جستجو در مطالب و اشخاص
ساموئل فاینلی بریس مورس (Samuel Finley Breese Morse) در 27 آوریل سال 1791 در "بوستون" در ایالت "ماساچوست" آمریکا متولد شد. پدرش کشیش بود و ساموئل با دیدن نقاشی های کلیسا با آرزوی نقاش شدن روزها را سپری می کرد.ساموئل بعد از تحصیل با جریان الکتریکی آشنا شد و موفق به اختراع تلگراف شد. وی در سن 81 سالگی درگذشت. 

مورس پس از تحصیلات مقدماتی در سال 1810 برای یادگیری نقاشی و مجسمه سازی به "انگلستان" سفر کرد. آثارش با استقبال و فروش خوبی همراه بود. وی توانست آکادمی بین‏ المللی هنرهای دستی را در سال 1826 تأسیس کند همچنین در 1832 به استادی نقاشی دانشگاه نیویورک برگزیده شد. 

مورس مبتکر روشی برای انتقال پیام از طریق سیم با استفاده از یک کد با رمز خاص بود که اکنون "کد مورس" نامیده می شود. او کشف کرد که اگر سیم حامل جریان الکتریکی به یک سوزن آهن ربایی لولادار نزدیک شود، سوزن حرکت می کند. به دنبال آن در سال 1832 میلادی دست به کار ساخت ماشینی به نام تلگراف زد تا بتواند به کمک همین روش پیام ها را از نقطه ای به نقطه دیگر ارسال کند و در سال 1837، اولین نمونه موفق این دستگاه را در نیویورک به نمایش گذاشت. 

در سال 1844، یک خط تلگراف به طول 64 کیلومتر احداث شد که "بالتیمور" را به "واشنگتن" ارتباط می داد. مورس دستگاهی ساخت که درآن وقتی جریان الکتریکی وصل می شد، یک آهن ربای الکتریکی را به کار می انداخت و باعث می شد تا یک مداد بر روی یک نوار کاغذی متحرک، علائمی را ثبت کند. جریان به طور مداوم به وسیله یک کلید فشاری قطع و وصل می شد و اطلاعات به شکل پالس و نبود پالس انتقال می یافت. این سلسله عناصر کوتاه و بلند که برای نشان دادن حروف، نقطه و کاراکترهای یک پیام معین به عنوان کد های مورس استفاده می‌ شدند ،طولانی ‌تر از هر سیستم رمزگذاری الکترونیکی دیگر، بیش از 160 سال مورد استفاده بوده است.مورس در 1844 موفق شد کنگره ی آمریکا را وادار به پرداخت 30000  دلار برای ساختن یک خط تلگراف نماید.   

ساموئل مورس در 24 ماه می 1844 اولین پیام تلگرافی خود را از "بالتیمور" به "واشنگتن" با این مضمون مخابره کرد: «خدا چی ساخته؟  "What hath God wrought"به زودی این اختراع در سرتاسر جهان شناخته شد و مورد استفاده قرار گرفت.  

ساموئل مورس در2 آوریل 1872 در نیویورک در 81 سالگی درگذشت.  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۰:۴۳

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۰:۴۴

ساموئل مورس

خلاصه زندگی نامه

 ساموئل فاینلی بریس مورس، نقاش و محقق آمریکایی که توانست اختراع تلگراف را به نام خود ثبت کند. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع