جستجو در مطالب و اشخاص
دکتر سید احمدرضا دستغیب، فرزند "آیت الله سیدعلی اصغر دستغیب" در 9 اردیبهشت‌ماه 1355 علی رقم اینکه تمامی خانواده دستغیب در شیراز متولد شده اند در قم متولد گردید. در زمان تولد وی، پدرش، در حال تحصیل "خارج فقه و اصول" در حوزه علمیه قم بود به همین دلیل دکتر دستغیب در قم متولد شد و در واقع کودکی دکتر دستغیب در شهرهای دیگر به جز شیراز به دلیل تبعیدهای پدرش در زمان مبارزات قبل از پیروزی انقلاب سپری گشت.وی دارای مدرک دکترای تخصصی علوم سیاسی می‌باشد. از جمله مهمترین مسئولیت‌های سیاسی وی مدیر سازمان ملی جوانان، عضویت در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نمایندگی مردم شیراز در دوره‌های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی بوده است. 

پدر دکتر دستغیب، "آیت الله سید علی اصغر دستغیب"، خواهر زاده شهید محراب "آیت الله عبدالحسین دستغیب" و از همراهان و همگامان ایشان در مبارزه علیه استبداد پهلوی بوده است که عضویت در مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی از مردم شیراز را در کارنامه خود دارد و در اسفند ماه سال 1392، از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان تولیت استان مقدس احمد بن موسی(ع) منصوب شد.  دو عموی دکتر احمدرضا دستغیب، "آیت الله سید محمد مهدی دستغیب" و "آیت الله سید علی محمد دستغیب" می‏باشند که "آیت الله سید علی محمد دستغیب" از اعضای مجلس خبرگان رهبری به نمایندگی مردم شیراز بوده است و "آیت الله سید محمد مهدی دستغیب" تولیت استان مطهر احمد بن موسی(ع) و سید میر محمد(ع) را با حکم امام خمینی(ره) به مدت 32 سال برعهده داشت.  

نماینده دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم نایب رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه مجلس شورای اسلامی مجلس نهم عضو کمیسیون تدوین برنامه پنجم توسعه مجلس هشتم عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس هشتم عضو کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس هشتم عضو شورای فرهنگ عمومی کشور مجلس هشتم عضو کمیسیون عالی شورای فضای مجازی کشور در مجلس نهم رئیس کمیته فرهنگ و گردشگری مجلس هشتم نائب رئیس فراکسیون جوانان در مجلس نهم عضو شورای پروانه نمایش وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نایب رئیس تحقیق و تفحص از بودجه‌های فرهنگی و ورزشی عضو کمیته حقوق بشر و مطالبات ملی نایب رئیس فراکسیون گردشگری عضو شورای اجرایی بین المجالس آسیایی مشاور بین الملل مجمع تقریب مذاهب اسلامی مشاور فرهنگی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام رئیس کمیته سیاست داخلی مجمع تشخیص مصلحت نظام رئیس هیأت بازرسی رایزنی‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نایب رئیس گروه دوستی ایران ، اندونزی و استرالیا و مالزی عضو هیئت بازرسی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی عضو شورای مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی مدیر سازمان ملی جوانان در شیراز مشاور استاندار و رئیس گروه مشاورین جوان کارشناس ارشد حوزه سیاسی اجتماعی استانداری فارس مؤسس و عضو شورای مرکزی سازمان دانشجویی

احمدرضا دستغیب در مجلس هشتم و در سال 1387، به عنوان نماینده استان فارس و شهر شیراز و همچنین به عنوان جوانترین نماینده با 32 سال سن کار خود را آغاز کرد. در 14 اسفندماه 1390 احمدرضا دستغیب بار دیگر با 121 هزار و 697 رأی به عنوان سومین نماینده شیراز انتخاب و به مجلس شورای اسلامی راه یافت.  

دکتر سید احمدرضا دستغیب در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی استان فارس و در نشستی با همکاران "ایرنا" در خصوص مطرح شدن شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی اظهار داشت: «در یک مقطع زمانی موضوع انتخاب شیراز به عنوان دومین شهر ادبی جهان مطرح شد اما این موضوع و ایده هیچگاه نمی‌تواند جای پایتخت فرهنگی را برای شیراز بگیرد. متأسفانه هر گاه مردم شیراز به چیزی کمتر از آنچه حقشان است راضی می‌شوند حتی همان چیز کم هم نصیبشان نمی‌شود. ‪30‬ درصد از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری کشور در شیراز وجود دارد، این شهر کانون اصلی پرورش و تعالی مفاخر ادبی کشورمان است و استوانه‌های قوی فرهنگی چون "حافظ" و "سعدی" را دارد، چگونه است که با این جایگاه ما باید به چیزی کمتر از پایتخت فرهنگی راضی شویم؟  وقتی که ایده شناخت شیراز به عنوان دومین شهر ادبیات جهان از سوی یونسکو مطرح شد، در این زمینه مستنداتی هم ارائه گردید اما نباید فراموش کرد که مطرح شدن این موضوع به منزله شناخت شیراز به عنوان دومین شهر ادبیات جهان نبود بلکه به منزله این بود که شیراز نیز در کنار سایر شهرهای فرهنگی کشور می‌تواند کاندیدای احراز این عنوان باشد. درعین‌حال مردم شیراز باید موضوع رسیدن به جایگاه پایتخت فرهنگی را به عنوان یک مطالبه مطرح کنند و از مسئولان عالی و کلان کشور بخواهند که شیراز را به عنوان پایتخت فرهنگی ایران زمین بشناسند. نباید با سخنان نومید کننده که معتقد است پایتخت فرهنگی برای فارس توسعه اقتصادی و نان به همراه نمی‌آورد مردم را دلسرد کرد، پایتخت فرهنگی حق شیراز و حق مرکز استان فارس است و می‌تواند استان فارس را در مسیر توسعه و تعالی فرهنگی و اقتصادی قرار دهد...»  

تغییر یا جابجایی 60 استاندار در طول عمر دولت‌های نهم و دهم "محمود احمدی نژاد"، این دولتها را رکورددار تغییرات مدیران میانی کرده بود. تغییرات پیاپی وزرای دولت در کابینه نهم، یکی دیگر از دلایل ضعیف شدن ساختار مدیریتی در استان‌ها بود که لاجرم تغییرات گریزناپذیر دیگری را نیز به دنبال داشت.   واکنش دکتر دستغیب به تغییرات مدیریتی دولتهای نهم و دهم احمدرضا دستغیب در گفت و گو با خبرنگار "آفتاب" در شیراز در خصوص تغییرات مدیریتی در دولت نهم و دهم گفت: «این شرایط یک شرایط متزلزل و بی‌ثبات در حوزه تغییر و تحول مدیران است. اگر قرار باشد با تغییر و تحول به سمت بهبود وضعیت پیش رویم، یعنی فرد یا افراد قوی‌تری بیایند و مسئولیت بگیرند؛ نظر مساعدی است ولی اگر قرار است که فردی در همان سطح یا ضعیف‌تر از مدیر قبلی بیاید این تغییر و تحول شایسته نیست و به صلاح هم نمی‌باشد. در این چند ماه روی نمایندگان هم فشار زیادی بود یک روز گفته می‌شد استاندار عوض می‌شود و روز دیگر تکذیب می‌شد. این وضعیت یک حالت نامناسب بوده و شایسته دولت نیست که هر لحظه صدایی مبنی بر تغییر و تحول از گوشه‌ای بلند شود. شخص آقای رییس جمهور که می‌تواند مدیریت کند برای این است که برای 4 سال توسط مردم انتخاب شده است؛ بنابراین چگونه است که همه زیر مجموعه‌های ایشان بی‌ثبات هستند و حداقل‌ها هم مشخص نیست ولی برای خود ایشان چهار سال مدیریت در سطح کشور تضمین شده است؟...»  

دکتر سید احمدرضا دستغیب در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری "خانه ملت"، با اشاره به حماسه 9 دی در سال 1388، در این خصوص اظهار داشت: «در کنار وقایع و رویدادهای که پس از پیروزی انقلاب اسلامی رخ داد، این حماسه بزرگ، ثبت ارزشمند دیگری در کتاب بزرگ انقلاب اسلامی بود. ارزش حماسه 9 دی به دو مورد است، اولین ارزش عظمت خروش انقلابی مردم و دومین ارزش صلابت ایستادگی رهبری انقلاب اسلامی در برابر فتنه و فتنه‌گران بود. از ویژگی‌های دیگر حماسه 9 دی این بود که پس از سه دهه از انقلاب اسلامی در ایران این حادثه بزرگ رخ داد و بخش قابل توجه‌ ای از سیل خروشان جمعیت را جوانانی تشکیل می‌دانند که نه در مبارزات قبل از انقلاب و راه‌پیمایی‌های آن شرکت داشتند و نه اینکه در زمان دفاع مقدس در جبهه‌های حق علیه باطل حضور نداشتند و بنابراین این حماسه تجلی رویش انقلاب اسلامی بود. برخی قصد دارند حماسه میلیونی مردم را به نام خود مصادره کنند. این حماسه بزرگ مربوط به جریان، شخص یا گروه خاصی نیست و تجلی اراده مردم بود تا با حرکت عظیم و میلیونی خود ثابت کنند همچنان به انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن پایبند هستند. اتفاقات رخ داده در عاشورا و روز قدس سال 88 و تأثیر آن بر شکل‌گیری حماسه عظیم مردمی، جریحه‌دار شدن احساسات پاک مردم ایران یکی از عوامل اصلی شکل‌گیری حماسه 9 دی بود، آن اتفاقاتی که در روز عاشورا رخ داد به قدری سخیف و غیرانسانی بود که حتی قابل پرداختن به آن نیست. ملت بصیر ایران با رهنمودها و منویات مقام معظم رهبری با گام‌های استوار در جهت محکوم کردن فتنه سال 88 گام برداشتند و خواب کسانی که برای این مرز و بوم نقشه‌های شومی را داشتند برآشفته کردند...»  

احمدرضا دستغیب در گفت‌وگو با "ایلنا"، در تحلیل خود از تناقض مواضع آمریکا و انگلیس در رابطه با پرونده هسته‌ای ایران، اظهار داشت: «سخنان متناقض غربی‌ها مسئله تازه‌ای نیست، زیرا همواره باید پاسخگوی افکار عمومی خود و لابی‌های صهیونیستی باشند. آن‌ها حتی از توقف فعالیت‌های هسته‌ای راضی نمی‌شوند و در مرحلهٔ بعدی به دنبال متوقف کردن پیشرفت‌های ایران اسلامی هستند. آمریکایی‌ها وامدار صهیونیست‌ها هستند. مطلوب صهیونیست‌ها توقف تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران و متوقف کردن پیشرفت‌های ایران اسلامی است و به همین خاطر شاهدیم که آمریکا می‌خواهد بین مطالبات صهیونیست‌ها و تعهداتش در قرارداد ژنو تعادل ایجاد کند که این امر موجب مواضع ضد و نقیض آمریکایی‌ها شده است. آرمان ایرانیان پیشرفت روزافزون و تکامل ایران است و در نتیجه چنین رویکردی با خواسته‌های غربی‌ها در تضاد است و اختلاف‌ها هم از همین جا نشأت می‌گیرند....»  

سید احمد رضا دستغیب در گفت و گو با "مجلس نیوز" (پایگاه خبری فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی) در اواخر دی‌ماه 1392 با اشاره به تلاش برای اجرای مدل آمریکایی شکست خورده در سوریه و این بار در کشور عراق، گفت: «هدف از اجرای سیاست‌ها و پیاده سازی طرح‌هایی که پیش از این در سوریه پیگیری می‌شد و امروز در حال پیگیری در عراق است استقرار تروریست‌ها در مناطق مجاور سوریه است. آمریکا با علم به این که افغانستان دیگر نقطه مناسبی برای بازگرداندن تروریست ها نیست عراق را با توجه به موقعیت جغرافیایی نزدیک به سوریه انتخاب کرده است. بر قراری پل ارتباطی بین تکفیری‌ها و تروریست‌ها طرح آمریکا است که با توجه به هوشیاری کردها هنوز این طرح محقق نشده است. متأسفانه در این بین سعودی‌ها نیز همانند همیشه پیرو سیاست‌های آمریکا هستند درحالی‌که در نهایت شکست طرح‌های آمریکایی در منطقه بیش از آن که به ضرر خود ایالات‌متحده تمام شود به ضرر حامیان آن‌ها در منطقه است. خطر استقرار تروریست‌ها در منطقه عاقبت دامان خود عربستان را نیز خواهد گرفت. عربستان باید از الگوی ترکیه که به دام تروریست‌ها افتاد عبرت بگیرد. همخوانی و هماهنگی سعودی‌ها با رژیم صهیونیستی ترسی است که از وضعیت داخلی کشور خود دارد و از طرف دیگر نیز گمان می‌کند از این طریق می‌تواند مقاومت را مدیریت و کنترل کند درحالی‌که این هماهنگی در نهایت به ضرر عربستان خواهد بود...»  

سید احمدرضا دستغیب در گفت و گو با "خبرآنلاین"، در 11 آذرماه 1392، درباره عملکرد دولت یازدهم در حوزه دیپلماسی، گفت: «دیپلماسی ایران از ابتدای فعالیت دولت یازدهم در حوزه‌های مختلف عملکرد مناسبی داشته و فکر می‌کنم هم اکنون زمان آن رسیده است که وزیر امور خارجه به کشورهای منطقه عزیمت کند و روابط ایران با کشورهای همسایه را توسعه دهد. طبیعتاً ضرورتی ندارد که اختلافی با کشورهای منطقه داشته باشیم و کشورهای منطقه باید کاملاً احساس آرامش کنند. همانطور که مقام معظم رهبری هم فرمودند ما توسعه و پیشرفتمان به معنای کشورگشایی یا نگاه منفی نسبت به کشورهای منطقه نیست و کاملاً با محبت، همدلی و همراهی با کشورهای اسلامی منطقه ارتباط داریم. از ابتدای دولت یازدهم سیاست خارجی ایران در بخش‌های مختلفی فعالیت داشته است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان به بررسی جدی پرونده هسته‌ای ایران اشاره کرد و هم اکنون زمان آن رسیده است که روابط با کشورهای همسایه را توسعه دهیم. چیزی که ما باید از دولت انتظار داشته باشیم ضروری است که در دیپلماسی پارلمانی قدری فعال‌تر از گذشته عمل کنیم، ارتباطات پارلمانی ایران با کشورهای دیگر هدفمند باشد اما هم اکنون احساس می‌شود که این ارتباط هوشمندانه نیست. باید یک برنامه‌ریزی هوشمندانه در مجلس هم صورت بگیرد که در ارتباط با کشورهای مختلف از جمله کشورهای همسایه ارتباط منطقی و معقولی برقرار شود. باید طراحی مناسبی داشته باشیم تا بتوانیم بیشتر از آن چیزی که تا الان بوده از دیپلماسی پارلمانی استفاده کنیم و فکر می‌کنم از این ظرفیت غافل هستیم...» وی همچنین در خصوص تذکر برخی از نمایندگان به رییس جمهور [دکتر حسن روحانی] برای تذکر به " محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه دولت یازدهم، در گفت‌وگو با "ایلنا" گفت: «تذکر و پرسش حق نمایندگان است، اما به نظر می‌رسد این اقدام نمایندگان مجلس پرشتاب بود و به نظر من شایسته بود که در تذکرات و ابراز انتقاد از ابزار و گفتمان مناسبتری استفاده می‌کردند. به جای دادن تذکر به وسیلهٔ نامه و آن هم نامه‌ای که تلویحاً عزل وزیر مدنظر قرار گیرد، قدری پر رنگ بود و می‌شد با گفتمان، انتقادهای خود را به آقای ظریف ابراز کرد...» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۰۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۳:۰۵

سید احمد رضا دستغیب

خلاصه زندگی نامه

 دکتر سید احمدرضا دستغیب، از نمایندگان اصولگرای ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از مردم شیراز که فرزند آیت الله سید علی اصغر دستغیب می باشد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع