جستجو در مطالب و اشخاص
سید شهاب الدین صدر در سال 1340 در استان "تهران" به دنیا آمد. پدر وی آیت الله "سید عبدالله صدر" از علما و عرفای بنام دوران خویش بود كه در سال 1344 دارفانی را وداع گفت. سید شهاب الدین صدر پس از پایان تحصیلات ابتدایی در دبستان "دانش" و مدارس راهنمایی "اخباری" و "اثنی‌عشری"، راهی دبیرستان "دارالفنون" شد و پس از اخذ دیپلم، در سال 1358 وارد دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران شد. او نهایتا در سال 1366 دوره دكترای پزشكی و در سال 1369 دوره تخصصی فیزیولوژی پزشكی در دانشكده پزشكی دانشگاه تهران را به اتمام رساند. عضویت در شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پزشکی و دانشگاه تهران در دوران تحصیل را باید نخستین فعالیت سیاسی صدر برشمرد که پس از آن مسئولیت جهاد دانشگاهی دانشکده پزشکی از سال 1359 تا 1364 را برعهده گرفت. از اواسط دهه 60 بود که صدر به هر سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه راه یافت. او ابتدا از سال 1366 تا 1371 به معاونت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی منصوب شد، سپس از سال های 1371 تا 1379 در دو دوره پیاپی چهارم و پنجم به عنوان نماینده "تهران" به مجلس شورای اسلامی راه یافت و از سال 1381 تا 1385 ریاست سازمان پزشکی قانونی کشور را بر عهده داشت. صدر با شرکت در انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی توانست در مرحله دوم انتخابات در سال 1387 مجددا به نمایندگی از مردم "اسلامشهر، تهران، ری، شمیرانات" از استان "تهران" به خانه ملت راه یابد.  

-عضویت در شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده پزشکی و دانشگاه تهران در دوران تحصیل -عضویت در شورای مدیریت دانشکده پزشکی از سال 1360 تا 1364 -عضویت در کمیسیون مشورتی شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال 1364 تا 1375 -معاونت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سال 1366 تا 1371 -سرپرست هیأت پزشکی حج از سال 1369 تا 1377 -نماینده مردم تهران در مجلس چهارم و پنجم شورای اسلامی از سال 1371 تا 1379 -عضو شورای نظارت بر صداوسیما از سال 1373 تا 1375 -عضو هیأت مؤسس و دبیر کل انجمن اسلامی پزشکان ایران -رئیس سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران از سال 1375 تا 1379 -عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور از سال 1375 -رئیس سازمان نظام پزشکی تهران از سال 1379 تا 1392 -رئیس هیئت عالی انتظامی نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران از سال 1381 تا 1384 -رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور از سال 1381 تا 1385 -نماینده مردم تهران در مجلس هشتم شورای اسلامی -ریاست مرکز تحقیقات الکتروفیزیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران سال 1389  

مجلس چهارم شهاب الدین صدر در 18 اردیبهشت ماه 1371 در مرحله دوم انتخابات مجلس چهارم شورای اسلامی شرکت کرد و با کسب 36.30 درصد آرا به عنوان نماینده مردم "اسلامشهر، تهران، ری، شمیرانات" از استان "تهران" به خانه ملت راه یافت. وی در این دوره به عنوان نایب رییس کمیسیون بهداری مجلس شورای اسلامی فعالیت داشت. مجلس پنجم شهاب الدین صدر پس از اتمام دوره مجلس چهارم، مجددا در انتخابات مجلس پنجم شورای اسلامی شرکت کرد. او در 31 فروردین ماه 1375 در مرحله دوم انتخابات با کسب 372455 رای از مجموع 1429909 آرا ماخوذه، به عنوان نماینده مردم "اسلامشهر، تهران، ری، شمیرانات" از استان "تهران" به مجلس پنجم راه یافت. وی در این دوره به عنوان رییس کمیسیون بهداری و بهزیستی مجلس شورای اسلامی مشغول خدمت شد. مجلس هشتم 6 اردیبهشت سال 1387، سید شهاب الدین صدر با شرکت در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی توانست در مرحله دوم با کسب 533565 رای از مجموع 1740941 آرا ماخوذه، به نمایندگی از مردم "اسلامشهر، تهران، ری، شمیرانات" از استان "تهران" راهی خانه ملت شود. وی در سال های اول و دوم حضورش در مجلس، ریاست کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی را بر عهده داشت. صدر در این دوره 34 طرح و لایحه را به امضا رساند که برخی از عبارتند از: -طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان -طرح فوق العاده خاص پرسنل سازمان پزشکی قانونی -طرح متوازن سازی بهره برداری از منابع گاز کشور -طرح مقررات امور پزشکی، دارویی و مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی  

18 آبان سال 1387 در جریان استیضاح "علی کردان" دومین وزیر کشور دولت نهم و عدم رای اعتماد نمایندگان مجلس هشتم، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت دولت نهم، در حکمی صادق محصولی را به عنوان وزیر پیشنهادی کشور به مجلس معرفی کرد و در 21 آبان همان سال، نامه معرفی وزیر پیشنهادی در مجلس اعلام وصول شد. 28 آبان سال 1387، جلسه بررسی صلاحیت "صادق محصولی" وزیر پیشنهادی کشور، در صحن علنی مجلس هشتم شورای اسلامی برگزار شد. در این جلسه سید شهاب الدین صدر در موافقت با این گزینه پیشنهادی اظهار کرد: «آقای محصولی از نظر شخصیتی ویژگیهایی دارد که از آن جمله می توان به تدین، پایبندی به آرمانها، ارزشها و رهنمودهای رهبری اشاره کرد و در مدتی که جلسات طولانی در جریان انتخابات مجلس برگزار می شود همه حاضران محصولی را فردی مقید و پایبند به ارزشها دریافتند... چه دولت و چه مجلس ضمن اینکه به وظایف قانونی خود عمل می کنند اگر هر جا منویات رهبر انقلاب مطرح شود به این منویات توجه می کنند و همه ما باید بدانیم در مواجهه با این منویات چگونه انجام تکلیف کنیم و آقای محصولی در این باره بارها اعلام کرده که اگر چه مشاور رئیس جمهور است اما خود را سرباز رهبری می داند... ویژگی دیگر آقای محصولی برخورد محترمانه با روحانیت و مراجع است و در جلسات انتخاباتی که با روحانیون و عملا جامعه روحانیت و یا جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار می شد محصولی شأن و حرمت روحانیت را که امروز رعایت آن یک ضرورت است به خوبی رعایت می کرد.» صدر سادگی و دوری از تشریفات را از دیگر ویژگیهای مثبت محصولی عنوان کرد و گفت: «با وجود جایگاه محصولی در دولت و نزدیکی او با احمدی نژاد وی ساده زیست است و از اعمال نفوذ و داشتن تشریفات پرهیز می کند و به عنوان مثال در شرایطی که مادر ایشان به شدت بیمار بود اما او را در یک بیمارستان دولتی مثل بقیه مردم بستری کرد و حتی نگرانی خود را به صورت عادی منتقل می کرد در حالی که امکان استفاده از بخش خصوصی برای او وجود داشت.» سرانجام صادق محصولی توانست با کسب 138 رای موافق از 273 رای به عنوان وزیر کشور دولت نهم انتخاب شود. 

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری متخلفان، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله سید شهاب الدین صدر، در 26 اردیبهشت ماه 1389  در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس وقت دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند. در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۳۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۳۵

سید شهاب الدین صدر

خلاصه زندگی نامه

 سید شهاب الدین صدر، نماینده اصولگرای مردم شهرستان های "اسلامشهر، تهران، ری، شمیرانات" از استان "تهران" در ادوار چهارم، پنجم و هشتم مجلس شورای اسلامی که سابقه حضور در کمیسیون "بهداشت و درمان" را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع