جستجو در مطالب و اشخاص
خسرو هدایت در سال 1283 ش در تهران متولد شد. او فرزند غلامرضاخان هدایت معروف به مخبرالدوله است. تحصیلات ابتدایى و متوسطه را در تهران انجام داد و تحصیلات عالى خود را در دانشگاه کان بلژیک  در رشته مهندسی ساختمان و راه آهن ادامه داد. وی بعد از اتمام تحصیلات در بلژیک به ایران بازگشت و وارد وزارت راه شد و مدتها متصدى بعضى از ادارات آنجا بود. مدتى ریاست راه‏آهن آذربایجان و معاونت بنگاه راه‏آهن را عهده‏دار گردید تا اینكه در 1325 به كمك قوام‏السلطنه به ریاست راه آهن رسید و در این سمت براى متشكل كردن كارگران سازمانى كارگرى به نام «اسكى» به وجود آورد. او در جوانى با دختر بزرگتر میرزا صارم‏الدوله فرزند ظل‏السلطان ازدواج كرد. ارتشبد عبدالله هدایت برادر بزرگتر وی بود. هدایت در انتخابات دوره 15 مجلس كاندیداى تهران شد و سرانجام با آراء كارگران راه‏آهن به مجلس راه یافت. بعد از مجلس مدتى شغل حساس نداشت تا اینكه به معاونت وزارت راه منصوب شد. در سال 1334 حسین علاء او را به معاونت پارلمانى نخست‏وزیر معرفى كرد. بعد از آنکه در اسفند ماه سال 1337 دكتر منوچهر اقبال، نخست وزیر وقت، در قانون سازمان برنامه تغییراتى داد و ابوالحسن ابتهاج از ریاست آن كناره‏گیرى كرد؛ خسرو هدایت با سمت وزیر مشاور، قائم مقام نخست‏وزیر در سازمان برنامه گردید و این سمت را در قسمتى از كابینه شریف امامى نیز عهده‏دار بود. هدایت بعد از این سمت سفیركبیر ایران در بلژیك شد و چند سالى در بروكسل بسر مى‏برد تا اینكه دكتر منوچهر اقبال او را به قائم مقامى شركت ملى نفت ایران برگزید. چندى نیز در سمت ریاست هیئت بازرسى شركت نفت قرار گرفت و آخرین سمت سیاسى او سفیر سیار ایران در دول اروپائى بود. او در حالیکه سفیر ایران در دفتر اروپایی سازمان ملل متحد بود در سال 1352 هجری شمسی در ژنو درگذشت. 

خاندان هدایت یکی از خاندان های قدیمی ایران است. این خانواده خود را از اولاد کمال خجندی که معاصر حافظ  شیرازی بوده است، می دانند. این خانواده در "کلانه" که از مضافات دامغان است سکونت، و از قدیم با ایل قاجار مراوده داشته و جزء طرفداران پر و پا قرص آن ها بوده اند. جد آن ها "اسماعیل کمال"  در جنگ با "زکی خان زند"، ناجوانمردانه کشته شد. فرزند وی محمدهادی خان بعدها مورد توجه آقامحمدخان قاجار قرار گرفت. فرزند محمدهادی خان، رضاقلی خان بود که در زمان فوت پدر هفت ساله بود و در معیت مادرش عازم بار فروش (بابل) نزد خویشاوندان می روند. رضا قلی خان مورد توجه فتحعلی شاه بوده و در زمان محمدشاه هم بعد از قتل قائم مقام حاج میرزا آقاسی به صدارت می رسد. بانی مسجد هدایت که از مساجد معتبر تهران است و امروزه به همین نام خوانده می شود، رضاقلی خان هدایت بوده است. این مسجد در حال حاضر در خیابان جمهوری بین چهارراه استانبول و چهارراه مخبرالدوله واقع است. تعدادی از رجال خانواده هدایت در این مسجد مدفون شده اند. از جمله رضاقلی خان هدایت، مخبرالدوله هدایت و مرتضی قلی خان هدایت. 

خسرو هدایت از چهره های انگلوفیل (طرفداران سیاست انگلیس در ایران) سرشناس سال های پس از شهریور 1320 بود. وی در طول سال های 1320 یکی از اداره کنندگان اتحادیه کارگران معروف به "اسکی" بود و در این سمت فعالیت های سیاسی گسترده ای انجام داد. خسروهدایت مدتی عضو حزب ایران بود و به علت ائتلاف از حزب استعفا داد. پس از آن عضو  حزب دموکرات قوام السلطنه شد. وی همچنین از اعضای معروف لژ فراماسونری ایران بود که به داشتن روابط ویژه با اشرف پهلوی شهرت داشت. 

نماینده مجلس شورای ملی ایران در فاصله سال های 1326 - 1328 سفیر سفارت ایران در بلژیک در فاصله سال های 1340- 1344 سفارت ایران در واتیکان در فاصله سال های 1349- 1350 دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل - دفتر ژنو در فاصله سال های 1350 - 1352 رئیس شرکت ملی نفت ایران – NIOC در فاصله سال های 1343- 1348 معاون وزارت راه و ترابری ایران در سال 1332 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۴:۴۶

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۲۴:۴۷

خسرو هدایت

خلاصه زندگی نامه

 خسرو هدایت، از اعضای لژ فراماسونری ایران و از چهره های انگلوفیل سرشناس که به داشتن روابط ویژه با اشرف پهلوی شهرت داشت. وی در کاببینه حسین علاء معاون نخست وزیر بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع