جستجو در مطالب و اشخاص
سورنا ستاری، در سال 1351، در تهران متولد شد. وی فرزند سرلشگر شهید منصور ستاری، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی است. سورنا ستاری دارای دکتری مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف بوده و در طول دوران تحصیل همواره از نخبگان و دانشجویان ممتاز به شمار می آمده است. وی، موفق به دریافت نشان درجه یک هنری از مقام معظم رهبری برای طراحی هواپیمای آذرخش شده و دارای ثبت دو اختراع داخلی و خارجی و تألیف 14 عنوان کتاب می باشد.مهمترین مسئولیت اجرایی وی عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور، رییس هیات امنا پارک فناوری پردیس، معاون علمی و فناوری دکتر روحانی در دولت یازدهم و رئیس بنیاد ملی نخبگان می باشد. 

دبیر هیات امنا صندوق نوآوری و شکوفایی عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی رییس هیات امنا پارک فناوری پردیس رئیس هیات امنا صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور عضو هیات امنا موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی رئیس پژوهشگاه صنعت نفت مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور ریاست پژوهشکده نانو تکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت ریاست گروه انرژی موسسه مطالعات بین المللی انرژی معاون علمی و فناوری دکتر روحانی در دولت یازدهم و رئیس بنیاد ملی نخبگان عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی  

سورنا ستاری در مصاحبه با "پایگاه اطلاع رسانی ارتش جمهوری اسلامی" در خصوص ویژگی های شهید منصور ستاری، چنین می گوید: «پدرم جزو نسلی از نیروی هوایی است که می‌توان گفت نسل تاریخی نیروی هوایی است. با پیروزی انقلاب و شروع جنگ تحمیلی تلاش ایشان دو صد چندان شد. طوری که از اولین روز جنگ که مأموریت ایشان در پایگاه "سوباشی" بود، پدر را تا 40 روز در منزل ندیدیم و بعد از 40 روز برای مدت خیلی کوتاهی به ما سر زدند و دوباره به منطقه برگشتند. بعدها به گونه‌ای شد که هر 5 تا 6 ماه یک‌بار پدر را می‌دیدیم... پدر من انسان بسیار فعالی بودند و همیشه تصورم بر این است که چطور می‌توانم این قدر فعال باشم. شاید می‌دانستند که طول عمرشان زیاد نخواهد بود. برای ایشان 24 ساعت، به اندازه 48 ساعت ارزش داشت و استفاده می‌کردند. پدرم در کارهای منزل بسیار دخیل بودند، به طوری که تمام کارهای تاسیساتی منزل را انجام می‌دادند، لوله‌کشی، برق‌کشی و نقاشی ساختمان تا کارهای جزیی‌تر حتی کاغذ دیواری خانه‌مان را پدر انجام می‌دادند... من هیچ وقت گریه پدرم را ندیده بودم یا اگر گریه‌ای هم بود جلو ما نبود؛ اما وقتی "شهید بابایی" به شهادت رسیدند گریه ایشان را دیدم... بعد از گذراندن دوره کارشناسیم چون در دانشگاه شریف شاگرد اول دوره لیسانس شده بودم، بورس دانشگاه "برکلی" را گرفته بودم و تقریبا تمام کارهایم را انجام داده بودم و در آخر شاید صحبت من با پدر 5 دقیقه هم طول نکشید که ایشان گفتند: "نرو، چون اگر بروی ممکن است برنگردی و این نه به نفع تو و نه به نفع من است." با یک کلمه "نه" پدرم، من هم برنامه رفتن به دانشگاه برکلی را کنار گذاشتم و کارشناسی ارشدم را در دانشگاه صنعتی شریف گذراندم چون ایشان را قبول داشتیم و نظر ایشان برایمان مهم بود و این راهنمایی‌ های پدرم در زندگی ما کاملاً موثر بود....»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۴:۴۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۴:۴۱

سورنا ستاری

خلاصه زندگی نامه

 سورنا ستاری، فرزند سرلشگر شهید منصور ستاری و دارای دکترای مهندسی مکانیک است. از جمله مسئولیت های اجرایی وی عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، مدیرعامل سازمان بهینه سازی مصرف سوخت کشور و معاون علمی و فناوری دکتر روحانی در دولت یازدهم بوده است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع