جستجو در مطالب و اشخاص
سیامک مره صدق در سال 1344 در یک خانواده یهودی در شیراز متولد شد. در سال 1359 به عضویت گروه مسئولین سازمان دانشجویان یهود شیراز درآمد. جد پدری وی، "آقا بابا" و پسرش "ملایوسف مره صدق" از روحانیون سنت‌ گرایی بودند که از سیصد و پنجاه سال پیش رهبری یهودیان شیراز را برعهده داشتند. او در سال 1381 با تینا ربیع زاده ازدواج کرد. سیامک مره صدق در ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده کلیمیان ایران حضور داشت و در هر دو دوره عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی بود. وی در تاریخ 1 مهر 1392 برابر با بیست و سوم سپتامبر 2013 به عنوان هیات همراه "حسن روحانی"، هفتمین رئیس جمهور ایران، برای شرکت در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، بمدت پنج روز به نیویورک سفر نمود. 

سیامک مره صدق تحصیلات ابتدایی اش را در دبستان کوثر و متوسطه را در تیزهوشان شیراز به پایان رسانید، سپس در سال 1362 جهت تحصیل در رشته پزشکی وارد دانشگاه علوم پزشکی شیراز گردید و توانست با درجه ممتاز به دوره دستیاری جراحی عمومی بیمارستان نمازی راه یابد. او  در سال 1363 با کسب عنوان دستیار جراحی عمومی مشغول به طبابت شد، سپس در سال 1374 با گذرانیدن بورد تخصصی جراحی عمومی فارغ ‌التحصیل گردید و بلافاصله به عنوان استادیار در دانشگاه علوم پزشکی استخدام شد.  

- مسئول مرکز آموزش و تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی، سال 1376 - مسئولیت اورژانس بیمارستان (طرح و طراحی جراحی) سال 1378 - ریاست بیمارستان دکتر سپیر تهران - نمایندگی ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی فعالیت های اجتماعی سیامک مره صدق فعالیت اجتماعی خود را از سال 1360 با عضویت در گروه دانش آموزان سازمان دانشجویان یهود شیراز آغاز نمود. ضمن آنكه از سال 1374 در يكی از كنيساهای سنندج مسئوليت شاليحصيپوری را عهده دار بود. در سال 1381 به دعوت هیئت مدیره کانون خیرخواه به تهران آمد و مسئولیت ریاست بیمارستان دکتر سپیر به وی محول شد. او به جهت ارائه توانایی ها و شایستگی در فعالیت هایش در سال 1385 به عنوان رئیس انجمن کلیمیان انتخاب و منصوب گردید.   

سیامک مره صدق برای نخستین بار در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی که در تاریخ 24 اسفند سال 1386 برگزار شد موفق شد با کسب 2.374 رای از مجموع 2.748 رای به عنوان نماینده کلیمیان کشور راهی مجلس شود. وی که ریاست انجمن کلیمیان را برعهده داشت در سال 1387 به دلیل پیروزی در انتخابات از این سمت خود کناره گیری کرد. مره صدق پس از راهیابی به مجلس به عضویت کمیسیون بهداشت و درمان، گروه رابطه پارلمانی با اتحادیه اروپا درآمد و نیز به عنوان نماینده مجلس شورای عالی بیمه کشور انتخاب گردید. ضمن آنکه طی این مدت ریاست بیمارستان دکتر سپیر را نیز عهده دار بود. 

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال 1390 برگزار و سیامک مره صدق با کسب 2374 رای برای دومین بار شانس حضور در مجلس را پیدا کرد. او به عنوان نماینده کلیمیان ایران در خانه ملت با آغاز بکار مجلس در خرداد سال 1391 به عضویت کمیسیون بهداشت و درمان درآمد. 

مخالفت با استیضاح محمد عباسی، وزیر ورزش مرداد ماه سال 1391 و در اوایل شروع بکار مجلس نهم، محمد عباسی، وزیر ورزش و جوانان دولت دهم در آستانه استیضاح قرار گرفت. نمایندگان مجلس نهم با انتقاد از عملکرد عباسی و به دلایلی همچون: نحوه عزل و نصب‌ ها و چگونگی انتقال افراد از سایر دستگاه ‌ها به وزارتخانه‌ ها، چگونگی هزینه 1 درصد اعتبار دستگاه‌ ها به استان‌ها و نحوه تخصیص آنها، انگیزه دخالت در امور فدراسیون‌ ها و تغییرات غیر اصولی آنها و استفاده از مسئولان تربیت ‌بدنی در باشگاه‌ های ورزشی و تحمیل به مسئولیت برای فدراسیون‌ قایقرانی و شنا، میزان کمک به باشگاه ‌های حرفه ‌ای برخلاف ماده 13 برنامه، نحوه اجرای احکام برنامه پنجم در امور ورزش و جوانان و... خواستار استیضاح وی شدند. در این بین سیامک مره صدق در تاریخ 15 مهر 1391 در گفت وگو با خبرگزاری مهر  با اعلام اینکه استیضاح وزیر ورزش و جوانان در زمانی که دولت سال پایانی خود را سپری می کند به صلاح نیست، گفت: «به نظر بنده دلیلی برای استیضاح وزیر وجود ندارد. کارنامه دکتر عباسی در مدت کوتاه مفید بوده است.» سرانجام 16 مهر سال 1391، بررسی طرح استیضاح محمد عباسی در دستور کار این جلسه قرار گرفت. پس از مطرح شدن بررسی استیضاح "عباسی" و حضور "حسن کامران" نماینده اصفهان به عنوان یکی از استیضاح کنندگان پشت تریبون، 31 نفر از نمایندگان اعلام کردند که امضای خود را پس گرفتند و در این هنگام فقط امضای 11 نفر پای استیضاح وزیر ورزش باقی ماند. بالاخره بعد از دو بار امضاهای مثبت و منفی به استیضاح "عباسی"، طرح استیضاح وی منتفی شد در حالیکه 80 دقیقه وقت مجلس به بررسی این طرح سپری شده بود. پذیرفتن دعوت محمود احمدی نژاد شامگاه 28 آبان ماه سال 1391، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی میهمان محمود احمدی نژاد، رییس‌ جمهور وقت شدند. این دیدار که به دعوت معاون پارلمانی رییس‌ جمهور صورت گرفته بود در حالی برگزار شد که 220 تن از نمایندگان مجلس ترجیح دادند دعوت رئیس جمهور را بی پاسخ بگذارند و تنها 66 نفر از نمایندگان از جمله سیامک مره صدق به جلسه دیدار با احمدی نژاد رفتند.  

واکنش به سخنان علی یونسی، دستیار ویژه حسن روحانی سیامک مره ‌صدق نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی در تاریخ 15 بهمن 1392 طی گفت‌ وگویی با خبرگزاری فارس در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات علی یونسی، دستیار ویژه رئیس دولت یازدهم، مبنی بر مشکلات کلیمیان برای انجام فرایض دینی، گفت: «کلیمیان ایران هیچ مشکلی برای انجام فرائض دینی خود ندارند و با آزادی کامل این فرائض را به جا می‌آورند. کلیمیان ایران پیش از این مشکلی را در زمینه تعطیلی مدارس‌ شان در روزهای شنبه را داشتند که با تدابیری که در این زمینه اندیشیده شده این مشکل نیز برطرف شده است.» مخالفت با استیضاح فرجی دانا، وزیر علوم مرداد ماه سال 1393، طرح استیضاح "رضا فرجی دانا"، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دولت یازدهم توسط 51 نفر از نمایندگان فراکسیون اصولگرایان مجلس نهم، کلید زده شد. افشای اعطای بورسیه های غیر قانونی وزارت علوم در دولت نهم و دهم توسط "فرجی دانا" که پای برخی از نمایندگان مجلس و مسئولین وقت هم به آن باز شد، پافشاری برخی از نمایندگان به استیضاح را بیشتر و شایبه سیاسی بودن آن را دامن زد. سیامک مره صدق درباره استیضاح وزیر علوم درگفت ‌و‌گو با فرهیختگان‌ آنلاین در تاریخ 28 مرداد 1393 گفت: «مدت زمان زیادی از شروع به کار دولت یازدهم نگذشته است و از آن جایی که برخی از حیطه‌ها مانند آموزش عالی و کار دانشگاهی برای ارزیابی نیاز به زمان دارد نمی ‌توان درباره عملکرد وزیر علوم به این زودی تصمیم صریح گرفت. برای تصمیم‌ گیری در مورد عملکرد وزارتخانه تحت امر آقای فرجی دانا هنوز زمان مناسبی فرا نرسیده است و من منتظرم دلایل استیضاح‌ کنندگان و پاسخ‌های ایشان را بشنوم سپس تصمیم گیری خواهم کرد. در تاریخ مجلس بوده است که گاهی استیضاح کنندگان و امضاکنندگان آن تغییر عقیده داده‌اند و بالعکس؛ بنابراین تا کل بیانات طرفین این جریان را در صحن مجلس نشونم درباره هیچ استیضاح و رای اعتمادی تصمیم‌ گیری نخواهم کرد.» مره صدق همچنین درباره دریافت بورسیه غیر قانونی از سوی برخی از نمایندگان مجلس و اقوامشان، گفت: «اگر کسی بورسیه غیر قانونی دریافت کرده است و هر تخلفی صورت گرفته حتما باید با آن مقابله شود؛ منتها مسئله این است که نباید کل استیضاح ‌کنندگان را زیر سوال برد و اگر کسی بخواهد برای حل مشکلات شخصی از حربه استیضاح استفاده کند خلاف شان نمایندگی است.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۹:۳۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۹:۴۱

سیامک مره صدق

خلاصه زندگی نامه

 سیامک مره صدق، نماینده کلیمیان ایران در ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی می باشد. وی همچنین عضو گروه رابطه پارلمانی با اتحادیه اروپا وعضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع