جستجو در مطالب و اشخاص
سعدالله نصیری قیداری در سال 1338 در شهر "قیدار" واقع در شهرستان "خدابنده" از استان "زنجان" متولد شد. وی پس از گذراندن دوره ابتدایی و راهنمایی، در سال 1356 دیپلم ریاضی فیزیک را از دبیرستان "صدر جهان" زنجان اخذ نمود و در همان سال در رشته فیزیک دانشگاه شیراز پذیرفته شد. نصیری قیداری در سال 1363 مدرک کارشناسی فیزیک را از دانشگاه شیراز دریافت کرد و با کسب رتبه اول کنکور کارشناسی ارشد فیزیک در دانشگاه شیراز پذیرفته شد. وی سال 1367 از رساله کارشناسی ارشد خود تحت عنوان "وجوه طبیعی نوسانات سیالات در حضور میدان مغناطیسی" دفاع کرد و در همین سال برنده اولین جایزه انجمن فیزیک ایران بدلیل انجام کار پژوهشی بدیع شد. وی در سال 1368 با کسب رتبه اول در اولین دوره دکترای فیزیک دانشگاه شیراز پذیرفته شد و در سال 1371 از رساله دکترای خود تحت عنوان "مکانیک آماری کوانتمی در فضای فاز" دفاع کرد. وی تا سال 1372 به عنوان استادیار گروه فیزیک دانشگاه شیراز به خدمت مشغول بود و سپس در سال 1372 به دانشگاه زنجان منتقل شد و ضمن همکاری آموزشی و پژوهشی با مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان، به هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه زنجان پیوست. نصری قیداری علاوه بر مسئولیت های علمی و اجرایی در دانشگاه زنجان، ریاست انجمن نجوم ایران و نایب رئیسی انجمن فیزیک ایران را در کارنامه خود دارد. وی هم چنین در سال 1382 به درجه دانشیاری و در سال 1386 به درجه استادی ارتقا یافت. اسفند سال 1386، نصیری با شرکت در انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی توانست با حمایت حزب اصلاح طلب "اعتماد ملی" به نمایندگی از مردم شهرستان های "زنجان و طارم" به خانه ملت راه یابد. 9 شهریور سال 1392، سعدالله نصیری طی حکمی از سوی "جعفر توفیقی" (سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دولت یازدهم)، به سمت معاونت حقوقی و امور مجلس این وزارتخانه منصوب شد، سپس در 28 آذر همان سال، "حمید میرزاده" رییس دانشگاه آزاد اسلامی، با صدور حکمی نصیری را به عنوان نماینده وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان در دولت یازدهم منصوب کرد. 4 خرداد سال 1394، نصیری با حفظ این سمت ها به عنوان سرپرست جدید کمیسیون ملی یونسکو در ایران معرفی شد.  

-مدیریت گروه فیزیک دانشگاه زنجان از سال 1372 تا سال 1374 -ریاست دانشکده علوم دانشگاه زنجان از سال 1373 تا سال 1375 -معاونت آموزشی دانشگاه زنجان از سال 1374 تا سال 1378 -همکاری در راه اندازی مقطع فوق لیسانس فیزیک - دانشگاه زنجان -همکاری در راه اندازی مقطع دکترای فیزیک - دانشگاه زنجان -ریاست دوره سوم انجمن نجوم ایران از سال 1382 تا سال 1385 -نمایندگی انجمن فیزیک ایران در دانشگاه شیراز از سال 1367 تا سال 1372 -مدیریت کمیته مکانیابی رصدخانه ملی ایران -عضویت در شورای راهبری رصدخانه ملی ایران -مسئولیت تاسیس رصدخانه دانشگاه زنجان -دبیر کمیته علمی کنفرانس دانشجویی انجمن فیزیک ایران -ریاست دانشکده علوم دانشگاه زنجان از سال 1381 تا سال 1383 -دبیر کمیته اجرایی دوره بین المللی نجوم در مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان -دبیر کمیته علمی و کمیته اجرایی کنفرانس فیزیک ایران در سال 1381 -دبیر کمیته اجرایی سلسله همایش های سالانه پژوهشی نجوم انجمن نجوم ایران در سال 1374 -نایب رئیس دوره دهم انجمن فیزیک ایران از سال 1386 تا سال 1390 -نمایندگی مردم زنجان و طارم در مجلس هشتم شورای اسلامی -نایب رئیس دوره یازدهم انجمن فیزیک ایران، در سال 1390 -ریاست انجمن نجوم ایران در سال 1390  

-دریافت جایزه دانشجوی ممتاز دانشگاه شیراز در دوره لیسانس -دریافت جایزه انجمن فیزیک ایران به عنوان بهترین محقق جوان کشور -دریافت جایزه یونسکو در کنفرانس آسیایی نجوم در کشور چین -دریافت جایزه استاد نمونه دانشگاه زنجان  

سعدالله نصیری قیداری در انتخابات هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و توانست از سوی مردم شهرستان های "طارم و زنجان" از استان "زنجان"، با کسب 56288 رای از مجموع 161615 آراء ماخوذه، در مرحله اول این انتخابات که در تاریخ 24 اسفند سال 1386 برگزار شد وارد مجلس هشتم شود. در این دوره، نصیری به عضویت کمیسیون "آموزش و تحقیقات" درآمد و در سال چهارم حضورش در مجلس به عنوان سخنگوی این کمیسیون فعالیت داشت. وی در طول دوران حضورش در مجلس، 31 طرح و لایحه را به امضا رساند که می توان به طرح تشکیل سازمان نظام آمارشناسی ایران، طرح افزایش توان اعتباری بانک ها و حمایت از تولید، طرح تغییر نظام آموزشی کشور، طرح نحوه تعیین شهریه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی و ... اشاره کرد.  

موافقت با استیضاح وزیر نیرو بهمن سال 1388، برای نخستین بار بود که زمزمه ‌های طرح استیضاح "مجید نامجو" وزیر وقت نیرو، از سوی برخی نمایندگان  "شوشتر" از استان "خوزستان" در مجلس هشتم، مطرح شد اما تا پایان سال 1388 به طور رسمی خبری از ارایه این طرح نشد. پس از آن در تابستان سال 1389، مجددا طرح استیضاح "مجید نامجو" با موضوع ضعف و ناتوانی مدیران، ناکارآمدی وزارت نیرو و محقق نشدن اهداف وزارتخانه، مشکلات موجود در حوزه آب و برق و رفع این مشکل‌ها در استان‌ها و ... مطرح شد. 4 اسفند ماه سال 1389، استیضاح "مجید نامجو" وزیر وقت نیرو، با 45 امضا از سوی نمایندگان مجلس از جمله سعدالله نصیری قیداری در 6 محور در مجلس هشتم اعلام وصول شد. فقدان مدیریت و برنامه‌ریزی برای تصدی این وزارتخانه مهم، عدم اجرای تعهدات داده شده در گزارش برنامه در زمان رای اعتماد، طولانی شدن اجرای مصوبات دولت و تعهدات وزارت نیرو، فقدان برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی طرح‌های آبرسانی و تامین برق شهری و روستایی، طولانی شدن اجرای سدها و آبرسانی، مشکلات متعدد مردم و تضاد درون وزارتخانه از محورهای اصلی این استیضاح عنوان شده بود. سرانجام 15 اسفند سال 1389، "مجید نامجو" برای استیضاح به مجلس شورای اسلامی فراخوانده شد اما با تفاوت یک رای و با کسب اکثریت آراء در سمت خود ابقا شد. امضای اولین طرح سوال از احمدی نژاد 5 تیرماه 1390، اولین طرح سؤال از "محمود احمدی نژاد"، رئیس جمهور دولت دهم پس از حدود یک ‌سال و نیم پیگیری از سوی برخی نمایندگان و در صدر آنان "علی مطهری"، با 100 امضا تقدیم هیات رئیسه شد اما پس از آنکه طرح سئوال از رئیس جمهور از سوی طراحان به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی تقدیم شد، برخی اعضای هیئت رئیسه با تایید تحویل این طرح به محمدرضا باهنر، نایب رئیس وقت مجلس شورای اسلامی، از پس گرفتن امضاهای این طرح خبر دادند و پیگیری آن را در شرایط کنونی مناسب ندانستند. سرانجام حدود 5 ماه بعد، یعنی 30 آذر ماه 1390، هیات رئیسه مجلس اعلام کرد که طرح سؤال از "احمدی ‌نژاد" با 79 امضا از سوی نمایندگان مجلس هشتم از جمله سعدالله نصیری قیداری دریافت و به 6 کمیسیون‌ تخصصی مجلس ارسال شده است. پس از بررسی طرح سؤال از احمدی نژاد در کمیسیونهای مربوطه و قانع نشدن طراحان سؤال، این طرح در 18 بهمن ماه همان سال از سوی هیئت رئیسه مجلس اعلام وصول شد. مهمترین محورهای این طرح سؤال: تخلفات قانونی دولت از جمله عدم اجرای قانون مترو و عدم معرفی وزیر ورزش در مهلت قانونی و مقاومت 11 روزه احمدی نژاد در برابر حکم رهبر انقلاب مبنی بر ابقای " حیدر مصلحی" وزیر اطلاعات و نحوه عزل "منوچهر متکی" وزیر سابق امور خارجه و همچنین مسائل مربوط به امور فرهنگی از جمله اجرای قانون عفاف و حجاب در کشور بود. در نهایت، "محمود احمدی ‌نژاد" 24 اسفند ماه 1390 برای نخستین ‌بار در تاریخ جمهوری اسلامی، برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان در جلسه علنی مجلس حاضر شد.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۵۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۳:۵۸

سعدالله نصیری قیداری

خلاصه زندگی نامه

 سعدالله نصیری قیداری، نماینده اصلاح طلب مردم شهرستان های "طارم و زنجان" از استان "زنجان" در مجلس هشتم شورای اسلامی که سابقه حضور در کمیسیون آموزش و تحقیقات را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع