جستجو در مطالب و اشخاص
مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید جلال یحیی ‌زاده فیروزآباد، در سال 1339 هجری شمسی در خانواده‌ای مذهبی در شهرستان "میبد" به دنیا آمد. پس از پایان دوره متوسطه، راهی قم شده و تحصیلات خود را در حوزه علوم دینی تا سطح خارج فقه و اصول به مدت 10 سال ادامه داد. از سوابق مرحوم حجت الاسلام یحیی‌ زاده در حوزه اجرایی و آموزشی می توان به تصدی مسئولیت‌های مختلف در امور فرهنگی و اجتماعی حوزه علمیه، تدریس و تحقیق و تربیت طلاب و تشکیل حلقه‌های درس و مباحثه نیز اشاره کرد. وی هم چنین با رحلت عالم ربانی حضرت آیت الله اعرافی(ره) بنا به توصیه و تکلیف بزرگان، به شهرستان "میبد" رفته و به عنوان مسئول دفتر امام جمعه به مدت 4 سال به خدمتگزاری مردم مشغول بود. حجت الاسلام یحیی زاده، از سال 1382 به نمایندگی از مردم "تفت" و "میبد" از استان یزد، به مجلس شورای اسلامی راه یافت و این حضور در دوره های هشتم و نهم در مجلس شورای اسلامی تکرار شد. وی در مجلس به عضویت کمیسیون هایی مانند کمیسیون فرهنگی و کمیسیون اقتصادی درآمده بود. حجت الاسلام یحیی زاده سرانجام در تاریخ 20 فروردین سال 1392، بر اثر سکته مغزی در تهران درگذشت و در زادگاه خویش به خاک سپرده شد. 

حجت الاسلام یحیی زاده، تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان "میبدی" و دوره راهنمایی را در ضمیمه دبیرستان "مفید" میبد با رتبه ممتاز طی نمود، علیرغم اصرار اساتید و اولیاء آموزشگاه فوق مبنی بر ادامه تحصیل در رشته‌ های دانشگاهی و تنها بر حسب تکلیف و امر پدر بزرگوارشان جهت تحصیل علوم اسلامی، راهی حوزه علمیه یزد و پس از گذشت یک سال رهسپار حوزه علمیه قم گردید. ایشان طی این مدت به ترتیب از محضر اساتید معظم حوزه و آیات عظام "شیخ محمد ابراهیم اعرافی"، "شیخ علی پناه اشتهاردی"، "موسوی تهرانی"، "ستوده، پایانی"، "جوادی آملی"، "سید علی محقق داماد"، "سید مصطفی محقق داماد"، "حسن زاده آملی"، و مراجع عظام تقلید "ناصر مکارم شیرازی"، "شیخ جواد تبریزی"، "فاضل لنکرانی" و "وحید خراسانی" استفاده و به زیور دانش علوم مقدماتی و ادبیات عرب، معانی و بیان، منطق و فلسفه، کلام و تفسیر و فقه و اصول، با رتبه‌های ممتاز، آراسته گردید. 10 سال تلاش علمی در دروس خارج فقه (علاوه بر طی دوره‌های مقدماتی و سطح) سبب شد وی، بر حسب مقضیات زمان و با صلاح دید و معرفی اساتید، به جمع معدود شرکت کنندگان گزینش شده در دروس جدید مانند اقتصاد،‌ جامعه شناسی، علوم سیاسی و تاریخ و کلام که توسط چهره‌های ارزشمند انقلاب اسلامی نظیر مقام معظم رهبری، شهید دکتر بهشتی، شهید دکتر باهنر، شهید حسن آیت و حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی و …ارائه می ‌گردید،‌ آشنا گردد. 

سید جلال یحیی‌زاده از بدو شروع تحصیل در حوزه علمیه قم با اندیشه‌های دینی و سیاسی امام راحل(ره) آشنا و با علما و طلاب مبارز حوزه مرتبط و در خدمت انقلاب اسلامی قرار گرفت. در روشنگری طلاب جوان و تبیین اندیشه‌ها و افکار انقلابیون نهضت اسلامی نقش ارزنده‌ای داشته و در سازماندهی قیام خونین 19 دی ماه سال 1357 قم شرکت داشت و از آن پس نیز درخدمت به گسترش انقلاب اسلامی سر از پا نمی ‌شناخت. با پیروزی انقلاب اسلامی پیوسته در همه جا حاضر و چون سربازی فداکار در تمام صحنه‌های دفاع از کیان جمهوری اسلامی جانفشانی نمود. حضور مخلصانه و بی ‌ریا درمیدانهای جنگ تحمیلی (12 نوبت) و شرکت در چند عملیات غرور آفرین سپاه اسلام نظیر عملیات محرم، کربلای 5 و … کارنامه او را در دفاع بی شائبه از نظام اسلامی و مام عزیز میهن، درخشان ساخت. 

مجلس هفتم حجت الاسلام یحیی زاده برای نخستین بار در اسفند ماه سال 1382، پس از اعلام کاندیداتوری نمایندگی هفتمین دوره مجلس، توانست با کسب اکثریت آراء، از طرف مردم "تفت" و "میبد" راهی خانه ملت شود. مجلس هشتم 24 اسفند سال 1386، حجت الاسلام یحیی زاده مجددا در انتخابات دور هشتم مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و موفق شد با کسب 31051 رای از کل آرای ماخوذه 46823 برگ رای، به نمایندگی از مردم "تفت" و "میبد" راهی خانه ملت شود. وی پس از آن به عضویت کمیسیون فرهنگی درآمد. یحیی زاده در دوران حضورش در مجلس هشتم 63 طرح را به امضا رساند که از مهم ترین آن ها می توان به طرح دوفوریتی اصلاح ماده (1) قانون هدفمند کردن یارانه ها، طرح الزام تهیه پیوست فرهنگی و اجرای آن در طرح های مهم کشور، طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی و طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان نیز اشاره کرد. مجلس نهم انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال 1390 شاهد سومین حضور حجت الاسلام یحیی زاده در عرصه رقابتها بود. وی در این دوره نیز همچون دو دوره قبل توانست با کسب 25382 رای از مجموع 58102 رای، در دور اول انتخابات از حوزه انتخابیه "تفت" و "میبد" کرسی بهارستان را بدست آورد. ایشان پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون اقتصادی و عضویت در هیات رئیسه فراکسیون ورزش درآمد. وی در دوران حضورش در مجلس نهم طرح های بسیاری را به امضاء رساند که مهم ترین آن ها عبارتند از: -طرح الحاق یک بند به قانون بودجه سال 1391 کل کشور -طرح ساماندهی تخصیص ارز در شرایط اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی -طرح انتقال پایتخت -طرح تبدیل صندوق به سازمان تأمین اجتماعی -طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده 

یکی از اقداماتی که در سال 1389 از سوی عبدالله جاسبی و با هدایت "هیئت مؤسس دانشگاه آزاد" دنبال شد، "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. وقف اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به طرق مختلف پیگیری شد؛ یکی از این طرق، مجلس شورای اسلامی و البته کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بود. یحیی زاده از امضاکنندگان طرح وقف دانشگاه آزاددر 29 اردیبهشت ماه 1389 طرح وقف اموال دانشگاه آزاد به عنوان "طرح اجازه وقف اموال در اختیار مؤسسات غیردولتی غیرانتفاعی" با امضای 62 تن از نمایندگان من جمله سید جلال یحیی زاده، با قید دوفوریت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفت؛ و پس از صحبت‌های مخالفان و موافقان، دوفوریت آن به رأی نمایندگان گذاشته شد که رأی نیاورد از این رو یک فوریت طرح مذکور با 129 رأی موافق، 69 رأی مخالف و 2 رأی ممتنع از مجموع 207 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب نمایندگان رسید.پیش از این 23 تن از نمایندگان این طرح را امضاء کرده بودند اما پس از تذکرات تعدادی از وکلای ملت مبنی بر غیرقانونی بودن این طرح، 9 تن از امضاءکنندگان طرح مذکور امضای خود را پس گرفتند و از آنجایی که تعداد نمایندگان امضاءکننده طرح به 14 نفر رسید، به علت مغایرت با آیین‌نامه داخلی مجلس این طرح از دستورکار پارلمان خارج شده بود. این اقدام دانشگاه آزاد که با همکاری برخی نمایندگان خانه ملت صورت گرفت، باعث شد نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و کارشناسان مسائل فرهنگی و آموزشی به این اقدام اعتراض کنند. با وجود این اعتراضات، در جلسه علنی روز یکشنبه (30 خرداد 1389) ضمن نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، وقف اموال دانشگاه آزاد را تصویب شد. براین اساس، خانه‌ ملتی‌ها مصوب کردند وقف اموال مراکز آموزش عالی و غیردولتی، غیرانتفاعی و سایر موسسات غیردولتی غیرآموزشی که هیئت موسس یا هیئت امنای آنها حق تصرف مالکانه نسبت به آن را دارند و تا تاریخ تصویب این قانون صیغه وقف آن جاری شده است و یا در آن جاری شود معتبر است که در حقیقت همان تأیید "وقف اموال دانشگاه آزاد" بود. یحیی زاده از طراحان معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگیپس از تصویب طرح وقف اموال دانشگاه آزاد، در اول تیر ماه 1389، موجی از اعتراضات گسترده نمایندگان و اعضای شورای مرکزی اتحادیه‌‌های دانشجویی و تشکل‌های دانشجویی دانشگاه‌های تهران و برخی شهرستان‌ها در مقابل مجلس شورای اسلامی شکل گرفت.یک فوریت طرح "معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی" در واکنش به مصوبه روز یکشنبه 30 خرداد 1389 پارلمان مبنی بر وقف اموال دانشگاه آزاد و نقض مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه علنی 2 تیر ماه سال 1389 از سوی 81 تن از نمایندگان از جمله سیدجلال یحیی زاده در صحن علنی مجلس مطرح شد. بر اساس ماده واحده این طرح خانه ملتی ‌ها و در صورت تصویب نهایی به موجب این قانون کلیه مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص دانشگاه آزاد اسلامی همچنان معتبر و لازم الاتباع است.جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در 2 تیر ماه 1389 در حالی به پایان رسید که نمایندگان با 116 رای موافق، 56 رای مخالف و 11 رای ممتنع از مجموع 199 رای، یک فوریت "طرح معتبر بودن مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد اسلامی" را به تصویب رساندند. 

حجت الاسلام و المسلمین سیدجلال یحیی زاده از نیمه اسفند سال 1391 به دلیل سکته مغزی در بیمارستانی در تهران بستری و سرانجام 20 فروردین سال 1392 دارفانی را وداع گفت. پیکر وی در گلزار شهدای فیروزآباد شهرستان میبد به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۹:۵۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۹:۵۸

سید جلال یحیی زاده

خلاصه زندگی نامه

 حجت الاسلام و المسلمین سید جلال یحیی ‌زاده فیروزآباد، نماینده اصولگرای مردم تفت و میبد، از توابع استان یزد در ادوار هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی که پیش از اتمام دوره نهم در اثر بیماری درگذشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع