کازرون به خانه ملت راه یافت و علاوه بر اینکه مدتی عضو هیئت رئیسه مجلس بود، به عضویت کمیسیون بهداشت و درمان نیز درآمد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع