جستجو در مطالب و اشخاص
سید مرتضی سادات فاطمی معروف به "صدرالحفاظ آستان قدس رضوی" در سال 1328 در "مشهد" متولد شد. او از کودکی به آموزش قرآن کریم پرداخت به طوری که از 10 سالگی قرآن کریم را با صوت تلاوت می نمود. او 10 یا 12 ساله بود که برای اولین بار اذان گفت.استاد سید مرتضی سادات فاطمی به تقلید از اساتید قرآنی چون "عبدالباسط"، "منشاوی"، "محمود علی البناء" قرآن کریم را قرائت می کرد و به تشویق مقام معظم رهبری قرائت به سبک "مصطفی اسماعیل" را نیز آموخت زیرا مقام معظم رهبری معتقد بودند که این قاری بیشتر از بقیه قراء به معنی قرآن توجه دارد.صدای اذان و تلاوت قرآن استاد فاطمی از سال 1361 در حرم رضوی پخش می شد. او با نهادهای مختلف قرآنی همکاری نمود و به تدریس قرآن پرداخت و مسابقات قرآنی بسیاری را نیز داوری کرد.استاد فاطمی در مسابقات مختلف قرآنی در داخل و خارج از کشور شرکت کرد و مقام های درخشانی کسب کرد. او در زمان ریاست جمهوری "سید محمد خاتمی" بین سال های 1376 تا 1384 به عنوان خادم قرآنی معرفی شد. استاد سادات فاطمی در سال 1390 مفتخر به دریافت نشان درجه 1 فرهنگ و هنر گردید و در بیست و یکمین نمایشگاه بین اللملی قرآن کریم در 13 مرداد ماه 1392 نشان درجه یک قرآنی کشور معادل دکترای قرآنی را دریافت کرد.او در کشورهای مختلفی مانند عربستان سعودی، امارات متحده عربى، قطر و ... به قرائت قرآن پرداخت. 

سید مرتضی سادات فاطمی در7 سالگى به مکتبخانه رفت و در مدت 2 ماه روخوانى قرآن کریم را فرا گرفت و با شرکت در جلسات قرآن و به کمک صوت قاری مصرى، "عبدالباسط"، قرآن را در 10 سالگی به طور کامل آموخت. او از خردسالی قرآن را با صوت می خواند و 10 یا 12 ساله بود که برای اولین بار به جای اذان گوی محله، اذان گفت.سید مرتضی فاطمی در جلسات تفسیر "آیت الله خامنه ای"، "استاد محمد تقى شریعتى" و "شهید هاشمى نژاد" در مسجد "امام حسن مجتبى (ع)" و مسجد "کرامت" شهر "مشهد" شرکت می کرد و در آنجا به قرائت قرآن می پرداخت.از اساتید قرائت او می توان از "رضوان"، "حافظیان"، "شجریان"، "توسلی"، "سید جعفر طباطبائى" و "على مختارى" نام برد. 

استاد مرتضی سادات فاطمی پس از فراگیری علوم قرآنی به تدریس قرآن پرداخت و شاگردان بسیاری تربیت نمود. او در مرکز تربیت مدرس علوم قرآنی "مشهد" تجوید و علم الالحان تدریس می کرد و استاد دانشکده تربیت مدرس قرآن کریم بود. 

استاد مرتضی سادات فاطمی در مسابقات بسیاری در داخل و خارج از کشور شرکت کرد و موفق به کسب عناوین مختلفی شد. او در سال 1360 در مسابقات شهرستانى و استانى اوقاف و در سال 1361 در مسابقات سراسرى قرآن کریم سازمان اوقاف رتبه نخست را کسب کرد.استاد سادات فاطمی در مسابقه بین المللى جمهورى اسلامى ایران که در سال 1362 برگزار شد نیز رتبه اول را از آن خود کرد. 

استاد سادات فاطمی از سال 1361 طی حکم رسمی از طرف "عبدالرضا امیر شیبانی" مدیر وقت اداره کل اوقاف مشهد وقت، اداره جلسات قرآنی "دارالحفاظ" در مسجد "گوهرشاد" شهر "مشهد" را به عهده گرفت و این مسئولیت بعد از انتقال مدیریت مسجد گوهرشاد به آستان قدس رضوی در سال 1368 مجددا توسط "آیت الله واعظ طبسی"، تولیت آستان قدس رضوی، نیز به او واگذار شد.استاد سادات فاطمی مسابقات مختلف قرآنى در استان "خراسان" و سطح کشور را داوری کرد و با نهادها و کانون هاى قرآنى بسیاری همکاری نمود. او عضو گروه کارشناسان اداره علوم قرآنی آستان قدس رضوی بود و مسئولیت ارزیابی موذنین را در حرم مطهر برعهده داشت.او عضو هیات علمى دانشکده علوم قرآنى "مشهد" و مدیر مرکز تربیت مدرس علوم قرآنی "مشهد" بود.استاد فاطمی جامعه قرآنی مشهد را به توصیه مقام معظم رهبری در سال 1370 تاسیس نمود و چند دوره عضو هیئت مدیره آن بود. 

استاد سادات فاطمی برای اولین بار در "ایوان مقصوره" واقع در مسجد "گوهرشاد" با حضور مردم اذان گفت و پس از آن از سال 1361 موذن آستان قدس رضوی بود و بیشتر اذان ها را او می گفت اما به طور خاص شنبه شب ها تلاوت قرآن و اذان گویی حرم مطهر رضوی در مغرب را بر عهده داشت و بعد از نماز جلسه آموزش قرآن برگزار می کرد. 

استاد سادات فاطمی در سال 1361 توسط "صدرزاده" مسئول وقت رادیو برای ضبط چند تلاوت قرآن کریم به تهران دعوت شد. او بعد از ضبط تلاوت قرآن، اذانی هم گفت که بعد از ضبط تا مدتها در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد. 

استاد مرتضی سادات فاطمی در بین سال های 1362 و 1363 ترتیلی در استودیوی مشهد ضبط کرد که بعدها توسط شرکت "سروش سیما" تکثیر شد.او جزوه تجویدی با عنوان "خلاصه اى از احکام تجوید" تالیف نمود و نوارآموزشی قرائت قرآن کریم را با عنوان "نغمات قرآنى" تکثیر کرد که در داخل و خارج از کشور مانند کشورهای امارات متحده عربی، بحرین، چین، پاکستان و آرژانتین مورد استفاده قرآن آموزان قرار گرفت. 

جامعه قرآنی کشور در نامه ‌ای در تیر ماه 1388 به رهبر فرزانه انقلاب از بیانات ایشان در خطبه ‌های نماز جمعه 29 خرداد ماه 1388 حمایت کردند که این نامه به امضای استاد مرتضی سادات فاطمی نیز رسید. آنها در این نامه نوشتند: «محضر مبارک نایب امام زمان(عج) ولی امر مفترض الطاعه و رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌ الله العظمی خامنه ‌ای ادام الله تعالی ظله العالی السلام علیکم و رحمه الله و برکاته، طنین نماز دشمن‌ ‌شکن شما که اینک همه مومنان جهان را به وجد آورده و آرامش و سکینه الهی را بر دلهای ایشان نشانده است و در مقابل همچون صاعقه ‌ای مرگبار بر جبهه کفر و دشمنان اسلام فرود آمده و نجوای زلال شما با ولی الله الاعظم(عج) که هر چه داریم به یمن اوست و صحنه گردان و سررشته ‌دار امور ماست کسانی را که مفتخر به تمسک به قرآن و نشر معارف آن هستند به لبیک گویی به مقتدای خویش برانگیخت.»مقام معظم رهبری در سخنان ارزشمند خود در اجتماع گسترده مردم به تبيين شرايط كشور و مسئله مهم انتخابات پرداختند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۴:۲۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۴:۲۶

سید مرتضی سادات فاطمی

خلاصه زندگی نامه

 سید مرتضی سادات فاطمی، قاری و استاد قرآن کریم که بانگ اذان و صوت تلاوت قرآن توسط او در آستان حرم امام رضا(ع) طنین انداز بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع