جستجو در مطالب و اشخاص
رجبعلی مزروعی در 15 مهر سال 1336 در اصفهان و در روستای مارچین متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در روستای زادگاه خود و متوسطه را در دبیرستان‌های حافظ ابو نعیم، نمونه و صائب اصفهان سپری کرده و پس از اخذ دیپلم در سال 1354 در رشته فیزیک دانشگاه اصفهان پذیرفته شد. 

با پیروزی انقلاب و بازگشایی دانشگاه‌ها به تحصیل ادامه داد و همگام با فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی در بهمن سال 1358 دانشنامه کارشناسی فیزیک خود را دریافت کرد. با پذیرفته شدن در رشته کارشناسی ارشد برنامه‌ریزی سیستم‌های اقتصادی دانشگاه شهید بهشتی بار دیگر به تحصیل پرداخت و در بهمن‌ماه 1373 به دریافت دانشنامه کارشناسی ارشد در این رشته نائل گردید. 

وی در دهه 50 شمسی همزمان با تحصیل در دانشگاه به فعالیت‌های سیاسی روی آورد. او فردی فعال و مبارز با گرایش‌های اسلامی بود. با اوج‌گیری نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)، بر فعالیت‌هایش افزود و تا مجروح شدن در تظاهرات اعتراضی به دلیل دستگیری و تبعید جلال‌الدین طاهری و نیز بازداشت و زندان در اولین روزهای برقراری حکومت‌نظامی در اصفهان پیش‌رفت. 

در مردادماه سال 1359 عازم خدمت سربازی شد و پس از طی دوره آموزشی به پایگاه هشتم شکاری اصفهان منتقل و بقیه دوران خدمت خود را در اداره عقیدتی و سیاسی این پایگاه سپری کرد. وی در مردادماه سال 1361 خدمت سربازی را به اتمام رساند. پس از آغاز جنگ ایران و عراق چندین بار به صورت داوطلبانه عازم جبهه‌های جنگ شد و در عملیات فتح المبین حضور داشت. 

مزروعی در مردادماه 1361 در وزارت نفت مشغول به کار شد اما به دلیل علائق به کار فرهنگی از سال ۱۳۶۳ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مامور و سپس انتقال یافت. رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در نیجریه (1363-1365) وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کراچی پاکستان (1365-1368) معاون مدیر کل اداره مطبوعات و رسانه‌های خارجی (1368-1370) مدیر کل مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها (1370-1371)  مشاور مدیرکل مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه‌ها (1371-1374) خدمت کرد. به دلیل تحولات حادث در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال 1375 به وزارت نیرو منتقل و در شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در پست مدیر امور برنامه‌ریزی و قراردادهای سد کرخه به خدمت پرداخت. پس از انتخابات دوم خرداد سال 76 و روی کار آمدن دولت خاتمی، وی در سال 1377 به نهاد ریاست جمهوری مامور و به عنوان مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری به کار ادامه داد تا اینکه در انتخابات مجلس ششم به عنوان نمایندهٔ مردم اصفهان انتخاب شد و از سال 1379 تا 1383 در این سمت باقی ماند. پس از رد صلاحیت توسط شورای نگهبان برای حضور در انتخابات مجلس هفتم و اتمام کار مجلس ششم در خردادماه سال 1383 به کار قبلی خود در وزارت نیرو بازگشت و به عنوان مشاور اقتصادی مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بکار ادامه داد. پس از روی کار آمدن دولت نهم به دلیل سابقه سیاسی و مواضع مخالف دولت پست وی به کارشناس تقلیل و در مهرماه سال 1387 بازنشسته شد.   

مزروعی از سال 1369 فعالیت‌های مطبوعاتی خود را به طور حرفه‌ای در روزنامه سلام پی گرفت و در این روزنامه در رده‌های عضو تحریریه، دبیر بخش خارجی و اقتصادی و عضو شورای سردبیری فعالیت نمود. با توقیف و تعطیلی روزنامه سلام در تیرماه 1378، وی با روزنامه‌های صبح امروز، مشارکت، نوروز، یاس نو، اقبال، وقایع اتفاقیه و سرمایه؛ فعالیت‌های مطبوعاتی خود را ادامه داد.در مهرماه سال 1376 با تشکیل اولین مجمع عمومی انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران و تصویب اساس‌نامه و تأسیس این نهاد و برگزاری انتخابات هیئت‌مدیره و بازرسین، مزروعی به عنوان عضو هیئت‌مدیره انجمن انتخاب و با رأی اعضای هیئت‌مدیره به ریاست این نهاد منصوب شد که این انتخاب در سه دوره بعدی نیز تکرار و تا کنون نیز در این مسئولیت قرار دارد. 

مزروعی در تمام سال‌های پس از انقلاب، فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی خود را پی گرفته است. در ادامه این مسیر در آذرماه سال 1377 به عنوان عضو موسس حزب جبهه مشارکت ایران اسلامی در تشکیل این نهاد سیاسی نقش فعال داشته و پس از آن نیز به عنوان عضو شورای مرکزی و دفتر سیاسی جبهه مشارکت به فعالیت پرداخته است که تا هم اکنون ادامه دارد. وی در تاریخ 14 فروردین 1390 به عنوان سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب انتخاب شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۲۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۰۳:۲۶

رجبعلی مزروعی

خلاصه زندگی نامه

رجبعلی مزروعی سیاستمدار و اقتصاددان ایرانی ، دارای مدرک کار شناسی ارشد برنامه ریزی سیستم‌های اقتصادی می باشد. مزروعی در تاریخ 14 فروردین 1390به عنوان سخنگوی سازمان مجاهدین انقلاب انتخاب شد.

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع