جستجو در مطالب و اشخاص
میر سعید معروف در 28 مهر 1364 در ارومیه، آذربایجان غربی به دنیا آمد.معروف در مصاحبه ای با مجله "آهنگ زندگی" در مورد علاقه مندی خود به ورزش گفت: «من به خیلی از رشته های ورزشی سرک کشیدم حتی عنوان هم دارم: نفر سوم دوی صحرانوردی استان آذربایجان غربی هستم، قهرمانی بسکتبال، سوم مدارس در هندبال اما در آخر با تشویق دایی هایم والیبالیست شدم.»او در سال 1392 به عنوان کاپیتان تیم ملی کشورمان انتخاب شد. علاوه بر تیم ملی او سابقه حضور در باشگاه های "شهرداری ارومیه" و "متین ورامین" را دارد؛ او به عنوان کاپیتان تیم "متین ورامین" در رقابتهای والیبال قهرمانی باشگاه های آسیا شرکت کرد که توانستند به عنوان قهرمانی این رقابتها دست یابند. معروف در دوره مسابقات قهرمانی والیبال مردان آسیا 2013 به عنوان ارزشمند ترین بازیکن انتخاب شد. او بهترین پاسور رقابتهای لیگ جهانی 2014 ایتالیا و رقابتهای قهرمانی جهان 2014 لهستان معرفی شد. 

در فروردین ماه 1392، مسئولان فدراسیون والیبال به طور رسمی نام سعید معروف را به عنوان کاپیتان جدید تیم ملی به جای "علیرضا نادی" معرفی کردند. برای شروع اردوی 12 اسفند 1391، "خولیو ولاسکو"، سرمربی سابق تیم ملی والیبال کشورمان، لیستی را معرفی کرد که نام "علیرضا نادی" در آن نبود. این مسئله برای همگان سؤال برانگیز بود؛ وقتی خبرنگاران علت این تصمیم را جویا شدند، ولاسکو دادن زمان استراحت را عامل اصلی نبود نام "نادی" در لیست عنوان کرد. پس از آن در فروردین ماه 1392 نام سعید معروف به عنوان کاپیتان تیم ملی از سوی کادر فنی معرفی شد.  "نادی" که از تیم ملی خداحافظی نکرده بود، در مردادماه 1393 به دعوت "اسلوبودان کواچ" سرمربی تیم ایران، به تیم ملی بازگشت. معروف در پاسخ به پرسشی در مورد تعیین کاپیتان تیم ملی با توجه به حضور علیرضا نادی، گفت: «درباره این موضوع مربی تیم و مسئولان فدراسیون تصمیم می‌گیرند، چه من و چه علیرضا نادی کاپیتان باشد، تفاوتی نمی کند اما قطعا اگر نادی به تیم ملی و ترکیب اصلی برگردد با توجه به سابقه ای که دارد کاپیتان خواهد شد. باز هم این موضوع بستگی به تصمیم سرمربی و مسئولان دارد.»  

تیم والیبال "متین ورامین" پس از قهرمانی در لیگ برتر والیبال سال 1392، جواز حضور در مسابقات باشگاه های آسیا 2014 را کسب کرد. بدین ترتیب سعید معروف، کاپیتان این تیم و سایر بازیکنان برای کسب عنوان قهرمانی در پانزدهمین دوره مسابقات جام باشگاه های آسیا 16 فروردین 1393 به مانیل فیلیپین سفر کردند. تیم "متین ورامین" در دور مقدمانی مسابقات با نمایندگان ژاپن، لبنان و ویتنام گروه B به رقابت پرداختند. این تیم با پیروزی بر نماینده چین به فینال پانزدهمین دوره مسابقات قهرمانی باشگاه های والیبال آسیا راه یافت. والیبالیست های متین ورامین در آخرین گام مسابقات به مصاف تیم "الریان قطر" رفتند و با کسب پیروزی، سهمیه حضور در مسابقات جهانی را به دست آورند.  

سعید معروف در تیر ماه 1393 با باشگاه شهرداری ارومیه قراردادی یک ساله بست. او که پیش از این نیز با تیم شهر خودش همکاری داشته است، بعد از پیشنهاداتی که از سوی باشگاه های ترکیه و ایتالیا داشت، تصمیم گرفت برای شهرداری ارومیه بازی کند. 

هفدهمین دوره مسابقات قهرمانی مردان آسیا 2013  دبی، امارات متحده عربی، (مهر ماه 1392) با قهرمانی تیم ملی والیبال کشورمان به پایان رسید. تیم ملی کشورمان در فینال این رقابت ها، مقابل کره جنوبی به پیروزی دست یافت و به قهرمانی رسید. پس از پایان این دوره از رقابت ها، بهترین بازیکنان هر پست معرفی شدند و چهار ایرانی در 5 پست جایزه گرفتند. بر همین اساس سعید معروف دو جایزه بهترین پاسور مسابقات و ارزشمندترین بازیکن آسیا را دریافت کرد و "امیرغفور" به عنوان بهترین اسپکر، "محمد موسوی" به عنوان بهترین دفاع روی تور و "فرهاد ظریف" بهترین توپ گیری این رقابت‌ها لقب گرفتند. کشورمان علاوه بر این قهرمانی، جواز حضور در مسابقات قهرمانی قاره های جهان 2013 ژاپن (آبان ماه 1392) را به دست آورد. تیم ملی والیبال در آخرین روز این رقابت ها در مقابل تیم ژاپن با نتیجه 3 بر صفر، ژاپن را از پیش رو برداشت تا در پایان این مسابقات در میان تیمهای برزیل، روسیه، ایتالیا، آمریکا و ژاپن در جایگاه چهارم قرار گیرد. در دیدار تیم‌های ایران و ژاپن سعید معروف، کاپیتان تیم ملی ایران به عنوان برترین بازیکن این دیدار انتخاب شد.  

در مراسمی در مهرماه 1392، برخی چهره های مطرح و شاخص هنری، فرهنگی و ورزشی، با حضور جمعی از نمایندگان و سفیران کشورهای مختلف، یاوران برنامه جهانی غذای سازمان ملل در مبارزه با قفر و گرسنگی در کشورمان معرفی شدند و رسما فعالیت خود را آغاز کردند. چهره‌های مطرح و شاخص هنری، فرهنگی و ورزشی چون "علی دایی"، حمید سوریان، "بهداد سلیمی"، سعید معروف، ... به پیشنهاد تعاونی هنرمندان معاصر کشور به دفتر برنامه جهانی غذا WFP تحت نظر سازمان ملل به عنوان یاوران سازمان ملل در مبارزه و ریشه کنی فقر و گرسنگی  معرفی شدند. دبیر شورای سیاستگذاری دپارتمان بین‌ المللی هنرمندان معاصر در این خصوص، گفت: «این آغاز فعالیت‌های بزرگ و جهانی است که با هنرمندان و ورزشکاران ملی از ایران شکل داده‌ایم و قطع به یقین می‌دانیم که با توجه به ظرفیت بالای قدرت تأثیرگذاری در هنر و چهره‌های بزرگ و قهرمانان ملی که ما سراغ داریم این حرکت را ظرف مدت کوتاهی تبدیل به جریانی جهانی خواهیم کرد.»  

سعید معروف به عنوان بهترین پاسور لیگ جهانی 2014 ایتالیا (خرداد ماه 1393) انتخاب شد. تیم ملی والیبال کشورمان در رقابت های لیگ جهانی 2014 عنوان چهارمی را کسب کرد و به جمع 4 تیم برتر لیگ جهانی پیوست. در پایان این دوره از رقابتها برترین بازیکنان معرفی شدند که در بین آنها سعید معروف به عنوان بهترین پاسور معرفی شد. در این دوره از مسابقات، آمریکا در جایگاه اول، برزیل در جایگاه دوم و ایتالیا در جایگاه سوم قرار گرفت. سعید معروف، پس از معرفی به عنوان بهترین پاسور، پس از بازگشت به ایران اظهار کرد: «فکر می‌کنم که بحث تیمی مهمتر از کسب موفقیت ‌های انفرادی است. خوشحال هستیم که ایران در 4 تیم برتر مسابقات قرار گرفت، خیلی‌ها پیش‌ بینی نمی‌ کردند که تیم ملی ایران بتواند تا این حد موفق باشد. لیگ جهانی 2014 یکی از بهترین مسابقات برای همه بازیکنان بود. خوشحالم از این که همه بازیکنان ایران در پست‌های خود بهترین بودند و با کمک و تلاشی که انجام دادند افتخار بزرگی برای ایران رقم خورد. دست تمام کسانی را که زحمت کشیدند، می‌بوسم.»  

سعید معروف بهترین پاسور لیگ جهانی، در رقابتهای قهرمانی جهان 2014 لهستان (شهریور ماه 1393) به عنوان بهترین پاسور معرفی شد. پس از 3 بازی مرحله اول رقابت های جهانی 2014، سعید معروف، "سید محمد موسوی" و "فرهاد قائمی" در صدر جدول بهترین بازیکنان مسابقات در بخش های پاس، دفاع روی تور و دریافت معرفی شدند. در پایان دور دوم این رقابت‌ها سعید معروف و "سید محمد موسوی" همچنان در جمع برترین‌های این رقابت‌ها: معروف در صدر بهترین پاسورها و موسوی در صدر بهترین مدافعان قرار داشتند. در این رقابت ها ایران توانست به جمع 6 تیم برتر جهان راه پیدا کند.  

سعید معروف در بهمن ماه 1392 در واکنش به خداحافظی "خولیو ولاسکو"، سرمربی، از تیم ملی والیبال گفت: «فکر می‌کنم بدترین کاری که در این مقطع می‌توان کرد این است که شرایط فعلی و قبلی تیم ملی را با هم قیاس کنیم. در محافل ورزشی و غیر ورزشی می‌شنوم که همه درصدد این برآمده‌اند که ولاسکو را با مربی جدیدی که می‌آید، مقایسه کنند. ما روزهای خیلی خوبی را با ولاسکو داشتیم و در زمانی که او هدایت تیم ملی را بر عهده داشت دوران خوبی را سپری کردیم. طبیعی است که هر کسی جای ولاسکو بیاید کار بسیار سختی را در پیش خواهد داشت؛ مخصوصا در این مقطع زمانی که ما مسابقه‌های مهمی را پیش رو داریم، هر مربی بزرگی هم بیاید کار دشواری را پیش رو دارد. هیچ کس منکر کارهایی که ولاسکو در ایران کرد نیست و همه می‌دانند که چه نقشی در موفقیت‌های والیبال ایران داشته با این حال خوب است که همه بدانند تیم ملی والیبال وابسته به هیچ فردی نیست... فدراسیون درباره این تغییرات تصمیمی نگرفته و این ولاسکو بود که این تصمیم را گرفت و فدراسیون مجبور بود تا تصمیم او را قبول کند. در حال حاضر باید فضا را فراهم کنیم و سعی نکنیم خیلی منفی‌ نگر باشیم.»  

مراسم تشییع پیکر مرحوم "حسین معدنی"، مربی والیبال، 12 مرداد ماه 1393، در خانه والیبال با حضور جمعی از ملی پوشان، پیشکسوتان، خبرنگاران ورزشی، بستگان و دوستداران آن مرحوم برگزار شد. پیکر حسین معدنی روی دستان شاگردانش سعید معروف، محمد موسوی، شهرام محمودی، امیر غفور، حمزه زرینی، مصطفی شریفات، فرهاد قائمی، علیرضا نادی، رحمان داودی و همچنین هم‌ بازی‌هایش پیمان اکبری، بهنام محمودی، محمود افشار دوست، بهروز عطایی، مسعود آرمات و همچنین مربیانش مجید ارگی، حسینعلی مهران ‌پور و ... تشییع شد. سعید معروف با اشاره به درگذشت "حسین معدنی" گفت: «جای خالی حسین معدنی از مرحله نهایی لیگ جهانی مشهود بود. قطعا در سایر مسابقات هم جای خالی او احساس می‌شود. او ما را دست تنها گذاشت. امیدوارم که با بازی‌های خوبمان یاد او را همیشه زنده نگه داریم.»   

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۵:۵۱

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۵:۵۲

سعید معروف

خلاصه زندگی نامه

 میر سعید معروف، والیبالیست کشورمان که به عنوان کاپیتان و بهترین پاسور در رقابتهای لیگ جهانی 2014 ایتالیا و قهرمانی جهان 2014 لهستان حضور داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع