جستجو در مطالب و اشخاص
رضا رحیمی نسب در سال 1345 در شهرستان "خرم آباد" از توابع استان "لرستان" به دنیا آمد. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت دولتی است. ریاست هیات مدیره باشگاه فرهنگی و ورزشی مقاومت، نایب رییس هیات مدیره شرکت حمل و نقل ریلی رجا، عضویت در هیات مدیره شرکت هواپیمایی آسمان، ریاست هیات مدیره و موسس صندوق مالی و اعتباری مهر (بسیجیان) و... از جمله سوابقی است که در کارنامه اجرایی رحیمی نسب دیده می شود. وی هم چنین از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود که در انتخابات دوره های ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی کاندیدای مجلس شد ولی به مجلس راه نیافت و سرانجام توانست در دوره هشتم با کسب 37.78 درصد آرا به نمایندگی از مردم "خرم آباد" از استان "لرستان" راهی خانه ملت شود.  

-دبیر شورای مشاوران وزرا در امور ایثارگران -عضویت در هیات مدیره شرکت هواپیمایی آسمان -نایب رییس هیات مدیره شرکت حمل و نقل ریلی رجا -ریاست هیات مدیره شرکت اقتصادی کوثر بنیاد شهید -ریاست هیات مدیره و موسس صندوق مالی و اعتباری مهر (بسیجیان) -ریاست هیات مدیره صندوق قرض الحسنه پگاه و تعاونی اعتباری ایثارگران -مدرس دانشگاه و مولف کتاب هزار و یک تاکتیک در مدیریت -ریاست هیات مدیره باشگاه فرهنگی و ورزشی مقاومت -ریاست هیات ورزشی جانبازان و معلولین  

رضا رحیمی نسب با شرکت در انتخابات مجلس هشتم شورای اسلامی توانست در مرحله دوم انتخابات در 6 اردیبهشت سال 1387 با کسب 46 هزار و 12 رای از مجموع 121 هزار 498 رأی از سوی مردم "خرم آباد" از توابع استان "لرستان"، وارد مجلس شود. وی در این دوره به عضویت کمیسیون اجتماعی درآمد و در سال چهارم حضورش در مجلس، به عنوان نائب رئیس دوم این کمیسیون خدمت کرد. رحیمی نسب در مجلس هشتم 32 طرح و لایحه را به امضا رساند که برخی از آنها عبارتند از: -طرح افشاء نقض حقوق بشر توسط آمریکا در جهان امروز -طرح بهسازی قراردادهای موقت کار و شرکتهای پیمانکار نیروی انسانی -طرح نظارت مجلس بر امور نمایندگان -طرح بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار  

پس از حوادث انتخابات سال 1388 و دستگیری متخلفان، حدود 175 نماینده مجلس هشتم شورای اسلامی از جمله رضا رحیمی نسب در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 1389 در نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت الله صادق آملی لاریجانی، رئیس وقت دستگاه قضایی ضمن اعتراض و اظهار شگفتی از احضار و محاکمه مدیران رسانه‌های انقلابی به دلیل شکایت سران فتنه، خواستار تسریع در محاکمه سران فتنه و رسیدگی به شکایات ملت ایران از آنان شدند. نمایندگان در این نامه برخورد با رسانه های انقلابی را باعث تنفس مصنوعی جریان فتنه خواندند. در پی صدور این نامه سرگشاده برخی افراد، جریانات سیاسی و رسانه‌ها با تشکیک در امضای 175 نماینده ملت، مدعی جعل برخی از این امضاها شدند از این رو برای تنویر افکار عمومی در تاریخ 24 خرداد سال 1389، اسامی تمامی نمایندگان امضاء کننده این نامه منتشرشد.  

موافقت با نخستین وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در جریان روی کار آمدن دولت دهم در خرداد سال 1388، محمود احمدی نژاد رئیس جمهور منتخب مردم در 28 مرداد همان سال اسامی 21 وزیر پیشنهادی خود را برای دولت دهم تسلیم مجلس شورای اسلامی کرد. 9 شهریور سال 1388 در جلسه بررسی صلاحیت "سوسن کشاورز" نخستین وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، رضا رحیمی نسب در موافقت با این گزینه پیشنهادی به ویژگی های سوسن کشاورز اشاره کرد و گفت: «امروز دفاع از وی را دفاع از یک شخص خاصی نمی‌دانیم، بلکه دفاع از بخش عمده‌ای از بانوانی که با عفت و با حجاب‌شان می‌خواهند در عرصه‌های مختلفی حضور پیدا کنند، می‌دانم.» رحیمی نسب کشاورز را فردی متدین، مومن و انقلابی، سخت‌کوش، وفادار به آرمان‌های امام(ره) و رهبری و کاملا آگاه و حرفه‌ای معرفی کرد و افزود: «دوستانی که نقدی دارند بر این که وی در این عرصه نبوده است اگر سوابقش را مرور کنند موید بر این ادعاست. وی معاون وزیر است چگونه به این ساختار آگاهی و آشنایی ندارند؟» وی به دیگر سمت‌های کشاورز اشاره کرد و گفت: «نگاه ما به مسائل باید فراتر از جنسیت یا برد و باخت‌های انتخاباتی باشد. نگاه ما برگرفته از آرمان‌های امام(ره) و منویات مقام معظم رهبری است که فرمودند از دامن زن مرد به معراج می‌رود، است. فراموش نکنیم امروز چشم جهانیان به این مجلس و به رای دادن به این سه وزیر زن پیشنهادی دوخته شده است.» 12 شهریور همان سال، سرانجام نمایندگان ملت با "سوسن کشاورز" با 49 رای موافق، 209 رای مخالف و 28 رای ممتنع، به عنوان وزیر آموزش و پرورش موافقت نکردند. تقدیر از احمدی نژاد به دلیل انتخاب رحیمی به عنوان معاون اول در اواسط مهر ماه 1388، 211 نفر از نمایندگان مجلس از جمله رضا رحیمی نسب، طی نامه ای از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور دولت دهم، به دلیل انتساب محمد رضا رحیمی به معاون اولی خود تقدیر کردند. حمایت از رستم قاسمی، دومین وزیر پیشنهادی نفت در اوایل سال 1390، پس از تصمیم دولت دهم، مبنی بر ادغام وزارت نفت و نیرو، سید مسعود میرکاظمی وزیر وقت نفت برکنار شد، البته مجلس هشتم با این ادغام مخالفت کرد. در همین راستا، "محمود احمدی ‌نژاد" رئیس جمهور دولت نهم و دهم، در مرداد سال 1390، رستم قاسمی را برای اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی نمود. در روند معرفی "رستم قاسمی" به مجلس، رضا رحیمی نسب در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی "وزارت نفت" (MOP)، در خصوص معرفی این وزیر پیشنهادی اظهار داشت: «مهندس قاسمی دارای تخصص و مدیر لایقی است. تعهد و وفاداری قاسمی نسبت به مردم و ولایت ثابت شده است. وی منشاء تغییر و تحول در حوزه نفتی بوده است.» وی در ادامه تصریح کرد: «امید است که با حضور ایشان شاهد روند روبه رشدی در وزارت نفت باشیم.» سرانجام 12 مرداد ماه 1390، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی این روز پارلمان، با 216  رأی موافق، 22 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 246 آرای مأخوذه، رستم قاسمی وزیر پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی وزارت نفت را به عنوان وزیر این وزارتخانه انتخاب کردند. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۵:۱۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۰۵:۲۰

رضا رحیمی نسب

خلاصه زندگی نامه

 رضا رحیمی نسب، نماینده مردم شهرستان "خرم آباد" از استان "لرستان" در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی که سابقه حضور در کمیسیون اجتماعی را در کارنامه پارلمانی خود دارد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع