جستجو در مطالب و اشخاص
خسرو معتضد در سال 1321 در شهر تهران به دنیا آمد. او دوره ابتدایی را در مدارس "طهوری" و "طوسی" تهران و دوره دبیرستان را در دبیرستان ‌های نمونه تهران، ادیب، بامداد و بوعلی سینا گذراند. معتضد بعد از گرفتن دیپلم، به دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران وارد و در سال 1344 در رشته تاریخ و جغرافیا، فارغ التحصیل شد. او بعد از وقفه ‌ای کوتاه، ‌به دلیل انجام خدمت سربازی، در سال 1349، کارشناسی ارشد خود را در همان رشته و از همان دانشگاه کسب کرد. خسرو معتضد، در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، دوره‌های کوتاه آموزش رسانه ‌ای را در کشورهای فیلیپین، مالزی و تایلند با بورسیه یونیسف گذراند. معتضد فعالیت در عرصه رسانه را با نویسندگی در مطبوعات آغاز کرد. او پس از آن، به فعالیت در رادیو و تلویزیون پرداخت. "فرازهایی از تاریخ معاصر"، "قرن پر ماجرا"، "از نگاه تاریخ" و "پلی به گذشته" از جمله برنامه های تلویزیونی مستند تاریخی است که معتضد اجرا کرده است.  

خسرو معتضد از 16 سالگی به نویسندگی در مطبوعات روی آورد و فضای خاص سال‌های 1329 تا 1332 که همزمان با جنبش ملی کردن نفت بود، او را به مسایل سیاسی و تاریخی علاقه ‌مند کرد. اولین برنامه‌های رادیویی او از رادیو تهران در سال 1337 پخش شد. در سال‌های بعد، به نویسندگی در مطبوعات، رادیو و تلویزیون پرداخت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز به کار خود ادامه داد. معتضد در ابتدای کار خود در رادیو، حدود 20 نمایشنامه و سریال رادیویی عرضه کرد و در طول آن سال‌ها، پس از پایان تحصیلات دوره کارشناسی، سردبیری مجلات "بدیع"، "ترقی"، "پژوهشگر"، "بندر و دریا"، "کهکشان" و "دور دنیا" را برعهده گرفت.  

از سال 1375 برنامه‌ های مستند تاریخ خسرو معتضد با عنوان "فرازهایی از تاریخ معاصر"، "قرن پرماجرا" و "از نگاه تاریخ" و "پلی به گذشته" از شبکه‌ های داخلی و بین ‌المللی سیما پخش شده است. برنامه "پلی به گذشته" کاری از گروه فرهنگ، تاریخ و هنر شبکه 2 سیما هر هفته روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه به روایت خسرو معتضد به روی آنتن شبکه دو رفته است. هدف از تولید این برنامه اطلاع رسانی به مردم درباره تاریخ معاصر ایران است. علی رجبلو، تهیه کننده این برنامه درباره آن گفت: «یكی از ویژگی‌های مهم این برنامه این است كه مستند سخن می ‌گوید و ما كمتر قضاوت می‌كنیم؛ ما مدعی نیستیم كه همه‌ اطلاعات را به‌ طور كامل بیان می‌كنیم، بلكه فراز‌های حساس و مهم تاریخ را بازگو می‌كنیم.»  

کتاب های خسرو معتضد عبارتند از: - بر دار کشیدن شیخ فضل‌الله نوری - کمیته مجازات - نقد کتاب پاسخ به تاریخ - شهناز پهلوی، دختر فوزیه (روایت دلسوختگی، گزند دلسبتگی) - فوزیه حکایت تلخکامی، قصه جدایی - سراب جانشین پسر - ناکامان کاخ سعدآباد - در عصر دو پهلوی - از سواد کوه تا ژوهانسبورگ - سید ضیاءالدین، سیاستمدار دو چهره - جنگ نفت روی شن‌های داغ - سپهبد بختیار، سایه سنگین شاه - تاریخ 57 ساله پهلوی و جنبش‌های تجزیه‌طلبانه - تنش بزرگ، سیاست خارجی ایران - در عصر رضاشاه - درون ارتش شاه - شبکه نظامی حزب توده - رضاشاه سقوط و پس از سقوط - رضاشاه از آلاشت تا آفریقا - اشرف از سرای سنگلج تا سریر سلطنت - اشرف در آیینه بدون زنگار - سیاست، زن و حرمسرا - دهه شوم شهریور 1320 - مثل ثریا گریه خواهم کرد - مردان و زنان بالماسکه - سی سال جاسوسی در ارتش شاه - خاطرات قائم‌مقام‌الملک رفیع - عروس بخارا - مرداویچ  - ظل السلطان - ایران در آستان قرن بیستم، ترجمه میترا معتضد با حواشی خسرو معتضد - روزگار خوش گذشته - معماران عصر پهلوی - آن سوی دیوارهای کاخ پهلوی - از فروغ‌السلطنه تا انیس‌الدوله (همسران ناصرالدین شاه) - ایران در برخوردگاه شرق و غرب، نوشته گرهارد شوایتزر، ترجمه محمدجواد شیخ الاسلامی -  نیروهای انتظامی - یکصد سال فراز و فرود -  نیروی پلیس و ژاندارمری و ساواک در دوران رضاشاه و محمدرضا شاه - منطقه اتمی در شمال ایران - علی‌بن ابیطالب -  شب سرخ بغداد - فردوسی، نابغه توس - ابوریحان بیرونی - محمدبن زکریای رازی  

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۰:۵۴

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۰:۴۰:۵۵

خسرو معتضد

خلاصه زندگی نامه

 خسرو معتضد، استاد تاریخ معاصر، مجری و کارشناس برنامه های تاریخی در صداوسیما است که برنامه "پلی به گذشته" یکی از اجراهای او از شبکه دو سیما پخش شده است. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع