جستجو در مطالب و اشخاص
زیبیگنیف برژینسکی (Zbigniew Brzezinski)‏ ژئواستراتژیست، سیاست‌ مدار لهستانی-آمریکایی و مشاور امنیت ملی در دولت جیمی کارتر بود. او در 1945 وارد دانشگاه مکگیل کانادا در مونترال شد و در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس تحصیل کرد. سپس به آمریکا رفت و در 1953 از دانشگاه هاروارد در رشته علوم سیاسی دکترا گرفت. در 1958 شهروند آمریکا شد، ولی احتمالاً تابعیت لهستانی خود را حفظ کرد. با وجود آنکه خانواده او سالها در کانادا سکونت داشتند، او هرگز تبعه کانادا نشد. 

او در سیاست آمریکا در حزب دمکرات به فعالیت پرداخت و در انتخابات ریاست جمهوری 1960 آمریکا حامی جان اف کندی بود. پیشنهادات برزینسکی به جان اف کندی در بحران موشکی کوبا باعث شد که فعالانه تر در عرصه سیاسی آمریکا وارد شود و در مسائل شوروی و اروپای شرقی به اظهار نظر بپردازد. او در انتخابات ریاست جمهوری 1964 آمریکا حامی جانسون بود و در آن دولت بر اساس خصومت قبلی اش با شوروی، در جریان جنگ ویتنام به لیندن جانسون رئیس جمهور وقت آمریکا پیشنهادهای گوناگونی داد. 

او در انتخابات ریاست جمهوری 1976 آمریکا حامی جیمی کارتر بود. در دولت کارتر، از آنجا که کارتر آشنایی کامل به مسائل خارجی و بین‌المللی نداشت، برژینسکی را به مشاور ارشد امنیت ملی در کاخ سفید گماشت. از مهم‌ترین فعالیت‌های او در این دوران به دور ساختن مصر از شوروی با ترتیب دادن قرارداد کمپ دیوید و صلح مصر و اسرائیل می‌توان نام برد. در دوران او مناسبات آمریکا با چین به حالت عادی درآمد و کارتر به چین رفت. سپس به خاطر دشمنی که با شوروی داشت، با کمک عربستان سعودی و پاکستان مجاهدان مسلمان را در افغانستان بر ضد شوروی مجهز کرد که نتیجه آن طالبان و القاعده شد. 

یکی از شکستهای برژینسکی این بود که با سیاستهای خود باعث خروج کامل ایران از حوزه نفوذ آمریکا و تصرف سفارت آمریکا در تهران شد، رویدادی که تا آن زمان سابقه نداشت. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۴:۱۵

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۴:۱۵

زیبیگنیف برژینسکی

خلاصه زندگی نامه

 زیبیگنیف برژینسکی، (Zbigniew Brzezinski)‏ سیاست‌ مدار لهستانی-آمریکایی و مشاور امنیت ملی در دولت جیمی کارتر بود.   

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع