جستجو در مطالب و اشخاص
سید محمد حسینی در سال 1340 در شهر رفسنجان در استان کرمان به دنیا آمد. وی از زمان دانش‌آموزی در دوره راهنمایی با همراهی تعدادی از دوستان در نمایشنامه‌های مذهبی ایفای نقش کرد. سپس فعالیت ها و مبارزات سیاسی وی علیه رژیم ستم شاهی در دوره دانش آموزی منجر به دستگیری و زندان در سال سوم دبیرستان شد. او مدرک کارشناسی ارشد را در رشته معاونت اسلامی و تبلیغی از دانشگاه امام صادق(ع) و مدرک دکترای در رشته  فقه و مبانی حقوق اسلامی را از دانشگاه تهران در سال 1373 اخذ کرد. سید محمد حسینی در دولت نهم قائم مقام وزیر علوم و رئیس دانشگاه پیام نور بود و سابقه نمایندگی مجلس و فعالیت‌های مدیریتی در صداوسیما را در کارنامه خود دارد. وی در سال 1388 به عنوان وزیر پیشنهادی برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس معرفی و با کسب اکثریت آرا به کابینه  دهم راه یافت. سید محمد حسینی هم چنین دو کتاب به نام های " نگرشی اجتماعی به کعبه و حج" و "فرهنگ لغات و اصطلاحات فقهی" را تالیف کرد. مهم ترین اتفاق دوران وزارت سید محمد حسینی حکم تعطیلی خانه سینما و جبهه گیری علنی در قبال سینماگران بود. لازم به ذكر است؛ در دوره فعالیت سید محمد حسینی عرصه‌هایی چون چاپ و نشر، سینما و تئاتر و سایر حوزه‌های هنری و فرهنگی دچار تحولات متعددی شدند. 

سید محمد حسینی قبل از انقلاب، فعالیت های آموزشی، فرهنگی و هنری، از جمله اجرای نماشنامه های مذهبی سیاسی ( ابوذر، حر، حجر بن عدی ، سلحشوران علوی ، لااله الا الله و ... ) در شهرهای استان "کرمان" را در کارنامه خود دارد.اولین شهدای شهرستان "رفسنجان" و "راور" بعد از اجرای این نمایشنامه ها که منجر به تظاهرات شده، تقدیم انقلاب گشت. 

برخی از سوابق اجرایی سید محمد حسینی شامل موارد زیر است: - ریاست دانشگاه پیام نور در دولت نهم -قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دولت نهم -معاونت پشتیبانی، حقوقی و امور مجلس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری -ریاست هیئت مدیره انتشارات علمی و فرهنگی -مشاور پارلمانی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها -مشاور پارلمانی رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی -مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره انتشارات سروش -معاونت سازمان صدا و سیما و رئیس حوزه ریاست در زمان لاریجانی -نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی (دوره پنجم) و عضو هیئت رئیسه کمیسیون سیاست خارجی -رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کنیا -عضویت در هیئت علمی دانشگاه تهران از سال 69 -عضویت در جهاد سازندگی و سپاه پاسداران -عضویت در هیات علمی دانشگاه تهران مسئولیت های جانبی -عضویت در هیئت امنای دانشگاه مذاهب اسلامی ، تربیت معلم تهران، شهید اشرفی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان -ریاست کمیسیون دائمی هیئت امنای دانشگاه های هنر، الزهرا (س)، اراک ، هرمزگان و ولیعصر (عج) رفسنجان -عضویت در شورای گسترش وزارت علوم -عضویت در شواری نظارت و ارزیابی وزارت علوم -عضویت در شورای مرکزی بورس وزارت علوم -دبیر هیئت مرکزی گزینش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری -نماینده وزارت علوم در ستاد هماهنگی اقتصادی وزارت امور خارجه از سال1384 تا 1386 -عضویت در شورای اسناد ملی ایران از سال1384  تا 1386 -عضویت در کمیسیون اجتماعی و دولت الکترونیک در نهاد ریاست جمهوری از سال 1384 تا 1386 -نماینده وزارت علوم در هیئت نظارت دانشگاه تهران و دانشگاه امام صادق(ع) -عضویت در شورای اعطای دکترای افتخاری -نماینده وزیر علوم در امر نظارت بر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و غیر دولتی در سال 1386 -عضویت در شوراهای عالی سازمان صدا و سیما ( معارف ، قرآن ، سیاسی ، سیما ، صدا ، موسیقی و پزشکی) -مدیر مسئول نشریات سروش هفتگی ، جوان ، بانوان ، کودک، نوجوان و سروش اندیشه در سال 1381 و 1382 -مدیر مسئول مجله انگلیسی زبان The Guide و سواحیلی زبان "المدرسه" 

سید محمد حسینی در سال 1388 و توسط محمود احمدی نژاد، رییس دولت دهم به عنوان وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مجلس شورای اسلامی معرفی و در روز 12 شهریور همان سال با کسب اکثریت آرا وارد کابینه شد. مواضع متناقض دوران وزارت سید محمد حسینی كم حاشیه‌ترین دوره فعالیت وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. از نکات عجیب در کارنامه 4 ساله سید محمد حسینی، دو موضع متفاوت و متناقض در قبال مطبوعات بود. چرا که در سال اول دوران وزارت، با انتصاب "محمد علی رامین" به معاونت مطبوعاتی نشریات متعدد به محاق توقیف افتادند و پس از موج انتقادات به گفتارها و رفتارهای خارج از عرف او برکنار شد و معاونت مطبوعاتی  بعدی رویه متفاوتی در پیش گرفت و اوضاع مطبوعات بهتر از قبل شد. این که یک وزیر، چند معاون با مشخصات "محمد علی رامین" داشته باشد و پس از آن از این فضا فاصله بگیرد موجب احتیاط روزنامه نگاران در داوری منفی نسبت به کل عملکرد سید محمد حسینی شد. هر چند که منتظر نگاه داشتن نویسندگان در صف انتظار مجوز و اتفاقات خانه سینما از نقاط ضعف او بوده است. جالب این که وزیر ارشاد احمدی نژاد، از استیضاح کنندگان مهاجرانی در سال 78 بود. در آن زمان ، حسینی ، نماینده رفسنجان در مجلس بود. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۰۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۳:۱۰

سید محمد حسینی

خلاصه زندگی نامه

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع