جستجو در مطالب و اشخاص
رابرت فیلن لنگلندز (Robert Phelan Langlands) در 6 اکتبر 1936 میلادی در "نیو وست مینستر" واقع در "بریتیش کلمبیا" در کشور "کانادا" به دنیا آمد. پدر او "رابرت لنگلندز" و مادرش "کتلین فیلن" بود.او پس از پشت سر گذاشتن تحصیلات مقدماتی به تحصیل در رشته ریاضی پرداخت و موفق به کسب مدرک دکترا در این رشته از دانشگاه "ییل" در "آمریکا" شد.او پس از اخذ مدرک دکترا در دانشگاهای "پرینستون"، "ییل"، "برکلی" در "آمریکا" و دانشگاه "فنی خاورمیانه" در "ترکیه" به تدریس پرداخت.دکتر فیلن لنگلندز در حوزه نظریه اعداد، فرمهای خودریخت، نظریه نمایش و سری "آیزنشتاین" به تحقیق و پژوهش پرداخت که نتایج آن در قالب ده ها کتاب و مقاله توسط ناشرین معتبر به چاپ رسیده است.او در طول فعالیت علمی خود موفق به کسب جوایز مختلف در زمینه ریاضی و اخذ درجه دکترای افتخاری از دانشگاهای مختلفی مانند "مک گیل"، "تورنتو"، "پاریس" و ... شد. 

رابرت فیلن لنگلندز بعد از گذراندن تحصیلات ابتدایی در سال 1956 میلادی در 20 سالگی از دانشگاه "بریتیش کلمبیا" در رشته ریاضی در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شد و با ادامه تحصیل در این رشته در همان دانشگاه در سال 1958 میلادی مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت نمود. او در دانشگاه "ییل" در کشور "آمریکا" به تحصیل در دوره دکترا پرداخت و در سال 1960 میلادی رساله دکترایش را تحت عنوان "نیم گروه ها و نمایش های گروه های لی" ارائه نمود و موفق به اخذ مدرک دکترا در رشته ریاضی شد. 

رابرت فیلن لنگلندز در 13 اوت 1956 میلادی در 19 سالگی با "شارلوت ل. شوری" ازدواج کرد که حاصل این ازدواج 4 فرزند به نام های "ویلیام"، "سارا"، "رابرت" و "توماسین" بودند. 

رابرت فیلن لنگلندز پس از اتمام دوره دکترا در سال 1960 میلادی به عنوان مدرس به استخدام دانشگاه "پرینستون" درآمد و پس از 7 سال تدریس در آنجا به مرتبه دانشیاری رسید.او از سال 1964 تا 1965 به عنوان فرصت مطالعاتی در دانشگاه "برکلی" در "کالیفرنیا" بود و در سال 1967 میلادی به عنوان استاد تمام به دانشگاه "ییل" در کشور "آمریکا" رفت.استاد لنگلندز از سال 1967 تا 1968 میلادی در دانشگاه "فنی خاورمیانه" در "آنکارا" در کشور "ترکیه" به تدریس پرداخت و سپس مجددا برای تدریس راهی دانشگاه "ییل" شد.او در سال 1972 میلادی مجددا به "پرینستون" رفت و سپس به عنوان استاد ریاضی در "انستیتو مطالعات پیشرفته" مشغول به کار شد. عضویت در انجمن هارابرت لنگلندز در سال 1972 میلادی به عنوان عضو انجمن سلطنتی "کانادا"، در سال 1981 میلادی به عنوان عضو انجمن سلطنتی "لندن" و در سال 2012 به عنوان عضو افتخاری انجمن ریاضی "آمریکا" انتخاب شد. 

رابرت لنگلندز به محض تکمیل رساله دکترایش به تحقیق در "فرم های خودریخت" پرداخت. او در یک مقاله برای به دست آوردن فرمولی برای بُعد برخی فضاهای مهم، فرمهای خودریخت را به کار برد. سپس نتایج خود را در مورد سری "آیزنشتاین"، به دست آورد و این سری را برای اثبات حدسی در نظریه اعداد منسوب به "ویل" به کار برد.او در سال 1967 میلادی نامه ای به "آندره ویل"، ریاضیدان نوشت که حاوی ایده های ریاضی عمیقی بود. نامه 17 صفحه ای او دست نویس بود و در ژانویه 1967 میلادی ارسال شد. این نامه آنچه را که مدتی بعد تبدیل به "برنامه لنگلندز" شد مطرح می کرد. "ویل" از وی خواست که این نامه را تایپ کند. لنگلندز در این نسخه تایپ شده، ایده های نامه را تا حدودی تعمیم داد. این نامه حاوی مجموعه ای غنی و دقیق از حدس هایی است که نظریه اعداد، فرمهای خودریخت و نظریه نمایش را به یکدیگر پیوند می زد.او در بین سالهای 1967 و 1968 میلادی زمانی که در "آنکارا" بود، ایده ای را مطرح نمود که بعدها به عنوان حدس "دلین لنگلندز" در گروه خطی عمومی شناخته شد. این حدس مدتی بعد توسط "کاژدان" و "لوستیگ" ثابت شد. 

دکتر رابرت لنگلندز در سال 1975 میلادی مدال "ویلبر کراس" را از دانشگاه "ییل" در "آمریکا" دریافت کرد و در سال 1995 میلادی به طور مشترک همراه با "سر اندرو جان وایلز"، ریاضی دان، موفق به دریافت جایزه ریاضی "وولف" شد. این جایزه به خاطر دیدگاه های استثنایی و راهگشای دکتر لنگلندز در حوزه نظریه اعداد، فرمهای خودریخت و نظریه نمایش به او اهدا شد.او در سال 1981 میلادی جایزه "جفری ویلیامز" و در سال 1982 میلادی جایزه "کول" در نظریه اعداد را به خاطر کارهای پیشتازانه اش در زمینه فرمهای خودریخت و سری آیزنشتاین از انجمن ریاضی آمریکا دریافت نمود.دکتر لنگلندز در سال 1988 میلادی جایزه آکادمی ملی علوم ریاضی را دریافت نمود. او اولین دریافت کننده این جایزه بود که توسط انجمن ریاضی آمریکا بنیاد نهاده شد.دریافت جایزه "استیل" در سال 2005 میلادی، جایزه "نمرس" در ریاضیات در سال 2006 میلادی و جایزه "شاو" در علوم ریاضی به طور مشترک همراه با "ریچارد تیلور" در سال 2007 میلادی از دیگر افتخارات او می باشد.دکتر رابرت لنگلندز از دانشگاه های متعددی دکترای افتخاری دریافت نمود که از آن جمله می توان به دانشگاه های "بریتیش کلمبیا"، "مک مستر"، "مک گیل"، "تورنتو"، "پاریس"، "واترلو" و دانشگاه "شهری نیویورک" اشاره نمود. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۵۸

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۵۹

رابرت فیلن لنگلندز

خلاصه زندگی نامه

 رابرت فیلن لنگلندز، ریاضیدان کانادایی قرن بیستم که به تحقیق در زمینه فرمهای خود ریخت و سری آیزنشتاین در نظریه اعداد پرداخت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع