جستجو در مطالب و اشخاص
سید سلمان ذاکر در سال 1345 در ارومیه از توابع استان آذربایجان غربی متولد شد. وی پس از اتمام دوران مقدماتی و کسب مدرک کارشناسی، فوق لیسانس مدرسی الهیات را از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد. او همچنین علوم حوزوی خود را تا سطح چهارم کلام در حوزه علمیه قم ارتقاء داد.ذاکر در سال 1386 با اتخاذ 27.55 درصد آراء به عنوان نماینده مردم ارومیه وارد هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شد. 

سیدسلمان ذاکر در تاریخ 24 اسفند ماه 1386 به عنوان نماینده مردم ارومیه از توابع استان آذربایجان غربی با اتخاذ 27.55 درصد آراء و کسب 66.698 رای از مجموع 242.028 رای در مرحله اول انتخابات وارد هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شد. در این دوره 54 طرح و لایحه توسط وی به امضا رسید که برخی ازآنها عبارتند از:- طرح ادغام صندوق بازنشستگی کارکنان وزارت جهاد کشاورزی در صندوق بازنشستگی کشوری- طرح ادغام سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی- طرح افزایش توان اعتباری بانک ها و حمایت از تولید- و ... 

نمایندگان مجلس هشتم در تاریخ 23 دی‌ ماه سال 1388 در آغاز جلسه علنی، یک فوریت طرح قطع رابطه کامل دولت جمهوری اسلامی ایران با انگلیس را در دستور کار خود داشتند؛ در این روز فوریت این طرح به تصویب نمایندگان رسیده و بررسی مواد آن در دستور کار قرار گرفت اما پس از آغاز بررسی‌ها، با نظر رئیس وقت مجلس، طرح مذکور برای بررسی بیشتر به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارسال شد. کمیسیون امنیت ملی نیز در گام‌های اولیه به بررسی حوزه‌های کاهش و قطع کامل رابطه با دولت بریتانیا پرداخت؛ این کمیسیون در جلسات اولیه بررسی، طرح مذکور را از قطع کامل روابط به کاهش روابط تغییر داد، اما با این وجود، گذشت زمان این طرح را به جمع طرح‌های مسکوت مانده فرستاد.چندی بعد این طرح دوباره روی میز کمیسیون امنیت ملی مجلس قرار گرفت؛ "سایمون گس" سفیر بریتانیا در تهران با نگارش مقاله‌ای توهین‌آمیز به ساحت ملت ایران، آشکارا در امور داخلی کشورمان دخالت کرد، دخالتی که برای وی گران تمام شد. پس از رسانه‌ای شدن این توهین جناب سفیر، نمایندگان مجلس و سیاسیون از نگاه‌های متفاوتی نسبت به موضوع واکنش‌ نشان دادند؛ در این بین برخی خواستار اقدام عملی در مورد "گس" ‌شده و اخراج او را به عنوان "عنصر نامطلوب " خواستار شدند اما در این میان برخی نمایندگان مجلس به فکر پیگیری و زنده ‌کردن طرح کاهش رابطه با استعمار پیر افتادند. با دخالت جدید گس در امور داخلی کشورمان، بلافاصله بررسی طرح کاهش رابطه با انگلیس در دستور کار کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی قرار گرفت تا دخالت‌های جناب سفیر بی‌پاسخ نماند. لذا پس از چندین ماه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در آخرین روزهای آذر ماه سال 1389 با تبدیل طرح کاهش رابطه با انگلیس به طرح قطع رابطه با این کشور موافقت و با رای بالایی آن را تصویب و برای بررسی نهایی به صحن علنی ارسال کرد. سید سلمان ذاکر نیز از امضا کنندگان این طرح بود. 

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود.هنوز یک ماه از "تصویب اساسنامه جدید دانشگاه آزاد" از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در فروردین سال 1389 که باعث به نتیجه نرسیدن تلاش‌های هیئت موسس این دانشگاه برای "وقف اموال دانشگاه آزاد" شد، در مورخ 29 اردیبهشت‌ماه 1389 مجلس شورای اسلامی یک فوریت طرح وقف اموال دانشگاه آزاد را تحت عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی غیرانتفاعی" با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس را به تصویب رساند.  پس از این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی، به این اقدام تعدادی از نمایندگان به شدت اعتراض کردند. این مسئله ادامه داشت تا اینکه بالاخره نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب کردند. براین اساس، خانه‌ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصور مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. ذاکر از طراحان طرح تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامهیاران "عبدالله جاسبی" چند طرح را برای عبور از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و حمایت از وقف دانشگاه آزاد در مجلس مطرح کردند که یکی از آنها طرح "تفسیر جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تغییر اساسنامه" بود و سید سلمان ذاکر از موافقان این طرح بود. ذاکر از طراحان معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگییک فوریت طرح "معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی" در واکنش به مصوبه روز یکشنبه 30 خرداد 1389 پارلمان مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه علنی 2 تیر ماه سال 1389 از سوی 81 تن از نمایندگان از جمله سید سلمان ذاکر در صحن علنی مجلس مطرح شد. بر اساس ماده واحده این طرح خانه ملتی ‌ها و در صورت تصویب نهایی به موجب این قانون کلیه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی همچنان معتبر و لازم الاتباع است.جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در 2 تیر ماه 1389 در حالی به پایان رسید که نمایندگان با 116 رای موافق، 56 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 199 رای، یک فوریت "طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد اسلامی" را به تصویب رساندند. 

پس از اعلام خبر انفصال حمید بقایی، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی در دولت دهم، دومین خبر مهم این سازمان، در تاریخ 1 خرداد ماه 1390 منتشر شد: «برخی نمایندگان مجلس به دنبال تغییرات بزرگ در این سازمان هستند و می خواهند این سازمان را به وزارت فرهنگ و ارشاد ملحق کنند.»در جلسه علنی 22 خرداد ماه 1390 نمایندگان مجلس شورای اسلامی با 149 رأی موافق، 42 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از 217 نماینده حاضر در صحن علنی پارلمان، با یکفوریت طرح ادغام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موافقت کردند. طرح مذکور به امضای 83 نفر از نمایندگان مجلس  از جمله سید سلمان ذاکر رسیده است. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۴:۴۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۴:۴۳

سید سلمان ذاکر

خلاصه زندگی نامه

 سید سلمان ذاکر، نماینده اصولگرای مردم ارومیه از توابع استان آذربایجان غربی در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی بود. از جمله سوابق و مسئولیت های وی می توان به بازرسی قضایی کل کشور اشاره کرد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع