جستجو در مطالب و اشخاص
سید عباس عراقچی در سال 1341 در شهر "تهران" در خانواده ای مذهبی و پرجمعیت متولد شد. پدر بزرگ، عموها، پدر و برادرهایش در صنعت فرش دستباف بودند. وی پدرش "سید حسن عراقچی" را در سن 17 سالگی از دست می دهد. عباس عراقچی پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در دوران دفاع مقدس، به واسطه یکی از دوستانش که در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود، به عضویت این ارگان نظامی درآمد. پس از چندی با قبولی در آزمون استخدامی دانشکده وزارت امور خارجه در سال 1368، رسما از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خارج شد و به وزارتخانه امور خارجه پیوست. وی با ورود به دانشگاه تحصیلات خود را در رشته "علوم سیاسی" آغاز کرد و موفق شد در این رشته از کشور "انگلستان" مدرک دکتری دریافت کند.از جمله سوابق سیاسی عراقچی در دهه 70 می توان به معاونت اداره مجامع اسلامی، منطقه ای و غيرمتعهدها در وزارت امورخارجه، راه اندازی و سرپرستی نمايندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان كنفرانس اسلامی(OIC)، ریاست مركز مطالعات خليج فارس در دفتر مطالعات سياسی و بين المللی و... اشاره کرد.مسئولیت سفارتخانه های "ایران" در "فنلاند" و "ژاپن"، معاونت آسیا و اقیانوسیه در وزارت امورخارجه و سخنگویی وزارت امور خارجه در دولت دهم از جمله سوابقی است که عراقچی در کارنامه اجرایی خود دارد.پس از برگزاری یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در سال 1392 و معرفی "حجت الاسلام حسن روحانی" به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم، سید عباس عراقچی معاونت امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه را عهده دار شد و سپس از سوی "محمدجواد ظریف"، وزیر وقت امور خارجه به عنوان عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با گروه 1+5 انتخاب شد و در 19 مهر سال 1392، ریاست هیات ایرانی در مذاکرات "ژنو" را برعهده داشت. ازدواج و فرزندانسید عباس عراقچی در سال 1365 با "بهاره عبداللهیان"، فرزند "علی عبداللهیان" (از چهره‌های سیاسی نزدیک به موتلفه اسلامی، در دوران ریاست "علینقی خاموشی" در اتاق بازرگانی) ازدواج کرد. حاصل این ازدواج، سه فرزند است که فرزند بزرگ عراقچی دختر و دو فرزند دیگرشان پسر هستند. 

سید عباس عراقچی پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی، تحصیلات متوسطه را در دبیرستان "ایران فردا" سپری کرد و در سال 1358، مدرک دیپلم "ریاضی فیزیک" خود را از این دبیرستان اخذ نمود اما به علت انقلاب فرهنگی و تعطیل شدن دانشگاه ها در سراسر کشور نتوانست در همان سال به دانشگاه راه پیدا کند.پس از اتمام انقلاب فرهنگی و بازگشایی دانشگاه ها، عراقچی به دانشگاه وزارت امور خارجه رفت و مدرک کارشناسی خود را در رشته "روابط بین الملل" از این دانشگاه اخذ کرد؛ پس از آن با شرکت در کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی سال 1368 و قبولی در رشته "علوم سیاسی" راهی این دانشگاه شد. وی پس از اتمام مقطع کارشناسی ارشد از طرف وزارت امور خارجه بورسیه شد و برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری در رشته "علوم سیاسی" با گرایش "سیاست و حکومت" به دانشگاه "کنت" واقع در کشور "انگلستان" رفت و دانش خود را تا مقطع دکتری ارتقاء داد. 

-كارشناس بخش بين المللی وزارت امور خارجه ایران در سال های 1368 تا 1370-معاونت اداره مجامع اسلامی، منطقه ای و غيرمتعهدهای وزارت امور خارجه ایران در سال های 1370 تا 1372-راه اندازی و سرپرستی نمايندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان كنفرانس اسلامی(OIC)، در سال 1371-ریاست مركز مطالعات خليج فارس، دفتر مطالعات سياسی و بين المللی وزارت امور خارجه ایران در سال های 1376 تا 1377-معاونت پژوهشی دفتر مطالعات سياسی و بين المللی وزارت امور خارجه ایران از شهريور سال 1377 تا بهمن سال 1377-مديركل دفتر مطالعات سياسی و بين المللی وزارت امور خارجه ایران از بهمن سال 1377 تا آذر سال 1378-سفير جمهوری اسلامی ايران در شهر هلسينكی فنلاند از دی سال 1378 تا شهريور سال 1382-ریاست اداره اول اروپای غربی وزارت امور خارجه ایران از مهر سال 1382 تا آبان سال 1383-ریاست دانشکده روابط بين الملل وزارت امور خارجه ایران از آذر سال 1383 تا آذر سال 1384-عضویت در تیم مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران با ریاست علی لاریجانی در سال 1384-معاونت امور حقوقی و بين المللی وزارت امور خارجه ایران از آذر سال 1384 تا بهمن سال 1386-عضویت در تیم مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران با ریاست سعید جلیلی در سال 1386-سفير جمهوری اسلامی ايران در شهر توکيو ژاپن از بهمن سال 1386 تا آبان سال 1390-معاونت آسیا، اقیانوسیه و مشترک المنافع در وزارت امور خارجه ایران از آذر سال 1390 تا شهریور سال 1392-سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در اواخر دولت دهم-معاونت امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه ایران در دولت یازدهم-عضو ارشد در تیم مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران با ریاست محمدجواد ظریف در سال 1392 

-سردبير مجله سياست خارجی در سال های 1377 تا 1379-عضویت در كميسيون علوم اجتماعی و تربيتی شورای پژوهش های علمی كشور در سال 1378-عضویت در هيات تحريريه مجله سياست خارجی در سال 1379-کسب عنوان پژوهشگر برگزيده وزارت امور خارجه ایران از سوی وزارت علوم، تحقيقات و فناوری در سال 1384-عضویت در هیات علمی و تدريس در دانشكده روابط بین الملل وزارت امورخارجه، از تير سال 1384-استاد مدعو دانشگاه توکيو در Executive Management Program-عضویت در شورای راهبردی سياست خارجی وزارت امور خارجه ایران در سال های 1384 تا 1386-عضویت در هيات تحريريه همشهری ديپلماتيک در سال های 1385 تا 1386 و در سال 1390  

سفیر ایران در فنلاند دی سال 1378، سید عباس عراقچی به عنوان سفير جمهوری اسلامی ايران در شهر هلسينكی فنلاند معرفی شد و تا  شهريور سال 1382 در این سمت خدمت کرد. سفیر ایران در ژاپن سید عباس عراقچی از بهمن سال 1386، مسئولیت سفارتخانه "ایران" در شهر توکیو ژاپن را برعهده داشت و استوارنامه خود را در 21 اسفند سال 1386 (11 مارس 2008) از امپراتور ژاپن دریافت کرد و تا آبان سال 1390 در این سمت باقی ماند. 

در آستانه ثبت نام در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در اواخر اردیبهشت سال 1392، "رامین مهمان پرست" سخنگوی وزارت امور خارجه در دولت دهم، در راستای کاندیداتوری در این انتخابات در نامه ای خطاب به "علی اكبر صالحی" وزير وقت امور خارجه، خواستار كناره گيری از سمت خود شد. در این میان "صالحی" ضمن پذيرش اين پيشنهاد، سيد عباس عراقچی را که معاونت آسيا و اقيانوسيه در وزارت امور خارجه را برعهده داشت، با حفظ سمت به عنوان هفتمین سخنگوی این وزارتخانه منصوب نمود. متن نامه انتصاب سيد عباس عراقچی به سمت سخنگویی وزارت امور خارجه به شرح زیر است:«... با توجه به سوابق و تجربيات ارزنده و تلاش های موثری كه در طول مدت خدمت خود داشته ايد بدين وسيله جنابعالی را با حفظ سمت به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه منصوب می نمايم.علی اكبر صالحیوزير امور خارجه» 

پس از روی کار آمدن دولت یازدهم به ریاست جمهوری "حجت الاسلام حسن روحانی" در سال 1392، "محمدجواد ظریف"، وزیر وقت امور خارجه در 13 شهریور سال 1392، سید عباس عراقچی را به عنوان معاون امور حقوقی و بین المللی این وزارتخانه منصوب کرد. پس از آن در 16 شهریور سال 1392، مراسم تودیع و معارفه عراقچی با حضور "محمدجواد ظریف" در وزارتخانه امور خارجه برگزار شد؛ وی رسما کار خود را در این وزارتخانه شروع کرد. 

با پایان یافتن دوره ریاست‌ جمهوری "محمود احمدی ‌نژاد" و روی کار آمدن "حجت الاسلام حسن روحانی" در انتخابات ریاست ‌جمهوری خرداد سال 1392، "حسن روحانی" پرونده هسته‌ ای ایران را از اختیار شورای‌ عالی امنیت ملی خارج کرد و مسئولیت این دور از مذاکرات را به وزیر امور خارجه خود "محمدجواد ظریف" سپرد. در این راستا "محمدجواد ظریف"، سید عباس عراقچی را که معاونت امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه دولت یازدهم را عهده دار بود، با حفظ سمت به ‌عنوان عضو ارشد در چهارمین تیم مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 در دولت یازدهم تعیین کرد.15 شهریور سال 1392، "محمدجواد ظریف" روند مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 را آغاز کرد. سپس قرار شد تا دور جدید مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 در 23 و 24 مهر سال 1392 در شهر ژنو سوئیس در سطح معاون وزیر برگزار شود. در همین راستا، "محمدجواد ظریف" در 19 مهر سال 1392، ریاست هیات ایرانی در این مذاکرات را برعهده سید عباس عراقچی گذاشت. سید عباس عراقچی در جلساتی که در سطح معاون وزیر برگزار می شد، ریاست تیم مذاکره کننده ایرانی را برعهده داشت که نهایتا در 3 آذر سال 1392 در این مذاکرات، "ایران" و گروه 1+5 به توافق موقت "ژنو" دست یافتند. انتصاب به عنوان رئیس ستاد پیگری برجاماواخر شهریور سال 1394، در روند پیگیری برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بر سر برنامه هسته‌ ای ایران به دستور "محمدجواد ظریف" ستاد پیگیری برجام در وزارت امور خارجه تشکیل شد و ایشان طی حکمی سید عباس عراقچی را با حفظ سمت به عنوان رئیس ستاد پیگیری برجام منصوب کرد.سید عباس عراقچی تا پایان مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 به منظور رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در 27 دی سال 1394، در تمام دوره های مذاکره به عنوان عضو ارشد و نفر دوم تیم مذاکرات هسته ای ایران حضور داشت. 

اظهارات در رابطه با لابی های مخالف ایران در طول مذاکرات هسته ای23 دی سال 1394، سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 در سخنرانی خود در خانه اندیشمندان علوم انسانی، در خصوص لابی های مخالف "ایران" گفت: «... کسانی که در طول مذاکرات سعی کردند این مذاکرات به نتیجه نرسد و موفق نشدند، در ادامه تلاش کردند از کنگره رد نشود که باز هم موفق نشدند. باز تلاش می کنند که بتوانند مانع از بهره برداری ایران از مزایای برجام شوند و این مساله یکی از چالش های ما است.»رئیس وقت ستاد پیگیری اجرای "برجام" با بیان اینکه لابی "صهیونیست ها و عربستان" در دو سال گذشته علیه "برجام" کار کردند اظهار داشت: «کاری که درباره ویزا کردند این بود که آن را در قانون بودجه قرار دادند تا رئیس جمهور نتواند آن را وتو کند، چون اگر آن را وتو می کرد با مشکل مواجه می شد. در این رابطه وزیر خارجه آمریکا در نامه ای به وزیر امور خارجه ایران تعهد کرد که دولت آمریکا این قانون را به گونه ای اجرا می کند که صدمه ای به برجام وارد نشود و آقای ظریف هم گفت که اگر آمریکا به این تعهد خود عمل نکند نقض برجام کرده است.»27 آذر سال 1394، "باراک اوباما" (چهل ‌و چهارمین رئیس ‌جمهور ایالات متحده آمریکا) قانون بودجه 1.1 تریلیون دلاری سال 2016 "آمریکا" را پس از تصویب کنگره، امضا کرد که محدودیت های جدید ویزای آمریکا نیز در قانون جدید بودجه گنجانده شده بود. بر این اساس اگر شهروندان 38 کشوری که تاکنون می توانستند بدون روادید به "آمریکا" سفر کنند که عمدتا کشورهای اروپایی هستند، در پنج سال گذشته به کشورهای "ایران، عراق، سودان و سوریه" سفر کرده باشند باید برای ورود به "آمریکا" بار دیگر روادید بگیرند. هم چنین افرادی که تابعیت دوگانه این کشورها را دارند از جمله ایرانی هایی که شهروند کشورهای معاف از ویزا مانند "انگلیس، استرالیا یا فرانسه" هستند نیز باید برای سفر به "آمریکا" روادید بگیرند. بسته شدن PMD، تعهدی بزرگ از سوی گروه 1+5سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با گروه 1+5 در سخنرانی خود در 23 دی سال 1394 در خانه اندیشمندان علوم انسانی، بسته شدن PMD (پرونده مسائل گذشته برنامه هسته ای ایران) را تعهد بزرگ طرف مقابل عنوان کرد و گفت: «PMD یکی از پیچیده ترین پرونده های تاریخ سیاسی ایران است که متشکل از مجموعه ای اسناد جعلی است که طبق آن می گفتند برنامه هسته ای ایران ابعاد نظامی دارد.»وی خاطرنشان کرد: «1+5 تعهد کرده بود که PMD را در شورای حکام ببندد، 12 قطعنامه پیشین شورای حکام بر لزوم همکاری ایران تاکید می کرد و حتی بعد از گزارش 2011 آمانو می گوید که پرونده ایران امر حیاتی و فوری است و ایران باید مساله PMD را روشن کند.»عراقچی ادامه داد: «آن ها تعهد کرده بودند که با قطعنامه جدید این پرونده را ببندند و در این راستا مراحل پیچیده ای طی شد که حتما از داستان های جالب تاریخ ایران خواهد بود و برخلاف باور خیلی ها PMD بسته شد.»وی هم چنین اظهار کرد: «این مساله برای ما بسیار مهم بود به طوری که دو کار مهم را درباره راکتور اراک و انتقال مواد موکول به انجام این تعهد کردیم.»عراقچی در ادامه به مساله نگرانی طرف های مذاکره کننده در خصوص برنامه موشکی ایران اشاره کرد و گفت: «نگرانی دیگر درباره برنامه موشکی ایران بود که آن هم مرتفع شد و برخی نگرانی را داشتند که آیا برجام دامنه موشکی را در بر می گیرد و اگر ما برنامه موشکی را ادامه دهیم تحریم ها بر می گردد یا نه و پس از اینکه تست موشک عماد اتفاق افتاد همه تردیدها پایان یافت و بعد از آن هم آمریکا و هم اروپا به صراحتا گفتند که برجام نقض نشده است.»وی خاطرنشان کرد: «همه آن ها گفتند که این اقدام محکوم است ولی خلاف برجام نیست؛ بنابراین آن ها طبق برجام نمی توانند ایران را تحریم کنند ولی طبق قطعنامه ها می توانند.» قدرت و اقتدار درونی ایران دلیل غرب برای مذاکره با ایران 23 دی سال 1394، سید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 در سخنرانی خود در خانه اندیشمندان علوم انسانی، این سوال را مطرح کرد که چه عاملی موجب شده کشورهای مقابل "ایران" به پای میز مذاکره بیایند و با "ایران" به توافق برسند، از غنی سازی صفر به سمت  تشویق و همکاری صلح آمیز هسته ای با "ایران" و برنامه غنی سازی "ایران" با هدف نیل به مرحله صنعتی پس از 15 سال برسند؟عراقچی قدرت و اقتدار درونی جمهوری اسلامی ایران را عامل اصلی در این زمینه دانست و گفت: «دنیای کنونی به کشوری بها نخواهد داد؛ باید با قدرت درونی به هر جا که می خواهیم برسیم ... واقعیت میدانی ایران، طرف مقابل را به پای میز مذاکره کشاند. این واقعیت است که تحریم نتوانست ما را منع کند. توانایی نظامی ما به مرحله ای رسیده که کسی حتی فکر حمله به ایران و تهدید ما را نتواند بکند. موشک های ساخت ایران، دشمنان را از حمله به ما ناامید کرده است.»رئیس وقت ستاد پیگیری اجرای "برجام" بر نادیده نگرفتن قدرت های درونی تاکید کرد و گفت: «تاکید اجرای برجام، قدرت جمهوری اسلامی ایران است.»عراقچی اضافه کرد: «چرا حاضر به همکاری با ما در اراک شده اند تا آن را به نیروگاهی مدرن تر که پلوتونیوم کمتری تولید می کند، تبدیل کنند؟ به این دلیل که اگر در این زمینه همکاری نکنند ما می توانیم راه خودمان را طی کنیم ...»وی مولفه قدرت یعنی منابع طبیعی و خدادادی اکتسابی و دیپلماتیک را برشمرد و گفت: «دیپلماسی امکان نقد قدرت را می دهد. قدرت بدون نقد هیچ چیزی را به کشور اضافه نمی کند ... دیپلماسی بدون قدرت ضعیف است و مذاکرات دیپلماتیک بدون اتکا به منابع قدرت، باد هوا است و از سوی دیگر، قدرت هم بدون دیپلماسی کور است ...»رئیس وقت ستاد پیگیری اجرای "برجام" دیپلماسی را یک هنر و توانایی دانست و گفت: «مذاکره با 6 کشور آسان نیست. ما هم مسئول 35 سال تجربه دیپلماسی کشورمان هستیم. این را نباید دست کم گرفت. این هنر در ماجرای برجام توانایی خود را به نحو احسن نشان داد.»وی گفت: «مولفه های قدرت را اگر در ذهن استراتژیک، اراده سیاسی و برخورداری از گفتمان ضرب کنید می توانید در صحنه بین المللی بازیگری مهم شوید ... جمهوری اسلامی ایران این مولفه ها را دارد و برجام موانع را از سر راه اقتصاد ما بر می دارد اما نباید از آن انتظار معجزه اقتصادی داشت ... ایران در مسیر یک قدرت فرا منطقه ای حرکت می کند و انشاالله در دوران پسا برجام با قدرت بیشتر به سمت یک بازیگر و قدرت بزرگ بین المللی پیش خواهد رفت.» اعتراف به واقعیت های برجام در رابطه با لغو تمام تحریم هاسید عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران با گروه 1+5 در جریان نشست خانه اندیشمندان علوم انسانی در 23 دی سال 1394، در رابطه با لغو همه تحریم‌ ها به بخشی از واقعیت ‌های برجام اشاره کرده و گفت: «این واقعیت را باید بپذیریم که همه تحریم ها برداشته نمی شود و فقط تحریم های مرتبط با هسته ای رفع خواهد شد؛ چرا که ما در مورد بقیه موارد مذاکره نکرده ایم. مذاکرات ما فقط هسته ای بود. ما نه اجازه مذاکره در سایر زمینه ها داشتیم و نه صلاح بود در آن زمینه ها مذاکره کنیم.»وی با اشاره به تحریم های اولیه گفت: «این تحریم ها شامل این است که اتباع آمریکا حق ندارند با ایرانی ها کار کنند و اگر قرار بود این تحریم ها لغو شود باید درباره روابط دوجانبه مذاکره می شد. ماهیت روابط بین ایران و آمریکا همچون گذشته باقی می ماند. قصد از مذاکرات، رفاقت نبوده است.»عراقچی ادامه داد: «تحریم هایی که باقی می ماند نسبت به آن هایی که برداشته می شود بسیار کمتر است و در واقع تحریم های ثانویه که همان تحریم های مرتبط با هسته ای است و بیش از 80 درصد تحریم ها را شامل می شود اکنون برداشته خواهد شد.»عراقچی گفت: «ما کماکان رابطه اقتصادی با آمریکا نمی توانیم داشته باشیم و البته طالب آن هم نیستیم اما آمریکا دو سه تحریم اولیه را که مرتبط با هسته ای نیست برداشته است که مهمترین آن ها اجازه فروش هواپیما به ایران، صادرات مواد غذایی و فرش ایران به آمریکا و هم چنین اجازه کار به شرکت های فرعی آمریکایی با ایران است.» 

اوایل دی ‌ماه سال 1394، پس از آن‌ که عده‌ ای از معترضان ایرانی در واکنش به اعدام "شیخ نمر باقر النمر" رهبر شیعیان "عربستان" توسط رژیم آل سعود در مقابل سفارت این کشور در "تهران" دست به تجمع زدند، کشور "عربستان" روابط دیپلماتیک خود را با "ایران" قطع کرد.در همین راستا در یکم بهمن سال 1394، "عادل جبیر"، وزیر وقت امور خارجه عربستان سعودی، خواستار برپایی نشست فوق العاده کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی(OIC) شد. در این راستا سید عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه دولت یازدهم نیز با پذیرش خواسته "عربستان"، به شهر "جده" رفت.سید عباس عراقچی در اجلاس فوق العاده وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در شهر "جده"، درباره تحولات اخیر و تنش به وجود آمده بین "ایران" و کشور "عربستان" صحبت کرد و با اشاره به اقدامات "ایران" پس از این حادثه گفت: «جمهوری اسلامی ایران با محکوم کردن این حادثه، تحقیقات مفصلی را برای شناسایی و مجازات مسببان این حملات آغاز کرده و به زودی نتیجه بررسی‌ ها اعلام خواهد شد.»وی افزود: «با این حال، جای تاسف است که سازمان همکاری اسلامی به چنین موضوعی بلافاصله واکنش نشان داده و اجلاس فوق العاده برگزار می ‌کند حال آنکه دولت فلسطین بیش از یک سال است که خواهان برگزاری نشست فوق العاده سازمان برای بررسی حملات رژیم صهیونیستی به مسجد الاقصی شده اما هنوز وقعی[اهمیت] به این درخواست نهاده نشده است.»عراقچی تاکید کرد: «سازمان در مقابل مشکلات و چالش ‌های بزرگ جهان اسلام که حتی در همین جلسه مورد اشاره نمایندگان غالب کشورها قرار گرفت همچون مقابله با تروریسم، افراط گرایی و فرقه گرایی ساکت است حال آنکه همگان از علل و ریشه ‌های این مشکلات و نقش برخی کشورهای خاص در ایجاد آن به خوبی مطلعند.»وی در ادامه با اشاره به مذاکرات هسته ‌ای ایران و اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک گفت: «تجربه این مذاکرات به عنوان الگویی موفق می‌ تواند در حل اختلافات و منازعات در جهان اسلام مورد استفاده قرار گیرد.»سید عباس عراقچی ضمن اشاره به سیاست جمهوری اسلامی ایران در زمینه تقویت وحدت و همبستگی اسلامی و کاهش تنش با همسایگان گفت: «متاسفانه آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گفت ‌و گو و تعامل با پاسخ مناسب مواجه نشده است؛ ظاهرا برخی کشورها علاقمند به کاهش تنش در منطقه نبوده و خط تقابل را برگزیده ‌اند.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۱۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۰:۱۶

سید عباس عراقچی

خلاصه زندگی نامه

 سید عباس عراقچی، دیپلمات ایرانی که معاونت امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه و عضویت در تیم مذاکرات هسته ای جمهوری اسلامی ایران در دولت یازدهم از مهمترین سوابق سیاسی او به شمار می آیند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع