جستجو در مطالب و اشخاص
عبدالحسین شیرازی معروف به سپنتا، در 4 خرداد سال 1286 در تهران متولد شد. وی فارغ التحصیل به ترتیب از مدرسه سن لویی، مدرسه زرتشیان تهران، استیورت تهران، استیورت مموریال کالج اصفهان و کالج آمریکایی تهران بود.سپنتا فعالیت هنری را با روزنامه نگاری آغاز کرده و نخستین روزنامه اش را سال 1307 با نام "دورنمای ایران" در بمبئی منتشر کرد.وی از زمان تحصیل در مدرسه زرتشتیان با تئاتر، زیر نظر فردریک تالبرگ فعالیت هنری خود را شروع کرده و سال 1312 با نگارش فیلمنامه فیلم "دختر لر"  سینما را تجربه کرد.از دیگر فعالیت های جنبی وی میتوان به ترجمه متون، انتشار هفته نامه های مختلف و ساخت فیلم های مستند اشاره کرد.سپنتا "پدر سینمای ایران"، سرانجام در سال 1348 در اصفهان درگذشت. 

پدر سپنتا، فرزند "ابوطالب" و ملقب‌ به "شیروانی" بوده و چون مدتها در "رشت" سکونت داشته به "غلامرضا خان رشتی" نیز معروف بود.مرحوم "غلامرضا خان" به زبان انگلیسی آشنائی داشته و در التزام‌ "مظفر الدین شاه" به اروپا سفر کرده و مترجم طبیب مخصوص شاه بوده و در سال 1305 شمسی در تهران وفات یافت. مادر سپنتا دختر "شیخ فخر الدین شیرازی"‌ و از خانواده مشایخ امام جمعه شیراز بوده و شرح تاریخچه این خانواده که به "شیخ‌ مفید" میرسد در کتاب فارسنامه ناصری تألیف "حاج میرزا حسن حسینی" مضبوط است، این زن در زبان و ادب پارسی نیز دستی داشته و در تعلیم و تربیت فرزند، سعی وافی‌ داشته و پیوسته وی را به تحصیل علم و دانش تشویق و ترغیب کرد. 

سپنتا به علت علاقه به موضوع تاریخ و فرهنگ پس از طی تحصیل در مدرسه آمریکایی‌ های تهران برای تکمیل تحصیلات به کشور هندوستان عزیمت نمود . وی در سال 1306 مطالعه و تحصیل در زمینه تاریخ و فرهنگ و ادبیات کهن را در بمبئی آغاز نمود . گرایش به سینماسپنتا در ادامه تحصیل در زمینه فرهنگ و ادبیات ملل، به علت جذبه سینما که در فرهنگ هند از دیر زمان بوده به سمت سینما گرایش یافت، که در نهایت امر با همکاری "اردشیر ایرانی" به ساخت نخستین فیلم ناطق فارسی در سرزمین هند منجر گردید .در کارنامه سینمایی سپنتا که سابقه انجام اموری از جمله: فیلنامه نویسی، شاعری، آواز، دکوراتوری، تدوین، بازیگری و مجری گری را دارد.اما چندی بعد به علت، بیماری مادرش که باعث شد او به اصفهان بازگردد، علیرغم میل اش سینما را کنار گذاشت و برای معیشت به حسابداری کارخانه صنایع پشم مشغول شد. 

-دختر لر در سال 1312-فردوسی در سال 1313-شیرین و فرهاد در سال 1314-چشمان سیاه در سال 1315-لیلی ومجنون در سال 1316 

سینما تنها یکی از دل مشغولی‌های سپنتا بوده که در کنار این امر او به انتشار مجله و کتب زیر همت گماشته است که برخی از آنها به شرح زیر است: مجله ها- دورنمای ایران در سال 1307- پیام راستی هندوستان، 1307 - 1308- سپنتا در اصفهان، 1322 – 1332 کتابها- ایران و اهمیت آن در ترقی و تمدن بشر- اخلاق ایران باستان- زرتشت که بود؟ و چه کرد ؟- نوآموز مزدسینا- پرتویی از فلسفه ایران باستان-منتخبات اشعار دهقان سامانی-منتخبات اشعار میرزا عبدالوهاب گلشن ایران پرورد-گردآوری مجموعه سخنوران دوران پهلوی-مجموعه اشعار ملی ایران 

دیوان اشعار سپنتا در سال 1341 شمسی باهتمام همسر وی "گوهرتاج"، آراسته و به مشتاقان علم و ادب ارمغان گردید. با خواندن‌ این دیوان انسان خود را با شخصی روبرو می ‌بیند که زندگانی پرپیچ و خمی داشته و با سفرهای دور و دراز به اطراف و اکناف عالم با عادات و آداب مردم مختلف جهان‌ آشنا شد. 

عبد الحسین سپنتا در غروب روز پنجشنبه هفتم فروردین ‌ماه سال 1348 شمسی‌ به علت سکته قلبی از دنیا رفت، و در تخته پولاد اصفهان در ساحل زاینده ‌رود به خاک سپرده شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۸:۳۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۸:۳۹

سپنتا

خلاصه زندگی نامه

 عبدالحسین شیرازی معروف به سپنتا، نویسنده، هنرپیشه، شاعر، روزنامه نگار که کارگردان اولین فیلم ناطق ایرانی بنام "دختر لر" بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع