جستجو در مطالب و اشخاص
سید کاظم اکرمی، در تاریخ 3 شهریور سال 1319 در شهر "همدان" متولد شد، تحصیلات مقدماتی خود را در زادگاهش گذراند و سپس به تهران آمد و در "دبیرستان دارالفنون" دیپلم گرفت. وی در سال 1374 موفق به دریافت دکترای برنامه ‌ریزی درسی از "دانشگاه تربیت معلم" شده و به تدریس در آن دانشگاه مشغول گردید، وی هم چنین دارای تحصیلات حوزوی به میزان "سطح" بود. سید کاظم اکرمی در ضمن فعالیت‌های فرهنگی به فعالیت سیاسی روی آورد و در اوایل سال 1351 دستگیر و به زندان افتاد و پس از طی دوران زندان در "همدان" و "سنندج" در اواخر همان سال آزاد شد، پس از آن نیز به دلیل همکاری با "گروه ابوذر" و تکثیر اعلامیه حضرت امام خمینی(ره) در سال 1352 دستگیر و به زندان افتاد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در 28 مرداد 1358، برای تدوین قانون اساسی، به عضویت مجلس خبرگان قانون اساسی درآمد، و پس از اتمام دوره قانون گذاری به ریاست و معاونت دانشسرای راهنمایی منصوب و طی سال های 1359-1357 ریاست سازمان آموزش و پرورش استان "همدان" را بر عهده گرفت. پس از آن در سال 1360 به عنوان نماینده مردم "بهار" و "کبودرآهنگ" همدان، به مجلس شورای اسلامی راه یافت و در سال 1363 به عنوان وزیر آموزش و پرورش در دولت "میر حسین موسوی" مشغول فعالیت شد و پس از اتمام مسئولیت به دانشگاه تربیت معلم رفت و به تدریس اشتغال یافت. وی هم چنین سمت مشاور عالی وزیر کنونی آموزش و پرورش در دولت یازدهم و ریاست موسسه آموزش عالی ارشاد دماوند را در کارنامه خود دارد.  

دکتر اکرمی بعد از تحصیلات ابتدایی و دبیرستان از همدان عازم تهران شد و در دبیرستان "دارالفنون" به ادامه تحصیل پرداخت و در سال 1338 با کسب رتبه اول در رشته ادبی دیپلم گرفت. تحصیلات دانشگاهی کاظم اکرمی بعد از اخذ دیپلم، به دانشسرای عالی تهران راه یافت و در رشته "روانشناسی" موفق به اخذ لیسانس در سال 1342 شد و دبیر دبیرستان‌ های همدان شد. چهارسال بعد، دوباره به دانشسرای عالی بازگشت و ادامه تحصیل داد و پس از دریافت مدرک فوق لیسانس در رشته "مشاوره و راهنمایی" در سال 1348 به تدریس در مراکز "تربیت معلم" پرداخت . اکرمی پس از چندی، از سال 1368 تا اواخر اسفند سال 1373 دوره دکترای خود را گذرانید و با رساله ‌ای تحت عنوان "ارائه یک الگوی نظری درباره برنامه درسی، بینش اسلامی دوره متوسطه" موفق به اخذ درجه دکتری شد. تحصیلات حوزوی کاظم اکرمی علاوه بر دروس دانشگاهی به دروس دینی نیز، گرایش داشت و هم زمان با کار دبیری، در مدرسه آیت الله العظمی آخوند "ملا علی همدانی" به تحصل ادبیات عرب روی آورد و از محضر اساتیدی چون مرحوم حاج شیخ "صمد سلیمیان" و "سید عزت الله مرتضوی" بهره برد، او منطق و فلسفه را با خواندن منظومه مرحوم "سبزواری" در محضر "محقق واعظ معروف همدانی" آموخت و پس از مدتی، درس منظومه "آیت الله سید رضا صدر" را فرا گرفت. وی در سالهای 1347 و 1348 به واسطه آشنا شدن با شهید حجت الاسلام "سید محمد رضا سعیدی" و تشویق ایشان به فراگیری علم اصول روی آورد و دو سه درس از اصول الفقه "مرحوم مظفر" نزد وی خواند و پس از بازگشت به همدان تمام اصول الفقه را از درس "حجت السلام و المسلمین رضا فاضلیان" (امام جمعه ملایر) آموخت. 

سید کاظم اکرمی قبل از انقلاب حدود 9 سال در دبیرستان های شهر همدان به تدریس اشتغال داشت و هم زمان فعالیت های مبارزاتی را بر ضد رژیم شاهنشاهی نیز انجام می داد، وی برای نخستین بار در اواخر دی سال 1351 به دلیل فعالیت هایش توسط ساواک "همدان" دستگیر و به مدت دو ماه در زندان های "همدان" و "سنندج" تحت شکنجه بود و در این میان از آموزش و پرورش اخراج شد. وی پس از آن، برای دومین بار در خرداد 1352 دستگیر و زندانی شد و او را از همدان به "کمیته مشترک ضد خرابکاری" در تهران منتقل کردند، او برای بار سوم به دلیل همکاری با گروه "ابوذر" دستگیر و زندانی شد. گروه ابوذر نهاوند آبان سال 1351 به پیشنهاد "بهمن منشط" و با استقبال سایر اعضا مانند "ولی الله سیف"، "عبادالله خدارحمی"، "روح الله سیف"، "حجت الله عبدلی"، "ماشاالله سیف"، گروه "ابوذر نهاوند" تشکیل شد، اعضای این گروه را جوانان و دانش آموزان دبیرستانی تشکیل می دادند که به واسطه ارتباط با انجمن های دینی و سیاسی همدان و به ‌ویژه ارتباط با "آیت‌الله ربانی شیرازی" به استحکام فکری و سیاسی دست یابند و به صورت یک تشکیلات مبارزانه فعالیت کنند. این گروه در واقع نخستین تشکیلات منسجم علیه حکومت پهلوی دوم بود. ارتباط این گروه با "محمد طالبیان"، در تسریع حرکت مبارزاتی آنها موثر بود و مدرسه، یکی از جایگاه های مهم فعالیت های این گروه به ‌شمار می ‌رفت و درس انشا و ادبیات، یکی از بسترهای اعلام نارضایتی‌ ها از مسائل سیاسی و اجتماعی تلقی می ‌شد. 

از جمله سوابق اجرایی و آموزشی دکتر اکرمی عبارتند از: -مدیریت کل آموزش و پرورش همدان از سال 1357 تا 1359 -عضویت در مجلس خبرگان قانون اساسی در سال 1358 -عضویت در دوره اول مجلس شورای اسلامی در سال 1360 -تصدی وزارت آموزش و پرورش در دولت دوم میرحسین موسوی از سال 1363 تا سال 1367 -ریاست پژوهشکده تعلیم و تربیت و دانشگاه تربیت معلم پس از دوران وزارت -مدرس دانشگاه های تهران، تربیت معلم، علامه طباطبایی، امام حسین(ع) و شاهد، از سال 1376 به بعد -ریاست مجتمع آموزش عالی ارشاد دماوند -مشاور عالی وزارت آموزش و پرورش در دولت یازدهم 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مجلس بررسی نهایی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یا همان "مجلس خبرگان قانون اساسی" یا "مجلس موسسان (چهارم)" در پی انتخاباتی در 12 مرداد سال 1358، در روز 28 مرداد سال 1358 با 75 نماینده تشکیل شد که ریاست آن بر عهده آیت الله "حسینعلی منتظری" بود. در این میان سید کاظم اکرمی به در خواست "شهید آیت الله مدنی" و "آیت الله فاضلیان" (امام جمعه فعلی ملایر) در اولین انتخابات این مجلس به عنوان نماینده دو حزب "جمهوری اسلامی" و "نهضت آزادی" حاضر شد و توانست به عنوان نماینده مردم "همدان"، برای تدوین قانون اساسی به مجلس موسسان (چهارم) راه یابد. 

سید کاظم اکرمی پس از "سید علی اکبر پرورش" در یکی از حساس ترین دوران، از 26 مهر سال 1363 و زمان جنگ تحمیلی، وارد کابینه دوم "میرحسین موسوی" شد، وی با حداکثر آراء از مجلس رای اعتماد گرفت و سرانجام به سکانداری وزارتخانه آموزش و پرورش به مدت 4 سال منصوب شد. عملکرد دوران وزارت آموزش و پروزش در این زمان به دلیل جنگ میان ایران و عراق و همچنین پایین آمدن قیمت دلار وضعیت ویژه ای داشت، اکرمی به منظور کم شدن مشکلات ناشی از بحران ها در آموزش پرورش تقویت ساختاری وزارت آموزش را دستور کار خود قرار داد و بزرگ شدن مجموعه، جذب معلمان، کلنگ زنی ساخت مدارس و... از جمله اقداماتی بود که در دوره وزارت اکرمی در این راستا انجام گرفت. البته در این زمان تغییرات محتوایی خاصی، نه در ساختار و نه الگوهای آموزشی و پرورشی در این سازمان انجام نگرفت. اما تدبیر دولت با جایگزینی امکان آموزش از راه دور و از طریق تلویزیون، آموزش و پرورش ایران را از تعطیلی یک ‌ساله نجات داد و سبب شد به هر شکلی ‌شده روند آموزش عمومی کشور در سال‌ های میانی و پایانی دهه 1360 بدون وقفه ادامه یابد. این راهکار به سبب شدت گرفتن حملات موشکی عراق در سال ‌های پایانی جنگ و تعطیلی سراسری مدارس که بحرانی ترین مشکل در آموزش و پرورش کشور بود انجام گرفت. 

"علی اصغر فانی" سرپرست موقت وزارت آموزش و پرورش در دولت یازدهم، طی حکمی در تاریخ 17 شهریور سال 1392، دکتر سید کاظم اکرمی را به عنوان مشاور عالی این وزارتخانه معرفی و منصوب کرد. در حکم سرپرست وزارت آموزش و پرورش آمده بود: «با عنایت به مراتب تعهد، شایستگی و تجارب ارزشمند و سوابق درخشان حضرت عالی در عرصه‌های اجتماعی ـ فرهنگی بویژه در آموزش و پرورش کشور و استقرار نظام تعلیم و تربیت اسلامی فرزندان و آینده سازان میهن اسلامی‌ مان، بدینوسیله جناب عالی را به عنوان "مشاور عالی" تعیین می ‌کنم. امید است با توکل به خداوند متعال و پیروی از منویات مقام معظم رهبری و سیاست‌های دولت تدبیر و امید با همفکری، مشاورت، ارایه نظرات ارزنده و هدایت‌های مشفقانه شما موجبات رشد و بالندگی نظام تعلیم و تربیت بیش از پیش فراهم شود. توفیق شما را از خداوند  تبارک و تعالی خواستارم» 

از سید کاظم اکرمی آثار متعددی در قالب کتب و مقالات برجای مانده که مهمترین آنها عبارتند از: کتب -امام خمینی(ره) فیلسوف بزرگ تربیتی، انتشارات ‎موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)، در سال 1374 ‎ -هیکلای گروندتویک، انتشارات نمای تربیت، در سال 1374 ‎راه های بهره وری مطلوب از برنامه درسی ضمنی، انتشارات اداره کل آموزش و پرورش تهران، در سال 1374 -امام خمینی(ره) و احیای حاکمیت قانون، انتشارات ‎موسسه نشر و تحقیقات ذکر، در سال 1379 -تحقیقی چند وجهی درباب کتاب های دینی متوسطه، انتشارات موسسه فرهنگی و انتشاراتی محراب قلم، در سال 1382 مقالات -قانون نحوه اجرای قانون مربوط به خدمت نیمه وقت بانوان، آبان 1364 -دستورالعمل تشکیل و شرح وظایف ستادهای تربیتی مدرسه، دی 1365 -انجمن اولیا و مربیان و مسایل تعلیم و تربیت، آبان 1366 ‎-افتتاح اولین دوره کلاس کارآموزی 1367 -ساعته کارشناسان و مسئولان انجمن اولیا  و مربیان، تابستان 1367 ‎-انسان شناسی از دیدگاه امام خمینی(ره)، خرداد 1378 -تعلیم و تربیت از دیدگاه امام خمینی(ره)، اردیبهشت 1378 ‎-تعلیم و تربیت از دیدگاه امام خمینی(ره)، اسفند 1378 ‎-دکتر مصاحب، سمینار بزرگداشت دکتر مصاحب ‎‎-شناخت شناسی در اندیشه امام خمینی(ره)، تابستان 1378 ‎-شیوه آوندابی تربیتی مورد استفاده امام خمینی(ره)، ‎مجله پژوهشهای تربیتی دانشگاه تربیت معلم ‎-ضرورت و امکان تربیت از نظر امام خمینی(ره)، مهر 1378 -هدف های تعلیم و تربیت از دیدگاه امام خمینی(ره)، آبان 1378 ‎-هدف های تعلیم و تربیت از دیدگاه امام خمینی(ره)، آذر 1378 -فرهنگی، هنری: خاطره: هم عالم، هم عامل، هم عادل (معلمان خوب من)، اسفند 1380 -نقدی بر مقاله "سخنی نو درباره نقد"، تابستان و پاییز 1383 ‎-نقش تربیتی امام خمینی(ره) در محیط خانوادگی، فروردین و اردیبهشت 1383 -اولین همایش تحلیل و تنظیم نظام علوم تربیتی در مشهد، تابستان و پاییز 1384 ‎-معرفی کتاب علوم تربیتی، ماهیت و قلمرو آن، تابستان و پاییز 1384 -قرآن کریم و برنامه ریزی درسی، مجله پژوهش در مسائل تعلیم و تربیت ‎ کتاب شناسی مرور کتاب‌های خاطرات مبارزان سیاسی و چهره‌های انقلابی همواره به سبب ماهیت پرکشش و فضای مملو از حادثه و کنش‌ آنها مورد توجه و اقبال مخاطبان وسیعی از قشرهای گوناگون اجتماعی بوده، در این میان کتاب "خاطرات سید کاظم اکرمی" یکی از برجسته‌ ترین آثاری است که در این زمینه منتشر شده و طی مدتی که از انتشار آن گذشته به خوبی توانست با جلب توجه و نظر مخاطبان، با آنها ارتباط برقرار کند. این کتاب توسط "مسعود کرمیان" و "جواد کاموربخشایش" با محوریت خاطرات اکرمی، این مبارز انقلابی از دوران تحصیل تا فعالیت‌های انقلابی، دستگیری و زندانی شدن در زندان ساواک تا پیروزی انقلاب اسلامی و نقش وی در تحولات سیاسی و اجتماعی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز نگارش شد. 

سید کاظم اکرمی، در 7 خرداد سال 1393، در جلسه شورای عمومی حزب اعتماد ملی خراسان رضوی، به ضرورت ائتلاف با برخی اصولگرایان اشاره کرد و افزود: «ما چرا از ابتدای انقلاب دچار چندپارگی و واگرایی شده‌ایم؟ آقای "سعید حجاریان" تاکید می‌ کرد که ما باید با اصولگرایانی که به فکر انقلاب و کشور هستند و دلسوزند، ائتلاف کنیم.» اکرمی با بیان اینکه "اصلاح‌ طلبان نباید با مخالفان به جنگ و جدال برخیزند"، تاکید کرد: «باید تلاش کنیم تا با اخلاق و رفتار، با مخالفان مواجه شویم. باید اصلاحات‌ هراسی را از جامعه بزداییم.»  

انتقاد از رفتار انتخاباتی دولت نهم در انتخابات ریاست جمهوری دهم 28 اردیبهشت سال 1388 و در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دهم، سید کاظم اکرمی که از حامیان میر حسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری به حساب می آمد در گفتگویی با پایگاه خبری "آفتاب" در ارزیابی رفتار انتخاباتی دولت نهم در روزهای منتهی به انتخابات ریاست جمهوری دهم گفت: «عملکرد این دولت از جهت مبالغ کلانی که در راستای انتخابات هزینه می‌کند حقیقتاً رنج ‌آور است. در طول این 30 سال ندیدم و از هیچ استانداری هم نشنیدم که نامزد انتخاباتی از بیت‌المال این چنین برای رای‌آوری هزینه کند و امروز هم نمی‌دانم این سنت در طول تاریخ آینده با این کشور چه خواهد کرد». انتقاد از عملکرد 8 ساله محمود احمدی نژاد سید کاظم اکرمی، طی گفتگویی با سایت تحلیلی خبری "نامه نیوز" در اوایل شهریور سال 1393، در پاسخ به سوالی مبنی بر ارزیابی عملکرد 8 ساله ریاست جمهوری "محمود احمدی نژاد" گفت: «در مورد عملکرد آقای دکتر احمدی‌نژاد. در مدت یک سال گذشته وزرای محترم دولت دکتر روحانی و عده‌ای از کارشناسان مسائل اقتصادی و اجتماعی و سیاسی مطالب زیادی گفته‌اند اما بنده در یک کلمه که آن را توضیح خواهم داد می‌گویم قبای ریاست جمهوری به تن ایشان بسیار گشاد بود. توضیح اینکه نیمی از آرای دوره اول ایشان متاسفانه به علت تفرقه اصلاح‌طلبان و حضور چهار نامزد ریاست جمهوری بود و نیمی هم (تقریبا رای آوردن وی را به دو نیمه تقسیم کرده‌ام) حاصل شعارهای عوام‌ پسند ایشان. اول تیشه ‌ای که ایشان بر نظام اداری مملکت زد انحلال سازمان برنامه بود. دومین کار وی بی‌اعتنایی به استادان اقتصاد کشور بود که هر چه تذکر دادند، راه و روش شما بیماری هلندی را وارد سیستم اقتصادی کشور می‌کند توجهی ننمود. سومین تصمیم اشتباه بارز وی راه‌اندازی مطالعه نشده مسکن مهر بود که اکنون مشکلات آن گریبانگیر دولت فعلی است. چهارمین مورد سیاست‌های تند و بی‌منطق وی در مورد آمریکا، اروپا و اسرائیل بود (که آنقدر به نفع اسرائیل تمام شد که از وی تقدیر کردند). پنجمین مورد را می توان بکارگیری عده زیادی از افراد کم تجربه و بعضا کم دانش دانست که توانایی اداره وزارتخانه‌ها را نداشتند. نکته ناخوشاید دیگر برخورد قاطعانه یا بهتر بگویم قاتلانه با همکارانش بود (مانند برخورد با آقای دانش جعفری، خانم دکتر دستجردی و...). هفتمین مورد دخالت بی‌حساب در کار بانک‌ها و زمینه‌سازی نادانسته برای حیف و میل اموال مردم بوسیله افرادی بی‌تعهد که سر از میلیاردها دلار درمی‌آورد. اشتباه دیگر بی‌اعتنایی به مجلس و رعایت نکردن قوانین مصوب و پاسخهای نامناسب به نمایندگان محترم مردم بود که گاهی به سر حد اهانت می‌رسید. بی ‌توجهی به سند چشم ‌انداز که حاصل کار ده‌ها استاد دلسوز و دیندار و علاقمند به پیشرفت کشور بود، وارد کردن عده‌ای ناشایسته برای تحصیل در دوره دکتری در دانشگاه‌ها و اخراج و بازنشسته‌کردن هزاران معلم و استاد و دانشجو،  پول پاشی بی‌ حساب از 50 سکه گرفته تا 150 سکه (به نقل از روزنامه‌ها) به وزرای دولتش در ماه‌های آخر کار که معلوم نیست شرعا وی چنین اختیاری داشته است (البته آقای هاشمی ثمره و دو نفر از وزرای محترم آن دولت که نامشان را حفظ نیستم این پول را نگرفته‌اند) و بالاخره بردن بیش از صد نفر دوست و آشنا و فامیل به نیویورک که مردم هرگز به این اعمال راضی نبوده و خدا می‌‌داند آقای احمدی‌نژاد چه پاسخی نزد خدای تبارک و تعالی برای این هزینه‌ها دارد از موارد دیگر قابل ذکری است که می توان به آن اشاره کرد.» 

سید کاظم اکرمی، در گفتگویی با سایت تحلیلی خبری "نامه نیوز" در اوایل شهریور سال 1393، در پاسخ به سوالی مبنی بر ارزیابی عملکرد دولت یازدهم گفت: «دولت جدید، آرامشی در کشور ایجاد کرده است. آقای روحانی با انتخاب وزرایی باسابقه مانند آقایان مهندس زنگنه، دکتر فرجی‌دانا، آقای دکتر فانی و وزرای دیگر و تلاش برای جلوگیری از افزایش تورم، افزایش حقوق مستمری‌بگیران، تاکید بر آزاد بودن انتقاد در مدارس و دانشگاه‌ها و ایجاد جوی آرام برای گفتگو در جامعه، یک آرامش خاصی را در جامعه ایجاد کرده است. از طرفی تلاش وزارت خارجه برای برطرف کردن مشکلات بین‌المللی و حل مسئله هسته‌ای کشورمان در این آرامش مؤثر بوده است. معتقدم باید با دشمن مذاکره کرد، نمی‌توانیم تا ابد با آنها مبارزه کنیم؛ مردم می‌خواهند که مذاکرات با 1+5 به نتیجه برسد. نکته مثبت دیگر دولت آقای روحانی نوع سخن‌گویی ایشان است، ادبیات، واژه‌ها و منطقی که به کار می‌برند، بسیار مؤثر است. همچنین آقای روحانی در کابینه خود اعتدالی عمل کردند و از کابینه‌ دولت‌های گذشته نیز استفاده کردند؛ مثلا حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی که از کابینه آقای احمدی‌نژاد انتخاب شدند. این نکات مثبت و محسوس هستند.» حمایت از اقدام روحانی در انتساب نجفی به سرپرستی وزارت علوم بعد از استیضاح فرجی دانا سید کاظم اکرمی طی گفت و گویی با روزنامه "اعتماد" در اواخر شهریور سال 1393، در مورد موضع گیری دولت یازدهم بعد از استیضاح "رضا فرجی دانا" وزیر علوم گفت: « ...اینکه آقای رییس ‌جمهور درست پس از استیضاح فرجی‌دانا، آقای نجفی را که تجربه وزارت علوم را داشته است، به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب می‌کند این کار خوبی بود که نشان از چالاکی و توجه آقای رییس‌جمهور داشت. علاوه بر آن، اگر آقای نجفی را معرفی کند یا هر کس دیگر، به هر حال آقای رییس‌جمهور باید آنچه را که در مورد آزادی‌های مشروع و معقول وعده دادند جامه عمل بپوشانند. در واقع رییس‌جمهوری، باید وزیری در حد و اندازه آقای فرجی ‌دانا انتخاب کند. چون آقای فرجی ‌دانا و همکاران‌ شان واقعا در یک سال گذشته به شخصیت و آزادی استادان دانشگاه، توجه فراوان داشتند و به آن اهمیت دادند...» «...آقای روحانی باید با صحبت‌های مختلف در قالب سخنرانی‌ها اعلام کند که رویه در دانشگاه‌های جهان، احترام به شخصیت استاد است. اگر می‌خواهیم کشور پیشرفت داشته باشد، باید استاد احساس کند که آزاد است، می‌تواند نظر بدهد، نقد کند. وگر نه دانشگاه‌ها به مدرسه ابتدایی تبدیل می‌شود که برنامه‌یی متمرکز از بالا اعلام شود و آنها هم آن را اجرا کنند. نتیجه این رویکرد رکود علمی دانشگاه‌هاست. به هر حال در بین نمایندگان هم تعدادی به استیضاح رای ندادند و به این مسائل توجه دارند. امیدوارم آن عده‌یی هم که رای به استیضاح دادند، متوجه این اشتباه خود شده باشند، چرا که دانشگاه را رنجاندند...». 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۰:۴۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۰:۵۰

سید کاظم اکرمی

خلاصه زندگی نامه

 سید کاظم اکرمی، از فعالان سیاسی پیش از انقلاب اسلامی و از اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی که در دولت میر حسین موسوی وزیر آموزش و پرورش بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع