جستجو در مطالب و اشخاص
داریوش اسماعیلی فرزند "قنبر" در سال 1345 در روستای سجل آباد خرامه، واقع در استان فارس در یک خانواده مذهبی بدنیا آمد. وی دوران ابتدایی و راهنمایی را در روستای سجل آباد و دوران دبیرستان را در شهر خرامه گذراند. دوران نوجوانی وی مصادف با سالهای پیروزی انقلاب بود. اسماعیلی در سالهای 1361 و 1362 به صورت داوطلبانه عازم جبهه گردید و سپس در سال 1363 پس از کسب مدرک دیپلم در رشته زمین شناسی دانشگاه تربیت معلم تهران پذیرفته شد. وی در دوران دانشجویی علاوه بر فعالیت های آموزشی، از دانشجویان بسیجی به حساب می آمد که از این طریق در سالهای 65، 66 و 67 به جبهه اعزام شد. وی در سال 1368 در مقطع کارشناسی ارشد زمین شناسی (پترولوژی) در دانشگاه تهران پذیرفته و در سال 1371 فارغ التحصیل گردید سپس به عضویت هیئت علمی دانشگاه تهران درآمد. اسماعیلی در سال 1380 در مقطع دکتری از دانشگاه تربیت مدرس تهران فارغ التحصیل و سپس در دانشگاه تهران به تدریس پرداخت. اسماعیلی پس از آن که کاندید عضویت در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی شد توانست با کسب 31,816 رای از سوی مردم "سروستان، خرامه و کوار" راهی خانه ملت شود. وی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون صنایع و معادن درآمد.پس از پایان دوره نهم، اسماعیلی در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کرد و به نمایندگی از مردم "سروستان، خرامه و کوار" مجددا راهی بهارستان شد. 

- مشاور رئیس دانشگاه تهران و مدیر کل کوی دانشگاه تهران از آذر ماه 1388 تا قبل از تشکیل مجلس نهم - مدیر کل دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران از تیر ماه 1387 تا آذر ماه 1388 - سرپرست دفتر دانشجویان شاهد و ایثارگر پردیس علوم دانشگاه تهران - عضویت در هیئت علمی دانشگاه تهران - عضویت در شورای سیاست گزاری انتشارات دانشگاه تهران - عضویت در شورای پژوهشی دانشکده زمین شناسی دانشگاه تهران - عضویت در شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده زمین ناسی دانشگاه تهران - عضویت در کمیته تدوین آیین ­نامه تسهیلات اداری و استخدامی اعضای هیئت علمی شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران - عضویت در هیئت تحریریه مجله علمی - پژوهشی Geopersia دانشگاه تهران - عضویت در هیئت تحریریه مجله علمی - پژوهشی پترولوژی دانشگاه اصفهان 

- کسب رتبه استاد تمامی دانشگاه تهران(Full professor) در کمتر از 10 سال پس از اخذ مدرک دکتری - استاد راهنمای 6 رساله دکتری در دانشگاه تهران - استاد راهنمای 25 پایان­ نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران - استاد مشاور 15 رساله دکتری و پایان­ نامه کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران - ارائه بیش از 55 مقاله علمی - پژوهشی در مجلات معتبر علمی - پژوهشی داخلی و بین ­المللی(ISI) - ارائه بیش از 80 مقاله در کنفرانسهای علمی - پژوهشی در کنفرانسهای داخلی و بین­ المللی - کسب رتبه دوم در انتشار مقالات علمی - پژوهشی نمایه شده در فهرست نمایه جهان اسلام در بین محققین علوم پایه کشور - معرفی و کسب جایزه بهترین طرح پژوهشی - کاربردی در دانشگاه تهران در سال 1388 

داریوش اسماعیلی از نامزدهای انتخاباتی مجلس نهم شورای اسلامی بود و توانست با کسب 31,816 رای از مجموع 95620 رای در تاریخ 12 اسفند 1390 و در دور اول انتخابات مجلس نهم، از سوی مردم سروستان، خرامه و کوار، راهی خانه ملت شود. وی پس از ورود به مجلس به عضویت کمیسیون صنایع و معادن درآمد. اسماعیلی در دوران حضورش در مجلس نهم طرح های بسیاری را به امضاء رساند که از مهم ترین آن ها طرح هایی چون طرح انتقال پایتخت و طرح استانی شدن حوزه های انتخابیه انتخابات مجلس شورای اسلامی را می توان نام برد. مسئولیت های پارلمانی - رئیس کمیته معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی - ناظر مجلس شورای اسلامی در شواری عالی معادن از سال 1390 - دبیر کمیته ارتباط صنعت و دانشگاه مجلس شورای اسلامی - نائب رئیس مجمع نمایندگان فارس در مجلس شورای اسلامی - ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای برنامه ریزی و توسعه استان فارس - عضو شواری مرکزی نظام مهندسی معدن - رییس هیات تحقیق و تفحص از شرکت ملی صنایع مس ایران - عضو هیات تحقیق و تفحص از صنعت فولاد - عضو کمیسیون تلفیق بودجه کل کشور - عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس - نایب رئیس کمیته امور زیر بنایی و فنی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس - عضو فراکسیون ورزش و جوانان مجلس شورای اسلامی - عضو شورای مشورتی وزارت صنعت، معدن و تجارت 

در فاصله چند ماه مانده تا انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و خداحافطی احمدی نژاد از کرسی ریاست جمهوری، مجلس نهم استیضاح‌های گسترده وزرا را در دستور کار خود قرار داد. اوایل مرداد سال 1391 وزرای صنعت،معدن و تجارت، آموزش و پرورش، ورزش و جهاد کشاورزی پس از تعطیلات تابستانی مجلس نقل محافل خبری شدند. در این میان برخی محافل خبری طرح استیضاح غضنفری را به علت برخورد نادرست با گرانی کالاهای اساسی و سوء مدیریت بیش از 3 وزیر دیگر محتوم می دانستند. تا اینکه 1 مرداد سال 1391 طرح استیضاح مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دهم با امضای 20 تن از نمایندگان در مجلس کلید زده شد. "ناتوانی وزیر در کنترل بازار"  از‌ محورهای اصلی استیضاح غضنفری عنوان شده بود. در روزهای بعد بر تعداد امضاها افزوده شد تا اینکه در نهایت در تاریخ 26 مهر سال 1391 با 63 امضا تحویل هیئت رئیسه مجلس شد. اما این طرح از سوی هیات رئیسه مجلس اعلام وصول نشد. طرح استیضاح غضنفری زمانی مطرح شد که استیضاح صادق خلیلیان وزیر جهاد و کشاورزی در دستور کار نمایندگان قرار داشت. محمدرضا باهنر در صحن علنی مجلس از مذاکرات ابوترابی، عضو فراکسیون اصولگرایان با طراحان استیضاح وزیر صنعت خبر داد و گفت در صورتی که امضاهای طرح استیضاح تثبیت شود، طرح استیضاح اعلام وصول می شود. برخی از نمایندگان نیز معتقد بودند که در صورت به نتیجه رسیدن مذاکرات طراحان و وزارت صنعت استیضاح غضنفری منتفی می‌شود. داریوش اسماعیلی از جمله نمایندگان مخالف طرح استیضاح غضنفری بود. اواخر مهر همان سال اسماعیلی در گفتگو با خبرگزاری فارس با تاکید بر اینکه مطرح کردن استیضاح‌ در شرایط کنونی به مصلحت کشور نیست، از طرح استیضاح وزیر ورزش و صنعت و معدن انتقاد کرد. وی با بیان اینکه هیچ استیضاحی به بهبود وضعیت کشور کمک نمی‌کند، افزود: «اکنون کشور نیازمند آرامش و اتحاد است نه استیضاح. آنهم استیضاح وزیری که شرایط حساسی را سپری می‌کند.» اسماعیلی با بیان اینکه معنای اتحاد و همدلی دولت مطرح کردن استیضاح‌ها نیست، اظهار داشت: «اخیراً گروهی از نمایندگان بحث استیضاح وزیر ورزش را مطرح کردند که این استیضاح نیز رای نخواهد آورد چرا که نمایندگان درک درستی از شرایط کشور دارند.» 

21 مرداد ماه سال 1392، قریب به یک هفته پس از معرفی کابینه یازدهم از سوی حسن روحانی به مجلس، داریوش اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو در شیراز، با اشاره به کابینه پیشنهادی دولت یازدهم به مجلس بر خلاف برخی از نمایندگان مجلس، میانگین سن 50 برای کابینه یازدهم توسط رئیس جمهور را یک نقطه قوت برشمرد و گفت: 34 سال از انقلاب می گذرد و امروز مجال آزمون سعی و خطا نیست و مهم وجود سرزندگی و انگیزه جوانی در وزاری پیشنهادی است. معتقد هستم یک وزیر بیشتر از دوندگی باید قدرت تصمیم گیری داشته باشد، این همان مشکلی است که در برخی از وزاری دولت نهم و دهم وجود داشت. بی شک دولت نهم و دهم از پرتحرک ترین دولت ها بود؛ اما نتیجه ای که در برخی موارد عاید کشور شد، مطلوب نبود. وزیر خوب کسی نیست که 20 ساعت وقت بگذارد؛ بلکه وزیری مطلوب است که تخطی گری دولت را کاهش دهد و به بخش خصوصی اعتماد کند و قدرت نظارت خوبی در وزارت خانه مربوطه اعمال کند.» 

13 فروردین ماه سال 1394، در ادامه روند مذاکرات ایران و گروه 1+5، بیانیه ای شامل خلاصه‌ای از مجموع راه حل‌های تفاهم شده برای رسیدن به برنامه جامع اقدام مشترک پیرامون برنامه هسته‌ای ایران، میان ایران و گروه 1+5 در لوزان سوئیس منعقد شد. این تفاهم نامه بازتاب‌های متنوع و بسیاری در سطح رسانه و شبكه‌های اجتماعی و محافل مختلف داشت و تحلیل‌های گوناگونی نیز ارائه شد. داریوش اسماعیلی در تاریخ 28 فروردین همان سال، در مراسم کلنگ زنی سالن ورزشی روستای چاه انجیر از توابع سروستان گفت: «بیانیه سوییس در واقع اثبات حقانیت جمهوری اسلامی ایران در دنیا است وتیم مذاکره کننده هسته ای ما توانست در این مذاکرات به خوبی از اهداف و آرمان های نظام جمهوری اسلامی دفاع نماید. در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد که هم راکتور آب سنگین فعالیت داشته باشد و هم فعالیت غنی سازی باشد در حالی که در بیانیه لوزان این حق برای ملت ایران در نظر گرفته شده است که امیدواریم با رهنمودهای رهبری و هوشیاری تیم مذاکره کننده این بیانیه به توافق منجر شود.» وی افزود که نمایندگان به عنوان منتخبین ملت تا زمانی از این بیانیه حمایت می کنند تا خطوط ترسیم شده توسط مقام معظم رهبری در آن رعایت شود. 

انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در 7 اسفند ماه سال 1394 برگزار شد و داریوش اسماعیلی در این دوره از انتخابات، توانست با کسب 56941 رای از مجموع 98765 آراء ماخوذه در همان مرحله اول، به عنوان نماینده مردم شهرستان های "سروستان، خرامه و کوار" از توابع استان "فارس" در خانه ملت حضور یابد. وی در این دوره به عنوان کاندیدای مورد حمایت جبهه ائتلاف اصولگرایان وارد عرصه انتخابات شد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۲۹

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۵۷:۳۱

داریوش اسماعیلی

خلاصه زندگی نامه

 داریوش اسماعیلی، نماینده اصولگرای مردم "خرامه، سروستان و کوار" از استان "فارس" در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی که پیش از این در مجلس نهم حضور داشت. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع