جستجو در مطالب و اشخاص
سید محمد غرضی در سال 1320 در اصفهان متولد شد. غرضی بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در سال 1340، به دانشکده فنی دانشگاه تهران راه یافت و موفق به دریافت درجه فوق لیسانس در رشته الکترونیک شد. وی در سال‌های 1346 و 1347 برای گذراندن دوره‌های تخصصی انتقال و توزیع نیروی برق، عازم فرانسه شد. غرضی، در سال 1350، به دلیل مخالفت با برنامه‌های رژیم منحوس پهلوی به زندان افتاد و از سال 1353، زندگی سیاسی خود را آغاز کرد و در سال 1355، برای ادامه مبارزات به خارج از کشور رفت و مدتی را در نجف اشرف به مبارزه ادامه داد. وی، پیش از ترک کشور، به عضویت سازمان مجاهدین خلق ایران در آمده بود. از آن پس، تا رفتن حضرت امام خمینی(ره) به پاریس و بازگشت ایشان به ایران، همراه امام(ره) بود. غرضی در سال 1360 با راضیه سلیمی  ازدواج کرده دارای سه فرزند پسر و یک فرزند دختر است. فرزند ارشد غرضی سیدطاها حسین متولد سال 61 فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران در رشته برق و تحصیل‌کرده در رشته مدیریت فناوری در یکی از دانشگاه‌های انگلیس می‌باشد. پسر دوم وی سیدمحمد زهیر متولد سال 1362 دارای لیسانس صنایع از دانشگاه علم و صنعت و فوق مدیریت اجرایی از دانشگاه آزاد است. فرزند سوم غرضی سیدطهورا متولد 1367 دارای لیسانس و فوق‌لیسانس عمران از دانشگاه امیرکبیر است و فرزند آخر وی سیدصابرحسین متولد 1374 است و در سال سوم دبیرستان مشغول به فعالیت است. محمد غرضی که خود اصفهانی است همسرش نیز کاشانی است و اکنون در منطقه پاسداران زندگی می‌کند و همه فرزندان آنها در حال حاضر مجرد هستند. راضیه سلیمی که در سن 17 سالگی و بعد از پایان دوران دبیرستان با محمد غرضی ازدواج کرد در حال حاضر خانه دار است.  

طی سالهای 1360تا 1364 غرضی به عنوان وزیر نفت در کابینه میرحسن موسوی و در سالهای 1364 تا 1376 به عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن در کابینه هاشمی رفسنجانی ایفای نقش کرد. وی نمایندگی دور اول مجلس شورای اسلامی، استانداری خوزستان، استانداری کردستان و فعالیت در سپاه پاسداران را در سوابق کاری خود داراست. محمد غرضی،یکی ازافراد موثر و ذی نفوذ روزنامه رسالت در ماه‌های نخست تاسیس آن بودند. عضویت در شورای شهر در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی. وی مدتی نیز سمت ریاست سازمان مهندسی را نیز برعهده داشت.  

«در آن برهه مهندس بازرگان و نهضت آزادی دولت را در دست داشتند و نیروهای خودشان را به کار می‌گرفتند. مهندس بازرگان به هر کس استانداری خوزستان را پیشنهاد کرد، قبول نکرد. آن زمان افراد شناخته‌شده مسئولیت اجرایی نمی‌گرفتند و استدلا‌ل‌شان هم این بود که الا‌ن موقع سیاست است نه کار. تا اینکه چون بازرگان با مدنی روابطی داشتند قرعه استانداری خوزستان به نام او افتاد.مدنی بیشتر با نزدیکان مهندس بازرگان و کسانی که با انقلا‌ب اسلا‌می فاصله‌ای را حفظ می‌کردند کار می‌کرد، از جمله دوستان او ناصر و خسرو قشقایی بودند، چون خوزستان نزدیک فارس بود و آنها هم به خوزستان نظر داشتند. مردم خوزستان با این اقدامات مدنی موافق نبودند اما مدنی بعد از 10ماه استانداری در اولین دوره ریاست‌جمهوری کاندیدای ریاست‌جمهوری شد و دومیلیون رای هم آورد. در فاصله زمانی که او به دنبال ریاست‌جمهوری بود، نماینده کرمان شد و بعد که از ایران فرار کرد چند ماهی خوزستان استاندار نداشت و در این موقعیت یعنی اواخر سال 58 شورای انقلا‌ب آقای ‌هاشمی را به عنوان وزیر کشور معرفی کرده بود و ایشان من را معرفی کرد.من مسئولیت بخشی از دفتر امام(ره) را زیر نظر احمد آقا داشتم چون من از سال‌های 37 به بعد به خانواده امام و حوزه مدیریت دفتر امام نزدیک بودم. یک روز حاج احمدآقا گفتند آقای‌ هاشمی گفته‌اند از غرضی بپرسید که به خوزستان می‌رود یا نه؟ من گفتم هیچ کجا دفتر امام نمی‌شود، اما شما از امام سوال بفرمایید حاج‌احمدآقا رفتند و آمدند و گفتند امام می‌گویند اشکال ندارد. من خدمت آقای‌ ‌هاشمی رفتم و حکم استانداری خوزستان را به من دادند. من به ایشان گفتم اجازه دهید ماموریت من کمال یافته باشد و اختیاراتی داشته باشم و فرمانداران، بخشداران و شهرداران را خودم منصوب کنم، ایشان هم موافقت کردند.»غرضی طی مدت استانداری‌اش در خوزستان با مسائل مهمی از جمله کودتای نوژه و سقوط خرمشهر درگیر بود و به گفته خودش نقشی محوری رادر ناکام ماندن این کودتا داشت. او همچنین بعدها در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «در 40روزی که ما در خرمشهر مقاومت کردیم اگر پنج تا آرپی‌جی داشتیم عراقی‌ها نمی‌توانستند ازجنگل‌های خرمشهر وارد شهر شوند و اگر دو تانک از تانک‌های آنها را می‌زدیم خرمشهر سقوط نمی‌کرد.» هرچند غرضی که به واسطه سال‌ها حضورش در سوریه توانسته بود در آن برهه پنج آرپی‌جی از حافظ اسد بگیرد و توفیقاتی در جریان مقاومت بوشهر کسب کند، اما کمبود امکانات و برخی سنگ‌اندازی‌ها مانع از آن شد که خرمشهر به دست عراقی نیفتد. 

شاید مهم‌ترین رخداد برای غرضی زمانی بود که در سال 60 به عنوان وزیر نفت انتخاب شد. پستی که او چهار سال برعهده داشت اما یکی از نکاتی که در مورد غرضی کمتر مورد توجه قرار گرفته است این است که او حتی تا آستانه نخست‌وزیری پیش رفت و پس از آنکه مجلس به ولایتی برای نخست‌وزیری رای اعتماد نداد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که ریاست‌جمهوری وقت را برعهده داشتند تصمیم گرفتند غرضی را به عنوان کاندیدای نخست‌وزیری به مجلس معرفی کنند؛  گفته می‌شود وی با 60 نفر موافق و 80 نفر مخالف و 44 نفر ممتنع از 184 نفر صاحب رای، موفق به کسب رای اعتماد نشد. 

یکی از وقایع مهم در سال‌های ابتدایی انقلاب داستان دلخوری آیت‌الله طالقانی به‌خاطر دستگیری فرزندان‌شان بود که حتی شایعاتی در رابطه با دستگیری ایشان نیز بر سر زبان‌ها افتاد. در آن زمان برخی غرضی را مسئول این وضعیت می‌دانستند، اما روایت غرضی از این ماجرا متفاوت است. او می‌گوید:«من سراغ آیت‌الله طالقانی رفتم و گفتم این فرد متهم است و پرونده دارد و آقای طالقانی به من فرمودند که این فرد خانه من بوده است. فردای آن روز قطب‌زاده در روزنامه آورد که غرضی او را گرفته است، در حالی که ربطی به من نداشت چون یک عده با هم درگیر شده بودند و او بازداشت شده بود. آیت‌الله طالقانی من را تحویل دادستان وقت یعنی آقای‌ هادوی داد و آقای‌ هادوی من را زندانی کرد. ما رفتیم زندان، آقای رحیمی دژبان آن موقع ارتش بود. صبح فردای آن روز قضیه اوج می‌گیرد. در آن زمان آقای عراقی در قم نزد حضرت امام بودند. امام سوال می‌کنند که غرضی کیست، مرحوم عراقی به امام می‌گویند حیدری خودمان است. ما در نجف به حیدری مشهور بودیم. امام به آیت‌الله اشراقی می‌گویند بروید غرضی را آزاد کنید. آیت‌الله اشراقی ما را نزد حضرت امام برد.در این مدت بنی‌صدر اعلا‌م تظاهرات به نفع آیت‌الله طالقانی در دانشگاه تهران کرد و همه گروه‌های مخالف هم حمایت کردند و یک دویست هزار نفری جمع شدند. ما هم رفتیم خدمت حضرت امام، امام به من فرمودند که با آقای بهشتی بروید و آقای طالقانی را بیاورید. من نزد آقای بهشتی رفتم و دیدم جو مناسب نیست. خدمت آقای اشراقی گفتم که جو مناسب نیست، گفتند علی بابایی را پیدا کن. علی بابایی آقای طالقانی را مخفی کرده بود. بالا‌خره از کانال‌های مختلف متوجه شدیم که در یکی از باغ‌های کرج مخفی هستند. آیت‌الله اشراقی، آیت‌الله طالقانی را نزد امام برد و بعد هم که آیت‌الله طالقانی آن حرف‌های زیبا را زد. بعد هم آقای طالقانی ما را در افتتاح مجلس خبرگان فرمودند عفی‌الله عما سلف که من البته در پاسخ چیزی نگفتم. اما فرزند آیت‌الله طالقانی متهم بود که در ماجرای درگیری بچه‌های مسلمان و مجاهد و ماجرای تقی شهرام و شریف واقفی دامنه درازی دارد و مرتبط است اما به هر حال این اتفاق یک خط‌ بین انقلا‌ب و ضدانقلا‌ب ترسیم کرد و مشخص شد که چه کسی طرفدار امام است و چه کسی طرفدار بقیه.» 

در دوران ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی، محمد غرضی به عنوان وزیر پست وتلگراف وتلفن برگزیده شد. غرضی تا سال 76 و پایان ریاست‌جمهوری‌ هاشمی در این پست باقی ماند. ارائه اولین سیم‌کارت تلفن همراه در دوران وزارت دکتر غرضی در دولت‌ آقای هاشمی‌رفسنجانی صورت گرفت. در آن زمان متقاضیان سیم‌کارت باید یک چک بانکی به مبلغ 5 میلیون ریال بابت هزینه اشتراک، هزینه نصب و بهای گوشی پرداخت می‌کردند. همچنین به منظور افزایش ‌ایمنی در حین رانندگی، متقاضیانی که درخواست تجهیزات اضافی جهت نصب در خودرو را داشتند، باید مبلغ 700 هزار ریال بابت تجهیزات اضافی پرداخت می‌کردند. نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه آخرین تکنولوژی‌ها را در زمان وزارتم در وزارتخانه پست و تلگراف و تلفن به کشور آوردم که با مخالفت‌های بسیاری روبه‌رو شد، گفت: «پوستم کنده شد تا ارتباطات را در ایران توسعه دهم.» محمد غرضی در گفت‌وگو با ‌مهر، خاطرات خود را از زمان حضورش در وزارت پست تلگراف و تلفن به عنوان وزیر دولت، روایت کرد و اظهار داشت: «من سیستم‌های ارتباطی را برای توسعه این بخش بنا بر آخرین تکنولوژی‌ها در کشور آوردم که هم اکنون تا حدودی این توسعه متوقف شده است. کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با تأکید براینکه همیشه همراه با توسعه همراه گرفتاریهایی وجود دارد، ادامه داد: من هم پوستم کنده شد تا این تکنولوژیها را وارد کشور کنم؛ در این زمینه آنقدر مورد اذیت و آزار قرار گرفتم؛ حتی اجازه نمی دادند فکس بیاید؛ می‌گفتند تلفن لازم نیست و برای ورود موبایل که اصلا ریختند رو سرم که اعدامم کنند!» 

محمد غرضی پس از سال ها دور ماندن از عالم سیاست و امور اجرایی کشور، پنج شنبه 19 اردیبهشت همزمان با ثبت نام از کاندیداهای ریاست جمهوری در وزارت کشور حضور یافت و برای انتخابات ثبت نام کرد و در جریان این ثبت نام شعار خود را «دولت ضد تورم» نامید.وی هدف خود را از کاندیداتوری در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری چنین اعلام داشت:«من موقعیت کنونی را برای حضور خود در عرصه انتخابات موقعیت مناسبی دانستم به این خاطر که در مجموعه اداری کشور، یاس و ناامیدی بر تعدادی از افراد غلبه کرده بود و این باعث شد تا من در عرصه انتخابات حاضر شوم.من هرگز از بطن انقلاب فاصله نگرفته‌ام؛ رقیبی نداشته و با کسی هم رقابت ندارم و از این کلمه استفاده معناداری نمی‌برم بلکه با هفت نفر دیگر همکاری می‌کنم.» 

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نظرات اقتصادی خود را در مصاحبه ای تلویزیونی اینچنین بیان داشت: در همه جای دنیا دولت را در دو اصطلاح تعریف می‌کنند، تورم و اشتغال. تورم کم و اشتغال بالا معرف یک دولت محبوب است، تورم و اشتغال هماهنگ یک دولت متوسط را به نمایش می‌گذارد اما تورم بالا و بدون اشتغال تصویر بدی از دولت نشان می دهد. غرضی اظهار داشت: برای اینکه بفهمیم برنامه چیست، باید ابتدا هدف را مشخص کنیم. دولت‌هایی که پیش از این بر سر کار آمدند هدف خود را مشخص نکردند، هدف تعریف شده، دولت تورمی به وجود آورده است یعنی دولت‌ها دائما بیش از درآمد خود، هزینه داشتند که این مسئله تورم سنگینی را به مردم تحمیل کرده است و به اصطلاح به صورت افسارگسیخته هزینه کرده اند. وی افزود: همیشه دولت‌ها با بودجه های مختلفی مواجه بودند به جای اینکه بودجه را با درآمد و به بیان بهتر درآمد را با هزینه متعادل کنند با فشار هزینه ها را افزایش دهند و کافی است تا جلوی این هزینه‌های اضافی گرفته شود. غرضی اظهار داشت: من در بیست سال سابقه کاری خود در پست‌های مختلف هیچ وقت تا درآمدی نداشتم، هزینه نمی‌کردم و سوابق بسیار خوبی در این زمینه دارم. وی افزود: ما نباید هزینه‌ای بکنیم که معادل آن خدمتی به مردم ارائه نکنیم. اگر دولت هزینه‌هایی را به همراه آورد و معادل آن به مردم خدماتی را ارائه نکرد، این کار گریبان دولت را خواهد گرفت. این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه برنامه شما در رابطه با موضوع کاهش ارزش پول ملی چیست، افزود: اگر بیش از درآمد دولت هزینه کند پول ملی ضعیف می‌شود و اگر معادل درآمد دولت هزینه کند پول ملی تثبیت می‌شود. وی ادامه داد: مثلا در دولت آقای موسوی زمین مجانی دادند تا ما تولید راه بیاندازیم البته من جز مخالفین بودم ولی در بیرون چیزی نگفتم ؛ در دولت آقای هاشمی هم با یک فاصله همین روش انتخاب شد که باز هم گفتم این موضوع به نتیجه نمی‌رسد؛ به اعتقاد من روش‌هایی که برای تولید در 100 سال گذشته استفاده شده به تولید نینجامیده است. غرضی گفت: روزی که آقای احمدی نژاد سرکار آمد سکه 92 هزار تومان بود اما بعد سکه 160 هزار تومان شد و بعد به 200 هزار تومان رسید بعد از اینکه دولت اعلام کرد وام 10 میلیون مسکن را به 15 میلیون افزایش می‌دهد سکه 400 هزار تومان شد، دلیل افزایش قیمت این بود که دولت از طریق تزریق پول به جامعه خواست کار تولید کند. مهندس غرضی در خصوص مسایل گوناگون و ازجمله اشتغال و ارزش پول ملی  اظهار داشت: نسل ما سه کار کرد: انقلاب کرد،جنگید وسازندگی کرد. انقلاب خدمات فیزیکی زیادی کرد اما اینکه اصل پول ملی حفظ شود مقداری تغافل شده؛ چون فکر میکردند که اگر کار کنند وتورم ایجاد شود ؛کشور تثبیت میشود. اما سازندگی همراه تورم پایدار نمی­ماند. در صدسال گذشته کشور طوری محتاط شده که همه چیز را وارد میکنیم! حال ما موبایل  و ماشین و سفرهای نوروزی داشته باشیم اما مردم ما فقیرند؛ چون اشتغال نیست وارزش پول طی سالهای گذشته پانصد برابر کم شده است.  

محمد غرضی درباره ادامه فعالیت‌های هسته‌ای و همچنین بحث سیاست خارجی و فعالیت‌های هسته‌ای بیان داشت: ما یک ملت صلح طلب و متکی به خودمان هستیم که آمریکایی‌ها می‌گویند که این ملت 250 سال است با هیچ ملتی نجنگیده است از این رو ما هیچ مسئله‌ای با دنیا و کشورهای اطراف خودمان نداریم، آمریکا و ایران دو کشور صاحب قدرت هستند و اتفاقی که بین این دو کشور روی داده است این است که آمریکایی‌ها دولت مصدق را سرنگون کرده اند و ملت ایران 25 سال بعد جواب آمریکایی‌ها را دادند. وی افزود: زمانی که امریکایی‌ها دیدند که دست آنها از ایران کوتاه شده است جنگ هشت ساله را به راه انداختند. هشت سال علیه ما تدبیر جنگ کردند و چیزی به دست نیاوردند. این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: آمریکایی‌ها بعدها با اشغال عراق و افغانستان به دنبال ضربه زدن به ما بودند چرا که شعار نه غربی و نه شرقی به شدت برای امریکایی‌ها کشنده است. غرضی گفت: اما آمریکایی‌ها در هر دو جا اقتدار سیاسی و اقتصادی خود را از دست دادند و من می‌گویم مذاکره تنها در صورتی می شود که تعامل در میدان عمل حاکم باشد. وی افزود: هم اکنون آمریکا‌یی‌ها در منطقه سوریه به دنبال تضعیف ما هستند، ما از سوریه حمایت می‌کنیم و محکم هم روی آن ایستاده هستیم. وی ادامه داد: اینکه امریکایی‌ها تصور کنند که با برنامه هسته‌ای ما عقب نشینی می‌کنیم بیهوده است ما خطایی نکردیم، ما به دنبال پیشرفت هستیم اما آنها می‌گویند که ممکن است در آینده شما بمب هسته‌ای بسازید. وی با اشاره به کشتار مردم خوزستان از سوی عراق و عدم اجازه از سوی حضرت امام(ره) برای تلافی این مسئله گفت: ما می‌گوییم که بمب اتمی موافق مذهب ما نیست و رهبر ما نیز آن را اعلام کرده است اما آنها می‌گویند که شما در آینده به دنبال چنین چیزی هستید و باید در اینجا باج دهید.   زمانی با آمریکا مذاکره میکنیم که... غرضی گفت: ما هیچ وقت مذاکره نمی‌کنیم بلکه می‌ایستیم و تعامل می‌کنیم هر زمان آمریکایی ها از گرفتاری‌هایی که بر ملت ما درست می‌کنند پشیمان شدند در آن موقع به دنبال مذاکره خواهیم بود. وی افزود: هر دولتی که بخواهد با امریکا‌یی‌ها مذاکره کند عمر بسیار کوتاهی خواهد داشت. این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در خصوص راهبرد خود برای مبارزه با فساد گفت: تمامی فساد ناشی از مقرراتی است که از دولت تصویب می‌شود، فساد سیستمی ناشی از دولت است. غرضی گفت: زمانی که دولت بخشی از کشور را اداره می‌کند تعداد زیادی خواهان پیدا می‌شودکه به دنبال سهم خود هستند، تمام دولت‌ها گرفتار این مسئله هستند وتصور کردند که اگر بخشی عمل کنند، مثلا حزب خود را وارد دولت کنند و متخصصان را بیرون بریزند می‌توانند به موفقیت برسند با شکست روبرو شدند.  

وی درباره انتخاب استانداران که به مردم واگذار می‌شود، گفت:‌ 33 سال است که 330 استاندار در کشور استاندار می‌شوند و در واقع هر سال 10 استاندار عوض می‌شود؛ ما 31 استان داریم و هر دولتی آمده استانداران اولین قربانیانی بودند که عوض می‌شوند. یک استاندار برای تهران، قم و یا ایلام انتخاب می‌شود و ظرف دو سال از هیچ یک از منابع آن استان آگاه نخواهد شد، بنابراین یک کار روتین انجام داده و بعد از مدتی کنار می‌رود و هیچ اثری از وی در جامعه نمی‌ماند.وی به دو کشور فرانسه و آمریکا اشاره کرد که در آنها بین 100 تا 1000شهر آباد وجود دارد و گفت: این مسئله به دلیل این است که مردم خود استانداران را انتخاب می‌کنند و مدت حضور آنها نیز چهار سال و نیم است.او با تأکید بر اینکه تمام ابزار هدایت استان در دست استانداران قرار دارد، گفت: استاندار در واقع به این روشی که می‌گویم مرجع مردم می‌شود و اختیار اصلی این است که استاندار ماندگار شود.غرضی با بیان اینکه بیش از 10 طرح دارم تا هر استانی خود تصمیم‌گیرنده و مردم در این راستا اقدام کنند، گفت: مردمی که استاندار را انتخاب می‌کنند وی را مجبور خواهند کرد که امنیت ملی و کار عمرانی نیز انجام دهد.این نامزد ریاست‌جمهوری یازدهم با بیان اینکه یکی از نمایندگان مجلس روزی می‌گفت که وزیر آموزش و پرورش باید به فلان مدرسه رسیدگی کند، افزود: این مسائل مربوط به استاندار است و باید از طریق او اقدام شود.وی با تأکید بر اینکه باید وزرا را از کار فیزیکی منع و در واقع از مقررات نویسی و ابلاغ به استانداران استفاده کرد، افزود: باید تقسیم قدرت کرد و از کار فیزیکی جلوگیری کرد. دولت و مجلس نظارت بر امور اجرایی داشته باشند.وی در مورد چگونگی تقسیم تهران به شش بخش گفت: در دولت‌های گذشته خیلی از استان‌ها را تقسیم کردند که این کار با پیشنهاد دولت و مصوبه مجلس انجام می‌گیرد؛ وقتی که استان‌ها بین نیروهای ستادی توزیع می‌شوند به سرعت آباد خواهند شد. استان تهران حدود 10 میلیون جمعیت دارد و زمانی که یک انتخابات در آن برگزار می‌شود مردم باید 30 نفر را انتخاب کنند، چون تهران بزرگ است. ما تهران را به شش واحد که در هر کدام به صورت مستقل تصمیم‌گیری می‌شود تقسیم می‌کنیم؛ اگر به شش قسمت تهران را تقسیم کردیم مردم در هر منطقه 5 نماینده انتخاب می‌کنند و مردم نمایندگانشان را خواهند شناخت.با 30 نفر شورای شهر نمی‌توان شهر تهران را اداره کرد چرا که تهران گرفتاری زیادی دارد و مشکلاتی مثل کارتن‌خواب‌ها در آن وجود دارند و در کل هزینه شهر بسیار بسیار زیاد است و وارداتش به مراتب از صادراتش بیشتر شده است. در تهران اشتغالی که بتواند جوانان را به کار گیرد وجود ندارد؛ تکنولوژی‌هایی مثل دولت الکترونیک و نسل چهار و پنج موبایل و اینترنت فقط در شهرهای بزرگ می‌تواند اشتغال وسیع ایجاد کند.غرضی ادامه داد: شهر باید از یک شهر مصرفی به شهر تولیدی تبدیل شود و برای این باید شهر را کوچک کرد، چرا که با 10 میلیون نفر نمی‌توان شهر را اداره کرد ولی با 2 میلیون می‌شود این کار را انجام داد.وی ادامه داد: در دوره سالهای 46 به بعد به قدری شبکه برق را توسعه دادیم که امروز بیش از 20میلیون مشترک داریم که به دولت مالیات هم می‌دهند و ما این کار را در وزارت نفت هم پیگیری کردیم و در مخابرات هم همین روش را انجام دادیم.  

سیدمحمد غرضی گفت: شعار من 1+55 میلیون (واجد حق رای) است و روش من در اداره کشور این است که اشتغال‌ بوجود آورم که بتواند تورم را متوقف و پس از آن منفی کند. به گزارش ایسنا، این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که در برنامه انتخاب ایرانی در شبکه جام‌جم به پرسش‌های ایرانیان خارج از کشور پاسخ می‌داد، خاطرنشان کرد: ظرف 10 سال گذشته هر دولتی که روی کارآمده کشور را با تورم اداره کرده است. این کار مشکلات زیادی دارد و کشور را به سمتی می‌برد که قدرت سیاسی دائم در مقابل مردم بدهکار می‌شود. وی ادامه داد: ملت ایران در 10 سال گذشته با تورم زندگی کرده است. شعار من 1+55 میلیون است. 55 میلیون نفر می‌توانند به این شعار رای دهند زیرا هیچ‌کس مخالف دولت ضد تورم نیست.  غرضی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه شما حرف از رای 55 میلیونی می زنید در حالی که آمار رای دهندگان حدود 50 میلیون نفر است نظر شما در این مورد چیست گفت: اولین کسی که به این حرف من ایراد گرفت آقای کدخدایی بود که گفت آمار رای دهندگان 50 میلیون چهارصد هزار نفر است منهم گفتم من 55 میلیون را از رسانه ها گرفتم ولی اگر شما سن رای دهندگان را 2 سال کم کنید 55 میلیون رای خواهند داشت.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۴۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۴۳

سید محمد غرضی

خلاصه زندگی نامه

 سید محمد غرضی، نماینده دور اول مجلس شورای اسلامی که استانداری خوزستان، استانداری کردستان و فعالیت در سپاه پاسداران را در سوابق کاری خود داراست. وی در سالهای 1360 تا 1364 به عنوان وزیر نفت در کابینه میرحسن موسوی و در سالهای 1364 تا 1376 به عنوان وزیر پست و تلگراف و تلفن در کابینه آقای هاشمی رفسنجانی ایفای نقش کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع