جستجو در مطالب و اشخاص
حمید محمدی در سال 1358 در "تهران" به دنیا آمد. او بعد از طی کردن تحصیلات مقدماتی موفق به اخذ لیسانس مهندسی صنایع از دانشگاه "خواجه نصیر" و فوق‌ لیسانس ام ‌بی‌ ای از دانشگاه "علم و صنعت" شد.تجربه خرید یک دوربین دیجیتال که لنز دست دوم بر روی آن نصب شده بود سبب شد که وی و برادرش "سعید محمدی" به فکر ایجاد یک بازار مطمئن آنلاین برای محصولات دیجیتال بیفتند. آنها بعد از انجام بررسی های لازم در سال 1385 با فروش دوربین و موبایل فروشگاه اینترنتی خود را با نام "دیجی کالا" تاسیس کردند و رفته رفته بر گروهای محصولات ارائه شده در سایت خود افزودند."دیجی کالا" براساس مجله "اکونومیست"، چاپ "لندن" در سال 2014 میلادی با سرمایه 150 میلیون دلار رتبه اول شرکتهای اینترنتی در "ایران" را داشت. 

حمید و "سعید محمدی" در سال 1384 هر دو عکاسی دیجیتال را پیگیری می‌ کردند. آنها بعد از جست و جو در اینترنت درباره دوربین‌ ها، دوربین مورد نظر را از خیابان "جمهوری" در "تهران" خریداری کردند. اما بعد از چند روز پی بردند، لنز روی دوربین دست دوم و تعمیری است. این اتفاق ناخوشایند از تجربه خرید به شکل سنتی، جرقه اولیه تاسیس فروشگاه اینترنتی بود. آغاز به فعالیت حمید محمدی در سال 1385 به مطالعه در حوزه تجارت الکترونیکی و بررسی و فروش اینترنتی کالای دیجیتال پرداخت. او می ‌خواست در فروشگاه اینترنتی خود به بالا رفتن سطح اطلاعات مخاطبانش کمک کند تا آنها بتوانند مانند یک متخصص کالاها را بررسی کنند و هم به شیوه درست، اصولی و امروزی خریداری کنند.با این ایده "دیجی‌ کالا" با گروه محصولی موبایل و دوربین عکاسی شروع به کار کرد. حمید محمدی با یک تیم کوچک که در مجموع 7 نفر بود، کار خود را در آپارتمان اداری برادر بزرگترش در خیابان "سعدی" آغاز کرد و 1 سال در آنجا فعالیت داشت.  

حمید محمدی، مدیر عامل "دیجی کالا" رفته‌ رفته قابلیتهای فروش را اضافه کرد. هر چند ماه یک بار، گروه ‌های جدید محصولی را به سبد کالاهای عرضه ‌شده اضافه نمود تا اینکه توانست تمام کالاهای دیجیتال را پوشش دهد و تیم را در حوزه تولید محتوا و بازاریابی تقویت کند. او س‍پس با افزایش بازدید و تعداد سفارش‌های روزانه به مسائل زیرساختی تجارت الکترونیک مثل پلتفورم نرم‌ افزاری پرداخت.در مدت کوتاهی نه‌ تنها تمامی کالاهای دیجیتال در سبد فروش "دیجی کالا" قرار گرفت، بلکه محصولاتی چون ساعت، کتاب و رسانه نیز به سبدشان افزوده شد.پرسنل فروشگاه "دیجی کالا" تا اسفند ماه 1392 به 200 نفر افزایش پیدا کرد.محمدی در مصاحبه ‌ای در سال 1392 مدعی شد که دیجی ‌کالا سهم بیش از 85 درصدی از بازار خورده فروشی آنلاین ایران را در دست دارد. کسب مجوزها تا سال 1387 مجوز فعالیت در حوزه تجارت الکترونیک تعریف نشده بود و صرفا محدود به ثبت وب‌ سایت در ستاد ساماندهی وب‌ سایتها می ‌شد. پس از مدتی فروشگاه اینترنتی "دیجی کالا" عضو هیات موسس کانون فروشگاه ‌های اینترنتی در مرکز توسعه تجارت الکترونیک در وزارت بازرگانی شد که نتیجه فعالیت آن، منجر به شکل‌ گیری آیین ‌نامه فروشگاه‌ های مجازی شد. مجوز فروشگاه مجازی از طرف اصناف و از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با نماد "اعتماد الکترونیک" برای فروشگاه "دیجی کالا" صادر گردید.  

بر اساس گزارش مجله "اکونومیست" در سال 2014 میلادی وب‌ گاه فروشگاه اینترنتی "دیجی کالا" با سرمایه 150 میلیون دلار در رتبه اول شرکتهای اینترنتی "ایران" قرار گرفت.طبق گزارش "واشنگتن پست" در سال 2014 میلادی مصادف با سال 1393 این وبگاه روزانه 3000 درخواست خرید دارد و در 16 شهر مهم ایران برای پخش محصولاتش شعبه دارد. 

تاریخ ایجاد:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۵۷

آخرین بروزرسانی:۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۲۱:۱۵:۵۸

حمید محمدی

خلاصه زندگی نامه

 حمید محمدی، کارآفرینی که به همراه برادر دوقلویش "سعید محمدی" فروشگاه اینترنتی "دیجی کالا" را تاسیس نمود. این فروشگاه اینترنتی در سال 1394 بزرگترین فروشگاه اینترنتی ایران بود. 

ورود/ثبت نام

اسناد و مراجع