جستجو در مطالب و اشخاص
سید احمد حاتمی کلشتری در تاریخ 17 دی ماه 1338 در خانواده‌ای اهل روستای "کلشتر" رودبار و در تهران متولد شد. وی پس از اتمام دروس مقدماتی و اخذ مدرک دیپلم، رشته مهندسی مکانیک را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه تهران گذراند و سپس دوره دکتری و فوق دکتری را در انگلستان به پایان رساند.حاتمی مدیریت چندین پروژه ملی و ثبت اختراع در ایران و انگلستان و مقالات متعدد علمی در نشریات معتبر و کنفرانس‌های بین ‌المللی و ملی را در کارنامه خود دارد. وی در سطوح مختلف مدیریتی و تخصصی و کارشناسی در پژوهشگاه فضایی ایران و پیش از آن در وزارت جهاد کشاورزی فعالیت داشت.او همسر "فرشته روح افزا" معاون طرح و برنامه شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.در شهریور ماه 1394، احمد حاتمی در حادثه سقوط جرثقیل در مسجدالحرام درگذشت. 

احمد حاتمی در سال 1357 در رشته ریاضی از موسسه دارالفنون دیپلم گرفت؛ وی با ورود به دانشگاه تحصیلات خود را در رشته مهندسی مکانیک شروع کرد و دانش خود را در این رشته تا مقطع کارشناسی ارشد ارتقاء داد.حاتمی بعد از اخذ مدرک کارشناسی ارشد به انگلستان رفت و دکتری مهندسی مکانیک طراحی کاربردی را در سال 1376 از دانشگاه "منچستر" و فوق دکترای مهندسی مکاترونیک را در سال 1380 از دانشگاه "لیدز" اخذ کرد. وی در مدت تحصیل در انگلیس و همچنین بعد از آن با متخصصان و دانشمندان این کشور ارتباط علمی داشت. 

احمد حاتمی مدیریت چندین پروژه ملی را در کارنامه خود دارد که از آن جمله می توان به: طراحی و آزمایش مدل مقیاسی حامل، طراحی و آزمایش مدل مقیاسی رحا و ساخت دستگاه کشش نخ بدون تماس نوری اشاره کرد. همچنین ثبت چندین اختراع در ایران و انگلستان و مقالات متعدد علمی در نشریات معتبر و کنفرانسهای بین‌ المللی و ملی در کارنامه وی به چشم می خورد.پروژه "پیش ‌بینی رفتار انسان در فضای مجازی" به‌ سفارش سازمان فضای مجازی سراج که در نهایت منجر به "انسان مجازی" می ‌شد، آخرین پروژه کاری دکتر حاتمی بود. دکتر حاتمی پس از دو سال کار بر روی این پروژه، روز قبل از اعزام به حج، نسخه نهایی را کامل کرد و تحویل داد.دکتر حاتمی علاوه بر این‌ که در حوزه فضایی فعالیت می کرد، متخصص فضای مجازی، دیجیتال و فنآوری‌‌های نوین نیز بود. از جمله نرم ‌افزارهایی که حاتمی به نتیجه نهایی رساند، نرم ‌افزار "تشخیص اندازه فشار خون و ضربان قلب تنها با تصویربرداری از چهره" است که نتایج آن دقیقتر از دستگاه‌های متداول می باشد. 

ساعت 5 و 10 دقیقه عصر جمعه 20 شهریور 1394 مصادف با 11 سپتامبر 2015 در حالیکه فقط 4 روز به آغاز ماه ذی الحجه باقی مانده بود و مسلمانان از نقاط مختلف جهان برای ادای فریضه حج تمتع در شهر مکه جمع شده بودند، یکی از جرثقیل‌هایی که در اطراف مسجدالحرام بود سقوط کرد و بخشی از مسجدالحرام و مطاف را تخریب کرد، سعودی ها وقوع توفان و بارش شدید باران را علت اصلی این حادثه اعلام کردند.در پی این حادثه 107 نفر کشته و 238 نفر مجروح شدند که 11 نفر از جانباختگان ایرانی بودند. احمد حاتمی پس از اینکه سه روز در جمع مفقودین بود در 23 شهریور در بین فوت شده ها شناسایی شد.پس از انتقال پیکر وی به ایران، در مراسم نماز جمعه تهران 27 شهریور ماه 1394 نمازگزاران با سر دادن شعار "مرگ بر آل سعود" نسبت به عدم کفایت رژیم سعودی در برقراری امنیت در اجرای مناسک حج اعتراض و پیکر سید احمد حاتمی را تشییع کردند.با موافقت مقام معظم رهبری، جان باختگان حادثه مسجد الحرام از جمله سید احمد حاتمی در قطعه شهدا (قطعه 50) بهشت زهرا(س) به خاک سپرده شدند. 

در حالی که دولت عربستان توفان را علت سقوط جرثقیل اعلام کرد، بررسی گزارش‌های ثبت شده آب و هوایی مکه مکرمه در ساعت وقوع حادثه نشان می‌ دهد سرعت باد در این شهر در 11 سپتامبر هیچ گاه به بیش از 22 کیلومتر در ساعت نرسیده است. جهت وزش باد هم با جهت واژگونی جرثقیل یکی نبود. این در حالی است که شبکه خبری سی. ان. ان عربی پا را فراتر از این گذاشت و با رکوردشکنی خبری، سرعت باد را در لحظه حادثه، 95 کیلومتر در ساعت گزارش داد و اعلام کرد که این سرعت باد در 37 سال گذشته در خاورمیانه بی ‌سابقه بوده است.بررسی ها نشان می‌ داد که در زمان حادثه، هیچ توفانی در کار نبوده، به ‌طوری که زائران بدون مشکل خاصی در تردد بوده‌اند و در صحن مسجدالحرام عبادت می ‌کردند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۱۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۱:۱۴

سید احمد حاتمی

خلاصه زندگی نامه

 سید احمد حاتمی کلشتری، دانشمندان پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران که در حادثه سقوط جرثقیل سال 1394 در مکه مکرمه درگذشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع