جستجو در مطالب و اشخاص
حجت ‌الاسلام و المسلمین دخیل عباس زارع زاده مهریزی، در سال 1338 در خانواده ای مذهبی و متدین به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در شهرستان باستانی "مهریز" گذراند؛ در کودکی و نوجوانی در کنار پدر در مجالس می ‌نشست و وجودش سرشار از عشق به اسلام می ‌شد تا اینکه این شوق مقدس او را در سال 1354 به حوزه علمیه قم کشاند و در کسوت روحانیت درآمد و از محضر اساتیدی همچون آیت الله یزدی و حسینی بوشهری بهره مند شد. وی پس از فراگیری سطح 4 تخصصی حوزوی، به عضویت سپاه پاسداران در آمده، علاوه بر این سوابقی چون تصدی معاونت دانشکده و مسئولیت سازمان تبلیغات اسلامی و گزینش روحانیون در استان را در کارنامه اجرایی خود ثبت کرد. 12 اسفند سال 1390، برای نخستین بار در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و موفق شد به عنوان مردم بافق، بهاباد، خاتم، ابرکوه و مهریز راهی خانه ملت شود. وی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس درآمد. 

حجت‌ الاسلام و المسلمین زارع زاده، که در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی کاندید شده بود، توانست در 12 اسفند سال 1390، با کسب 44271 رأی، به عنوان نماینده مردم بافق، بهاباد، خاتم، ابرکوه و مهریز؛ واقع در استان "یزد" در مجلس نهم یک کرسی از 290 کرسی خانه ملت را از آن خود کند. وی پس از آن به عضویت کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در آمد و به عنوان سخنگوی این کمیسیون برگزیده شد. زارع زاده، در طول دوران نمایندگی اش طرح ها و لوایحی را به امضا رسانده که برخی از آنها عبارتند از: -طرح الزام دولت به حفظ دستاوردها و حقوق هسته ای ملت ایران -طرح حمایت از تولید ملی در شرایط ویژه اقتصادی کشور و زمینه سازی توسعه اقتصادی و نیل به اقتصاد مقاومتی -طرح تشکیل سازمان مبارزه با مفاسد اقتصادی 

13 مرداد سال 1392 بود که حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب مردم در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری کابینه پیشنهادی خود را جهت اخذ رای اعتماد به مجلس نهم معرفی کرد. در همین راستا حجت الاسلام دخیل عباس زارع زاده، در مصاحبه با خبرنگار پارلمانی "یزد رسا" در خصوص کابینه پیشنهادی اظهار داشت: «بنده نظر مثبتی را نسبت به این کابینه دارم چراکه با توجه به تجربه این کابینه ، افرادی در آن ورود پیدا کردند که می توانند بایکدیگر همکاری بسیار خوبی داشته باشند البته اگر حاشیه های سیاسی برای آن کابینه ایجاد نشود، آینده کاری خوبی را برای آن  پیش بینی می کنم. » حجت الاسلام دخیل عباس زارع زاده با اشاره به میانگین سنی وزرای پیشنهادی روحانی گفت: «باتوجه به اینکه سن بیشتر وزرای پیشنهادی بالای پنجاه سال است به طور یقین میانگین سنی وزرا بالا می رود اما تجربیات آن ها می تواند جبران کننده سن آن ها باشد چراکه در بحث وزارت بیشتر باید بعد مدیریتی افراد مورد نظر باشد.» زارع زاده در خصوص "فراجناحی بودن کابینه پیشنهادی" خاطر نشان کرد: «این کابینه بیشتر متمایل به جناح "چپ" است اما نیروهایی که به کار گیری شده همه با تجربه و کار کشته هستند و دیروز براساس ریتم گفتاری دکتر روحانی، صحبت های وی قابل قبول بود و اگر حرف های خود را عملی کند کشورکمتر با کنتاک سیاسی روبرو خواهد شد.» 

امضای طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته اینمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی 14 بهمن ماه 1393، یک فوریت طرح "الزام دولت به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای" را مورد بررسی قرار داده و با رأی بالایی به تصویب رساندند. زارع زاده یکی از 255 نماینده مجلس نهم بود که این طرح را امضا کرد.این طرح یک فوریتی در جهت حمایت از تیم مذاکره کننده و در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری و در پاسخ به ضرب العجل امریکایی ها مبنی بر تحمیل خواسته های نامشروع آنها به تیم مذاکره کننده هسته ای به مجلس ارائه شد. بر اساس این طرح در صورت تصویب تحریم جدید از سوی امریکا، توافق نامه ژنو لغو و اقدامات ایران در راستای فناوری هسته ای به نقطه قبل از این توافقنامه باز خواهد گشت.کلیات طرح "الزام دولت به حفظ حقوق هسته ای" در نشست علنی مجلس شورای اسلامی در 31 خرداد ماه 1394 با رأی بالایی از سوی نمایندگان به تصویب رسید؛ پس از آن جزئیات این طرح در جلسه علنی 2 تیر ماه مورد بررسی قرار گرفت و با 213 رای موافق، 10 رای مخالف و 6 رای ممتنع از مجموع 244 نماینده حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسید. انصراف از امضای طرح سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای در جلسه علنی 22 اردیبهشت 1394 مجلس شورای اسلامی طرحی سه فوریتی توقف مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 به پیشنهاد جواد کریمی قدوسی (نماینده وقت مردم مشهد) و امضا 80 نماینده تقدیم هیات رئیسه مجلس شد. این طرح با عنوان "طرح دفاع اسلامی و انقلابی و قانونمند از عزت، عظمت، هویت، شخصیت و اقتدار ملت ایران در طول ادامه مذاکرات هسته‌ای" تدوین شده بود. ماده واحده تنظیم شده در این طرح بدین شرح بود: «دولت و مسئولین سیاست خارجی و اعضای تیم مذاکره‌ کننده هسته‌ای موظفند هر گونه ارتباط و مذاکره با آمریکایی ‌ها در موضوع هسته‌ای را تا زمانی که دولت آمریکا رسماً و علناً تهدید ملت قهرمان ایران را کنار نگذارند، قطع نموده و مذاکره را با بقیه گروه 1+5 بدون حضور آمریکایی ‌ها ادامه دهند.» پس از تقدیم این طرح به هیئت رئیسه مجلس، اعتراضاتی مبنی بر تقلب در چگونگی گرفتن امضا، از سوی برخی از نمایندگان مطرح شد. در همین راستا حجت‌الاسلام و المسلمین زارع زاده که یکی از امضا کنندگان این طرح بوده، در گفت وگو با خبرنگار سیاسی "مجلس نیوز" در 23 اردیبهشت سال 1394، درباره امضای طرحی با عنوان توقف مذاکرات هسته‌ای،‌ افزود: «طرحی که من به امضا رساندم به این مهم اشاره داشت که اگر آمریکا به تعهدات خود نسبت به لغو تحریم‌ها عمل نکند مذاکرات با آمریکا متوقف شود. همچنین در این طرح عنوان شده بود که در صورت عدم لغو تحریم‌ها از سوی آمریکا مذاکره تنها با این کشور متوقف شود و با دیگر کشورهای اروپایی می‌تواند ادامه داشته باشد. در این طرح اصلا اشاره‌ای به توقف مذاکرات نشده بود و فقط توقف مذاکره با آمریکا در صورت پایبند نبودن به تعهدات خود مطرح بود.»  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۹:۵۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۹:۵۷

دخیل عباس زارع زاده مهریزی

خلاصه زندگی نامه

 حجت‌ الاسلام و المسلمین دخیل عباس زارع زاده مهریزی، نماینده مردم بافق، بهاباد، خاتم، ابرکوه و مهریز، از توابع استان یزد، در مجلس نهم شورای اسلامی، که پس از راهیابی به خانه ملت به عضویت کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور و فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت درآمد. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع