جستجو در مطالب و اشخاص
سعید ابوطالب‎ متولد سال ‎ 1348در تهران و متاهل‎ و دارای‎‎ دو فرزند پسر.  وی دارای مدرک‎ کارشناسی‎‎ شیمی از دانشگاه‎‎ تهران‎ و فارغ التحصیل‎ رشته های‎‎ فیلمسازی و کارگردانی‎‎ از باغ فردوس‎ (مرکز اسلامی آموزش‎ فیلمسازی‎‎ حوزه‎ هنری سازمان‎ تبلیغات‎‎ اسلامی)‎ است.  

وی‎‎ از سال 1374 همکاری خود را با سازمان‎‎‎ صدا و سیمای‎‎ جمهوری اسلامی‎ ایران به‎‎‎ عنوان تهیه کننده و کارگردان‎‎ تلویزیونی‎‎ آغاز کرد که‎ حاصل‎ این همکاری‎ ده ها اثرعلمی فرهنگی‎‎‎ و چندین‎ مستند تلویزیونی است‎ که‎‎ همگی از شبکه های‎‎ سیمای جمهوری‎ اسلامی‎‎ ایران‎‎ پخش‎ شده‎ اند. 

برخی از آثار او عبارتند از مجموعه‎ ایدز و اینک‎ مهر، تماشاچی‎ های‎ فوتبال، آثار نقاشی‎ مهندس‎ میرحسین‎ موسوی‎، حاشیه‎‎ جشنواره فیلم‎ فجر، زمستان 79، جوانان‎ و انتخاب، تبلیغات‎ خیابانی، مستند فقر، پیوند معرفی‎ حکمای‎ ایران‎ با مشارکت‎ فرهنگسرای‎ ولا، زندگی‎ جهانگیرخان‎ قشقایی با مشارکت‎ فرهنگسرای ‎ ولا، زند گی‎ برای تو، اهدا عضو، اینترنت‎ و ما، سرزمین‎‎ مادری ‎مهاجرت‎ نخبگان، چشمان‎ کاملا باز، و اما عشق‎، شعر و موسیقی‎‎ قشقایی، زندگی‎ شهید چمران، زند گی‎ شهید تندگویان، حیات‎ آبی‎ خلیج‎ فارس‎.  

او پس از حمله آمریکا به عراق در راس یک گروه فیلمبرداری به این کشور رفت و همراه یکی دیگر از اعضای گروه، توسط نیرهای امریکایی بازداشت شد که حدود چهار ماه طول کشید و پس از آزادی و بازگشت به ایران به عنوان چهره فرهنگی اصولگرا معرفی شده و به کرسی نمایندگی مجلس رسید. 

 ابوطالب درمورد نامزدشدن میرحسین موسوی در سال88 گفته بود: حضور میرحسین موسوی در انتخابات باعث خارج شدن انتخابات از حالت دو قطبی بین جریان اصولگرایی و اصلاح طلبی می شود. وی میرحسین موسوی را “فامیل اصولگرایان” ولی با دیدگاه هایی نزدیک به اصلاح طلبان خواند و تاکید کرد موسوی جزء جریان معتدل اصلاح طلبان محسوب می شود و طیف اصولگرایان او را به دیگر کاندیداهای اصلاح طلب ترجیح می دهد.او در انتخابات ریاست جمهوری ایران1388 اعلام کرد «جبهه اصولگرایان حامی میرحسین» تشکیل شده است. ابوطالب  در مصاحبه ای گفت: بیان شعارهایی علیه «اصل ولایت فقیه»و «حمایت از آرمان فلسطین» وشعار «نه شرقی نه غربی جمهوری ایرانی» از اعتراضات انتخاباتی جدا هستند و باید با عوامل آن برخورد شو. ظریه جامع ولایت فقیه، مبتنی بر پشتوانه و تجارب تاریخی و علمی امام بر پایه صدها سال مبارزه فقهی و مجاهدت عالمان و مجاهدان شیعه است. مردم در نهم دی نشان دادند که اگر کسی در برابر دینشان بایستد، در برابر تمام دنیایش می‌ایستند، برخی به راحتی کسانی را که در کنار امام حضور داشته و الان نیز با همه وجود، پای رهبری و اصل ولایت فقیه ایستاده‌اند، به خوراندن جام زهر متهم می‌کنند. 

سعید ابوطالب در زمانی که در مجلس نماینده بود با تاکید بر استفاده از ماهواره گفته بود: یک راهکار می گوید که "ماهواره" را کاملا ممنوع کنیم که این روش تا کنون شکست خورده است، ضمن اینکه وجه قانونی، شرعی و حقوقی ندارد. ما حق نداریم این کار را بکنیم. راهکار دیگری می گوید "ماهو اره" باید آزاد شود که این هم وجه حقوقی و شرعی ندارد و با روح انقلاب اسلامی ایران که ذات فرهنگی دارد تناسبی ندارد. ابوطالب گفت: ما معتقدیم "راه حل سومی" وجود دارد وآن استفاده مدیریت شده از ماهواره است وما نباید حق مردم را سلب کنیم، ما باید آثار ضد فرهنگی و بدی های ماهواره را بگیریم وبرنامه های مناسب آن را برای مردم پخش کنیم، بیاییم ادارت فرهنگی ایجاد کنیم تا همه بتوانند از ماهواره استفاده کنند. این نماینده سابق مجلس تاکید کرد: متاسفانه علیرغم اینکه ضرورت استفاده از ماهواره در بین مسئولان احساس شده است، با این روش مخالفت می شود، زیرا در این صورت مسئولیت دستگاههایی مانند صدا و سیما، وزارت ارتباطات و فرهنگ و ارشادو بخش هایی از حاکمیت زیاد می شود. 

سهیل کریمی درباره اختلافات خود و ابوطالب اینگونه می گوید؛دعوای من و سعید ابوطالب دعوای كهنه‌ای است كه هیچ سودی به جامعه نمی‌رساند. ما قبل از دستگیری‌مان در عراق كار مستندی را شروع كرده بودیم كه ابوطالب تهیه‌كننده بود و من محقق، تدوین‌گر و كارگردان كار بودم. اسم كار زمستان 81 بود اما بعد از بازگشت‌مان از عراق سعید ابوطالب درست زمانی كه می‌خواست كاندیدای مجلس شود كار ما را به نام «رقص فقر» به نام خودش در جامعه پخش كرد. این كار محرمانه‌ بود و فقط برای رئیس جمهور ساخته شده بود.در عراق هم من 33 حلقه فیم قبل از دستگیری‌مان از لب مرز به ایران فرستاده بودم. 14 حلقه به دست‌آمریكایی‌ها افتاد 7 حلقه در جیبم بود و 7 حلقه در هتل. اما سعید ابوطالب در مصاحبه‌ها اعلام كرده بود ما هیچ فیلمی به ایران نیاوردیم بعد به دروغ به برخی بچه‌ها گفته بود به سهیل كریمی گفتم فیلم‌ها را تدوین كن اما او قبول نكرده بود. یك بار به من زنگ زد و گفت: اگر كسی راجع به فیلم‌های عراق از تو سوال پرسید بگو ما هیچ فیلمی نیاوردیم. متاسفانه در عراق روش‌هایی داشت كه نشان‌دهنده همكاری او با آمریكایی‌ها بود.خاطرم هست زمانی كه با ایرانی‌ها در یك كمپ بودیم روش‌هایی را به كار بست و بچه‌ها را در شرایط بد روحی قرار داد. نمی‌دانم روش‌های آمریكایی‌ها بود یا به خلق و خوی خودش بر می‌گشت. نمی‌دانم در بازجویی‌هایش چه گذشت؟ ابوطالب در كمپ روبه‌روی من بود و به من می‌گفت چرا بازجوها می‌گویند سهیل كریمی كله‌اش بوی قرمه‌سبزی می‌دهد و از رهبری دفاع می‌كند و به من می‌گفت این كارها را نكن. می گفت: من زن و بچه دارم لذا من از آنجا متوجه شدم در كمپ در بازجویی‌ او چیزهای دیگری می‌گذرد جایی به من می‌گفت همكاری كن. اما چند سال پیش در ایران متوجه شدم ایشان دارد از آن فضا سوءاستفاده می كند، در حالی كه آنجا طور دیگری بود. در سال 88 هم در ایران وارد ارگان دشمن شد و از موسوی و كروبی دفاع كرد. بعد به این نتیجه رسیدم كه چقدر اشتباه كردم كه چیزهایی كه راجع به او می‌دانستم منتشر نكردم. در حال حاضر هم از من شكایت كرده و حكم جلب سیار برای من گرفته. هیچ ارتباطی با او ندارم؛ چرا كه دیگر هیچ نقطه مشتركی بین ما وجود ندارد. 

رالی ایرانی مجموعه‌ای ویدیویی است به تهیه کنندگی و نویسندگی سعید ابو طالب و کارگردانی آرش معیریان که برای شبکه ویدیویی خانگی ساخته و در تابستان 92 توزیع شد. در این فیلم-مسابقه، بازیگران از مسیر و وقایع پیش رو بی خبر هستند ولی اتفاقات پیرامونی انها طراحی شده و تحت کنترل است. سعید ابوطالب در رابطه با ساخت این فیلم مدعی بود: «با توجه به اینکه امسال سال تولید ملی و حمایت از سرمایه و کار ایرانی نامگذاری شده، ما هم همه تلاشمان را بکار بردیم تا یک اثر کاملا ایرانی در صنعت سینما بسازیم. برای پیشگیری از ترویج فرهنگ غرب درزندگی روزمره ایرانی درصدد تهیه فیلمی در ژانر کاملا جدید و پرمخاطب REALITTY SHOW یا نمایش واقعی برآمدیم. با مشاورهای فرهنگی که در مجموعه "رالی ایرانی" ما را یاری دادند درصدد آن بودیم با توجه به شرایط سخت مسابقه از ارزش های اسلامی‌مان عدول نکرده و حتی در بسیاری از مواقع بازیگران خودشان اظهار می‌کردند که تا بحال آنقدر سخت‌گیری را ندیده‌اند»اما پوشش بازیگران حاضر در مجموعه، ادبیات به کار رفته توسط آنان، ترویج فرهنگ غربی و سبک زندگی غیر ایرانی و غیراسلامی از جمله انتقاداتی است که به این  مجموعه وارد شده است.خود ابوطالب نیز به این موضوع که برخی هنجارها در این مجموعه رعایت نشده و آنها بیشتر به دنبال تجربه فنی بوده اند، معترف است! به گفته او، «رئالتی شو، شاخه ای تازه در صنعت سینماست که "رالی ایرانی" بر گرفته از همین شاخه است و به نظرم موفق هم بوده البته نمی گویم که نواقص نداشته و من هم موافقم که این اثر در برخی مواقع هنجارها را رعایت نکرده و می توانست ارزشی تر ساخته شود و همه انتقادات را به دیده منت می پذیرم و سعی داریم مراقب اینگونه مسایل باشیم. البته ما در رالی ایرانی بیشتر بدنبال تجربه فنی جدید بودیم تا محتوایی اما باز هم قبول دارم که نباید محتوا را قربانی مباحث فنی نمود.» 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۰۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۸:۰۷

سعید ابو طالب

خلاصه زندگی نامه

سعید ابوطالب‎ متولد سال ‎ 1348در تهران. پس از حمله آمریکا به عراق وی در راس یک گروه فیلمبرداری به این کشور رفت و همراه یکی دیگر از اعضای گروه، توسط نیرهای امریکایی ، حدود چهارماه بازداشت شد و پس از آزادی و بازگشت به ایران به کرسی نمایندگی مجلس رسید.  

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع