جستجو در مطالب و اشخاص
سعد الدین حریری (Saad al-Hariri)، در سال 1970 میلادی در شهر ریاض پایتخت عربستان به دنیا آمد. وی که فرزند دوم رفیق حریری، نخست‌وزیر اسبق لبنان، از همسر اول و عراقی آن "نادیه بستانی" است؛ مرحله ابتدایی تا دبیرستان خود را در لبنان، عربستان و فرانسه گذراند و در سال 1992 میلادی از دانشگاه جورج تاون آمریکا دانشنامه مدیریت بین‌المللی را کسب کرد. وی علاوه بر تابعیت لبنانی و تولد در عربستان، به دلیل اینکه در گذشته در فرانسه زندگی می‌کرده، تابعیت این کشور را نیز دارد.تا قبل از ورود به سیاست، سعد حریری، در کنار پدرش به عنوان تاجر در شرکت عربستانی "اوجیه" که میزان فروش آن در سال 2 میلیارد دلار آمریکایی بود، مشغول به کار شد. بعد از ترور پدرش در سال 2005 میلادی وارد سیاست لبنان شد و با به دست گرفتن حزب "المستقبل" ارتباط وسیعی با جریان‌های سیاسی لبنان برقرار کرد. خانوادهخانوادهٔ پدری سعد حریر شامل: بهاءالدین، حسام‌الدین (1991 درگذشت)، ایمن، فهد و هند حریری است. ازدواجسعد الحریری با "لارا بشیر العظم" که یک تبعه سوری است، ازدواج کرد. علاقه وی به خاندان سعودی به اندازه‌ای است که حتی نام یکی از فرزندان خود را "عبدالعزیز" گذاشته است. او یک پسر دیگر به نام "حسام‌الدین" و یک دختر به نام "لؤلؤ" دارد. 

زندگی سعد حریری به دور از سیاست شروع شد و در کنار پدرش به عنوان تاجر در شرکت عربستانی "اوجیه" که میزان فروش آن در سال 2 میلیارد دلار آمریکایی بود، مشغول به کار شد. تعداد پرسنل این شرکت نزدیک به 35 هزار نفر بود که به عنوان یک شرکت عربستانی و یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های خاورمیانه در زمینه ساختمان‌سازی فعالیت دارد. در حال حاضر کمیته اجرایی شرکت اوجیه تیلیکوم در زمینه مخابرات در خاورمیانه و آفریقا فعالیت دارد. سعد حریری مدیرعاملی و ریاست کمیته اجرایی شرکت "اوجیة تلکوم" سعودی را از پدرش به ارث برده. سعد حریری مدیریت اجرایی این شرکت در سال‌های 1994 تا سال 1998 را بر عهده داشت و به همین دلیل، مدیریت یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در زمینه طرح‌های سازندگی در عربستان سعودی و برخی کشورهای خاورمیانه، آفریقا، اروپا و آمریکا را بر عهده گرفت. وی علاوه بر ریاست شرکت سعودی اوجیة، ریاست شرکت "القابضة أمنیة هولندنگز" و عضویت شورای اداری شرکت‌های بین‌المللی اوجیة و ریاست گروه مطالعات و پژوهش و بازیابی سعودی و همچنین تلویزیون المستقبل را نیز بر عهده دارد.   ثروت هنگفت حریری و نزدیکانش سعد حریری، با در اختیار داشتن ثروت هنگفتی که از پدرش به ارث برده در کنار برادران و "نازک حریری" همسر دوم پدرش یکی از ثروتمندان لبنان و جهان به شمار می رود که مجله "فوربس" در سال 2007 میلادی دارایی وی را در لیست ثروتمندترین اشخاص جهان 2 میلیارد و 300 میلیون دلار اعلام کرد. 

سعد حریری بعد از ترور پدرش در سال 2005 میلادی وارد سیاست لبنان شد و با به دست گرفتن حزب "المستقبل" ارتباط وسیعی با جریان‌های سیاسی لبنان برقرار کرد و همراه با "ولید جنبلاط" رییس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه و دورزی‌های لبنان و "سمیر جعجع " رییس نیروهای لبنانی (فالانژهای سابق)، به عنوان یکی از برجسته‌ترین سران جریان 14 مارس (جریان حاکم لبنان) محسوب می‌شود. وی در سال 2005 و 2009 در انتخابات مجلس لبنان شرکت کرد. در این انتخابات باهم پیمانان خود اکثریت پارلمانی را به دست آورد و رییس حزب المستقبل شد که 35 نماینده مجلس با اکثریت اهل سنت را شامل می‌شد. وی در تاریخ 9 نوامبر سال 2009 میلادی بعد از یک بار ناکامی در تشکیل دولت موفق شد به فرمان میشل سلیمان، رییس جمهوری لبنان، دولت وحدت ملی لبنان که شامل بیشتر گروه‌های لبنانی تأثیرگذار در عرصه سیاسی است را تشکیل دهد. سعد حریری مورد حمایت آمریکا و دیگر کشورهای غربی بود که انتصاب وی، علی‌رغم مورد حمایت بودن فواد سنیوره نخست‌وزیر قبلی، موجی از شادمانی را در سران کشورهای غربی برانگیخت.   کاهش قدرت سیاسی سعد حریری در لبنان دی ماه سال 1389 بود که وزاری گروه هشتم مارس (جناح مقابل 14 مارس) در اعتراض به کارشکنی‌های سعد حریری و جریان مطبوع وی در توافق سوریه و عربستان سعودی و اصرار حریری در دفاع از پرونده شاهدان دروغین دادگاه بین‌المللی و عدم محاکمه آن‌ها، درست در لحظه ورود حریری به آمریکا از دولت وی استعفا کردند. با استعفای یازده وزیر متعلق به گروه 8 مارس، کابینه سعد حریری نخست‌وزیر لبنان از دارا بودن حداقل وزرا محروم ماند و از مشروعیت قانونی خارج شد. استعفای آن‌ها همین طور به جذب یکی از وزرای ریاست جمهوری به سوی آن‌ها انجامید و بدین ترتیب دولت سعد حریری درحالی‌که وی در سفری طولانی مدت و 10 روزه در آمریکا به سر می‌برد ساقط شد و به این ترتیب قدرت سیاسی حریری در لبنان متوقف شد.  

تکیه بر باندهای قدرت و ثروت و تلاش برای ضربه به مقاومت لبنان قدرت سیاسی حریری گرچه در پی برکناری وی از نخست‌وزیری در لبنان به پایان رسید، اما نفوذ وی به علت در اختیار داشتن باندهای قدرت و ثروت و ریاست بر جریان وابسته به آل سعود در لبنان همچنان ادامه دارد وی به همین علت از نفوذ خود بالاترین استفاده را کرده تا بتواند به دولت این کشور و محور مقاومت ضربه بزند. نمود این تلاش‌ها را در مرحله بعد از ایجاد بحران در سوریه می‌توان دید که جریان مطبوع وی نقش زیادی در حمایت از تروریست‌های مسلح در سوریه دارد.   تأمین سلاح برای جنگجویان القاعده و گروهک‏های تکفیری در سوریه بر اساس اطلاعات تأییدشده، جریان "المستقبل" در فراخواندن گروه‌های تندرو از سوریه و کشورهای عربی به ویژه حاشیه خلیج‌فارس با عنوان "استخدام نیرو برای کمک به معارضان سوریه" نقش داشته، این عناصر از جنگجویان القاعده و گروه‌های تکفیری و مزدوری هستند که سعد الحریری با کانال جریان المستقبل کمک‌های تسلیحاتی را برای انتقال به سوریه به این عناصر تحویل می‌دادند. سرتیپ حمود، مسئول امنیتی و نظامی حزب المستقبل در شمال لبنان، نقش اساسی در باند تکفیری و تندوری حاضر در این مناطق داشته و یکی از برجسته‌ترین مسئولان به خدمت گرفتن و آموزش نیروهای مسلح سوری است که به لبنان فرار کرده‌اند و به جمع شبه‌نظامیانی که تحت سرکردگی حریری هستند پیوسته‌اند. اعزام کشتی سلاح از لیبی به سوریه تنها یکی از ابعاد فعالیت‌هایی بود که انتساب آن به جریان متبوع حریری برای کسی مخفی نماند. البته رسانه‌های لبنانی از جمله "المنار" اذعان کردند که این‌ها تنها بخشی از تجهیزاتی است که برای مخالفان سوری ارسال کرد.   تلاش برای براندازی دولت مردمی و دموکراتیک در لبنان دومین محوری که حریری پس از کنار رفتن از قدرت، در مسیر آن فعالیت گسترده‌ای را شروع کرد، تلاش برای براندازی دولت مردمی و دموکراتیک نجیب میقاتی در لبنان بود. 14 مارس هرگز ابایی از بروز تلاش‌های خود در این مسیر نداشت و حتی رسماً اعلام کرد که از تمامی راهکارهای ممکن برای ساقط کردن دولت میقاتی استفاده خواهد کرد.   ایجاد ناامنی و هرج‌ومرج و کشاندن رد پای بحران سوریه به لبنان تشدید گفتمان تند و آتشین سیاسی در تعامل با گروه مقابل، هم‌نوایی با اهداف آمریکایی صهیونیستی در خلع سلاح مقاومت، افزایش کارشکنی‌ها در مسیر اصلاحات سیاسی و اجتماعی دولت، تلاش برای ایجاد ناامنی و هرج‌ومرج در کشور و کشاندن رد پای بحران در سوریه به لبنان از جمله تلاش‌هایی بود که در کمتر از دو سال از سوی حریری علیه لبنان پیاده شد؛ وی در این راه از هیچ کوششی دریغ نکرد.   

تولد سعد حریری در ریاض و ارتباطات تنگاتنگ رفیق الحریری با خاندان حکومتی در این کشور باعث شد سعد نیز دل‌بستگی زیادی به عربستان داشته باشد؛ در این مورد البته نباید نقش فعالیت‌های تجاری خاندان حریری در عربستان را نیز نادیده گرفت. گرایش‌های سیاسی نزدیک حریری‌ها به خط فکری آل‌سعود از دیگر زمینه‌های نزدیکی آن‌ها به یکدیگر است.   کمک‏های میلیاردی سعودی‏ها به جریان المستقبل لبنان به عنوان یکی از دامنه‌های نفوذ سعودی‌ها و گذرگاه طرح‌های غربی و سعودی در منطقه همواره مورد توجه غرب بود و حریری نیز به عنوان یکی از مهم‌ترین چهره‌های وابسته به غرب مورد توجه خاص آن‌ها بوده است، به عنوان مثال شاه عربستان سعودی به عنوان "عابر بانک غرب در منطقه" برای خارج کردن المستقبل از بحرانی که در پی شکست‌های متوالی آن ایجاد شده بود، تحت پوشش کمک به شرکت سعودی "اوژه" بالغ بر دو میلیارد دلار وام به شخص سعد حریری داد.   بذل و بخشش‌های هفت میلیون یورویی حریری حریری همچنین گاه و بی‌گاه در همین راستا به بذل و بخشش‌هایی نیز دست می‌زند، مثلاً وی یک آپارتمان به ارزش بیش از هفت میلیون یورو در پاریس خرید و آن را به یکی از مسئولان دفتر ملک عبدالله اهدا کرد.   اختلافات حریری و سران سعودی البته میانحریری و سران سعودی اختلاف نیز وجود دارد؛ یکی از این موارد، افشا شدن اظهارات سعد حریری، نخست‌وزیر وقت لبنان، در گفت‌وگو با بازپرس کمیته تحقیقاتی بین‌المللی ترور رفیق حریری در خصوص محمد بن نایف، معاون وقت وزیر کشور عربستان و خون‌ریز خواندن وی بود که خشم محمد بن نایف را برانگیخت. یکی از نزدیکان محمد بن نایف نیز اعلام کرده بود:‌ «معاون وزیر کشور عربستان از سخنان حریری بسیار خشمناک شده است. وی معتقد است که حریری یک "بچه" است و گستاخی حریری تاوان سنگینی را برای وی به دنبال خواهد داشت.»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۰:۴۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۱۰:۴۹

سعد حریری

خلاصه زندگی نامه

 سعد حریری، سیاستمدار لبنانی و رهبر جریان المستقبل است. وی یکی از رهبران ائتلاف 14 مارس به حساب می‌آید. در سال 2009 از سوی میشل سلیمان، رئیس‌جمهوری لبنان، به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور معرفی شد و از او خواسته شد دولت خود را تشکیل دهد؛ اما در 13 ژانویه 2011 کابینه سعد حریری رسماً منحل شد. سعد حریری در سال 2007 به عنوان یکی از ثروتمندترین اشخاص جهان معرفی شد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع