جستجو در مطالب و اشخاص
سعید جلیلی در سال 1344 در بخش ماژان از توابع خوسف شهر بیرجند به دنیا آمد. البته در مورد تاریخ و محل تولد وی روایت دیگری نیز موجود است که عنوان می‏کند وی در سال 1345 در شهر مشهد متولد شده است. جلیلی دوران کودکی و جوانی خود را در محله فقیرنشین طلاب مشهد سپری کرد. سعید جلیلی در سال 1371 ازدواج کرد. همسر وی فاطمه سجادی، پزشک عمومی است. آنها دارای یک فرزند به نام سجاد می‏باشند گرچه برخی از رسانه ها نام او را حمید عنوان کرده اند.  

جلیلی در طول 8 سال دفاع مقدس در جبهه‌های جنگ حضور یافت. وی در دی ماه سال 1365 دیده‌بان لشگر 5 نصر خراسان بود كه در عملیات كربلای 5 پای راست خود را از دست داد. 

جلیلی در بازگشت از جبهه‌ رساله دكترای خود را با عنوان «اندیشه سیاسی در قرآن» در خصوص سیاست خارجی اسلام به رشته تحریر درآورد؛ رساله‌ای كه پروفسور حمید مولانا، در مقدمه‌ای كه بر آن نوشت، به تجلیل از شخصیت این دانش‌آموخته پرداخت. این رساله در لبنان نیز به زبان عربی ترجمه و منتشر شده است. جلیلی مدتی به عنوان استاد دانشکده اقتصاد و مدیریت دانشگاه صنعتی شریف فعالیت داشته و علاوه بر این استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) است.وی به زبان‌های عربي و انگليسي نيز مسلط است و در دانشگاه «دیپلماسی پیامبر» را تدریس می‌کند. 

او در سال 68وارد وزارت امور خارجه شد  و در طول دوره حضور در این وزارتخانه که تا امروز ادامه دارد مناصب زیر را عهده دار بوده است: وابسته سیاسی رئیس اداره بازرسی  دبیر سوم، دبیر دوم، دبیر اول رایزن سوم  پس از دوم خرداد 76 وی به اداره اروپا و امریكای وزارت خارجه منتقل شد و معاونت این اداره را بر عهده گرفت. در دوره دوم ریاست جمهوری محمد خاتمی، سعید جلیلی از اداره اروپا و آمریکا وزارت خارجه به دفتر رهبر معظم انقلاب منتقل شد و به مدیریت «دفتر بررسی های جاری» رسید. جلیلی كه پس از روی کارآمدن دولت نهم به عنوان گزینه مطرح و مورد نظر رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت امور خارجه مطرح بود، بنا به پاره‌ای مصالح عهده‌دار مهم‌ترین معاونت وزارت خارجه یعنی معاونت اروپا و آمریكا شد.  وی در طول مدت حضور خود در وزارت امور خارجه به همراه علی لاریجانی دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی در برخی مذاکرات با خاویر سولانا حضور داشت.   

جلیلی سرانجام در 28 مهر ماه سال 1386 پس از استعفای علی لاریجانی، از سوی محمود احمدی نژاد به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی معرفی شد. وی همچنین در سال 1387 پس از انتخاب علی لاریجانی به ریاست مجلس شورای اسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب به عنوان نماینده ایشان در شورای عالی امنیت ملی منصوب شد. 

دیپلمات های غربی معتقد هستند که جلیلی در مذاکرات استانبول خود را نه فرستاده دولت ایران که نماینده آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی معرفی کرده است. 

سعید جلیلی در آغاز به کار در سمت جدیدش مخالفان استوار و دوستداران آتشین داشت. مخالفانش می‌گفتند او به ظرایف مذاکرات پیچیده‌ای همچون گفت‌وگوی های اتمی مسلط نیست اما دوستدارانش او را سیاستمداری «متعهد» می‌دانستند که «مواضع اصولی و قاطعی» دارد. اولین گفت گوی اتمی او در ژنو با خاوریر سولانا مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام شد که یک دیپلمات سوسیالیست کهنه‌کار بود. دیپلمات های اروپایی می‌گویند که او در این نشست وقتی طولانی را به‌مرور موضوعات تاریخی از جمله نقش بریتانیا و آمریکا در کودتای بیست و هشتم مرداد 1332 که منجر به سرنگونی محمد مصدق نخست‌وزیر ملی‌گرای ایران شد گذارند و افراد هیئت را «خسته کرد.» اعتراض نماینده بریتانیا به سخنرانی طولانی جلیلی، پاسخ کمتر معمول او را به همراه داشت که نماینده بریتانیا را کم تجربه می‌خواند. نماینده بریتانیا در سه دوره پی در پی عوض شده بود. سومین دور مذاکرات در ژنو، اولین دیداری بود که سولانا جای خود را به کاترین اشتون دیپلمات بریتانیایی داده بود. اشتون به نمایندگی از 1+5 ایران را مهمان اروپا خوانده و از جلیلی خواسته بود تا شروع‌کننده مذاکرات باشد. هرچند ایران دعوت به افتتاح گفتگوها شده بود اما روزنامه ایران می‌نویسد که سعید جلیلی «با هوشمندی حربه را به‌طرف مقابل برگرداند.» او شروع به یادآوری ترور دانشمندان اتمی ایران کرد و «عملاً جلسه را به محاکمه غرب در حمایت از سازمان‌دهی تروریست‌ها کشاند.» 

بعد از انجام مذاكرات جليلی با اعضاء 1+5 در ژنو و استانبول و اتخاذ سياست فعال و باج ندادن به رقبای غربی، سران غرب و به‌خصوص كاترين اشتون تلاش زيادی به خرج دادند تا بتوانند سعيد جليلی، دبير شورای عالی امنيت ملی ايران را به نوعی از حضور در ادامه مذاكرات حذف كنند. تا پيش از اين، تمام نامه‌هایی که اشتون در مورد موضوع هسته‌ای و گروه 1+5 برای ایران ارسال می‌کرد مستقیماً به آدرس جلیلی ارسال می‌شد و وی، مخاطب نامه‌های مذکور بود؛ اما بعد از دیدار ماه فوریه سال 2011 علی‌اکبر صالحی با خانم اشتون در شهر بروکسل و در مقر اتحادیه اروپا، به نظر می رسد شرايط به گونه‌ی ديگری رقم خورده و اشتون به فکر سیاست‌های تفرقه افکنانه افتاده است. در حقيقت سعید جلیلی به اعتقاد آنها به دلیل سیاست‌های غیرقابل انعطاف و همچنین عدم پذیرش شروط ظالمانه و ناجوانمردانه، به درد ادامه مذاكرات نمی خورد و حضور او باعث می شود كه اتحاديه اروپا نتواند به اهداف خود دست يابد و بنابراين بايد از سیاست گزاری وی در پرونده‌ی هسته‌ای ايران جلوگيری شود. برای رسيدن به اين هدف، اشتون تماس‌های متعددی را با جناب آقای صالحی برقرار كرده و چندين بار هم در سخنراني‌ها و كنفرانس‌های مطبوعاتی دست به مقايسه‌ی بين شخصيت‌ جليلی و صالحی زده است.  

«خانم‏ها و آقایان می‏دانید امروز چه روزی است؟» این سؤالی بود که دکتر جلیلی مسئول تیم هسته‌ای کشورمان در آغاز یکی از نشست‌های کاری اجلاس بغداد از نمایندگان 1+5 پرسید. سؤال غیرمنتظره بود و اعضا و نمایندگان تیم‌های مذاکره کننده 1+5 که نمی‌دانستند این سؤال چه ربطی به موضوع مذاکرات دارد، با تعجب پاسخ دادند «امروز چهارشنبه 23 می 2012 است» و دکتر جلیلی گفت «و سوم خرداد، یعنی دقیقاً همان روزی که 30 سال پیش خرمشهر را از اشغال عراق دوران صدام آزاد کردیم» سپس توضیح داد که چگونه در آن جنگ 8 ساله کشورهای متبوع گروه 1+5 و همه قدرت‌های ریز و درشت در دنیای بلوک‌بندی شده آن روزها، با تمامی تجهیزات و ماشین‌های جنگی و سیاسی و تبلیغاتی خود به حمایت از صدام وارد کارزار شده بودند، تانک‌های لئو پارد آلمانی، چیفتن‌های انگلیسی، موشک‌های اگزوسه و جنگنده‌های میراژ و سوپراتاندارد فرانسوی، هواپیماهای میگ و موشک‌های اسکادبی روسی، بمب‌های شیمیایی آلمانی و انگلیسی، موشک‌های سایدبایندر و هواپیماهای آواکس آمریکایی، دلارهای سعودی و کویتی و اماراتی و… در اختیار رژیم بعثی صدام بود و ما به قول حضرت امام راحلمان (ره) تنهای تنها بودیم ولی می‌بینید که آن عقبه سخت و نفس‌گیر را با پیروزی پشت سر گذاشته‌ایم و امروز صدام کجاست؟ و ما در کدام نقطه ایستاده‌ایم؟… امروز در سالروز آزادی مقتدرانه خرمشهر و درحالی‌که حاکمیت عراق به مردم مظلوم آن و دوستان استراتژیک ما بازگشته است در قصر صدام با شما به مذاکره نشسته‌ایم» دکتر جلیلی در ادامه می‌گوید: «آن روزها که همه‌ی دنیا در یکسو و ایران اسلامی در سوی دیگر ایستاده بود، تسلیم زورگویان غربی و شرقی و حامیان منطقه‌ای آنها نشدیم بنابراین نباید انتظار داشته باشید امروز که در اوج اقتدار هستیم به کسی باج بدهیم و در مقابل خواسته‌های غیرقانونی و زورگویانه آنان تسلیم شویم»  

«سعید جلیلی»، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان، اواخر شهریورماه عازم ترکیه شد تا با «کاترین اشتون»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کند. روز سه‌شنبه 28 شهریور، خودروی حامل جلیلی و «بهمن حسین پور» سفیر تهران در آنکارا در مقابل دفتر اردوغان توقف کرد اما هیچ کس به استقبال آن‌ها نیامده بود. دست آخر، آن‌ها به دعوت فردی نا‌شناس وارد کاخ شدند تا بسیاری از رسانه‌های مجازی و مکتوب ترکیه از «ارسال پیام ترکیه به ایران» بگویند. ماجرای بی‌اعتنایی مقامات سیاسی ترک، به حضور سعید جلیلی در برابر کاخ نخست‌وزیری ترکیه، هرچقدر از دید رسانه‌های ایرانی دور ماند، رسانه‌های ترک تحلیل و موشکافی‌اش کردند. از جمله روزنامه «ملیت»، روز 29 شهریور نوشت: «دیدار جلیلی با اردوغان قرار بود روز سه‌شنبه ساعت 11 انجام بگیرد، اما اردوغان با نیم‌ساعت تأخیر، در ساعت 11:30 به ساختمان مرکزی نخست‌وزیری ترکیه آمد. احمد داوود اوغلو، وزیر امور خارجه هم که قرار بود در این دیدار حضور داشته باشد در ساعت 11:15 با تأخیر وارد محل ملاقات شده است؛ بنابراین جلیلی مجبور شده است نیم‌ساعت برای ملاقات با اردوغان در انتظار بماند.» روزنامه «توده زمان» هم با روایت انتظار نیم‌ساعته جلیلی نوشت که اقدام نخست‌وزیر «پیامی» به ایران و «واکنش به رخدادی غیرمعمول» است. از قرار معلوم، واکنش غیرمعمول مدنظر توده زمان، به تقریباً شش ماه پیش و به هنگام سفر رجب‌طیب اردوغان به ایران بازمی‌گردد. اردوغان در نهم و دهم فروردین و پس از شرکت در کنفرانس سران امنیتی در سئول، به تهران سفر می‌کند و قرار بوده تا در شب نخست سفر، در ضیافت شامی شرکت کند که «محمود احمدی‌نژاد» ترتیب داده بود. نخست‌وزیر ترکیه به محل دعوت می‌رود، اما پس از ساعاتی انتظار باخبر می‌شود که رییس‌جمهور کشورمان به دلیل بیماری نمی‌تواند در ضیافت شام شرکت کند. هنوز عصبانیت اردوغان از بدقولی میزبانش فروکش نکرده بود که خبر می‌رسد در‌‌ همان ساعات، احمدی‌نژاد در حال دیدار و گفت‌وگو با هیئت خارجی دیگری بوده است.  

از سعید جلیلی به‌عنوان نامزد گفتمان سوم تیر برای انتخابات خرداد 92 یاد می‌شد. چندی پیش سایت رهبر معظم انقلاب در گزارشی از دیدارهای ایشان نوشت: «از محوطه محل اقامه نماز خارج می‌شود و درحالی‌که زمزمه‌های نمازگزاران درباره کاندیداتوری احتمالی او در انتخابات شنیده می‌شود، از ما می‌شنود: «شما الآن به یکی از گزینه‌های جدی جریان انقلاب و گفتمان سوم تیر برای ریاست جمهوری یازدهم مطرح هستید؛ پس چرا هیچ‌گونه اعلام موضعی در این باره نمی‌کنید؟» و در ادامه جواب متواضعانه او همراه با لبخند دیگر جایی برای ادامه این بحث نمی‌گذارد: «من کارگر این نظام هستم و ...»  

بر اساس گزارش روز آنلاین یکی از اصلی‌ترین گزینه‌های انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در ایران سعید جلیلی است که به‌صورت بالقوه می‌تواند جبهه پایداری - بخشی از جداشدگان از اصول‌گرایان سنتی و دارای رابطه‌ای مرموز از عشق و نفرت با دولت احمدی‌نژاد - را نمایندگی کند. سعید جلیلی از حمایت ویژه سایت رجانیوز- ارگان جبهه پایداری- برخوردار است و فعالیت های تبلیغاتی طرفداران سعید جلیلی هم - حالا یا با اطلاع یا بی‌اطلاع او- به‌صورت کمپین‌های وبلاگی و صفحات فیس‌بوکی مدتی است که آغاز شده است. از جمله صفحات وبلاگی یا وب سایت های خبری طرفداران سعید جلیلی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: حامیان دکتر سعید جلیلی، سایت دی نیوز، کمپین دعوت از دکتر جلیلی، جوانان حامی سعید جلیلی، هواداران کاندیداتوری دکتر سعید جلیلی. طرفداران جبهه پایداری در سطح رقبا، با وام‌گیری از آنچه که گفتمان 3 تیر خوانده می‌شود خود را در رقابت با اصول‌گرایان سنتی، اصلاح‌طلبان و طیف نزدیک به قالیباف تعریف کرده‌اند و در سطح شعارهای جایگزین ضمن انتقاد از «باز تولید قدرت و ثروت» توسط جریان انحرافی ... بر گفتمان سوم تیر تاکید می‌کنند. اگرچه در تاکید آنها بر گفتمان 3 تیر هنوز محمود احمدی‌نژاد نقش برجسته‌ای دارد، اما احمدی‌نژاد آنها، احمدی‌نژادی بدون جریان انحرافی است. در عین حال این وبلاگ‌ها خود را نزدیک به آیت‌الله مصباح یزدی، می‌نامند. به‌عنوان مثال می‌توان به وبلاگ کمپین دعوت از دکتر جلیلی اشاره کرد که آنها خود را نزدیک به جبهه پایداری و سرسپرده آیت‌الله مصباح یزدی معرفی کرده‌اند. بر اساس گزارش روز آنلاین در انتخابات مجلس نهم تنها گروهی که می‌توانست طیفی از دانشجویان بسیجی را در دانشگاه‌ها، همگام خود داشته باشد، جبهه پایداری بود و این دانشجویان در صورت کاندیداتوری جلیلی هم می‌توانند حامیان بالقوه او در مسیر انتخابات باشند. همان‌گونه که به‌عنوان مثال برای بازگشت او از روند مذاکرات هسته‌ای، مراسم استقبال ترتیب دادند. حامیان جلیلی به تقلید از ستاد 88 خاتمی و موسوی که در انتخابات ریاست جمهوری نهم ستادهای استانی و شهرستانی مجزا تشکیل داده بود، وبلاگ‌های شهرستانی مجزا برای آمادگی یارگیری انتخاباتی و فعالیت های تبلیغاتی دارند. به‌عنوان مثالی از این ستادهای شهرستانی می‌توان به حامیان جلیلی در قوچان، گناباد، تنکابن، نخستین کمپین بانوان حامی جلیلی و صفحه حامیان جلیلی در سایت کلوپ اشاره کرد. این کمپین‌ها در عین حال دارای ارتباط تشکیلاتی هم با یکدیگر هستند. به‌عنوان مثال صفحه بانوان حامی جلیلی و صفحه طرفداران او در قوچان به همراه سایت های دیگر نظیر دکتر سعید جلیلی به‌عنوان اولین تبلیغ چندرسانه‌ای، کلیپ بلوتوثی دعوت از جلیلی را با عنوان از 3 تیر 84 تا 24 خرداد 92 تهیه و منتشر کرده‌اند که در نوع خودش کار جالبی است. در میان وبلاگ‌های نزدیک به جلیلی، موج وبلاگی حمایت از دکتر سعید جلیلی، بخش های مجزایی برای معرفی وبلاگ‌های فعال ماه دارد و او را با عنوان «عمار رهبری» معرفی می‌کند. همچنین انتشار نشریه‌ای تحت عنوان ماهنامه حامیان دکتر جلیلی از دیگر کارهای برجسته طرفداران سعید جلیلی است. از دیگر وبلاگ‌های طرفداران جلیلی موارد زیر هم قابل‌توجه هستند: انتخاب 11، گام یازدهم، هفتمین رئیس‌جمهور، دوستداران دکتر سعید جلیلی، وبلاگ یه سوم تیری حامی جلیلی. دوستداران سعید جلیلی در فیس‌بوک و گوگل پلاس هم حضور دارند، اما فعالیت آنها به گستردگی وبلاگ‌ها نیست: صفحه کمپین دعوت از جلیلی برای انتخابات ریاست جمهوری در گوگل پلاس که البته صفحه چندان فعالی نیست. پرطرفدارترین صفحه آنها در فیس‌بوک با عنوان «دکتر سعید جلیلی» 932 عضو دارد و خیلی هم به روز نیست. می‌توانید به دیگر صفحات فیس‌بوکی او سری بزنید که تنها یکی از آنها 117 عضو دارد و بقیه زیر 100 عضو. این موضوع نشان می‌دهد که یا طرفداران جلیلی هنوز فعالیت در شبکه اجتماعی فیس‌بوک را برای تبلیغات خود به‌صورت جدی آغاز نکرده‌اند و یا اینکه توانایی استفاده از آن را ندارند. در هر صورت اما ظرفیت های فیس‌بوکی، خودشان به‌صورت کلی یک نشانه هستند که باید جدی گرفته شوند. با این حال برخی از این صفحات با وبلاگ‌ها و سایت های خبری طرفدار جلیلی هم ارتباط تشکیلاتی دارند و حتی تا تعیین تیم اقتصادی او هم خبر منتشر می‌کنند.  

نام سعید جلیلی مدت ها بود که نقل محافل رسانه ای بود و بیانیه های متعددی از سوی دانشجویان و دانشگاه های کشور برای حمایت از کاندیداتوری وی صادر می شد اما سعید جلیلی در سکوتی عمیق فرو رفته بود و اظهارنظری از سوی او پیرامون انتخابات مطرح نمی شد تا اینکه باقری لنکرانی طی جلسه ای نظر او را پیرامون انتخابات 92 جویا شد. برخی از منابع آگاه دلیل پاسخ های منفی جلیلی را به تکلیف نرسیدن او برای ورود به این عرصه عنوان کرده بودند. وی بدون هیچ اطلاع قبلی پا به ساختمان وزارت کشور گذاشت و به در خواست های مردمی در چند ماه گذشته پاسخ مثبت داد. با وجود شبهات زیادی که در مورد حضور سعید جلیلی در عرصه انتخابات وجود داشت سرانجام وی در آخرین دقایق قانونی برای ثبت نام در انتخابات به وزارت کشور رفت و داوطلب ریاست جمهوری شد. جبهه پایداری که پیش از این در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری از کامران باقری لنکرانی حمایت کرده بود با انصراف وی یک روز مانده به اعلام نامزدهای تائید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان جلیلی را به عنوان نامزد مطلوب خود معرفی کرد. وی پس از حضور در عرصه انتخابات با آیت الله مصباح یزدی دیدار و گفت و گو کرد. 

وی پس از حضور در عرصه انتخابات با آیت الله مصباح یزدی دیدار و گفت و گو کرد. آیت‌الله مصباح‌یزدی طی سخنانی گفت: وظیفه ما این است که سعی کنیم در میان این عزیزانی که هر کدامشان صلاحیتی دارند، اصلح را انتخاب کنیم لذا دو‌ستان ما در تشخیص اصلح تلاش‌هایی کردند و معیاری که بیشتر بر روی آن تاکید داشتند، احیای ارزش‌های اسلامی بود، البته شاید کسان دیگری روی معیارهای دیگری بیشتر تکیه می‌کردند اما توجه دوستان ما بیشتر روی این عنصر بود و بعد از انصراف جناب آقای لنکرانی به اتفاق آراء آقای جلیلی را به عنوان اصلح تشخیص دادند که از ویژگی‌ها و امتیازات بسیار خوبی برخوردار است. امید ما این است که احیای ارزش‌های اسلامی به دست وی در کشور انجام بگیرد و بهترین یار برای مقام معظم رهبری باشند و همه ما بتوانیم به نحوی به فراخور حال خودمان و در عرصه‌ای که کار می‌کنیم و در شعاع وجودی خودمان به این نظام اسلامی خدمت کنیم و ما به نوبه خودمان بتوانیم به چنین دولتی که در راس آن چنین شخصیتی باشد که تمام عشق و علاقه‌اش انقلاب اسلامی و ارزش‌های اسلامی است، ‌کمک کنیم و انشاءالله در موفقیت آن دولت سهیم باشیم.    جلیلی: از حضرت استاد متشکریم که به ما لطف کردند سعید جلیلی پس از پایان دیدارش با آیت الله مصباح در جمع خبرنگاران گفت: توفیق بسیار بزرگی بود که امروز خدمت آیت الله مصباح شرف یاب شدم، شخصیتی که ستاره درخشان انقلاب است و وجود پربرکت ایشان موجب خیر و برکت برای نظام اسلامی می باشد؛ آرزو می کنم سایه ایشان در جهت تقویت انقلاب که مقام معظم رهبری علمدار آن هستند مستدام باشد. وی با بیان اینکه خوشحال هستم که شخصیت هایی همچون آیت الله مصباح در این مسیر نورافشانی می کنند افزود: گفتمان انقلاب یک حیات جدید را برای کشور به ارمغان آورده، انشاءالله در مسیری که انقلاب دنبال می کند، این گفتمان روز به روز به برکت فقاهت و ارزشهای واقعی انقلاب که از حوزه علمیه سیراب می شود این مسیر را پرشتاب تر ادامه دهد. باور من این است که آنچه می تواند پیشرفت دنیا و آخرت را برای مردم ما بدنبال داشته باشد تکیه بر ارزشهای اسلامی است که باید از ظرفیت های حوزه، فقاهت و مرجعیت در سایه ولایت فقیه و مسیری که برای ما باید در آن ادامه راه دهیم شکل پیدا کند.  

- سعید جلیلی با حضور در هم‌اندیشی اساتید و نخبگان اقتصادی به طرح دیدگاه‌های اقتصادی خود پرداخت و با بیان اینکه آنچه که در عرصه‌های اقتصادی بیش از سایر عرصه‌ها مثل فرهنگ و سیاست ملموس است آزاد شدن ظرفیت‌هاست، ادامه داد: به عبارت بهتر این سؤال مطرح است که ما باید چه کنیم که ظرفیت‌ها دچار انحراف و انفعال نشود و این ظرفیت‌ها در عین حال علیه یکدیگر نیز به کار گرفته نشوند و از هم‌افزایی نیز برخوردار باشند. - جلیلی با تأکید بر اینکه اگر ظرفیت‌های کشور از جمله اقتصاد این هدف را محقق کنند یک قدرت قابل توجهی آزاد خواهد شد، تصریح کرد: در پرتو آن اهدافی مثل رفاه و اشتغال بیشتر و بهتر محقق می‌شود. نامزد انتخابات یازدهم مهمترین لازمه این موضوع را ظرفیت نیروهای انسانی عنوان کرد و گفت: این ظرفیت قابل مقایسه با ظرفیت سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری نیست و اگر بتوانیم این ظرفیت‌ها را شناخته و بستر لازم را نیز برای آن فراهم کنیم این ادعا که به پیشرفت‌های خوبی خواهیم رسید صحبت گزافی نخواهد بود. - نقطه عزیمت و شروع کار ما روشن بوده و آن هم اسناد بالادستی است ، ما اسنادی همچون قانون اساسی، چشم‌انداز 20 ساله، برنامه 5ساله، بودجه سنواتی، اصل 44 و هدفمندی یارانه‌ها را داریم و الزام وجود دارد که آنها اجرا شود. - یکی از بحث‌هایی که موجب بروز برخی مشکلات در کشور می‌شود این است که هرکس می‌خواهد برنامه‌اش مبنای عمل قرار گیرد در حالیکه اگر رئیس‌جمهور برنامه‌ای بدهد که آرای اکثر مردم را هم جذب کند مبنای قانونی برای اداره کشور نخواهد بود مگر اینکه سیر قانونی را طی کند. - جلیلی در ادامه با بیان اینکه بسیاری از این بحث‌ها در حوزه اقتصاد در عین مصوب شدن اجرا نشد، گفت: مثلاً قطع وابستگی به نفت قرار بود تا پایان برنامه چهارم عملی شود اما این کار صورت نگرفت. البته نمی‌توانیم دولت‌های قبلی را متهم به مخالفت و ایجاد مانع کنیم. - جلیلی با بیان اینکه بنده نمی‌خواهم بی‌انصافی کرده و این ساختار را تضعیف کنم، اما به نظر می‌رسد حداقل در حوزه اقتصاد این سرعت کافی نیست، افزود: یکی از بحث‌های اساسی راه انداختن این ماشین است و در بحث معطل شدن ظرفیت‌ها به نظر می‌رسد که ساختار اداری فعلی نه تنها نمی‌تواند آن را فعال کند بلکه خودش نیز مانع می‌شود و به طور مثال یک کشاورز بیش از انتظار کمک، نگران عبور از این هفت خان است. - مادامی یک سیستم نتواند شفافیت لازم را داشته باشد نخواهد توانست نظارت، برنامه و تصمیم‌گیری درست را انجام دهد. - نامزد انتخابات یازدهم بر همین اساس به برخی از نقاط ضعف همچون وکالت بلاعزل، اوراق مشارکت بی‌نام اشاره کرد و افزود: اگر به این نکات توجه نشود و 10 دستگاه نظارتی هم فعالیت کند باز ساختار مشکل دارد. - برخی می‌گویند یکی از مشکلات خرید و فروش دلار در کف خیابان است و باید این را جمع کرد. از سوی دیگر این سؤال مطرح است که چه نظراتی بر صرافی‌های مجاز وجود دارد. بنابراین یکی از موضوعات برطرف کردن این ایرادات بوده و باید به صورت همزمان مؤلفه‌های شتاب‌زا را تزریق کرد. - در حوزه اقتصاد چندین مجموعه همچون شورای پول و اعتبار و شورای رقابت فعالیت می‌کنند که مشخص نیست چه ارتباط ارگانیکی بین آنها وجود دارد. - بنده در صدا و سیما نیز بحثی را تحت عنوان معوقات بانکی مطرح کردم که در واقع متعلق به بیت‌المال است و 70هزار میلیارد آن رفته و 11 هزار میلیاردش نیز دست 23 نفر است و با بررسی‌هایی که بنده انجام دادم متوجه شدم که آنها در کار تولید هم نیستند و در دلالی و کارهای تجاری حضور دارند. - باور من این است که اقتصاد تنها مربوط به چند وزارتخانه نمی‌شود و وزارت خارجه نیز می‌تواند به میزان قابل توجهی به اشتغال و تولید کشور کمک کند. - وی در حوزه تولید فرصت به رابطه با کشورهایی همچون آمریکای لاتین و صادرات 40 میلیارد دلاری به این حوزه اشاره کرد و افزود: برخی در نشریات داخلی این موضوع را که باعث افزایش فرصت بوده مسخره می‌کنند که ایران دائم با آمریکا لاتین ارتباط دارد در حالی که اگر بتوانیم این ظرفیت‌ها را به شکل حداکثری استفاده کنیم می‌توانیم جلوتر حرکت کنیم.  

شاید مهمترین مواضع جلیلی را در سیاست خارجی بتوان جست و جو کرد. جلیلی در مناظره با هفت نامزد انتخابات که در روز جمعه 17 خرداد برگزار شد دو بحث جداگانه با علی اکبر ولایتی و نیز حسن روحانی داشت. یکی از بخش های مهم و چالشی این مناظره دیالوگ دو طرفه سعید جلیلی و حسن روحانی پیرامون دستاوردهای سیاست خارجی دولت سازندگی و اصلاحات بود. حسن روحانی در بخش مربوط به سخنان قالیباف سخن و سوال خود را اینگونه مطرح کرد: سیاست خارجی در دولت سازندگی در شرایطی که ما بعد از جنگ بودیم همان سیاست خارجی بود که تکنولوژی و وام مورد نیاز را از خارج گرفت و تحول بزرگ در کشور ایجاد کرد و باقیمانده کشور از بعثی ها را گرفت و به کمک شورای عالی امنیت ملی توانستیم آزادگان را به کشور برگردانیم و صدام در سازمان ملل محکوم شود. در دوره ریاست خاتمی بود که کشور از بحران نجات یافت. بالاترین بهره برداری را سیاست خارجی ما کرد. سیاست خارجی ما در آن 2 هشت سال بسیار موفق بود. جلیلی در زمان مقرر خود در واکنش به این سخنان روحانی گفت: در زمانی که برخی دوستان شعار همراهی با نظم جهانی را دادند در دوره هاشمی 2 حکم جلب برایشان آمد و در دوره خاتمی به ما گفتند محور شرارت.  منافع ملی کشور دقیقا بعد از آن دوران حفظ شد. عده ای نگران بودند نکند به ما حمله شود اما آمریکا هم در افغانستان زمین گیر شد هم در عراق.  در ادامه نیز روحانی در زمان مقرر خود پشت تریبون رفت و گفت: اساس سیاست داخلی دولت تدبیر و امید بر مبنای اولاً تأمین امنیت و ایجاد آرامش برای همه مردم ایران در همه ابعاد زندگیشان ازجمله اقتصادی، فرهنگی، شغلی و حریم خصوصی خواهد بود. روحانی افزود: همه ابعاد زندگی مردم باید به گونه ای باشد که مردم شب و روز در خانه، خیابان و سفر احساس امنیت و آرامش در ابعاد مختلف زندگیشان داشته باشند. وی گفت: مسئله دوم آزادی است که مردم در همه ابعاد زندگی، آزادی مسئولانه را احساس کنند یعنی جایی که باید نظرشان را اعلام و مطالبشان را بیان کنند و یا اینکه در یک انتخابات با آزادی کامل بیایند و حضور پیدا کنند، متأسفانه امروز در برخی از موارد این آزادی حضور مردم در صحنه انتخابات با سخت گیری هایی همراه است که به اعتقاد من نیازی به این قدر سخت گیری نیست. روحانی افزود: یک تا دو مورد آن را آقای عارف اشاره کرده است و من هم چند نمونه دارم که نمی خواهم وقت بگذرد اما باید مقداری با سعه صدر با این مسائل برخورد کنیم. وی گفت: مسئله دیگر، عدالت در سراسر کشور و بحث حقوق شهروندی است که همه مردم کشور از هر قبیله، نژاد، آذری زبان، ترک، لر، ترکمن، عرب، بلوچ و همه و همه احساس کنند شهروند کشوری واحدند و از حقوق عادلانه و مساوی برخوردارند. این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: باید زمینه را برای مشارکت همه مردم فراهم کنیم تا مردم با اعتماد کامل در بخش های مختلف سیاسی و اجتماعی مشارکت کنند و این مشارکت تنها برای انتخابات یا 22 بهمن نباشد بلکه در همه امور، مردم حضوری فعال و مشارکت داشته باشند تا کشور به سمت انسجام و قدرت ملی حرکت کند. روحانی گفت: برای این کار نیاز به عقلانیت و اعتدال داریم و نیاز داریم که از افراط و تفریط دوری کنیم. وی افزود: در بحث سیاست خارجی هم این چنین است، در سیاست خارجی باید منافع و امنیت ملی کشور را حفظ کنیم و بتوانیم شرایطی را فراهم کنیم تا فرصت های لازم برای مردم ما در صحنه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و سایر بخش ها به وجود آید. روحانی گفت: اینکه در بحث ها اشاره شد در دولت سازندگی یا در دولت اصلاحات، سیاست خارجی ما ایراد و اشکال داشته است از بعضی از دوستان تعجب می کنم که اشاره می کنند به حرفی که در گوشه ی سایتی آن هم به صورت ناقص آمده است. وی افزود: خوب است کتابی را که اخیراً آقای البرادعی نوشته است نگاه کنند و ببینند که می گوید جنگ پشت دروازه ایران بود و این تدبیر ایران بود که جلوی این جنگ را گرفت و سه کشور را به تهران دعوت کرد و آنها را سپر انسانی قرار داد و کتاب های دیگری که در این زمینه نوشته شده ازجمله کتابی که آقای جک استراو نوشته و گفته است جنگ حتمی بود و من آمدم اعلام کردم این جنگ احمقانه است و به خاطر این مرا برکنار کردند. این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: واقعیت های تاریخی را تحریف نکنیم و بدانیم شرایط کشور چه بوده است، امروز هم ما باید این شرایط را برای کشور حفظ کنیم. روحانی افزود: البته تأکید می کنم در سیاست های خارجی مهم، همه جا تأیید مقام معظم رهبری و هدایت های ایشان بوده است و آنچه راجع به دو دولت گفتم در واقع بخش بزرگی از آن هدایت های خود مقام معظم رهبری بوده است.  صحبت های جلیلی در ادامه جلیلی درخصوص سیاست خارجی گفت: در سیاست خارجی دفاع از حقوق و منافع و ارزش های یک کشور مطرح است. وی افزود: چون پلی زده شد به بحث آقای البرادعی، باید بگویم البرادعی به دنبال آن در کتاب خاطرات خودش در صفحه 144 می گوید نه تنها پیشنهاد سه کشور اروپایی ناچیز بود بلکه لفظ توهین آمیزی نیز داشت تا جایی که می شد آن را متکبرانه توصیف کرد. جلیلی گفت: البرادعی ادامه می دهد این طرح تا جایی پیش رفته بود که قول می داد اروپایی ها دانشمندان ایرانی را که در صورت غنی سازی نکردن ، بیکار می شوند تحت پوشش قرار دهد. وی ادامه داد: البته خود آقای روحانی نیز در کتاب خودشان صفحه 583 به آقای البرادعی پاسخ می دهد که متاسفانه اگر نگوییم هیچ، ایران ما به ازای بسیار اندکی در برابر پیشنهادات اروپایی ها دریافت کرد و تنها با قول های انجام نشده و درخواست های بیشتر آنان روبرو شد. این نامزد ریاست جمهوری گفت: آقای روحانی در کتاب خود به خوبی جواب آقای البرادعی را داد اما تحلیل این است که این نیست که یک مسئله ای در یک سایت مطرح شده بود، چراکه حتی خود دوستان الان هم می گفتند ما داشتیم ایران را از یک خطری نجات می دادیم ، این درحالیست که اساسا خبری نبود ، بلکه ایران در یک اقتدار بود اگرچه دو طرف آمده بودند و تهدیداتی نیز وجود داشت. وی افزود: وقتی توانستیم خطر را رفع کنیم که با اقتدار رفتیم و به گونه ای عمل کردیم که آنها آمدند با ما در مسایل گفتگو کنند.   صحبت های روحانی حسن روحانی خطاب به سعید جلیلی با اشاره به سخنان البرادعی درباره مذاکره با سه کشور اروپایی گفت: آنچه که من درباره بحث ممانعت از جنگ گفتم مربوط به سال 82 است اما نکته ای که شما خواندید مربوط به سال 84 است یعنی آخرین پیشنهاد اروپایی ها. روحانی افزود: آنجا البرادعی می گوید "متأسفم که سه کشور راه بازاری ها را یعنی راه چانه زنی را انتخاب کردند و آنچه می خواستند، یک باره ارائه ندادند و گفتند در مراحل بعد می خواهند ارائه دهند" به این علت که دولت تازه عوض شده بود. وی گفت: تندترین پاسخ را نیز ما به آنها پیشنهاد دادیم و قبل از اینکه پیشنهاد اروپا برسد ما دستور راه اندازی سایت اصفهان را صادر کرده و نامه اش را نیز نوشته بودیم، پس این تاریخ ها نباید قاطی شود، آن بحث مربوط به سال 82 و این مربوط به سال 84 است که در کتاب نیز مفصل توضیح داده ام.   

 سومین مناظره بین کاندیداهای ریاست جمهوری با موضوع «سیاست داخلی و سیاست خارجی» برگزار شد. یکی از مهم ترین موضوعات مطرح شده در این برنامه،سیاست خارجی و به خصوص «پرونده هسته ای» بود که منجر به بحث های دوجانبه و چندجانبه بین کاندیداها شد. چالشی ترین بحث در این مناظره بین «دکتر سعید جلیلی» و «دکتر علی اکبر ولایتی» صورت گرفت. مناظره ای که به گفته جلیلی برای ثبت در تاریخ و بیان بسیاری از واقعیت ها پیرامون موضوع سیاست خارجی غیر قابل چشم پوشی است. علی اکبر ولایتی در سومین مناظره تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری با تبیین دیدگاه هایش گفت: گاهی ممکن است برداشت نادرستی از مقام رئیس جمهور وجود داشته باشد و آن را تا حد مدیری اجرایی اما عالیرتبه تغییر دهیم. این برداشت در سایه دو اتفاق همزمان پدید آمده است که یکی مشکلات اقتصادی حاد جامعه و دیگری تصویری است که دولت کنونی از خود بر جای گذاشته است. روش مدیریتی و شخصیت رئیس جمهور باید به نحوی باشد که در چنین جایگاهی توان اجماع سازی داشته باشد زیرا حوزه سیاست، حوزه اقناع و تدبیر است نه سلسله مراتب و تحکم. علت اینکه من وارد رقابت های انتخاباتی شدم از این زاویه است یعنی معتقدم حتی رفع مشکلات اقتصادی نیز در گرو اصلاح نگاه و اولویت هاست. این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بخشی از مشکلات اقتصادی را ناشی از تحریم ها دانست و گفت: طبق نظرسنجی ها، بسیاری از مردم اصلی ترین اولویت کشور را مسائل خارجی و رفع تحریم ها می دانند، پس باید افرادی متصدی امور شوند که تجربه این کار را داشته باشند.ولایتی با اشاره به تجربه اش در اجرایی کردن قطعنامه 598 و قرارداد 1975 افزود: این مصوبه و قرارداد به لطف الهی و رهبری های داهیانه امام راحل و اکنون رهبری های مقام معظم رهبری، رشادت های رزمندگان، پایمردی خانواده های ایثارگران به ویژه آزادگان و زحمات همکارانم در دستگاه دیپلماسی اجرا شد. این قرارداد به صورتی رخ داد که حقوق کامل ملت بزرگ ایران حفظ شد و برای نخستین بار در تاریخ 200 ساله اخیر حتی یک وجب از خاک کشورمان به دست طرف مقابل نیفتاد که آنرا نماد مقاومت مدبرانه می دانیم. معتقدم همین الگو برای تأمین حقوق ما در مسائل هسته ای قابل استفاده است که هم بر حق غنی سازی اصرار کنیم و هم با هدایت هوشمندانه موضوع را به نحوی عمل کنیم که با کشورهای دیگر قهر نباشیم.ولایتی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه وظیفه دستگاه دیپلماسی کاهش هزینه است و نه صدور بیانیه و اعلام مواضع گفت: این را با اطمینان به مردم عزیز می گویم که حل مسئله هسته ای سخت تر از اجرایی کردن قرارداد 598 نیست و خیالشان جمع باشد. وی افزود: بخش دیگری از مشکلات اقتصادی نیز ریشه در سوء تدبیر دارد سوء تدبیر و ناکارآمدی از کجا می آید؟ از اینکه خودمان را عقل کل بدانیم و متخصصان را نادیده بنگاریم و مدیران باتجربه را صرفا به علت اینکه با ما اختلاف نظر دارند خانه نشین کنیم از اینکه با قوای دیگر درگیر باشیم به جای چاره اندیشی برای حل مشکلات مردم و هم افزایی انرژی های همدیگر را خنثی کنیم. اگر فردی در راس قوه مجریه قرار گیرد که نوعی مقبولیت در بین جریان های درون نظام، مدیران با تجربه و متخصصان داشته باشد قطعا مشکلات با سرعت حل می شود زیرا کارآمدی را می تواند افزایش دهد.وی گفت: این غلط است که کارآمدی را صرفا به حوزه های عمرانی تنزل دهیم حالا به این اضافه کنید وضعیت اخلاق سیاسی امروز را. اگر فردی باشد که رفتار و گفتار و گذشته او زمینه ساز تزریق آرامش به جامعه باشد مردم در سایه او احساس اعتماد و آرامش کنند و بدانند که قرار نیست هر روز شاهد دعوا باشد. بنابراین گرایش دولت بنده اخلاق گرایی، عقلانیت و ثبات سیاست و مدیریت است.وی افزود: چنین دولتی در سطح داخلی نیز باید اصول قانون اساسی را در زمینه آزادی مقید باشد و فقط شعار ندهد و اگر این رخ دهد و مدیران خانه نشین نباشند و به کار گرفته شوند انسجام ملی تقویت می شود بازسازی اعتماد صورت می گیرد سرمایه اجتماعی شکل می گیرد و امنیت ملی خود به خود تقویت می شود.ولایتی ادامه داد: برای نشاط و همدلی باید زمینه حضور همه را فراهم کرد و فقط شعار نداد و رسانه ها را آزاد گذاشت. انسجام داخلی و تعامل سازنده و فزاینده با جهان باید طوری باشد که کشور را به سمت سازندگی بیشتر و به سمت برخورد اصلاح طلبانه با مسایل مبتلابه کشور اداره کرد. براساس اصول عزت و حکمت و مصلحت باید با دنیا رابطه خود را تقویت کرد. اگر من رئیس جمهور شوم تعامل سازنده و فزاینده با کشورهای جهان برقرار خواهم کرد، من همه مسئولیت سیاست خارجی را می پذیرم و در چارچوب نظام و خطوط کلی رهبری سیاست نظام را در روابط بین المللی اعمال می کنم. رابطه با چند کشور محدود آفریقایی و آمریکای لاتین خوب است ولی آورده ای برای نظام ندارد بلکه باید به خارج از کشور سفر کرد و به دیدن کشورهای دیگر رفت و رفت و آمد سران کشورها را در کشور تسهیل کرد. زمینه را طوری فراهم کرد که رفت و آمد بین کشور و دیگر کشورها طوری باشد که عزت مردم ایران حفظ شود و گذرنامه مردم ایران نباید طوری باشد که در جایی اگر مورد بازرسی و ورود قرار می گیرند مورد احترام نباشند و متاسفانه امروز می بینیم که برخورد کنسولی با مردم ما در خارج از کشور ما خوب نیست و باید تصویر کشور خود را در انظار دیگران بهبود ببخشیم و این جزو شایستگی های مردم ایران است.  صحبت های جلیلی دکتر جلیلی در انتقاد به صحبت های دکتر ولایتی گفت: شما ادعا دارید باید با دنیا آشتی کنید اما شما دبیر بیداری اسلامی هستید آیا همین منطق را در مورد بحرین و تونس عمل کردید؟ شما گفتید مسئولیت سیاست خارجی را می پذیرید، شما 16 سال وزیر خارجه بودید و در این مدت 7 دوره گفتگوی انتقادی بعد از جنگ اول خلیج فارس بین ایران و اروپا برگزار شد ، دستور این مذاکرات را آنها مشخص کردند که گفتند گفتگوها باید انتقادی باشد و در مورد بعضی موارد نظیر حقوق بشر و حکم اعدام سلمان رشدی و مواردی از این دست باید صحبت شود. هفت دور مذاکره برگزار شد و در نهایت در سال 1997 در بیانیه ای که دادند حکم علیه هاشمی دادند و گفتند گفتگوهای دوجانبه در سطح وزیران باید تعلیق شود. جلیلی ادامه داد: بحث دیگر در مورد قرارداد 598 است که اگر به نتیجه رسید به خاطر حمله صدام به کویت بود و در شرایطی بود که صدام دیگر هیچ حامی نداشت و تا قبل از آن ما نتوانستیم از طریق دیپلماسی به نتیجه برسیم. در نتیجه این که بگوییم ما مذاکرات را به نتیجه رسانده ایم کم لطفی به 8 سال دفاع مقدس است. وی خطاب به ولایتی گفت: شما در زمانی که وزیر امور خارجه بودید از فرصت های فروپاشی شوروی و حمله صدام به کویت چه استفاده ای کردید صحبت های ولایتی ولایتی در ادامه بحث مذاکرات هسته ای گفت: در رابطه با روسیه نیز همین اتفاق افتاد و آقای پریماکف اینجا آمد و گفت اگر قول بدهید آقای پوتین به ایران بیاید و دست خالی برنگردد، آقای پوتین را به ایران می آورم. وی افزود: این قول را دادم و آقای پوتین آمدند، اما دو مرتبه در این کار تخریب ایجاد شد. ولایتی گفت: این روند به معنی دیپلماسی هسته ای نیست و دیپلماسی این نیست که فقط بنشینند بیانیه بدهند و حرف هایی را بزنند و در آخرین دوری که در آلماتی آقای دکتر جلیلی داشت، آنها پیشنهادهایی به ایران کردند که بر اساس آن می شد کارها را مقداری جلو ببریم و آن پیشنهاد این بود که طرف مقابل 5+1 گفت غنی سازی 20 درصد را متوقف کنید و در کارهای فردو  هم مقداری کندی ایجاد شود. آنها اعلام کردند این سه تحریم را بر می داریم و ما در پاسخ گفتیم که این کار را می کنیم، شما کل تحریم ها را بردارید ،که به شهادت معاون امور خارجه که در جلسه بوده است این مسائل را مطرح می کنم. این نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: وقتی طرف مقابل حاضر است چند قدم بردارد، باید ما هم انعطاف داشته باشیم و هنر دیپلماسی این است که از این فرصت ها استفاده کند و اصولگرایی به این معنی است که انعطاف پذیر هم باشد، نباید در داخل کشور طوری وانمود کنیم  که اصولگرا هستیم و انعطاف ناپذیرنباشیم ، ما مصالح ملی را در دیپلماسی باید به طور بهتر تأمین کنیم ، باید از دیپلماسی به نفع مصالح ملی استفاده کینم، دیپلماسی فقط خشونت و سرسختی نشان دادن نیست. ولایتی افزود: دیپلماسی به معنی تعامل و معامله است و با همه کشورها و انهایی  که مذاکره می کنیم باید بسیار خوب عمل کنیم و می شود در مذاکرات هسته ای بهتر از این عمل کرد و اگر این روند موفق بود این مشکلات پیش نمی آمد و وضع به اینجا نمی رسید. صحبت های جلیلی جلیلی در اظهارنظر درباره سخنان ولایتی گفت: اگر همین نکته ای را که آخر اشاره کردید به نظرم خیلی خوب است. اگر اطلاعات دیگرتان مثل این اخبار سومی باشد که واویلاست، چون کاملا غلط هست. نوار گفت وگوهای آلماتی موجود است پیاده شده و خدمت آقا تقدیم شده است. اتفاقا همین گزارشی را که بر این مبنا نوشته بودید، ایشان نوشته بودند که ایشان از کجا دارد می گوید؟ که این خلاف است. وی افزود: نکته دومی که وجود دارد، اتفاقا من برای مردم بگویم در آلماتی چه خبر بود؟ در آلماتی آنها همین بحث را که ایشان می گویدمی گفتند، ما بیاییم 20 درصد را در ازای دو تحریمی که بعدا می خواهد انجام بشود، بدهیم. دُر برابر آب نبات. بعد آنها وارد سه درصد شوند. همین روند خطاست که عده ای از دوستان شما زمانی همین بحث را دنبال می کردند. سوال بنده این است که راجع به قضیه روسیه هم همین طور است. جلیلی گفت: من برای اینکه در تاریخ بماند، می گویم. بله هم آقای سارکوزی و هم روسیه که بحث شد، شاهدید. پس از روسیه بحث و جلسه برگزار و قرار شد. خود بنده رفتم آنجا به آنها گفتیم. آنها همان چیزی را که دیگران می خواستند، می گفتند. آقای سارکوزی هم به شما همین را گفته بود. گفته بود شما بیایید متوقف کنید. اینجا ولایتی حین سخنان جلیلی گفت: نه. جلیلی ادامه داد: «لِویت» نفر دوم فرانسه است؟ آقای لویت کارشناسی در الیزه است. کجا نفر دوم فرانسه است؟ این را که دنیا می شناسد. ولایتی لابه لای سخنان جلیلی گفت: خیلی خوب... . جلیلی ادامه داد: بعد برای ما اینقدر افتخار باشد که آقای لویت یک کارشناس در الیزه می خواست بیاید ایران بعد نیامد، همه روند متوقف شد و به هم خورد خودتان می دانید بعد از آن قضیه سه بار سارکوزی با آقای رییس جمهور تلفنی صحبت کرد و همین حرف ها همانجا مطرح شد. نکته‌ای که آقای قالیباف گفتند درست است. بحث این است که مابه ازای این چه بود؟ باید دید چه می خواهیم در بحث خود بگیریم. این بحث اساسی و مهم است. نباید اخبار را تکه تکه بگوییم و بعضی مبنای کاملا غلط. وی گفت: آنچه شما درباره آلماتی گفتید، کاملا غلط است. نوار آلماتی موجود است و پیاده شده. اینجا به مردم‌مان عرض کنم. آنجا بحث شد که ما به آنها گفتیم ما حاضریم گام های متقابل برداریم. هر میزان که شما می آیید ما هم می‌آییم. اگر شما پنج کیلومتر، ما هم پنج کیلومتر. 25 کیلومتر و 100 کیلومتر هم همین طور. آنجا نماینده انگلیس گفت شما حاضرید همین الان این را انجام دهید؟ گفتم بله. گفتم شروع کنیم. من کاغذم را در آوردم. نماینده آمریکا به نماینده انگلیس گفت ساکت، چیزی نگو! ایشان متوقف شد که همه خندیدند. گفتم خب ادامه دهیم. شما می گویید 25 کیلومتر، خب 25 کیلومتر.این چه حرفی است؟ چیزی که آنجا نماینده انگلیس گیر کرده و همه به او خندیدند و بعد نماینده آمریکا به او گفت این طور پیش نرو و به همین دلیل منطق محکم ما بود که آنها اعلام کردند که پس ما باید به مراکزمان برویم و مشورت کنیم و بعد از چند روز به شما بگوییم. چند روزشان شد 40 روز. وی افزود: بعد خانم اشتون آمد در استانبول این را مطرح کرد. بعد ما می آییم این را کاری که آنها در آن گیر کردند و نتوانستند در برابر منطق ما جوابی داشته باشند و اجازه خواستند که بروند در مراکز خود، امروز متاسفانه از سوی فردی مثل شما این طور بیان شود؟ کاری که نماینده انگلیس آنجا واقعا نتوانست این جواب را بدهد واقعا سوالم این است که اگر ما اینگونه در سیاست خارجی که حوزه جدی است، منافع و تهدید کشور است، این طور بخواهیم برخورد کنیم، حتما نمی توانیم. جلیلی افزود: چه کسی می گوید ما در گفت وگوها فقط توانستیم اعلام موضع کنیم. چرا پنج سال است اینها، از سال 87 که گفت وگوهای مان شروع شد، فقط یک قطعنامه صادر کردند و دیگر نتواستند اجماع داشته باشند؟ از سال 87 اولش آمریکا شرط گذاشته بود که در صورتی به مذاکرات وارد می شود که ایران به قطعنامه ها عمل کند. ما اجرا نکردیم ولی آمریکا وارد شد. اینکه الان آمریکا دارد مرتب اقدامات یکجانبه انجام می دهد برای این است که از اقدامات چند جانبه ناامید شده و نتوانسته اجماع حاصل کند. حتی در همین چند کشور. صحبت های ولایتی علی اکبر ولایتی نامزد یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پایان سخنان خود در بخش نخست مناظره  گفت: جناب آقای جلیلی، بحث دیپلماسی کلاس فلسفه نیست که شما بروید آنجا بگویید منطق ما قوی بود و آنها هم محکوم شدند. وی افزود: آنچه که مردم می بینند این است که شما چند سال مسئول هسته ای هستید یک قدم پیش نرفته اید و هر روز تحریم ها بیشتر شده است و فشارش بر مردم می آید. ولایتی گفت: هنر دیپلماسی این است که شما حق هسته ای را حفظ کنید و در عین حال تحریمها کاهش پیدا کند و بر آن اضافه نشود.  

خانواده و جایگاه زن: جلیلی با اشاره به تفاوت دیدگاه اسلام ناب و اندیشه غربی نسبت به حضور زن در جامعه می گوید: وقتی دو نگاه متفاوت وجود دارد، نمی‌تواند منجر به نتیجه مشترک شود. در اندیشه غربی کوچک‌ترین واحد جامعه فرد محسوب می‌شود، اما همانطور که در جلسه هم‌اندیشی خانواده و زن در محضر رهبر انقلاب مطرح شد، واحد و تک‌سلولی جامعه را فرد نمی‌دانیم و اسلام اصالت را در خانواده گذاشته است و واحد تشکیل دهنده جامعه را خانواده می‌داند. پس نوع نگاه متفاوت ما باعث آثار متفاوت می‌شود. با توجه به اینکه غرب واحد تشکیل دهنده جامعه را فرد می‌داند، وقتی با نگاه هزینه و فایده نگاه می‌کنند ، می‌گویند باید از بیشترین ظرفیت استفاده کنیم و به این علت که نیمی از جامعه را زنان تشکیل می‌دهند، پس باید از آنها به اندازه مردان استفاده کنیم و حتی چون تشکیل خانواده به هدف آنها ضربه می‌زند، می‌گویند جامعه هر چه مجردتر باشد بهتر است. جلیلی در خصوص نگاه اسلام و اجزای تشکیل دهنده جامعه اظهار داشت: در اسلام کوچک‌ترین واحد جامعه را خانواده در نظر می‌گیریم و به همین علت خانواده اصالت پیدا می‌کند و لذا نگاه به حضور زنان در جامعه به نگاهی مبتنی بر حضور معنوی و آمادگی کامل نگریسته می‌شود و با توجه به نقش زن در تشکیل و استواری خانواده و به این علت که در این نگاه، جامعه خانواده‌ای بزرگ‌تر است پس به دید اسلام به زنان پی می‌بریم و در این نگاه می‌بینید که نقش زن چگونه می‌تواند حضوری انقلابی و مجاهدانه باشد. زن مهمترین مقاومت که مقاومت فرهنگی است را شکل می‌دهد و به همین دلیل است در جنگ تحمیلی و انقلاب باوجودیکه نقش زنان پررنگ بود، اما از جنس غربی نبود. اخیرا نگاهی شکل گرفته است و در فیلم‌ها نشان داده می‌شود که مثلا خانمی در جنگ تحمیلی در حال آرپیجی زدن است که این نگاه صحیحی نیست، حضور زنان در عرصه‌های مختلف انقلاب مجاهدانه بوده است. جلیلی با بیان اینکه در موضوع زن در جهان نباید متهم باشیم، بلکه باید نسبت به غرب مدعی حقوق زنان نیز باشیم، گفت: در زمانی‌که معاونت اروپا و آمریکای وزارت خارجه را برعهده داشتم، در مصاحبه‌های گوناگون این موضوع را اعلام می‌کردم که غرب شان زن را پایین آورد و به آن بی‌حرمتی کرد و امروز باید ما مدعی حقوق زن در جهان باشیم و یکی از بحث‌های اساسی که هر کس منتخب مردم می‌شود، باید آن را دنبال کند، همین بحث است که مبتنی بر نگاه اسلامی به حضور زن و نقش اساسی آن در خانواده از ظرفیت‌های زنان استفاده شود.    اسلامی کردن دانشگاه ها: سعید جلیلی در پاسخ به این سؤال که: "آیا شما برای اسلامی کردن دانشگاه‌ها برنامه‌ای دارید؟"، اظهار داشت: این موضوع جزو برنامه‌های اصلی بنده است. معتقدم علوم انسانی باید متناسب با فرهنگ و اندیشه ناب اسلامی باشد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۱۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۱۴

سعید جلیلی

خلاصه زندگی نامه

  سعید جلیلی، از چهره های اصولگرا و دارای دکتری علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق (ع) که سابقه‌ای 18 ساله در وزارت امور خارجه دارد. وی از مرداد 1386 تا شهريور 1392دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران بود.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع