جستجو در مطالب و اشخاص
سرینیواسا رامانوجان (Srinivasa Ramanujan)، در 22 دسامبر سال 1887 میلادی در "اماپتای"، "ارود" یک منطقه مسکونی واقع در ایلات "تامیل نادو" کشور "هندوستان" به دنیا آمد. وی برای اولین بار در سن 10 سالگی با ریاضی دان ‌های معمولی آشنا شد و از خود استعداد و توانایی زیادی را در این زمینه نشان داد، به همین جهت یک کتاب پیشرفته "مثلثات" نوشته "لونی" به او ‌دادند. رامانوجان تا 12 سالگی بر این کتاب مسلط ‌شد و حتی چند قضیه مانند "تساوی اویلر" را نیز خود به تنهایی پیدا کرد.سرینیواسا رامانوجان در دوران مدرسه، بسیاری از جایزه‌ های ریاضی را برنده شد و تا 17 سالگی به تنهایی شروع به تحقیق درباره "اعداد برنولی و ثابت اویلر" کرد. وی بورس تحصیلی کالجی دولتی در "کومباکونام" را اخذ کرد ولی چون نمی‌ تواست در درس‌ های غیر ریاضی موفق شود به ناچار این امتیاز تحصیلی را از دست ‌داد. او سپس به کالج دیگری رفت تا بتواند تحقیقات انفرادی خود را در رشته "ریاضی" ادامه دهد و هم زمان به عنوان کارمند حسابدار در "Madras Port Trust Office" شروع به کار ‌کرد تا بتواند هزینه‌ های زندگی خود را تامین کند.رامانوجان در طی سال‌ های 1912 تا 1913 م، چند نمونه از تلاش ‌های خود در "ریاضی" را برای 3 نفر از استادان دانشگاه "کمبریج" فرستاد. "هاردی" متوجه استعداد ویژه وی در "ریاضی" ‌شد و او را به "کمبریج" دعوت کرد تا هم او را ببیند و هم با او کار کند. پس از آن رامانوجان به عضویت انجمن سلطنتی و کالج ترینیتی کمبریج درآمد.سال 1920 میلادی، سرانجام سرینیواسا رامانوجان در سن 32 سالگی به علت سوء تغذیه و احتمالا عفونت کبد درگذشت.

عدد 1729، به عنوان عدد رامانوجان - هاردی شناخته شد؛ این ایده سبب شد که برخی اعداد با چنین خاصیت هایی به "اعداد تاکسی" شهرت بیابند. شایان ذکر است که 1729 یک "عدد کارمایکل" نیز می باشد.حکایت زیر توسط ریاضیدان بریتانیایی، "جی. اچ هاردی" (G. H. Hardy) نقل شد:«خاطرم هست روزی که برای ملاقاتش [رامانوجن] به بیمارستان پوتنی می رفتم، سوار یک تاکسی شدم که شماره اش 1729 بود. وقتی که برای رامانوجان جریان را تعریف می کردم، گفتم امیدوار بودم عدد تاکسی عدد جالبی باشد. رامانوجان پاسخ داد: این عدد خیلی هم جالب است؛ 1729 کوچکترین عددی است که می توان آن را به دو صورت مختلف در قالب مجموع دو عدد مکعب نوشت!» 

سرینیواسا رامانوجان در طول عمرش به تنهایی نزدیک به 3900 اتحاد جبری و معادله بیان کرد که تعداد بسیار کمی از آن ‌ها اشتباه بود، بعضی از آن ‌ها در جای دیگر توسط دیگران گفته شده بود ولی درستی بیشتر آن‌ ها اثبات شد. بسیاری از نتایج رامانوجان که اولین بار به وسیله خود او گفته شده بود، غیرمتعارف بودند مانند اعداد اول رامانوجان و تابع تتای رامانوجان که این ‌ها خود الهام‌ بخش بسیاری از تحقیقات بعدی بودند.جامعه ریاضی با سرعت کمی، رابطه‌ های پیدا شده به وسیله وی را پذیرفت اما بعدها دانشمندان متوجه کاربرد بعضی از فرمول ‌های او در زمینه بلورشناسی و نظریه ریسمان شدند. مجله رامانوجو (Ramanujan Journal) که به صورت بین المللی انتشار می‌ یابد، به توضیح تاثیر کارهای او در تمامی بحث ‌های ریاضی ‌پرداخت. 

26 آوریل سال 1920، سرانجام سرینیواسا رامانوجان به علت سوء تغذیه و احتمالا عفونت کبد در سن 32 سالگی در شهر چنای هندوستان درگذشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۱۷:۴۶:۰۲

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۷/۰۷/۱۴ ۲۳:۰۷:۵۳

سرینیواسا رامانوجان

خلاصه زندگی نامه

 سرینیواسا رامانوجان، یک ریاضی‌ دان خودآموخته اهل قوم تامیل هندوستان بود که تقریبا بدون هیچ آموزشی در ریاضیات محض توانست به رابطه‌ هایی در آنالیز ریاضی، نظریه اعداد، سری‌ ها و کسر مسلسل دست پیدا کند وی هم چنین سابقه عضویت در انجمن سلطنتی یا FRS را در کارنامه خود به ثبت رساند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع